Град

mali-mat-ples-2026-(8)

Ученици четвртих разреда шест градских основних школа извели су „Мали матурантски плес“. На иницијативу АДЗНМ „Гусле“ у КСЦ „Језеро“ четврту годину заредом организована је манифестација у оквиру које су ђаци показали које традиционалне игре су савладали на часовима физичког васпитања у школама, a са њима су били и њихови другари из Школе фолклора „Гусала“.

Зоја Родић, ученица је четвртог разреда ОШ „Жарко Зрењанин“  и како каже није било тешко  научити кораке:

-Играли смо „Мало коло“ односно „Коло води Васа“, „Шушкавац“, „Осмицу“, „Влајну“ и „Ужичко коло“. Сви смо узбуђени што учествујемо и што имамо пуно публике.

Више од 300 учесника игром се опростило од својих учитеља, а учествовале су школе: „Свети Сава“, „Жарко Зрењанин“, „Ђура Јакшић“, „Јован Поповић“, „Вук Караџић“ и „Фејеш Клара“ у којима се од септембра ради на ово пројекту.

-„Мали матурантски плес“ је за нас веома важан и показао је да наша деца радо уче да играју народне игре – рекао је директор АДЗНМ „Гусле“ Зоран Петровић. – Посебан акценат је на „Малом колу“ који је, на нашу иницијативу, уписан у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа. У току је рад на још једном елементу који желимо да заштитимо. Овога пута реч је о обичају. Желимо да се похвалимо и чињеницом да су „Гусле“ од прошле недеље званично акредитоване при УНЕСКО-у.

Пројекат су подржали локална самоуправа и Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама. Мале матуранте са трибина су подржали њихови родитељи, а подршку плесу пружили су и представници града, на челу са градоначелником Младеном Богданом.

-Наши основци су уз матурантски плес закорачали у више разреде. Град је ту да пружи све што може да се „Мали матурантски плес“ реализује на задовољство, пре свега, ученика. Сигуран сам да ће и наредне генерације ђака четвртог разреда бити део овог пројекта – прецизирао је Богдан.

Плес је организован као завршетак пројекта који су заједнички реализовали уметнички руководиоци и асистенти АДЗНМ „Гусле“ и школе.

А.Ђ.

 

 

 

dojave-o-bombama-u-skolama

У основним школама на територији Града Кикинде стигла је дојава о постављеним бомбама, сазнаје Кикиндски портал.

Настава је прекинута, а ученици и запослени напустили су школске зграде.

У школама су припадници МУП-а који ће извршити контрадиверзионе прегледе.

tehnicka-skola

На Републичком такмичењу из основа електротехнике, одржаном у Ваљеву, ученици Техничке школе „Михајло Пупин“ остварили су запажен успех, потврдивши висок ниво знања, предан рад и квалитетну припрему.

У конкуренцији 103 ученика из 27 школа из целе Србије, Техничка школа је освојила друго место у генералном пласману и пехар за екипни успех.

Одличне резултате остварили су: Лазар Сремчев који је освојио прву награду, Лена Давидовић другу, обоје ученици првог разреда смера техничар информационих технологија, као и Андреј Рац Сабо, ученик другог разреда истог смера који је освојио трећу награду.

За успех ученика заслужне су и њихове менторке које су их припремале за такмичење и пружале стручну подршку током целог процеса: Даринка Христић Клачак, која је освојила друго место у категорији ментора, и Невенка Карић.

Остварени резултати представљају још једну потврду квалитетног рада школе и посвећености ученика и наставника, који из године у годину постижу запажене успехе на републичким такмичењима.

 

 

hapsenje-1

Припадници Министарства унутрашњих послова у Зрењанину, по налогу главног јавног тужиоца Основног јавног тужилаштва у Бечеју, ухапсили су З. М. (39) из околине Кикинде, због сумње да је возећи под утицајем алкохола изазвао саобраћајну незгоду у којој су погинуле две особе.

Он је осумњичен за извршење кривично дело тешка дела против безбедности јавног саобраћаја, саопштено је из Полицијске управе у Зрењанину.

Сумња се да је он, у ноћи између 30. и 31. маја ове године, на путу између Башаида и Новог Бечеја, управљајући “опелом” са 0,82 промила алкохола у организму, ударио у мотоцикл “кавасаки” који је возио 60-годишњи мушкарац.

Возач мотоцикла преминуо је на лицу места, док је 51-годишња жена која је била путник на мотоциклу преминула у Ургентном центру зрењанинске болнице.

З. М. је одређено задржавање до 48 часова и он ће, уз кривичну пријаву, бити приведен Вишем јавном тужилаштву у Зрењанину које је преузело надлежност.

Танјуг

sns-za-ljiljanu

Двоје хуманитараца који бициклима прелазе чак 900 километара како би прикупили помоћ за лечење Љиљане из Прокупља, стигли су вечерас у Кикинду, а највећу пажњу привукао је масован одзив функционера Српске напредне странке.

