Град

пас-мила

Из уличних дана у топлину породице. Мила, пас којег су бројни суграђани свакодневно виђали на улицама града, више неће лутати сама. Коначно је добила свој дом и породицу која ће о њој бринути.

Месецима је била познато лице градских улица. Многи су застајали да је помазе, оставе јој храну или воду, а њена блага нарав освојила је срца великог броја суграђана. Управо захваљујући тој несебичној бризи и хуманости, Мила је имала подршку и када није имала свој кров над главом.

Данас из ЈП Кикинда стиже вест коју су многи прижељкивали. Мила је удомљена и започиње ново поглавље свог живота.

Данас са радошћу можемо да објавимо да је Мила удомљена и да је пронашла свог власника, који ће јој пружити сигурност, топлину и љубав какву сваки пас заслужује. Хвала свима који су на било који начин помогли Мили на њеном путу до срећног краја. Желимо јој много лепих тренутака у новом дому. Велико хвала удомитељки!- поручили су из Зоохигијене ЈП Кикинда.

Овај срећан епилог није обрадовао само Милу и њену нову породицу, већ и све оне који су годинама бринули о њој и навијали да једног дана пронађе свој дом и сигурност.

 

 

зетва-псенице-(1)

На почетку жетвених радова на територији града Градски штаб за спровођење нмера заштите од пожара за време жетве стрних усева, апелује и упозорава пољопривредне произвођаче и грађане о забрани паљења ватре на отвореном простору. Спаљивањем биљних остатака често долази до неконтролисаних пожара на отвореном, који наносе велике материјалне штете и страдање људи.

Спаљивање стрних усева, смећа и биљних остатака забрањено је Законом о заштити од пожара и градском Одлуком о заштити пољопривредних имања на територији града. Инспектори Одељења за ванредне ситуације и пољочувари у складу са Законом о заштити од пожара и градском Одлуком о заштити пољопривредних имања  појачано ће контролисати спровођење мера заштите од пожара на отвореном простору и против лица које не поштују забрану спаљивања отпада и биљних остатака подносиће захтев за покретање прекршајног поступка.

Новчаном казном од 10.000 до 50.000 динара казниће се за прекршај физичко лице ако:спаљује остатке стрних усева, смеће и биљне остатке на отвореном простору и за време жетве непредузима посебне мере заштите стрних усева од пожара.За правна лица казне износе од 300.000 до 1.000.000 динара.

Лице које је изазвало пожар биће дужно да ватрогасно-спасилачкој јединици надокнади трошкове интервенције, у складу с посебним прописом. Уколико се утврди да је на пољопривредном газдинству вршено спаљивање жетвених остатака, газдинство губи право на подстицајна средства у пољопривреди, у периоду од две године.

У случају пожара потребно одмах позвати ватрогасно спасилачку јединицу на телефон 193.

На седници Градског штаба за спровођење мера заштите од пожара за време жетве стрних усева донете су одлуке  да се градски Ватрогасни савез се обавезује да организује формирање комисија које ће вршити преглед исправности и противпожарне безбедности учествујућих пољопривредних машина у жетви стрних усева. Комисија је дужна да о прегледу пољопривредне машине састави записник о исправности, чију копију ће предати власнику пољопривредне машине. Комисија је дужна да власнику исправне пољопривредне машине да налепницу „ ЖЕТВА 2026. ГОДИНЕ“ оверену од стране градског ватрогасног савеза. Распоред и динамику техничког прегледа пољопривредне механизације утврђује Градски ватрогасни савез.

Овом приликом апеловано је на све учеснике у жетвеним радовима да контактирају Градски ватрогасни савез и изврше преглед механизације која учествује у жетвеним радовима. Преглед пољопривредне механизације и техничке исправности за привредна друштва, задруге и друга правна лица који врше жетвене радове организоваће њихове техничке службе у координацији са комисијом за преглед механизације формиране од стране Градског ватрогасног савеза.

ракиц-сајам

Иван Ракић из Кикинде био је најбољи такмичар у парадним запрегама зрелих грла на 93. Међународном сајму пољопривреде који је недавно одржан у Новом Саду. Ово му је прва сајамска титула и на њу су поносни сви чланови Кикиндског коњичког удружења „Банат“ којем припада и Ракић.

-Судије оцењују све изглед возача, опрему, фијакер, ход коња – сазнајемо од Илије Рађеновића, председника клуба. – Сви смо се надали овој титули с обзиром на то да је, у протекле две године, Иван на фијакеријадама први или други, а неретко осваја и награду за најлепшег пастува. Тера двопрег, а сувозач му је седмогодишњи син Никола. Признање је одлична промоција како за Ракића, тако и за клуб и град.

 

Ракић се коњарством бави осам година.

-Има два липицанера и једно ждребе. Изузетно је посвећен коњарству и гаји велику љубав према овим племенитим животињама. Свакодневно ради са коњима и не изостаје са смотри. У Црепаји је такође био први, у Сремским Карловцима био је други, а у наредном периоду очекују га коњичка надметања у Остојићеву, Руми и друга. Иванов пастув Гајтан такође има више титула за најлепше грло.

