Град

deca-vatrogasci

Дечји сајам ватрогаства, манифестација намењена најмлађима, коју организује Ватрогасна јединица НИС-а, одржава се данас од 11 до 17 часова на Тргу српских добровољаца, испред Управне зграде погона Северни Банат НИС-а.

Циљ сајма је да деци на занимљив и приступачан начин приближи значај заштите од пожара и безбедног понашања у различитим ситуацијама. Кроз игру, дружење и едукативне активности, најмлађи су у прилици да се упознају са радом ватрогасаца и опремом коју користе у свакодневном раду.

Учитељица II1 из основне школе “Јован Поповић”, Гордана Мишковић, истакла је да је заинтересованост деце веома велика:

-Деца кроз школско градиво и посете ватрогасаца стичу теоријска знања, а овај догађај им је омогућио да све то доживе и у пракси , да сами испробају опрему и виде како систем функционише. Судећи по њиховим  лицима и одушевљењу, ово искуство им изузетно много значи. Посебно радује чињеница да су за ово занимање велику заинтересованост показале и девојчице – каже  Гордана Мишковић.

Ученици првог и другог разреда основних школа представили су се ликовним радовима на тему „Наши ватрогасци“

Члан Градског већа Тихомир Фаркаш наводи да локална самоуправа подржава овакав вид активности:
– У оквиру кампање обелжавања Међународног дана ватрогасаца, компанија НИС, је и Кикинди спровела показну вежбу намењену ученицима првих и других разреда основних школа. Приказали су опрему, возила и припадници ватрогасне јединице компаније НИС-а су на примерен начин кроз едукацију и дружење најмлађих представили свој рад – рекао је Фаркаш.

Организатори истичу да је оваква врста едукације од великог значаја, јер се деца од најранијег узраста упознају са основним правилима безбедности, али и уче о професији ватрогасца и њиховој улози у друштву.

dan-polja-zito-2026-(2)

Пољопривредна стручна служба „Кикинда“ организовала је Дан поља стрних жита и обилазак макро огледа озимих стрнина на огледном пољу „Кинђа“. Ово јe била прилика да се на једном месту сусретну пољопривредници, стручњаци, представници семенарских кућа, и да погледају старе и нове сорте јесењих култура. Представљено је 66 сорти пшенице, међу којима је 13 нових сорти, 15 сорти јечма, од којих је осам нових и четири сорте тритикалеа.

-Жетва јечма почеће већ током викенда, чим се просуши земља. Вршидба пшенице започети за десетак дана – сазнајемо од саветодавца ПСС Зорана Симића. – За озиме културе година је била пуна проблема. Недостатак падавина је хроничан проблем који прати производњу претходних неколико година. Током октобра прошле године није их ни било, тако да су сви рокови сетве никли у исто време. Зима је била повољна за озиме културе. Већ на почетку пролећа, у марту, имали смо 35 литара кише мање у односу на вишегодишњи просек, април је прошао без ефективних падавина с обзиром на то да је пало четири литра воденог талога по квадрату, а маја је било 22 литре у два кишна дана што је недовољно да би се обезбедио просечан принос озимих стрнина

Под озимим стрнинама је више њива у односу на прошлу годину. Пшенице има више на уштрб, најпре кукуруза, а потом и сунцокрета.

-Приноси јечма биће  пуно бољи од пшенице. Када је реч о житу има парцела на којима рода уопште неће бити и већ се коси као сено тако да ће род бити шаренолик. На огледним пољима очекујем просечан принос од око пет тона по хектару. Осим суше, имали смо и температуре у минуси почетком маја. Трајао је три сата и захватио је два метра. Клас се налазио на пола метра и код пшенице које нису отпорне на минусе принос ће изостати и до 50 одсто. И поред тога што су пољопривредници засновали више њива под стрнинама како би имали бољу производњу, година им није ишла на руку – додао је Симић.

Бранислав Коцкар, пољопривредник под пшеницом има више парцела у односу на прошлу годину.

-Сејали смо и уљану репицу која је и прва заснована, али са закашњењем. Након тога посејали смо јечам и на  крају пшеницу. Њихово стање није задовољавајуће. Јечам је најбоље подне оп сушне услове, а пшеница најлошије. Падавине којих није било умногоме ће утицати на принос, а пшеницу ћемо косити за две недеље. И поред лоших приноса, биће жита за откуп јер има више парцела под овом културом. Колико ћемо откупити знаћемо када крене жетва, а иста ситуација је и са квалитетом зрна – навео је Коцкар.

