Друштво

1913ц352-фд26-4989-ба93-0207фаф0цацф

„Школа родитељства“ нови је садржај намењен младим родитељима. Покренута је као део „Школе за труднице“ кроз УНИЦЕФ-ов програм „Разиграно родитељство“ који реализују локална самоуправа, Дом здравља, Центар за социјални рад и ПУ „Драгољуб Удицки“.

-Није довољно да разговарамо, саветујемо и учимо само труднице односно мајке. За правилан одгој бебе и детета неопходан је чврст родитељски савез. Осим предавача, који су већ укључени у „Школу за труднице“, укључиће и дефектолога, обуку за пружање прве помоћи, пренатално читање. Кроз радионице ће родитељи моћи боље да се информишу о исхрани одојчета, да буду укључени у развојно саветовалиште и многе друге активности. У оквиру предавања родитељи ће научити и на који начин могу да масирају своју децу. Она је важна јер се преко додира ствара блискост – истакла је Оливера Вучковић Попов, главна се сестра Патронажне службе и координаторка „Школе за труднице“.

Подршку новом програму за родитеље пружила је и локална самоуправа. Ово је још један пројекат из области популационе политике и дечије заштите, навео је Младен Богдан, председник Скупштине града.

-Град издваја значајна средства за помоћ родитељима, онима који желе да се остваре у овој улози, али и за децу. Наш циљ је да нас буде још више и континуирано радимо на томе да га остваримо. Ово је још један садржај који показује да је Кикинда град породице и да је наша средина идеална да у њој одрастају малишани. Помажемо рођење деце, незапослене породиље, у оквиру беби клуба делимо пакете за најмлађе суграђане, чланови смо покрета „3+“. Све труднице, али и суграђанке врло брзо имаће и бољу здравствену заштиту јер се завршава реконструкција Диспанзера за жене  – рекао је Младен Богдан.

„Школа родитељства“ реализоваће се у Културном центру, а родитељи који желе да је похађају могу да се пријаве у гинеколошкој амбуланти, а планиран је кол центар који ће бити на услузи младим родитељима за сва питања и недоумице.

А.Ђ.

др-младеновиц-3

Млади лекар-радиолог, запослен на Институту са заштиту деце и омладине у Новом Саду, др Александар Младеновић, почев од суботе 20. априла, једном месечно обављаће бесплатне ултразвучне прегледе деце до 18 година. Доктора Младеновића, који је родом из Лесковца, а са породицом данас живи и ради у Новом Саду, за наш град веже прво запослење. Наиме, у кикиндској болници је добио свој први радни ангажман 2018. године.

– Осим Института у Новом Саду и две установе у Београду, у нашој земљи, нема ускоспецијализованих установа које се баве дијагностиком деце од рођења до 18 године. Колеге из Кикинде су ми сигнализирале да постоји потреба за већим бројем прегледа и то у свим дијагностичким правцима, па сам одлучио да се одазовем и ангажујем. Свестан сам и да је некад тешко организовати пут са малим дететом, а и родитељи треба да се организују са својим радним временом како би отишли у Нови Сад или Београд-  каже за наш портал др Младеновић.

Прегледи могу да се закажу радним данима од 9 до 20 сати путем броја телефона 065 244 2940. Обављаће се једном месечно, суботом,  у ординацији „Ки Медик“ у Светосавској улици број 43. Биће прегледано 20 до 30 малих пацијената.

– Предност ћемо дати малим пацијентима са упутом, односно онима које је педијатар или други лекар индиковао за ултразвучни преглед – појашњава млади радиолог.

Код др Младеновића може да се закаже широк спектар дијагностичких прегледа: ултразвук мозга, лумбално-сакралног дела кичме (до трећех месеца), абдомена и мале карлице, бубрега и мокраћног система, меких ткива врата, штитне жлезде, тестиса, мишићно-зглобног система, ингвинума, аксила, меких поткожних ткива, као и УЗ испитивање ГЕР-а (гастроезофагеалног рефлукса).

