Град

БОЛНИЦА

Чак 225 онколошких пацијената који се лече у Општој болници Кикинда и убудуће ће примати терапију у свом граду, јер ће се пред одборницима Скупштине града наћи одлука о обезбеђивању средстава за ангажовање специјалисте онкологије.

На овај начин Град настоји да превазиђе проблем недостатка онколога и обезбеди континуитет лечења до повратка лекара са специјализације почетком 2027. године.

Наиме, одборници Скупштине града на наредној седници заказаној за 30. јун разматраће Одлуку о обезбеђивању и исплати финансијских средстава за ангажовање специјалисте онкологије у Општој болници Кикинда, чиме би требало да буде обезбеђен континуитет лечења онколошких пацијената.

Општа болница Кикинда тренутно нема запосленог онколога, док се лекар који је на специјализацији из интернистичке онкологије у установу враћа тек у јануару 2027. године. Због тога здравствене услуге онколошким пацијентима пружа специјалиста из Сенте на основу уговора о допунском раду.

У болници 225 онколошких пацијената прима терапију, а руководство установе упозорило је да без наставка ангажовања онколога не би било могуће обезбедити адекватно збрињавање пацијената.

Проблем је настао након ступања на снагу новог Правилника о уговарању здравствене заштите за 2026. годину, којим је ограничен износ који Републички фонд за здравствено осигурање може да издваја за лекаре ангажоване по основу допунског рада. Због тога је кикиндска болница затражила додатна средства како би се обезбедило даље ангажовање онколога који долази из Сенте.

Болница се претходно обратила и Покрајинском секретаријату за здравство за финансијску подршку, али је добила одговор да не постоји могућност обезбеђивања тражених средстава. Након тога Савет за здравље града Кикинде предложио је да се проблем реши средствима из градског буџета.

Према образложењу предложене одлуке, Општа болница је првобитно затражила 1,64 милиона динара, док је касније потребан износ коригован на нешто више од два милиона динара. Коначну висину средстава утврдиће Градско веће након усвајања одлуке.

У образложењу се истиче да је ангажовање и финансирање специјалисте онкологије од изузетног значаја за грађане Кикинде и да предложена мера има за циљ очување доступности здравствене заштите и стабилности онколошке службе до повратка лекара са специјализације наредне године.

цесме

Чесме на градском тргу поново раде, доносећи пријатно освежење пролазницима током врелих летњих дана.

Поред оспособљавања чесми, уређен је и простор у њиховој непосредној близини. На две клупе замењене су дрвене гредице, чиме је побољшан изглед и функционалност дела трга који суграђани често користе за одмор и предах.

Из ЈП „Кикинда“ истичу да су радови спроведени како би јавни простор био уређенији и пријатнији за боравак током летњих месеци, када велики број суграђана време проводи на отвореном.

Такође, упутили су и апел грађанима да чувају јавни простор и урбани мобилијар.

– Само заједничком бригом можемо допринети да наш град буде лепши, уређенији и функционалнији за све грађане – поручују из ЈП „Кикинда“.

 

седница-тера-(14)

Председник Скупштине града Дејан Пудар заказао је 17. седницу локалног парламента за уторак 30. јун, а на дневном реду наћи ће се чак 61 тачка.

Као једна од најзначајнијих издваја се доношење Одлуке о консолидованом завршном рачуну буџета града Кикинде за 2025. годину, којом ће одборници разматрати реализацију градског буџета у протеклој години.

Пред локалним парламентом наћи ће се и извештаји о раду и пословању свих месних заједница на територији града, као и извештаји установа из области образовања, културе и социјалне заштите. Одборници ће одлучивати о усвајању извештаја ПУ „Драгољуб Удицки“, Народне библиотеке „Јован Поповић“, Културног центра, Народног музеја, Народног позоришта, Историјског архива, Центра за стручно усавршавање, Туристичке организације града Кикинде, Центра за социјални рад и других установа.

Посебну пажњу могла би да привуче Одлука о обезбеђивању и исплати финансијских средстава за ангажовање специјалисте онкологије на територији града Кикинде, чиме би се унапредила доступност здравствених услуга пацијентима.

