Град

фијакери-(6)

Иако је прва овогодишња вожња фијакерима кроз Кикинду била најављена за прошлу недељу, киша је пореметила планове организатора и одложила очекивани почетак сезоне.

Фијакери ће на улице Кикинде изаћи данас (у недељу, 21. јуна), од 19 часова, са добро познате почетне тачке – Доситејеве улице.

Током летњих месеци, Туристичка организација Кикинде и Кикиндски коњички клуб „Банат“ настављају традицију недељних вожњи фијакерима, које из године у годину привлаче велики број суграђана и посетилаца.

моркин-скуп-1

Председник посланичке групе СНС у Скупштини Србије Миленко Јованов поручио је са скупа у Мокрину да они који су ширили лажи о наводној употреби звучног топа морају да одговарају, оценивши да је циљ таквих тврдњи био изазивање нестабилности и грађанског сукоба у Србији.

Обраћајући се окупљенима, Јованов је захвалио члановима и симпатизерима странке на, како је рекао, истрајности током протекле скоро две године.

– Велико хвала свима вама на ономе што сте издржали у протеклих скоро две године, на свим увредама и понижењима која сте претрпели ви и ваше породице. Остали сте доследни, чврсто уз нашу странку и политику председника Александра Вучића – рекао је Јованов.

Он је истакао да се последњих дана отварају афере које јасно показују како су грађани обмањивани причама о звучном топу.

– Није случајно искоришћена реч „топ“. Измислили су причу да би оптужили председника Вучића да је пуцао на сопствени народ, а затим створили атмосферу за сукобе и грађански рат. Мало им је било што су поделили породице, прогањали децу, кварили матурске вечери и доделе диплома. Немају програм, идеју ни политику, па им је остала само мржња – поручио је Јованов.

Додао је да народ Србије сада тражи одговорност за све што се дешавало у претходном периоду.

– Време за извињења је прошло. Сада је време да одговарају они који су покушали да изазову грађански рат у Србији. Свако ко је измислио, пласирао и ширио лажи о звучном топу мора да сноси одговорност – истакао је Јованов.

У обраћању присутнима, позвао је грађане да се мобилишу и пруже подршку политици председника Србије и на великом скупу који ће бити одржан 27. јуна у Београду.

– Показаћемо да нас нису ни уплашили, ни поразили нити поколебали. Стојимо чврсто уз политику Александра Вучића, а када дођу избори победићемо их оловком, достојанствено и пристојно, као и свих претходних година – поручио је Јованов чије је обраћање испраћено громогласним аплаузима.

Члан Главног одбора СНС Владимир Галић истакао је да се широм Србије одржавају скупови са истом поруком.

– Порука народа је јасна: Србија побеђује. Побеђује политика председника Александра Вучића, а не блокадерска политика. Зато позивамо све грађане да 27. јуна дођу у Београд и покажу колико нас има – рекао је Галић.

Велики скуп у Мокрину протекао је у знаку позива на јединство, политичку мобилизацију и подршку државној политици председника Вучића.

матура-гимназија-2026-(6)

Ученици Гимназије „Душан Васиљев“ након окупљања код фонтане поносно су прошетали Градским тргом и тако се поздравили са једним и пригрлили део живота који им предстоји у будућности. Ученик генерације је Богдан Завишин који је завршио природно-математички смер.

-Школу сам представљао на такмичењима из српског језика и језичке културе, као и из историје. Све четири године сам полазник Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ у оквиру ког сам истраживао локалну историју и писао научно-истраживачке радове. Имам освојена два прва, два друга и два трећа места на републичким такмичењима  – каже Богдан чији је циљ да упише Економски факултет у Новом Саду на смеру пословна информатика.

 

Спортиста генерације је Милош Добранић, кошаркаш.

-Представљао сам школу у екипним спортовима. Баскету и кошарци. Освајали смо сребрне медаље на војвођанским и међуокружним такмичењима. Тренирам кошарку већ седам година у клубу „Велика Кикинда“ – рекао је Милош који планира да упише ФТН у Новом Саду, производно машинство.

Директор Александар Аћимов навео је да је 77 ученика матурирало у овој генерацији:

-Као и сваку и ову генерацију памтићемо по добром. Агилни и спремни да помогну како једни другима, тако и онима којима је помоћ потребна. Сигуран сам да ће бити успешни млади људи који знају шта желе у животу и пронаћи ће свој пут.

И у наредној школској години Гимназија уписује четири одељења два природно- математичка и два друштвено-језичка.

А.Ђ.

Комарци-2

Из локалне саоуправе обавештавају грађане да ће у понедељак, 22. јуна  бити обављен третман одраслих форми комараца са земље на територији граде Кикинда.

Третман ће бити извршен у Кикинди и свим насељеним местима у вечерњим часовима. Препарат који ће се користити је Аqуа К-Отхрине ЕW 20 (активна материја Делтаметрин).

