Град

beli-lokvanji-(2)

Staro jezero krase beli lokvanji koji se nalaze na dva mesta u delu nekadašnjeg bazena. Inicijativa da se vodena biljka zasnuje na omiljenoj zelenoj oazi potekla je od sugrađana.

-Pre tri godine sugrađani su nam ponudili lokvanje koje imaju u svojim jezerima u dvorištima, kako bi nikli i na Starom jezeru – saznajemo od Miroslave Narančić, sekretarke Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i razvoj. – Rizom biljke je postavljen u glinenu podlogu i tako spušten na dno jezera. Već na proleće 2024. godine ukorenjena i adaptirana biljka je na površini jezera  izbacila svoj prvi list.

Lokvanji se, kako pojašnjava naša sagovornica, postavljaju u dubinu, u glinene posude.

-Imali smo i pomoć od zaposlenih u „Teri“ od koje smo dobili glinu neophodnu za razmnožavanje lokvanja. Prve godine oni nisu bili primetni i mali broj sugrađana primetio je novinu u nekadašnjem olimpijskom bazenu – dodaje Narančić.

Beli lokvanj se raširio i ove godine zaokuplja pažnju sugrađana. Cveta i izgleda jako lepo. Miroslava Narančić napominje da sugrađani ne treba da diraju biljku koja je zaštićena vrsta u flori Srbije.

Cvet lokvanja je simbol nežnosti i čednosti, a deo imena potiče iz grčke mitologije u kojoj postoji priča o tome kako se jedna od nimfi preobratila u lokvanj. Pored toga što lepo miriše, biljka ima i lekovita svojstva te se koristi i u kozmetičke svrhe.

A.Đ.

pojas-bogorodice-portal

Časnom pojasu Presvete Bogorodice, jednoj od najpoštovanijih relikvija u pravoslavnom svetu, poklonilo se više od milion vernika u Hramu Svetog Save u Beogradu, gde je bio izložen 16 dana.

U višekilometarskim kolonama ljudi iz cele zemlje i inostranstva, koji su strpljivo čekali priliku da se poklone svetinji, bili su i Kikinđani. Svoje nezaboravne utiske, koji svedoče o posebnoj atmosferi zajedništva, vere i mira, podelili su sa čitaocima „Komune“ i KIKINDSKOG portala.

Nezaboravno i posebno emotivno iskustvo prenela nam je sugrađanka Jelena Sredić, koja je u Hramu Svetog Save bila sa svojim jednogodišnjim sinom Stefanom.
– U Beogradu smo bili od ranog jutra, a svetinji smo prišli tek uveče. Čekali smo više od 10 sati, ali mi to nije teško palo. Stefan je bio iznenađujuće miran. Taj trenutak kada uđete u Hram, taj mir i toplina, to se ne može opisati. Kada smo celivali pojas, osetila sam veliku radost i zahvalnost što smo imali tu priliku- priča Jelena.

– Iskreno, imala sam malo strah kako će sve izgledati, ali smo se ipak odlučili da krenemo. Porodica je bila uz mene, znala sam da će sve biti u redu. Stefan je uspeo i da odspava u kolicima. Bilo je lepo organizovano i sve je prošlo u miru i najboljem redu- prenosi nam svoje iskustvo mlada sugrađanka.

Darinka Maljugić iz Mokrina ističe da je ceo doživljaj bio izuzetan.
– Utisak je bio neverovatan, dostojanstven, miran, ispunjen nekim blaženstvom i spokojem. Niko nije bio nervozan, niko nije pravio probleme, čak ni porodice sa malom decom nisu želele da idu preko reda, iako im je to bilo omogućeno- ističe ona.

Dodaje da se ovakvo iskustvo ne može lako opisati rečima.
– To jednostavno mora da se doživi. To je zaista nešto što se pamti i jedinstvena prilika. Mi žene, na primer, ne možemo da odemo na Svetu Goru, ali je zato svetinja došla nama. Taj mali napor koji smo uložili uopšte nije bio teret, već blagoslovena prilika koju nisam želela da propustim- kaže Darinka Maljugić.