На дневном реду је и расписивање јавног конкурса за избор директора Јавног предузећа „Топлана“ Кикинда, одлука о преузимању запослених Културно-спортског центра „Језеро“ у ликвидацији, као и више решења која се односе на изборе, именовања и разрешења у градским комисијама, саветима и одборима.

мурал

Ученице Економско-трговинске школе, смера туристички техничар, на практичној настави у туристичкој агенцији ,,Xенос” показале су креативност и тимски дух осликавајући мурал на зиду.

Идеја је настала као жеља да се улепша град још једним ведрим муралом. Након договора са менторима, девојке су заједнички осмислиле изглед мурала, припремиле материјал и са великим ентузијазмом започеле радове.

Истичу да су веома срећне што праксу обављају у окружењу које подстиче креативност и омогућава им да своје идеје претворе у стварност. Осликани мурал представља трајан подсетник на њихов труд, заједништво и лепо искуство стечено током практичне наставе.

базени-сезона-(2)

Руководство Културно-спортског центра „Језеро“ а донело је одлуку да улазак на отворене базене у Кикинди и Банатском Великом Селу буде бесплатан до петка, 26. јуна. Од суботе, 27. јуна почиње продаја дневних улазница.

Продаја сезонских карата од 10, 25 и 50 улазака почеће 1. јула  на рецепцијама отворених базена у Кикинди и Банатском Великом Селу. Цене сезонских карата биће кориговане у односу на претходну сезону, услед усклађивања са повећаним трошковима енергената и пословања.

Из спортског центра позивају све суграђане да искористе бесплатан улаз и уживају у летњој сезони на  базенима.

полиција-опсте-(8)

На подручју Полицијске управе у Кикинди у данима викенда догодиле су се четири саобраћајне незгоде у којима су две особе задобиле лакше телесне повреде. У незгодама је настала материјална штета у износу од 700.000 динара.

Саобраћајне незгоде су се догодиле због непрописне радње од стране возача.

Због учињених саобраћајних прекршаја укупно је откривено 128 прекршаја у контроли саобраћаја.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 17 возача, од којих је шест возача задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривена су 34 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 20 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 57 осталих прекршаја.

слицице

Светско првенство у фудбалу се захуктава. Већ по обичају, Панини је објавио албум са самолепљивим сличицама фудбалера који наступају на овом мундијалу.

Нови формат од 48 репрезентација учесница, донео је и већи број сличица за пупуњавање, укупно 980. Ипак то није поколебало кикиндске колекционаре да и овај пут покушају да попуне своје албуме. Ако знамо да једна кесица са 7 сличица на трафици кошта 150 динара, за попуну, под условом да нема дупликата, потребно је издвојити више од 200 евра.

С обзиром на то да су дупликати неизбежни, наши суграђани се сваке недеље у 18 часова окупљају код фонтане на Тргу и размењују сличице. Родитељи доводе малишане, али има ту и времешних суграђана којима је овај хоби пасија још од малена. Сваке недеље број размењивача сличица је све већи.

Уз препознатљиво “ову имам, а ту баш немам” следећи сусрет сакупљача сличица заказан је за наредну недељу у исто време, на истом месту.

Н. С.

нови-козарци-паркинг-персу

Како су недавно и најавили из Месне заједнице Нови Козарци, у селу су успешно завршени радови на уређењу паркинг простора испред продавнице „ПерСу“, као и паркинга испред угоститељског објекта који се налази у непосредној близини.

У реализацији овог пројекта постигнута је добра сарадња између компаније „ПерСу“ и МЗ Нови Козарци. Компанија је обезбедила бетон и арматурну мрежу, док је Месна заједница финансирала ивичњаке и бетонске цеви. Радове су извели сами мештани, који су својим добровољним ангажовањем дали кључни допринос да пројекат буде успешно завршен.