У уторак,  23. јуна  биће третиране одрасле форме комараца у центру града у јутарњим сатима, од шест  сати.

Упозоравају се пчелари да је препарат Аqуа К-Отхрине ЕW 20 токсичан за пчеле. Дејство препарата траје три дана.

Поменутима данима биће извршен и ларвицидни третман комараца у каналима и барама на територији Града Кикинде. Ларвицидни третман није опасан за пчеле.

 

бицикли-уговори-2026-(6)

Додела уговора суграђанима који су остварили право на субвенцију за куповину бицикла које је додељује локална самоуправа, организовано је у Градској кући.

Ове године аплицирало је 187, а 174 њих добило је 10.000 динара, а међу њима је и Мира Новаковић која ће бицикл купити унуку:

-Павлу је други рођендан 22. јула и бицикл стиже у право време. Ово је леп гест града и ко може да не буде задовољан? Свака част за ову меру јер је то велика помоћ, посебно пензионерима који желе да обрадују своје најмилије.

Драгану Милованову превозно средство управо је бицикл.

-Имам 72 године, а бицикл који имам је малтене мој вршњак. Сваког дана возим бицикл и сада ћу коначно имати нов – открио нам је Милованов.

Моника Терзин купиће бицикл са помоћним точковима двоипогодишњој ћерки Уни.

-Уна је већ одабрала бицикл и једва чека да почне да га вози. Износ од 10.000 пуно значи јер та сума је половина цене бицикла – појаснила је Моника Терзин.

Све присутне грађане, којима су одобрена средства јер су испуњавали услове конкурса, поздравио је Младен Богдан, градоначелник

-Огромно интересовање свих вас који сте конкурисали за ову меру града, показатељ је колико вам она значи. Поред тога што желимо да допринесемо здравим стиловима живота, возећи бицикл чувамо животну средину. Потрудићемо се да унапредимо начин за конкурисање за ову меру наредне године – прецизирао је Богдан.

Сваке године овај конкурс изазива велико интересовање и пријем захтева отвори се и затвори за један дан. Конкурс расписује Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој, подсетио је члан Градског већа Ђорђе Тешин.

 

– За Кикинђане је бицикл традиционално превозно средство, сви их радо возе и ово је начин да помогнемо да дођете до нових двоточкаша. Живимо у равници и то нам је предност, а уједно чувамо животну околину и пропагирамо здрав начин живота – казао је Тешин.

Суграђани који су потписали уговоре треба да оду до продавница из којих су узели предрачуне и регулишу куповину бицикла које су одабрали. Сви који нису потписали уговоре могу то да учине у поменутом Секретаријату.

А.Ђ.

 

 

наково-зеленије-сколе-(2)

У Покрајинској влади уручене су награде представницима 53 најуспешније васпитно-образоване установе у оквиру програма ,,За чистије и зеленије школе у Војводини“.

На овом конкурсу награђене су и основне школе „Петар Кочић“ из Накова и „Мора Карољ“ из Сајана. Обе школе су дуго година у овом пројекту, а награду који су ученици и наставници освојили је једнодневни излет у заштићена подручја: Национални парк „Фрушка гора“ и Специјални резерват природе „Ковиљско-петроварадински рит“. Поред тога, обезбеђен је и промотивни материјал као и семинари намењени наставницима.

 

-У нашој школи посебна пажња посвећује се развијању еколошке свести код ученика кроз различите активности, пројекте и радионице – сазнајемо од директорице ОШ „Мора Карољ“ Лидије Кикић Бари. – Ђаци, заједно са својим учитељима и наставницима, активно учествују у реализацији садржаја који подстичу љубав према природи и одговорности према животној средини. Кроз креативне радионице и предавања на занимљив и интерактиван начин стичу знања о значају очувања природе, правилног односа према околини и развијању еколошких навика. Кроз игру и истраживање, тимски рад и сарадњу са учитељима наставницима , код деце развијамо еколошку свест и учимо их да и мали кораци могу донети велике промене за лепшу и здравију будућност.

Наставница географије из наковачке школе Бранка Керкез напомиње да се све активности одвијају у оквиру еколошке секције:

-Различитим активностима, интересантним пројектима и у оквиру радионица промовишемо и указујемо на значај природе која нас окружују. Код ученика се трудимо да развијемо еколошку свест и одговоран однос према природи. Ово нам је други пут да освајамо награду, а у оквиру секције имамо двадесетак ученика. Осим мене у рад су укључене и учитељица Биљана Новаковић и наставница биологије Весна Бурсаћ.

 

У Сајану су у програм највише укључене наставнице Ибоља Молнар, Анита Будаи Ђемант и Јелена Кнежевић , а подршка су им сви остали запослени који својим трудом, идејама и залагањем доприносе очувању природе и стварању лепшег и здравијег окружења.

А.Ђ.

фцц-амбалазни-отпад-(1)

Компанија ФЦЦ Кикинда обавештава грађане да се наставља организована додатна подела посуда за комунални отпад и посуда за мешани амбалажни отпад.