Првак у категорији младих грла, такође на сајму био је Зоран Воларев из Башаида, а у категорији деце-возача учествовала је и суграђанка Ника Белеслин.

А.Ђ.

скола-нови-козарци

Ученици основних школа, од првог до седмог разреда, у петак 13. јуна завршавају школску годину. После месеци учења, контролних и одговарања, ђаци одлазе на заслужени летњи распуст који ће трајати до 31. августа.

Свечана подела ђачких књижица и сведочанстава ученицима од првог до седмог разреда биће организована 28. јуна, док ће осмаци своја сведочанства добити у року од седам дана по завршетку наставне године.

Док већина основаца одбројава дане до безбрижног распуста, ученике осмог разреда тек очекује најважнија провера знања. Они су наставу завршили још 29. маја, а чека их завршни испит који је кључан за упис у жељену средњу школу.

Према школском календару Министарства просвете, мала матура полагаће се 15, 16. и 17. јуна. Првог дана, од 9 до 11 часова, осмаци ће решавати тест из српског, односно матерњег језика, док ће дан касније у истом термину полагати математику. Трећег дана, 17. јуна, на реду је тест из изборног предмета. Ученици су претходно бирали између биологије, географије, историје, физике и хемије.

У периоду од 15. до 22. јуна спроводиће се супервизија завршног испита, а прелиминарни резултати биће објављени 19. јуна. Истог дана ученици ће моћи да поднесу приговоре на резултате, и то електронским путем или непосредно у својој основној школи.

Према подацима са сајта „Моја средња школа“, коначни резултати завршног испита биће објављени 22. јуна. Већ наредна два дана, 23. и 24. јуна, матуранти ће електронски попуњавати листе жеља за упис у средње школе, које ће потом предати у својим основним школама.

 

 

градонацелни-пријем-6

Редован пријем грађана који је увео градоначелник Младен Богдан настављен је ове среде, а велико интересовање суграђана показало је колико је непосредан разговор са челницима града важан.

– Заинтересованост је заиста велика и унапред се извињавам свима који нису успели да буду примљени – истиче градоначелник Богдан.

Како наводи, спектар тема је широк- од личних, породичних и здравствених проблема, преко сугестија и примедби у вези са инфраструктуром и комуналним питањима, па све до конкретних предлога и иновативних идеја које би могле да допринесу развоју Кикинде.

Према речима градоначелника, све већи број суграђана који жели личан разговор потврђује да је „жива реч“ и даље незаменљива у решавању проблема и изградњи поверења између грађана и локалне самоуправе.

– Увек и на сваком месту позивам суграђане на разговор, јер само заједничким деловањем можемо да решавамо важна питања и отклањамо недоумице – нагласио је Богдан.

Редовни пријеми грађана одржаваће се сваке среде, а циљ је да се сваком суграђанину омогући прилика да директно изнесе своје проблеме, предлоге и идеје.

За пријем код градоначелника, потребно је претходно заказати термин: телефоном на 0230/410-105 или путем мејла gradonacelnik@kikinda.org.rs.

плава-бања

Запослени у ЈП „Кикинда“ протеклих дана покосили су и уредили простор код Плаве бање, како би био чистији, безбеднији и пријатнији за боравак посетилаца.

Како истичу из овог јавног предузећа, редовно одржавање јавних површина наставља се и током наредног периода, са циљем да природне и рекреативне зоне буду доступне и уређене за грађане.

Плава бања, деценијама је била омиљено место за одмор и освежење током летњих месеци. Настала је на месту некадашњег глинокопа фабрике „Тоза Марковић“, где се временом формирало вештачко језеро. Препознатљива је по плавичастој боји воде, по којој је и добила име, а међу старијим генерацијама Кикинђана буди сећања на лета проведена уз купање, дружење и рекреацију.

Фото: ЈП Кикинда

Некада је Плава бања располагала богатим садржајима, укључујући тобогане, педалине, спортске терене и угоститељске објекте, због чега је била једно од најпосећенијих места у граду. Иако данас нема некадашњу инфраструктуру, ово купалиште и даље привлачи бројне суграђане који желе да време проведу у природи. С обзиром на то да је Плава бања неуређено, односно „дивље“ купалиште, посетиоцима се саветује додатни опрез.

Из ЈП „Кикинда“ упутили су апел грађанима да заједнички чувају овај простор, одлажу отпад на предвиђена места и допринесу очувању животне средине.

 

 

вибер-имаге-2026-06-06-14-19-47-422

Чланице Плесног студија „Јефимија“ оствариле су изузетан успех на плесном такмичењу одржаном у Зрењанину, одакле су се вратиле са чак 17 медаља и признања.

Студио се представио са 15 кореографија, које су извели плесачи свих узрасних категорија, показавши завидан ниво умећа, креативности и сценског израза. Својим наступима млади плесачи су потврдили да су труд, посвећеност и љубав према плесу најбољи пут до успеха.