Posebne utiske u danu koji je protekao u dugom čekanju, ali i u strpljenju i razumevanju među vernicima, ima i Tanja Nožica.
– Mi smo čekali 12 sati. Stali smo u red u pola devet ujutru, a svetinji smo se poklonili oko pola devet uveče. Utisak je zaista neverovatan. Posebno me je dotaklo to strpljenje, jer se u Hramu zadržiš možda 10–15 minuta, a toliko sati čekaš da bi ušao i celivao pojas Presvete Bogorodice. Ljudi su dolazili iz Podgorice, Loznice, Sremske Mitrovice, Makedonije… Svi smo bili kao jedno- navodi Tanja Nožica.

Ističe da je čitava organizacija bila odlična i da su poneli utisak opšteg reda i mira.
– Svi smo došli sa istim ciljem, da uđemo u Hram, da se poklonimo i celivamo svetinju. Taj osećaj jedinstva i zajedništva se zaista osetio na svakom koraku. Svi su bili strpljivi i dostojanstveni- priča Nožica.

Prema predanju, Pojas Presvete Bogorodice jedina je sačuvana relikvija koja je pripadala Bogorodici, zbog čega ima posebno mesto u pravoslavnoj tradiciji. Vernici mu se vekovima obraćaju u molitvama, posebno za zdravlje, porod i duhovni mir.

Bogorodičin pojas čuva se u manastiru Vatoped na Svetoj Gori, gde predstavlja izuzetno važan deo duhovne baštine i tradicije pravoslavnog sveta.

J. C.

sveti-sava-djaci-generacije-(4)

Zaposleni i učenici Osnovna škole „Sveti Sava“,  organizovali su svečanost u Narodnom pozorištu, tokom koje su uručena priznanja učeniku generacije, đacima koji su osvojili jedno od prva tri mesta na republičkim takmičenjima, kao i nosiocima diplome „Vuk Stefanović Karadžić“. Ovo je bila prilika da se dodeli i nagrada „Milena Girić“.

Najbolji u ovoj generaciji je Nikola Tomić koji ostvario zapažene rezultate na takmičenjima:

– U petom i osmom razredu bio sam učenik „Hipo“ takmičenja. Ove godine uspeo sam da dođem i do evropskog finala u Italiji. I iz geografije sam bio uspešan. Prošle godine, kao sedmak, osvojio sam drugu, a ove godine treću nagradu na Nacionalnoj geografskoj olimpijadi. Trud i rad se isplate, a to potvrđuje i ova titula.

Učenicima koji su u toku školske godine postigli najbolje rezultate iz biologije dodeljena je nagrada „Mileva Girić“. Knjigu i tablet uručio je sin Miroslav Girić koji je zajedno sa sestrom Jelenom ustanovio ovo priznanje:

-Nagrada je uspostavljena u znak sećanja na moju majku koja je bila nastavnica biologije u školi „Sveti Sava“ skoro čitav radni vek. Ovo je četvrta godina kako je dodeljujemo, a motiv nam je da učenike zainteresujemo za biologiju i da ih ohrabrimo da ostvare što bolje rezultate iz ovog predmeta.

Ove godine nagrada je pripala Marini Rofa i Vukašinu Dukiću, učenicima petog razreda.

-Nagrada mi puno znači jer volim biologiju. Imala sam maksimalan broj bodova na okružnom takmičenju, a pripremala me je nastavnica Danijela Trtić – istakla je Marina.

Knjigu i tablet dobio je i Vukašin koji je takođe osvojio 100 bodova na okružnom takmičenju:

-Pitanja nisu bila teška, a pomogao mi je i nastavnik Nemanja Božović sa kojim se pripremao. Raduje me što sam nagrađen.

Direktorica škole Gordana Rackov čestitala je malim maturantima uspešan završetak osnovne škole.

-Godina je bila veoma plodonosna. Imamo četvoro Vukovaca, šestoro učenika koji su osvojili jedno od prva tri mesta na republičkim takmičenjima. Naše najuspešnije đake moći da vide svi sugrađani s obzirom na to da će se naći na bilbordu – dodala je Rackov.