И на парцелама пољопривредника Стојана Падејчева жетва ће почети за десетак дана:

-Зрна су мекана и штура и ова године не обећава. Недостатак падавина, али и мраз су узели свој данак. На појединим парцелама половина класа уопште нема ништа и многи су већ покосили жито за сенажу. Не очекујем боље приносе, уколико буде више од две тоне по јутру то ће бити успех. Под стрним усевима имам око 80 јутара, од чега је 12 под уљаном репицом коју смо ове године почели да узгајамо. На жалост, репица је такође имала лоше ницање. Око 50 јутара је под кукурузом и 60 је под сунцокретом. Надамо се да ће бар пролећне културе ове године имати добар род.

Директор ПСС Младен Ђуран подсетио је да је кикиндска једна од ретких пољопривредних служби који већ више од две деценије у континуитету организује Дан поља.

-Поред тога што пољопривредници могу да погледају огледна поља, имају прилику и да се едукују, али и да упореде различите сорте и хибриде. То је од вишеструког значаја јер им помаже у будућој производњи. Задовољни смо посетом произвођача, али и сортиментом који смо приказали– закључио је Ђуран.

Локална самоуправа и ове године помаже локалне пољопривреднике и ове године обезбеђена су средства за субвенције субвенције, рекао је члан Градског већа Ђорђе Тешин који је присуствовао овој манифестацији.

-Локална самоуправа је партнер пољопривредницима и новац, у износу од 20 милиона динара који се издваја, за  циљ има унапређење производње. Средства су ове године увећана за седам милиона и додали смо три нове мере. Сагласност очекујемо од Министарства пољопривреде и одмах након тога ћемо расписати конкурс – напоменуо је Тешин.

А.Ђ.

 

prijem-gradjana

Грађани Кикинде и околних села имају прилику да своје проблеме, предлоге и питања изнесу директно градоначелнику Младену Богдану и његовим сарадницима током пријема у Градској кући.

Пријеми се организује средом преподне када су врата Градске куће отворена за све који желе да се непосредно чује њихов глас- од комуналних питања до идеја за унапређење живота у граду и селима. Циљ ових сусрета је директна комуникација са грађанима и брже решавање проблема који утичу на свакодневни живот у локалној заједници.

Како је протекао јучерашњи пријем за суграђане, сазнајемо од првог човека града:

-Током претходних година настојали смо да будемо доступни грађанима и да кроз свакодневну комуникацију решавамо питања која су им важна. Сада ту праксу додатно уређујемо и уводимо редовне, званичне термине за пријем грађана у Градској кући, како би свако имао прилику да у директном разговору изнесе своје предлоге, иницијативе, примедбе или проблеме. Сваке среде, од 9 до 12 часова, моји сарадници и ја разговараћемо са суграђанима о различитим темама – од комуналне инфраструктуре, саобраћаја и уређења насеља, до социјалних питања и свих других области које су значајне за квалитет живота у нашем граду- каже градоначелник Богдан за КИКИНДСКИ портал.

Да би дошли до разговора са градоначелником, грађани треба да закажу термин. Заказивање је могуће телефоном на 0230/410-105 или путем мејла gradonacelnik@kikinda.org.rs.

 

 

mali-mat-ples-2026-(8)

Ученици четвртих разреда шест градских основних школа извели су „Мали матурантски плес“. На иницијативу АДЗНМ „Гусле“ у КСЦ „Језеро“ четврту годину заредом организована је манифестација у оквиру које су ђаци показали које традиционалне игре су савладали на часовима физичког васпитања у школама, a са њима су били и њихови другари из Школе фолклора „Гусала“.

Зоја Родић, ученица је четвртог разреда ОШ „Жарко Зрењанин“  и како каже није било тешко  научити кораке:

-Играли смо „Мало коло“ односно „Коло води Васа“, „Шушкавац“, „Осмицу“, „Влајну“ и „Ужичко коло“. Сви смо узбуђени што учествујемо и што имамо пуно публике.

Више од 300 учесника игром се опростило од својих учитеља, а учествовале су школе: „Свети Сава“, „Жарко Зрењанин“, „Ђура Јакшић“, „Јован Поповић“, „Вук Караџић“ и „Фејеш Клара“ у којима се од септембра ради на ово пројекту.

-„Мали матурантски плес“ је за нас веома важан и показао је да наша деца радо уче да играју народне игре – рекао је директор АДЗНМ „Гусле“ Зоран Петровић. – Посебан акценат је на „Малом колу“ који је, на нашу иницијативу, уписан у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа. У току је рад на још једном елементу који желимо да заштитимо. Овога пута реч је о обичају. Желимо да се похвалимо и чињеницом да су „Гусле“ од прошле недеље званично акредитоване при УНЕСКО-у.