Свака кореографија била је резултат преданог рада, дисциплине и снажног тимског духа, што је препознао и стручни жири.

– Наши плесачи показали су посвећеност, труд и љубав према плесу, достојно представљајући клуб и свој град. Свака кореографија била је резултат вредног рада, дисциплине и тимског духа. Награде нису изостале, па смо освојили 13 првих места, два друга места и две специјалне награде. Ово је најлепши начин да приведемо крају још једну успешну сезону, испуњену радом, успесима и незаборавним успоменама – истакла је Снежана Аћамовић из Плесног студија „Јефимија“.

Остварени резултати су круна још једне успешне сезоне и потврда квалитетног рада студија, чији чланице нижу значајне успехе на домаћим и међународним такмичењима.

вања-дир-болнице

Одлуком Покрајинске владе, на седници одржаној 3. јуна, за вршиоца дужности директора Опште болнице Кикинда именован је дипломирани економиста Вања Радојков, који је до сада био запослен у Градској управи.

На челу Болнице Радојков је наследио др Весну Томин, специјалисту педијатрије, која је функцију в.д. директора обављала од јуна 2021. године.Током њеног мандата успешно је настављена капитална инвестиција-реконструкција Болнице, уведене су нове процедуре и технике лечења, набављена савремена медицинска опрема, а много тога је урађено и у области унутрашње организације рада служби и вођења медицинске документације, са циљем унапређења квалитета стручног рада и безбедности пацијената.Резултате свог рада др Томин је представила на Колегијуму начелника и главних сестара одржаном 9. јуна у болничкој библиотеци.

На истој седници Покрајинске владе, за в.д. заменика директора Болнице именован је др Вукосав Тркуља, специјалиста радиологије.

дусанови-гимн

Знање и тимски дух довели су кикиндске гимназијалце до великог успеха у првом ПМФ квизу знања „Пети елемент“, одржаном на Природно-математичком факултету у Новом Саду. Екипа „Душанови гимназијалци“ освојила је друго место у конкуренцији 20 тимова и чак 100 такмичара из средњих школа широм Србије.

Квиз је организован уз подршку Центра за промоцију науке, а назван је „Пети елемент“ јер обухвата пет области природних наука које се изучавају на Природно-математичком факултету.

До финала није било лако стићи. Учесници су прошли кроз неколико квалификационих кругова, након чега су најбољи одмерили знање у полуфиналу и финалу одржаним током протеклог викенда.

Кикиндски тим чинили су Лара Аврамов, Ана Војводић, Милица Боберић, Милица Глишин, Богдан Завишин и Стефан Лазић.

– Када смо видели позив за учешће, одабрали смо ученике за које смо сматрали да могу да одговоре оваквом изазову. Током такмичења показали су велико знање, озбиљност и спремност да раде као тим. Изузетно смо поносни на њих и на начин на који су представљали школу – истакла је професорка физике Ина Лепар.

Да су утисци са такмичења више него позитивни потврђује професорка биологије Бојана Пењин.

– Организација је била на врхунском нивоу, а ученици су уживали у сваком делу такмичења. Поред самог знања, овакви догађаји доносе нова познанства, дружење и искуства која ће дуго памтити. Посебно радује што су током целог такмичења показали прави тимски дух и међусобну подршку – рекла је Пењин.

Прво место освојила је екипа „Ц-12“ из Гимназије у Инђији, док је треће место припало тиму „Светини јунаци“ из Гимназије „Светозар Марковић“ из Новог Сада. За освојено друго место кикиндским гимназијалцима припала је и новчана награда од 50.000 динара.

 

 

паркинг-козарци

У Новим Козарцима успешно је завршено уређење паркинг простора испред продавнице „Универекспорт“ и платоа испред сале Удружења возача, која ће у наредном периоду бити потпуно реновирана и добити нови изглед. Иницијативу и организацију радова покренуо је члан Савета Месне заједнице Марко Чавка, а читав посао  је реализован у сарадњи са мештанима и локалном привредом.

Након разговора са представницима компаније „Универекспорт“, постигнут је договор о подели обавеза – компанија је обезбедила бетон и арматурну мрежу, а Месна заједница ивичњаке, бетонске цеви и песак. Читав посао изведен је добровољним радом мештана. „Универекспорт“ је, поред материјала за паркинг испред своје продавнице, обезбедио и материјал за израду платоа испред сале Удружења возача.

Из Месне заједнице упућена је захвалност компанији на, како се истиче, друштвено одговорном пословању и подршци локалној заједници, као и вредним мештанима који су учествовали у радовима без икакве накнаде. Како истичу, сви учесници радове су изводили искључиво добровољно, што показује снагу заједништва и солидарности.

Завршетком ових радова унапређена је безбедност саобраћаја, а очекује се и смањење непрописног паркирања у парку. Такође је најављено да је по истом моделу сарадње постигнут договор и са компанијом „ПерСу“, а  радови испред њиховог објекта почеће у наредном периоду.

 

error: Content is protected !!