Ove školske godine 53 đaka završilo je osmi razred u ovoj školi.

 

 

 

pas-mila

Iz uličnih dana u toplinu porodice. Mila, pas kojeg su brojni sugrađani svakodnevno viđali na ulicama grada, više neće lutati sama. Konačno je dobila svoj dom i porodicu koja će o njoj brinuti.

Mesecima je bila poznato lice gradskih ulica. Mnogi su zastajali da je pomaze, ostave joj hranu ili vodu, a njena blaga narav osvojila je srca velikog broja sugrađana. Upravo zahvaljujući toj nesebičnoj brizi i humanosti, Mila je imala podršku i kada nije imala svoj krov nad glavom.

Danas iz JP Kikinda stiže vest koju su mnogi priželjkivali. Mila je udomljena i započinje novo poglavlje svog života.

Danas sa radošću možemo da objavimo da je Mila udomljena i da je pronašla svog vlasnika, koji će joj pružiti sigurnost, toplinu i ljubav kakvu svaki pas zaslužuje. Hvala svima koji su na bilo koji način pomogli Mili na njenom putu do srećnog kraja. Želimo joj mnogo lepih trenutaka u novom domu. Veliko hvala udomiteljki!- poručili su iz Zoohigijene JP Kikinda.

Ovaj srećan epilog nije obradovao samo Milu i njenu novu porodicu, već i sve one koji su godinama brinuli o njoj i navijali da jednog dana pronađe svoj dom i sigurnost.

 

 

zetva-psenice-(1)

Na početku žetvenih radova na teritoriji grada Gradski štab za sprovođenje nmera zaštite od požara za vreme žetve strnih useva, apeluje i upozorava poljoprivredne proizvođače i građane o zabrani paljenja vatre na otvorenom prostoru. Spaljivanjem biljnih ostataka često dolazi do nekontrolisanih požara na otvorenom, koji nanose velike materijalne štete i stradanje ljudi.

Spaljivanje strnih useva, smeća i biljnih ostataka zabranjeno je Zakonom o zaštiti od požara i gradskom Odlukom o zaštiti poljoprivrednih imanja na teritoriji grada. Inspektori Odeljenja za vanredne situacije i poljočuvari u skladu sa Zakonom o zaštiti od požara i gradskom Odlukom o zaštiti poljoprivrednih imanja  pojačano će kontrolisati sprovođenje mera zaštite od požara na otvorenom prostoru i protiv lica koje ne poštuju zabranu spaljivanja otpada i biljnih ostataka podnosiće zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.

Novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako:spaljuje ostatke strnih useva, smeće i biljne ostatke na otvorenom prostoru i za vreme žetve nepreduzima posebne mere zaštite strnih useva od požara.Za pravna lica kazne iznose od 300.000 do 1.000.000 dinara.

Lice koje je izazvalo požar biće dužno da vatrogasno-spasilačkoj jedinici nadoknadi troškove intervencije, u skladu s posebnim propisom. Ukoliko se utvrdi da je na poljoprivrednom gazdinstvu vršeno spaljivanje žetvenih ostataka, gazdinstvo gubi pravo na podsticajna sredstva u poljoprivredi, u periodu od dve godine.

U slučaju požara potrebno odmah pozvati vatrogasno spasilačku jedinicu na telefon 193.

Na sednici Gradskog štaba za sprovođenje mera zaštite od požara za vreme žetve strnih useva donete su odluke  da se gradski Vatrogasni savez se obavezuje da organizuje formiranje komisija koje će vršiti pregled ispravnosti i protivpožarne bezbednosti učestvujućih poljoprivrednih mašina u žetvi strnih useva. Komisija je dužna da o pregledu poljoprivredne mašine sastavi zapisnik o ispravnosti, čiju kopiju će predati vlasniku poljoprivredne mašine. Komisija je dužna da vlasniku ispravne poljoprivredne mašine da nalepnicu „ ŽETVA 2026. GODINE“ overenu od strane gradskog vatrogasnog saveza. Raspored i dinamiku tehničkog pregleda poljoprivredne mehanizacije utvrđuje Gradski vatrogasni savez.