Пројекат су подржали локална самоуправа и Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама. Мале матуранте са трибина су подржали њихови родитељи, а подршку плесу пружили су и представници града, на челу са градоначелником Младеном Богданом.

-Наши основци су уз матурантски плес закорачали у више разреде. Град је ту да пружи све што може да се „Мали матурантски плес“ реализује на задовољство, пре свега, ученика. Сигуран сам да ће и наредне генерације ђака четвртог разреда бити део овог пројекта – прецизирао је Богдан.

Плес је организован као завршетак пројекта који су заједнички реализовали уметнички руководиоци и асистенти АДЗНМ „Гусле“ и школе.

А.Ђ.

 

 

 

dojave-o-bombama-u-skolama

У основним школама на територији Града Кикинде стигла је дојава о постављеним бомбама, сазнаје Кикиндски портал.

Настава је прекинута, а ученици и запослени напустили су школске зграде.

У школама су припадници МУП-а који ће извршити контрадиверзионе прегледе.

tehnicka-skola

На Републичком такмичењу из основа електротехнике, одржаном у Ваљеву, ученици Техничке школе „Михајло Пупин“ остварили су запажен успех, потврдивши висок ниво знања, предан рад и квалитетну припрему.

У конкуренцији 103 ученика из 27 школа из целе Србије, Техничка школа је освојила друго место у генералном пласману и пехар за екипни успех.

Одличне резултате остварили су: Лазар Сремчев који је освојио прву награду, Лена Давидовић другу, обоје ученици првог разреда смера техничар информационих технологија, као и Андреј Рац Сабо, ученик другог разреда истог смера који је освојио трећу награду.

За успех ученика заслужне су и њихове менторке које су их припремале за такмичење и пружале стручну подршку током целог процеса: Даринка Христић Клачак, која је освојила друго место у категорији ментора, и Невенка Карић.

Остварени резултати представљају још једну потврду квалитетног рада школе и посвећености ученика и наставника, који из године у годину постижу запажене успехе на републичким такмичењима.

 

 

hapsenje-1

Припадници Министарства унутрашњих послова у Зрењанину, по налогу главног јавног тужиоца Основног јавног тужилаштва у Бечеју, ухапсили су З. М. (39) из околине Кикинде, због сумње да је возећи под утицајем алкохола изазвао саобраћајну незгоду у којој су погинуле две особе.

Он је осумњичен за извршење кривично дело тешка дела против безбедности јавног саобраћаја, саопштено је из Полицијске управе у Зрењанину.

Сумња се да је он, у ноћи између 30. и 31. маја ове године, на путу између Башаида и Новог Бечеја, управљајући “опелом” са 0,82 промила алкохола у организму, ударио у мотоцикл “кавасаки” који је возио 60-годишњи мушкарац.

Возач мотоцикла преминуо је на лицу места, док је 51-годишња жена која је била путник на мотоциклу преминула у Ургентном центру зрењанинске болнице.

З. М. је одређено задржавање до 48 часова и он ће, уз кривичну пријаву, бити приведен Вишем јавном тужилаштву у Зрењанину које је преузело надлежност.

Танјуг

sns-za-ljiljanu

Двоје хуманитараца који бициклима прелазе чак 900 километара како би прикупили помоћ за лечење Љиљане из Прокупља, стигли су вечерас у Кикинду, а највећу пажњу привукао је масован одзив функционера Српске напредне странке.

Иако су блокадери данима путем друштвених мрежа позивали на хуманитарно окупљање код „брегића“ у мајицама „студенти побеђују“, на самом догађају нашли су се у чуду и у потпуно другом плану!

Функционери СНС-а на дочек су дошли организовано, масовно и са већ прикупљеном хуманитарном помоћи, а у првом плану биле су њихове донације, подршка и заједништво, што је обележило читав догађај.

Насупрот томе, део окупљених блокадера остао је затечен јер је вече које су замислили као демонстрацију сопствених испразних политичких парола, завршено потпуно другачије. СНС је показао заједништво и бројност на терену, па је блокадерима, према оцени присутних, преостало тек да са стране усамљено звижде.