Др Младеновић планира да бесплатне прегледе обавља у Кикинди барем у наредних годину дана.

– Кумулативно планирам да урадимо између 400 и 500 прегледа, након чега ћемо направити пресек. Надам се да ћемо имати позитиван ефекат учинковитости, суштина је правовремена дијагностика- истиче наш саговорник, и сам отац трогодишњег детета.

Млади лекар је дипломирао са просеком 9,51 на Медицинском факултету у Нишу, а специјализацију из радиологије завршио је прошле године. Аутор је више научних радова у домаћим и иностраним часописима и члан Друштва лекара Војводине, Удружења радиолога Србије, Лекарске коморе Србије и Европског удружења педијатарских радиолога.

 

 

противградна-застита

Сезона противградне заштите почела је 15. априла и траје 15. октобра. На територији града има 14 противградних станица и од ове године све су аутоматизоване. У пракси то значи да од ове године нема ангажованих противградних стрелаца, него ће се ракете које разбијају облаке уколико се за то укаже потреба, испаљивати из радарских центара, сазнајемо од Мирославе Наранчић, секретарке Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

-Због географског положаја Кикинду покривају два радарска центра Самош и Бајша. Од ове године оба центра су аутоматизована, тако да је и у противградним станицама, у свих десет катастарских општина, урађена аутоматизација комплетног радарског система – истакла је наша саговорница.

Са променом климе дошло је и до погоршања временских (не) прилика током лета. Није редак случај да град потуче усеве и обере воћњаке и винограде пре времена.

-Прошле године из радарског центра Бајша испаљено је 16, а из радарског центра Самош 27 противградних ракета. У Бајши имамо неутрошених 11, а у Самошу 50 ракета које се могу искористити за ову годину. Уколико се, по препоруци Републичког хидрометеоролошког завода, укаже потреба за куповином додатних ракета, оне ће бити благовремено набављене – додаје Мирослава Наранчић.

У наредних пола године противградне станице биће у приправности, како би се заштитили усеви од могућих временских неприлика. Ранијих година за овај посао било је ангажовано 28 противградних стрелаца.

А.Ђ.

СУБНОР-сремски-фронт

Чланови кикиндског СУБНОР-а, Удружења ветерана посебних јединица полиције (ПЈП) и чланови Одреда извиђача “Прока С. Плави” учествовали су у обележавању 79 година од пробоја Сремског фронта у Меморијалном комплексу у Адашевцима.

У раним јутарњим сатима 12. априла 1945. године, након вишемесечних тешких рововских борби, одлучном офанзивом Југословенске армије, коначно је пробијен утврђени усташко-немачки фронт у Срему.

Југословенска војска је наспрам себе имала 170 хиљада добро наоружаних усташа, домобрана, као и јаку Седму СС Дивизију “Принц Еуген” и Муслиманску “Ханџар” Дивизију. Такође, у дубини НДХ имала је за противника око 200 хиљада усташа и домобрана.

Људски губици Југословенске војске били су велики. Пробој Сремског фронта омогућио је брз продор ка западним деловима Југославије и њихово ослобађање у Другом светском рату.

437798213-946434700819922-1415706532017182807-н

Чланице Плесне школе „Данце Н Соул“ први пут су учестовале на међународном такмичењу 31. „Еуро Схоw Данце Фест 2024“, одржаном протеклог викенда у Кањижи и постигле су сјајне резултате.

У „акро“ стилу Теодора Цвитановић је освојила друго место, а у старијој категорији Сања Зомбори била је прва.У “опен соло мини” категорији Мила Марић била је трећа, а у истом стилу Рената Жолдош заслужила је друго место.

Тиркизне шљокице су, у „опен стилу мини“ биле пете, као и Плаве шљокице у  старијој категорији истог плесног стила, док су Црвене шљокице у „схоw данце“ стилу освојиле четврто место.