Ovom prilikom apelovano je na sve učesnike u žetvenim radovima da kontaktiraju Gradski vatrogasni savez i izvrše pregled mehanizacije koja učestvuje u žetvenim radovima. Pregled poljoprivredne mehanizacije i tehničke ispravnosti za privredna društva, zadruge i druga pravna lica koji vrše žetvene radove organizovaće njihove tehničke službe u koordinaciji sa komisijom za pregled mehanizacije formirane od strane Gradskog vatrogasnog saveza.

rakic-sajam

Ivan Rakić iz Kikinde bio je najbolji takmičar u paradnim zapregama zrelih grla na 93. Međunarodnom sajmu poljoprivrede koji je nedavno održan u Novom Sadu. Ovo mu je prva sajamska titula i na nju su ponosni svi članovi Kikindskog konjičkog udruženja „Banat“ kojem pripada i Rakić.

-Sudije ocenjuju sve izgled vozača, opremu, fijaker, hod konja – saznajemo od Ilije Rađenovića, predsednika kluba. – Svi smo se nadali ovoj tituli s obzirom na to da je, u protekle dve godine, Ivan na fijakerijadama prvi ili drugi, a neretko osvaja i nagradu za najlepšeg pastuva. Tera dvopreg, a suvozač mu je sedmogodišnji sin Nikola. Priznanje je odlična promocija kako za Rakića, tako i za klub i grad.

 

Rakić se konjarstvom bavi osam godina.

-Ima dva lipicanera i jedno ždrebe. Izuzetno je posvećen konjarstvu i gaji veliku ljubav prema ovim plemenitim životinjama. Svakodnevno radi sa konjima i ne izostaje sa smotri. U Crepaji je takođe bio prvi, u Sremskim Karlovcima bio je drugi, a u narednom periodu očekuju ga konjička nadmetanja u Ostojićevu, Rumi i druga. Ivanov pastuv Gajtan takođe ima više titula za najlepše grlo.

Prvak u kategoriji mladih grla, takođe na sajmu bio je Zoran Volarev iz Bašaida, a u kategoriji dece-vozača učestvovala je i sugrađanka Nika Beleslin.

A.Đ.

skola-novi-kozarci

Učenici osnovnih škola, od prvog do sedmog razreda, u petak 13. juna završavaju školsku godinu. Posle meseci učenja, kontrolnih i odgovaranja, đaci odlaze na zasluženi letnji raspust koji će trajati do 31. avgusta.

Svečana podela đačkih knjižica i svedočanstava učenicima od prvog do sedmog razreda biće organizovana 28. juna, dok će osmaci svoja svedočanstva dobiti u roku od sedam dana po završetku nastavne godine.

Dok većina osnovaca odbrojava dane do bezbrižnog raspusta, učenike osmog razreda tek očekuje najvažnija provera znanja. Oni su nastavu završili još 29. maja, a čeka ih završni ispit koji je ključan za upis u željenu srednju školu.

Prema školskom kalendaru Ministarstva prosvete, mala matura polagaće se 15, 16. i 17. juna. Prvog dana, od 9 do 11 časova, osmaci će rešavati test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, dok će dan kasnije u istom terminu polagati matematiku. Trećeg dana, 17. juna, na redu je test iz izbornog predmeta. Učenici su prethodno birali između biologije, geografije, istorije, fizike i hemije.

U periodu od 15. do 22. juna sprovodiće se supervizija završnog ispita, a preliminarni rezultati biće objavljeni 19. juna. Istog dana učenici će moći da podnesu prigovore na rezultate, i to elektronskim putem ili neposredno u svojoj osnovnoj školi.

Prema podacima sa sajta „Moja srednja škola“, konačni rezultati završnog ispita biće objavljeni 22. juna. Već naredna dva dana, 23. i 24. juna, maturanti će elektronski popunjavati liste želja za upis u srednje škole, koje će potom predati u svojim osnovnim školama.