Иако су блокадери данима путем друштвених мрежа позивали на хуманитарно окупљање код „брегића“ у мајицама „студенти побеђују“, на самом догађају нашли су се у чуду и у потпуно другом плану!

Функционери СНС-а на дочек су дошли организовано, масовно и са већ прикупљеном хуманитарном помоћи, а у првом плану биле су њихове донације, подршка и заједништво, што је обележило читав догађај.

Насупрот томе, део окупљених блокадера остао је затечен јер је вече које су замислили као демонстрацију сопствених испразних политичких парола, завршено потпуно другачије. СНС је показао заједништво и бројност на терену, па је блокадерима, према оцени присутних, преостало тек да са стране усамљено звижде.

Хуманитарци су из Кикинде са новим донацијама наставили своју мисију, а сви људи добре воље Љиљани могу помоћи слањем СМС поруке – 1738 на 3030.

biciklisti-pedaliraj-(2)

Хуманитарни бициклистички караван „Педалирај за бебино срцуленце“ данас је пошао из Башаида. Иницијатор акције је Бојан Чолак из овог места, чија ћерка је имала две операције на срцу, а заједно са колегама Миланом Мићуновићем и Сашом Брдаром возиће бицикл. Ради се о акцији за децу са урођеним срчаним манама, за унапређење услова њиховог лечења.

На кружном току на улазу у Башаид  дочекао их велики број мештана, међу којима је било око 200 деце, који су на овај начин подржали хуманитарни караван. На стадиону у Башаиду организовано је и дружење где је истакнуто да је да важно ширити свест о болестима срца код деце и да укључити што више људи.

Након топлог дочека, настављен је пут  ка Кикиндеи где ће се одморити и наредног дана кренути даље.  Циљ је да за седам дана обиђу велики број места у Србији, да људи више сазнају о срчаним манама код деце, али и да се прикупи новац који ће бити дониран Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој.

Током дана прелазиће, у просеку, око 150 километара. Рута од око хиљаду километара окупиће спортисте, као и грађане који желе да учествују. У неколико места организоваће се и трибине.

Симболично, полазак каравана био је из затвора на Клиси где  раде, а крај пута је дечија клиника у Тиршовој 8. јуна.

Маршрута обухвата и Сомбор, Шабац, Чачак, Сокобању и Доњи Милановац.

А.Ђ.

 

dan-policije-2026-(13)

Дан Министарства унутрашњих послова, Дан полиције и слава обележени су 1. јуна, у знак сећања на догађаје из јуна 1862. године, када је српска жандармерија одиграла кључну улогу у сукобу с Турцима после убиства српског дечака код Чукур чесме, као и током турског бомбардовања Београда.

Свечану заклетву, испред Градске куће положило је и 11 нових полицијских службеника, који су у протеклих годину дана постали део система безбедности. Нови припадници Полицијске управе заклели су се да ће у свом раду поступати по Уставу и служити часно отаџбини и народу.

На Свечаној академији организованој поводом обележавања окупљеним представницима полицијских станица из нашег града и округа и Мађарске, локалне самоуправе на челу са градоначелником Младеном Богданом, и гостима обратио се начелник ПУ Кикинда пуковник Павле Рајков:

-Ово је дан када се присећамо свих припадника полиције који су кроз историју часно служили свом народну, као и свих који данас обављају један од најтежих и најодговорнијих послова – очување безбедности и заштите. Наша мисија је очување мира, стабилности и безбедности свих грађана. У претходном периоду остварили смо одличне резултате рада. Проценат расветљавања кривичних дела је на високом нивоу, успешно чувамо јавни ред и мир, а кроз превентивне активности значајно је боља безбедност у саобраћају и школама.  Резултати су плод системског рада свих наших службеника и њиховој посвећености. Хвала и нашим суграђанима са којима имамо отворену комуникацију и који имају поверења у полицију, што је стуб безбедности нашег друштва. Највећа захвалност је породицама полицајца на разумевању, подршци и жртви коју подносе. Они су највећи ослонац сваком запосленом.

Бити полицајац је позив, а овај посао захтева храброст, част, одговорност, спремност, али и љубав.

-Свим припадницима Министарства унутрашњих послова хвала  на несебичној пожртвованости и на свему што чине да би наш град био сигуран, а грађани заштићени – казао је градоначелник Богдан. – Заједно градимо Србију као земљу мира, правде и снажних институција. Локална самоуправа, кроз Савет за безбедност саобраћаја, значајно помаже рад свих јединица полиције како би остали један од најбезбеднијих градова наше земље.

Захвалнице су уручене главном јавном тужиоцу у Кикинди Марку Миљановићу, главном јавном тужиоцу у Сенти магистру Мирку Гашовићу и начелнику СБО Небојши Јованову.

На Градском тргу и  све јединице Полицијске управе учествовале су у тактичко техничком збоду. Суграђани, али и деца имали су прилику да се упознају са људством и опремом коју поседују.

Овим поводом положени су  и венци на спомен плочу у холу зграде Полицијске управе у Кикинди која је посвећена храбрим полицајцима који су животе положили на Косову и Метохији 1998. и 1999. године.

