Млади лекар-радиолог, запослен на Институту са заштиту деце и омладине у Новом Саду, др Александар Младеновић, почев од суботе 20. априла, једном месечно обављаће бесплатне ултразвучне прегледе деце до 18 година. Доктора Младеновића, који је родом из Лесковца, а са породицом данас живи и ради у Новом Саду, за наш град веже прво запослење. Наиме, у кикиндској болници је добио свој први радни ангажман 2018. године.
– Осим Института у Новом Саду и две установе у Београду, у нашој земљи, нема ускоспецијализованих установа које се баве дијагностиком деце од рођења до 18 године. Колеге из Кикинде су ми сигнализирале да постоји потреба за већим бројем прегледа и то у свим дијагностичким правцима, па сам одлучио да се одазовем и ангажујем. Свестан сам и да је некад тешко организовати пут са малим дететом, а и родитељи треба да се организују са својим радним временом како би отишли у Нови Сад или Београд- каже за наш портал др Младеновић.
Прегледи могу да се закажу радним данима од 9 до 20 сати путем броја телефона 065 244 2940. Обављаће се једном месечно, суботом, у ординацији „Ки Медик“ у Светосавској улици број 43. Биће прегледано 20 до 30 малих пацијената.
– Предност ћемо дати малим пацијентима са упутом, односно онима које је педијатар или други лекар индиковао за ултразвучни преглед – појашњава млади радиолог.
Код др Младеновића може да се закаже широк спектар дијагностичких прегледа: ултразвук мозга, лумбално-сакралног дела кичме (до трећех месеца), абдомена и мале карлице, бубрега и мокраћног система, меких ткива врата, штитне жлезде, тестиса, мишићно-зглобног система, ингвинума, аксила, меких поткожних ткива, као и УЗ испитивање ГЕР-а (гастроезофагеалног рефлукса).
Др Младеновић планира да бесплатне прегледе обавља у Кикинди барем у наредних годину дана.
– Кумулативно планирам да урадимо између 400 и 500 прегледа, након чега ћемо направити пресек. Надам се да ћемо имати позитиван ефекат учинковитости, суштина је правовремена дијагностика- истиче наш саговорник, и сам отац трогодишњег детета.
Млади лекар је дипломирао са просеком 9,51 на Медицинском факултету у Нишу, а специјализацију из радиологије завршио је прошле године. Аутор је више научних радова у домаћим и иностраним часописима и члан Друштва лекара Војводине, Удружења радиолога Србије, Лекарске коморе Србије и Европског удружења педијатарских радиолога.