У Плесној школи „Данце Н Соул“ истичу да су презадовољни пласманом, с обзиром на то да су први пут наступили на овом међународном такмичењу.

синдикат-пензионера-1

Синдикална организација пензионера при Већу Савеза самосталних синдиката са седиштем у Кикинди, која постоји од 1991. године, од данас има две нове канцеларије – у општинама Чока и Нови Кнежевац.

Потписивању уговора о отварању два нова повереништва присуствовали су Илија Дрљић, председник Већа и Радован Субин, председник кикиндске синдикалне организације пензионера.

– Веома смо задовољни јер ће од сада и пензионери из ове две општине, као и пензионери, чланови наше организације из Кикинде, имати прилику да купују огрев, зимницу, сухомеснате производе по повољним ценама и на рате, као и да са нама путују на излете и да иду на море – рекао је Субин.

Он је подсетио да је у току пријављивање за бесплатан одлазак на једнодневни излет у Пландиште, на Међународни сајам туризма и пољопривреде. Уз посету дворцима Јагодић и Капетаново, као и Манастиру Хајдучица, за излетнике су обезбеђени и доручак, ручак, дружење уз музику и присуствовање Избору за мис туризма Србије.

Такође, чланови се већ уписују за летовање у „Агросеменовом“ одмаралишту у Игалу. По цени од 160 евра обезбеђено је десет полупансиона – доручак и рана вечера. Плаћање је на 12 месечних рата, пут се плаћа додатних 65 евра и полазак је 18 септембра.

С. В. О.

6ц9е4513-ф680-41ц9-85е2-4070ц7аеа5фе

Чланови Градског удружења пензионера и КУД-а „Сунчана јесен” током излета посетили су Мачванску и Сремску Митровицу. Како сазнајемо од председнице КУД-а Радојке Грујић ово је била прилика да се упознају са царским градом Сирмијумом, али и са Фрушкм Гором и манастиром Петковица, посвећенј Светој Петки.

 

-У манастиру смо присуствовали вечерњој служби и миропомазању, а од игуманије смо сазнали више од духовном и историјском наслеђу овог места. Ово је један у низу излета који планирамо да реализујемо ове године. Већ 9. маја путујемо у Темишвар, а 24. на позив Савеза Срба из Румуније, хор ће увеличати манифестацију „Пролећни концерт”. На тај начин продубићемо одличну сарадњу коју имамо са тамошњим удружењима – истакла је Радојка Грујић.

Крајем маја најстарији Кикинђани организоваће и излет у Јагодину.

Дан-Рома-(2)

Подизањем заставе Рома на јарболу испред Градске куће обележен је Дан ове националне мањине. Кикинда је један од првих градова у којима је, пре три године, заживео овај симболични чин којим се скреће пажња на положај Рома и његово унапређење, рекао је координатор за ромска питања у Градској управи, Жељко Раду.

– И средства и рад улажемо у образовање Рома, Градска управа помаже излазак из сиромаштва ромске мањине: обезбедила је средства за школски прибор за све ученике од првог до осмог разреда, то показује бригу – истакао је Раду. – Град је оформио и Мобилни тим за унапређење положаја Рома. У њему се налазе и педагошки асистент и здравствена медијаторка и сви који могу да помогну у побољшању положаја Рома. Имамо и сарадњу са Предшколском установом, водимо евиденцију о томе колико се ромске деце уписује, колико имају проблема приликом уписа. Ми смо прва станица која те проблеме решава и резултати су видљиви. Овај дан обележавамо како би се скренула пажња на тежак положај у којем Роми, нажалост, и даље живе и на то да су на маргинама друштва.

Уочи 8. априла, Светског дана Рома, одржано је и спортско дружење, подсетио је Раду и додао да је поносан на то колико је већ урађено на овом плану, као и да постоје нове идеје које ће се спроводити у дело. Трудимо се и заједно идемо ка истом циљу, истакао – да Роми буду прихваћени и равноправни чланови друштва.