-Током ових радова показали смо да заједно можемо много. Посебна вредност овог подухвата огледа се управо у заједништву, јер су сви учесници радили без накнаде, вођени жељом да Нови Козарци буду лепше и уређеније место за живот. Мештани који нису учествовали физички, допринели су организацији кроз припрему хране и пића за учеснике акције, што је додатно показало снагу заједништва у нашем селу – истиче Марко Чавка, потпредседник Савета Месне заједнице Нови Козарци, иницијатор и организатор акције.

Из Месне заједнице упућена је захвалност и компанији „ПерСу“ на, како наводе, изузетној сарадњи и друштвено одговорном односу према локалној заједници. Посебно је наглашено да овакви примери показују колико је важна повезаност привреде и локалних средина.

Захвалност је упућена и компанији „Еко градња“ на донацији бетона за уређење степеница код сале Удружења возача, која ће ускоро бити потпуно обновљена.

Подсетимо, недавно је на исти начин, уз добровољни рад мештана, уређен паркинг испред „Универекспорта“.

ПОИМЕНЦЕ СЕ ЗАХВАЛИЛИ

Месна заједница Нови Козарци поименце се захвалила мештанима који су учествовали у акцији: Бранимиру Марковићу, Јови Ђурђевићу, Драгославу Радуловићу, Градимиру Марковићу, Милану Јованићу, Милораду Тепићу, Велимиру Кизићу, Милану Драгољевићу, Радовану Гверићу, Звонку Ђурђевићу, Миленку Остојићу, Александру Максимовићу, Драги Арамбашићу, Милану Куновцу, Жељку Богојевићу, Горану Пролићу, Маринку Адамовићу и Здравку Гаврловићу, као и Драги Ољачи, водећем мајстору и Милану Средићу који је несебично уступио вибро-жабу.

 

ссс-матура-2026-(4)

Матурско вече прославили су и матуранти Средње стручне школе „Милош Црњански“. У ово генерацији матурирало је 84 средњошколаца, а за ђака генерације проглашена је Елена Мохачи:

-Завршила сам смер лабораторијски техничар. Титулу сам стекла захваљујући скроз одличном успеху у све четири године, као и учешћу на такмичењима. Стигла сам до републичког нивоа из математике, као и на републичко такмичење из анатомије. Школу сам представљала и на школским такмичењима у одбојци и рукомету – навела Елена.

Елена Мохачи планира да упише Технолошки факултет у Новом Саду смер биотехнологија.

Емил Хофгезанг, директор напоменуо је да су из школе испратили ученике из четири одељења.

-У наредној школској години уписујемо једно одељење више. Новина је смер неговатељ. Реч је о трогодишњем образовном профилу. Уписаћемо и лабораторијске техничаре, архитектонске техничаре, као оператере у производњи и пекаре.

А.Ђ.

 

меморијал

Родно место Мирослава Мике Антића и ове године биће стециште поштовалаца његовог стваралаштва.

41. Меморијал „Мирослав Мика Антић“, традиционална манифестација посвећена једном од најзначајнијих српских песника, новинара, сликара и филмских стваралаца, биће одржан у среду 24. јуна, са почетком у 21 сат, на Варошком тргу у Мокрину.

Према најављеном програму, учествоваће познати глумци и уметници: Нада Блам, Иван Томић, Филип Жмахер, Ружа Чавић, Јелена Тркуља, Бранислав Зубовић, Миодраг Петровић као и млади песници Симона Дмитровић, Хан Хаџибулић и Наталија Павличевић.

– Једна од новина овогодишњег Меморијала ‘Мика Антић’ је конкурс за младе песнике до 30 година. На конкурс су пристигли радови младих аутора, а стручни жири је одабрао три најбоља рада. Њихови аутори ће током манифестације у Мокрину јавно представити своје песме, након чега ће публика гласати и изабрати победника- каже за Кикиндски портал Горан Ристић, председник Савета Месне заједнице Мокрин.

Победник ће, поред Микине награде, добити и новчану награду од 100.000 динара.

-Жеља нам је да подржимо младе ствараоце и пружимо им прилику да своје радове представе широј публици. Такође, сва три награђена рада биће сачувана и објављена у посебној публикацији, која ће постати традиционални део Меморијала и сведочанство о новим генерацијама песника- истакао је Ристић.

error: Content is protected !!