Дан полиције је установљен у знак сећања на 1862. годину, када је српска Жандармерија одиграла пресудну улогу у сукобима код београдске Чукур чесме, као и током турског бомбардовања Београда наредног дана, и ове године је на Духове.

 

 

dan-policije

Полицијска управа Кикинда обележавање Дана полиције започела је полагањем венаца у холу Полицијске управе Кикинда, чиме је одата почаст страдалим припадницима МУП-а.

У наставку свечаности, биће одржана свечана церемонија полагања заклетве нових припадника Министарство унутрашњих послова Србије. Заклетву ће положити 11 полицијских службеника који су у радни однос примљени у последњих годину дана.

Након церемоније, у Свечаној сали Градске куће биће одржана Свечана академија, на којој ће бити обележен овај значајан датум за припаднике полиције и безбедносног система.

Дан полиције установљен је у знак сећања на 1862. годину, један од кључних тренутака у историји српске полиције и њеног развоја.

manastir-sv-trojice-slava-2026-(4)

Манастир Светe Тројице прославио је славу, други Дан духова. У присуству великог броја верника, свештеника и монахиња из околних места, свету архијерејску Литургију служио је митрополит банатски Никанор.

-Честитам славу манастира и придружујем се свим молитвама Богу. Господ на данашњи дан испуњава све оно што је Бог, отац Син и Дух свети на сабору Свете Тројице одлучио да се догоди са светом и свему што је у свету– рекао је митрополит банатски Никанор.

Слави је присуствовао и градоначелник Младен Богдан. Ове године кумови славе била је породица Фијатов из Зрењанина.

– Манастир Свете Тројице пружа  утеху и благодет нашој породици. Поштујемо манастир и мајку Василију – сазнајемо од породице Љубише Фијатова.

Протојереј Бобан Петровић, старешина храма Светих Козме и Дамјана даровао је кумове славе и пожелео им напредак. Додао је и да према манастиру гаји посебну емоцију:

-Ове године започињемо прославу јубилеја с обзиром на то да наредне године дочекујемо 160 година од изградње ове светиње. Манастир је задужбина и на то треба скренути пажњу. До наредне године планирамо да адаптирамо манастир који је комплетно обновљен у претходном периоду. Потребно га је окречити и рестаурирати иконе и иконостас. Свечаним академијама и предавањима скренућемо пажњу и Меланију Гаичић која је живела испред свог времена. Потребно је пробудити свест о задужбинарству код данашњих генерација. Немамо сви могућности да изградимо целу цркву, али имамо да себе уградимо.

У њему тренутно живе две монахиње Василија и Магдалена.

-Мати Магдалена је у Болници и сама сам у манастиру. Даће Бог да нас буде више. Кикинђани треба да знају какво благо имају у овом манастиру – навела је сестра Василија.

Свештенство и монахиње константно подсећају да је велико богатство у овом манастиру какво нема у Војводини, а можда ни у Србији. Постоји веровање да када загрми и спрема се олуја звона која се чују из овог манастира терају невреме и град. Зато и данас када долази невреме монахиње звоне из манастира.

Како обичају налажу приликом служење Литургије  манастирски под прекривен је травом и цвећем, а по завршетку плели су се венчићи.

У години јубилеја кумови славе биће суграђани Иван Гаврилов, Игор Голијанин и Мирослав Вуколић.

A.Ђ.

rct-drzavnno-2026-(1)

На 68. Државном такмичењу талената одржаном у су Панчеву 11 полазника Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ освојило је 17 републичких награда.

Гимназијалка Доротеа Бореновић из физике је освојила прво место и прву награда за најбољи научно- истраживачки рад, Марија Попов, матуранткиња Гимназије и стручне школе „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца из енглеског језика била је прва и другу награду добила је за најбољи научно- истраживачки рад. Илија Цвијан, гимназијалац, први је из српског језика и другу награду добио је за најбољи научно-истраживачки рад.

Милана Баштованов ученица Гимназије „Душан Васиљев“ била је друга из књижевности. Из исте школе Теодора Иветић била је друга  из психологије. Наум Игњатов из Гимназије и стручне школе „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца из географије је био други и прву награду добио је за најбољи научно- истраживачки рад.

 

Матурант кикиндске Гимназије Богдан Завишин трећи је из историје. Такође гимназијалка Мајда Хелдрих трећа је из биологије и исто место освојила је за научно- истраживачки рад. И Ђурђина Петровић из исте школе такође је трећа из биологије. Треће место припало је, али из психологије, и гимназијалки Владислави Петровић. Треће место и прву награду за најбољи научно-истраживачки рад добила је Јелена Попов из географија из Гимназије и стручне школа „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца треће место и

На 68. Државном такмичењу талената основаца одржаном у Бору, Марко Блажић из ОШ Вук Караџић, освојио је друго место из географије.

Куриозитет овогодишњег Државног такмичења талената средњошколаца јесте стопроцентна успешност полазника кикиндског Центра − сви полазници освојили су државне награде, што ову генерацију полазника издваја од свих претходних.

error: Content is protected !!