Свечаном подизању заставе Рома уз интонирање химне „Ђелем, ђелем“, присуствовали су представници локалне власти: градоначелник Никола Лукач, његова заменица Дијана Јакшић Киурски, председник Градског парламента Младен Богдан, чланови Градског већа и секретари секретаријата.

Градоначелник је припадницима ромске популације честитао њихов дан.

– У духу суживота у мултинационалној и мултикултуралној средини свима омогућавамо максималну интеграцију у живот Града; тако је и ромска национална  мањина апсолутно укључена у систем одлучивања. Одржавамо континуитет помоћи – од социјалних давања, преко запошљавања, отварања нових могућности, уређивања простора за припрему програма и активности како би приказали своју традицију и културу – рекао је Лукач. – Градска управа је  запослила неколико високообразованих Рома и заједно са њима решавамо  проблеме. Најважније и најлепше је да у животу и раду једни друге уважавамо, подржавамо и поштујемо.

У Граду и околини живи око три хиљаде Рома. Њихов дан се, планетарно, обележава 8. априла, што је одлучено на конгресу у Пољској 1990. године, када је и установљена химна као и званичан назив Ром, у значењу „човек“.

С. В. О.

НСЗ

Национална служба за запошљавање расписала је 12 јавних позива чији је циљ да се смањи број незапослених. Путем директне финансијскр подршке послодавцима и незапосленима, кроз мере активне политике запошљавања у овој години биће укључено више од 23.000 особа. За ове намене планирано је издвајање од 7,75 милијарди динара. Додатно  финансирање биће обезбеђено и од локалних самоуправа, како кроз заједничко финансирање са НСЗ, тако и кроз самостално финансирање, уз техничку подршку НСЗ, објавила је НСЗ.

Акценат је  на теже запошљивим категоријама незапослених грађана у које спадају: млади у домском смештају, хранитељским породицама и старатељским породицама, без завршеног средњег образовања и они који су завршили функционално основно образовање одраслих, старији од 50 година, Роми и Ромкиње, особе са инвалидитетом, корисници новчане социјалне помоћи, особе које се налазе на евиденцији незапослених дуже од 12 месеци и жртве породичног насиља. Већина јавних позива биће отворена до 29. новембра, док је рок за подношење захтева за поједине мере намењене особама са инвалидитетом 31. децембар.

Јавни позив за доделу субвенција за самозапошљавање биће отворен до 15. маја, док је јавни позив за учешће у финансирању мере обука за потребе послодавца за запосленог на располагању до 31. октобра ове године. Захтеви за учешће у мерама подносе се надлежним организационим јединицама НЗС.

Све информације у вези расписаних јавних позива биће доступне на интернет страници www.нсз.гов.рс, путем званичних страница на друштвеним мрежама, као и у свим организационим јединицама НСЗ.

5512дфц1-877е-4057-б420-е0д333124144

Новак Деспотовић је освојио прву награду и златну медаљу на Српској  математичкој олимпијади за ученике средњих школа.

Учествовало је тридесетак најбољих младих математичара из Србије који су се надметали за улазак у репрезентацију за овогодишња међунарадна математичка такмичења. Како је Новак био најбољи постао је део репрезентацији Србије која ће се такмичити на Балканској математичкој олимпијади. Пут у Бугарску, где ће се одржати ово такмичење, очекује га крајем месеца.

 

 

-Олимпијада је трајала два дана. Задатке смо решавали четири до пет сати сваког дана што јесте било напорно, али сам имао циљ који сам и остварио. Задаци јесу су били захтевни, међутимчитаве  године припремао сам се за овај ниво такмичења јер сам имао велику жељу да будем део репрезентације на Балканској математичкој олимпијади – истакао је Новак Деспотовић.

 

error: Content is protected !!