Подела ће бити организована од 22. до 26. јуна, у периоду од 8 до 16 часова, на адреси Генерала Драпшина 20 у Кикинди. Грађани који до сада нису преузели своје посуде или им је потребна заменска могу то учинити у наведеном термину.

Из компаније ФЦЦ Кикинда захваљују грађанима на досадашњој сарадњи и указаном поверењу.

Истовремено, из компаније подсећају кориснике на радно време информационог центра за кориснике комуналних услуга на истој адреси. На овом месту се грађани могу детаљније информисати о услугама које компанија пружа, али и преузети посуде за комунални и рециклабилни отпад.

Радно време информационог центра за кориснике комуналних услуга је:

  • средом од 16 до 20 часова,
  • петком од 9 до 13 часова.

ФЦЦ Кикинда позива грађане да искористе могућност преузимања посуда и допринесу ефикаснијем управљању отпадом и унапређењу система раздвајања отпада у граду.

богдан-експо

Градоначелник Младен Богдан обишао градилиште највећег развојног пројекта у Србији и поручио да ће Кикинда активно учествовати у приликама које доноси међународна изложба

Кикинда ће имати прилику да своје привредне, туристичке и културне потенцијале представи милионима посетилаца из целог света на међународној специјализованој изложби ЕКСПО 2027, која ће бити одржана у Београду.

Тим поводом градоначелник Младен Богдан и начелник Севернобанатског управног округа Небојша Јованов обишли су данас градилиште ЕКСПО комплекса у Сурчину, у оквиру посете коју је за представнике градова и општина организовала министарка државне управе и локалне самоуправе Снежана Пауновић.

Током обиласка представљена је динамика радова на једном од највећих инфраструктурних и развојних подухвата у новијој историји Србије. Будући изложбени комплекс већ сада показује размере пројекта који ће 2027. године окупити учеснике, инвеститоре и посетиоце из целог света.

Министарка Снежана Пауновић истакла је да је ЕКСПО 2027 развојна шанса за целу Србију, нагласивши да ће локалне самоуправе имати важну улогу у представљању својих потенцијала пред међународном публиком, у делу „Српска кућа”.

Градоначелник Младен Богдан оценио је да ЕКСПО 2027 представља значајну прилику за развој Кикинде и њено снажније позиционирање на домаћој и европској мапи.

– Кикинда ће бити део велике приче која превазилази границе једног града и једног региона. ЕКСПО 2027 није само догађај у Београду, већ пројекат целе Србије и прилика да свету покажемо све оно што нас чини препознатљивим, од привреде и пољопривреде до културе, традиције и иновација. Уверен сам да ће користи од овог пројекта осетити и грађани Кикинде кроз нове инвестиције, јачање туристичке понуде и додатно позиционирање нашег града. Зато је важно да будемо активни учесници овог процеса и да спремно дочекамо прилике које ЕКСПО доноси – поручио је Богдан.

За Кикинду, ЕКСПО 2027 представља прилику да своје адуте представи глобалној публици, због чега и учешће у припремама за овај догађај отвара врата новим партнерствима, инвестицијама и промоцији града какву до сада није имао.

 

саран-дрзавно-(2)

На Државном првенству у шаранском риболову екипа „Шаран 1“ освојила је треће место и стекла право да учествује на Светском првенству које ће се у септембру одржати у Македонији. Екипа коју су чинили Лука Јегарски, Ратко Ромић, Дарко Цуцин и Вук Босанчић на језеру Борковац код Руме упецала је 32 килограма и 675 рибе.

Иза успеха на Државном првенству у шаранском риболову стоје дани и ноћи испуњени очекивањем, хиљаде забачаја и небројене одлуке .Стоје пријатељство, поверење и снага тима који није одустајао ни када је било најтеже, наводе из бронзаног тима.

На поменутом такмичењу Кикинду, односно удружење спортских риболоваца „Шаран“ представљала је и екипа „Шаран 2“ у саставу Зоран Попов, Зоран Кајла, Миодраг Трнић и Лука Врача, и они су заузели осмо место.

 

-За наше удружење ово је огроман успех – каже Зоран Попов, председник УСР „Шаран“. – Посебно јер је ова година у знаку јубилеја, 70 година нашег удружења. Прослава је у суботу на Риболовачком царству када ћемо доделити плакете појединцима у установама.

А.Ђ.

саобрацајка-кикинда-мокрин

На путу Кикинда- Мокрин, код фарме, око 10 часова, догодила се саобраћајна несрећа између комбија и трактора са приколицом.

Како сазнајемо са лица места, три особе повређене су у овој незгоди и Хитна помоћ одвезла их је у Општу болницу.

Увиђај је још увек у току, а пошто се заврши, знаће се и узрок због којег је дошло до несреће на путу.

Током трајања увиђаја, саобраћај је био блокиран на овом делу пута.
error: Content is protected !!