Хуманитарци су из Кикинде са новим донацијама наставили своју мисију, а сви људи добре воље Љиљани могу помоћи слањем СМС поруке – 1738 на 3030.

biciklisti-pedaliraj-(2)

Хуманитарни бициклистички караван „Педалирај за бебино срцуленце“ данас је пошао из Башаида. Иницијатор акције је Бојан Чолак из овог места, чија ћерка је имала две операције на срцу, а заједно са колегама Миланом Мићуновићем и Сашом Брдаром возиће бицикл. Ради се о акцији за децу са урођеним срчаним манама, за унапређење услова њиховог лечења.

На кружном току на улазу у Башаид  дочекао их велики број мештана, међу којима је било око 200 деце, који су на овај начин подржали хуманитарни караван. На стадиону у Башаиду организовано је и дружење где је истакнуто да је да важно ширити свест о болестима срца код деце и да укључити што више људи.

Након топлог дочека, настављен је пут  ка Кикиндеи где ће се одморити и наредног дана кренути даље.  Циљ је да за седам дана обиђу велики број места у Србији, да људи више сазнају о срчаним манама код деце, али и да се прикупи новац који ће бити дониран Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој.

Током дана прелазиће, у просеку, око 150 километара. Рута од око хиљаду километара окупиће спортисте, као и грађане који желе да учествују. У неколико места организоваће се и трибине.

Симболично, полазак каравана био је из затвора на Клиси где  раде, а крај пута је дечија клиника у Тиршовој 8. јуна.

Маршрута обухвата и Сомбор, Шабац, Чачак, Сокобању и Доњи Милановац.

А.Ђ.

 

dan-policije-2026-(13)

Дан Министарства унутрашњих послова, Дан полиције и слава обележени су 1. јуна, у знак сећања на догађаје из јуна 1862. године, када је српска жандармерија одиграла кључну улогу у сукобу с Турцима после убиства српског дечака код Чукур чесме, као и током турског бомбардовања Београда.

Свечану заклетву, испред Градске куће положило је и 11 нових полицијских службеника, који су у протеклих годину дана постали део система безбедности. Нови припадници Полицијске управе заклели су се да ће у свом раду поступати по Уставу и служити часно отаџбини и народу.

На Свечаној академији организованој поводом обележавања окупљеним представницима полицијских станица из нашег града и округа и Мађарске, локалне самоуправе на челу са градоначелником Младеном Богданом, и гостима обратио се начелник ПУ Кикинда пуковник Павле Рајков:

-Ово је дан када се присећамо свих припадника полиције који су кроз историју часно служили свом народну, као и свих који данас обављају један од најтежих и најодговорнијих послова – очување безбедности и заштите. Наша мисија је очување мира, стабилности и безбедности свих грађана. У претходном периоду остварили смо одличне резултате рада. Проценат расветљавања кривичних дела је на високом нивоу, успешно чувамо јавни ред и мир, а кроз превентивне активности значајно је боља безбедност у саобраћају и школама.  Резултати су плод системског рада свих наших службеника и њиховој посвећености. Хвала и нашим суграђанима са којима имамо отворену комуникацију и који имају поверења у полицију, што је стуб безбедности нашег друштва. Највећа захвалност је породицама полицајца на разумевању, подршци и жртви коју подносе. Они су највећи ослонац сваком запосленом.

Бити полицајац је позив, а овај посао захтева храброст, част, одговорност, спремност, али и љубав.

-Свим припадницима Министарства унутрашњих послова хвала  на несебичној пожртвованости и на свему што чине да би наш град био сигуран, а грађани заштићени – казао је градоначелник Богдан. – Заједно градимо Србију као земљу мира, правде и снажних институција. Локална самоуправа, кроз Савет за безбедност саобраћаја, значајно помаже рад свих јединица полиције како би остали један од најбезбеднијих градова наше земље.

Захвалнице су уручене главном јавном тужиоцу у Кикинди Марку Миљановићу, главном јавном тужиоцу у Сенти магистру Мирку Гашовићу и начелнику СБО Небојши Јованову.

На Градском тргу и  све јединице Полицијске управе учествовале су у тактичко техничком збоду. Суграђани, али и деца имали су прилику да се упознају са људством и опремом коју поседују.

Овим поводом положени су  и венци на спомен плочу у холу зграде Полицијске управе у Кикинди која је посвећена храбрим полицајцима који су животе положили на Косову и Метохији 1998. и 1999. године.

Дан полиције је установљен у знак сећања на 1862. годину, када је српска Жандармерија одиграла пресудну улогу у сукобима код београдске Чукур чесме, као и током турског бомбардовања Београда наредног дана, и ове године је на Духове.

 

 

error: Content is protected !!