 

 

gradonacelni-prijem-6

Redovan prijem građana koji je uveo gradonačelnik Mladen Bogdan nastavljen je ove srede, a veliko interesovanje sugrađana pokazalo je koliko je neposredan razgovor sa čelnicima grada važan.

– Zainteresovanost je zaista velika i unapred se izvinjavam svima koji nisu uspeli da budu primljeni – ističe gradonačelnik Bogdan.

Kako navodi, spektar tema je širok- od ličnih, porodičnih i zdravstvenih problema, preko sugestija i primedbi u vezi sa infrastrukturom i komunalnim pitanjima, pa sve do konkretnih predloga i inovativnih ideja koje bi mogle da doprinesu razvoju Kikinde.

Prema rečima gradonačelnika, sve veći broj sugrađana koji želi ličan razgovor potvrđuje da je „živa reč“ i dalje nezamenljiva u rešavanju problema i izgradnji poverenja između građana i lokalne samouprave.

– Uvek i na svakom mestu pozivam sugrađane na razgovor, jer samo zajedničkim delovanjem možemo da rešavamo važna pitanja i otklanjamo nedoumice – naglasio je Bogdan.

Redovni prijemi građana održavaće se svake srede, a cilj je da se svakom sugrađaninu omogući prilika da direktno iznese svoje probleme, predloge i ideje.

Za prijem kod gradonačelnika, potrebno je prethodno zakazati termin: telefonom na 0230/410-105 ili putem mejla gradonacelnik@kikinda.org.rs.

plava-banja

Zaposleni u JP „Kikinda“ proteklih dana pokosili su i uredili prostor kod Plave banje, kako bi bio čistiji, bezbedniji i prijatniji za boravak posetilaca.

Kako ističu iz ovog javnog preduzeća, redovno održavanje javnih površina nastavlja se i tokom narednog perioda, sa ciljem da prirodne i rekreativne zone budu dostupne i uređene za građane.

Plava banja, decenijama je bila omiljeno mesto za odmor i osveženje tokom letnjih meseci. Nastala je na mestu nekadašnjeg glinokopa fabrike „Toza Marković“, gde se vremenom formiralo veštačko jezero. Prepoznatljiva je po plavičastoj boji vode, po kojoj je i dobila ime, a među starijim generacijama Kikinđana budi sećanja na leta provedena uz kupanje, druženje i rekreaciju.

Foto: JP Kikinda

Nekada je Plava banja raspolagala bogatim sadržajima, uključujući tobogane, pedaline, sportske terene i ugostiteljske objekte, zbog čega je bila jedno od najposećenijih mesta u gradu. Iako danas nema nekadašnju infrastrukturu, ovo kupalište i dalje privlači brojne sugrađane koji žele da vreme provedu u prirodi. S obzirom na to da je Plava banja neuređeno, odnosno „divlje“ kupalište, posetiocima se savetuje dodatni oprez.

Iz JP „Kikinda“ uputili su apel građanima da zajednički čuvaju ovaj prostor, odlažu otpad na predviđena mesta i doprinesu očuvanju životne sredine.

 

 

viber-image-2026-06-06-14-19-47-422

Članice Plesnog studija „Jefimija“ ostvarile su izuzetan uspeh na plesnom takmičenju održanom u Zrenjaninu, odakle su se vratile sa čak 17 medalja i priznanja.

Studio se predstavio sa 15 koreografija, koje su izveli plesači svih uzrasnih kategorija, pokazavši zavidan nivo umeća, kreativnosti i scenskog izraza. Svojim nastupima mladi plesači su potvrdili da su trud, posvećenost i ljubav prema plesu najbolji put do uspeha.

Svaka koreografija bila je rezultat predanog rada, discipline i snažnog timskog duha, što je prepoznao i stručni žiri.

– Naši plesači pokazali su posvećenost, trud i ljubav prema plesu, dostojno predstavljajući klub i svoj grad. Svaka koreografija bila je rezultat vrednog rada, discipline i timskog duha. Nagrade nisu izostale, pa smo osvojili 13 prvih mesta, dva druga mesta i dve specijalne nagrade. Ovo je najlepši način da privedemo kraju još jednu uspešnu sezonu, ispunjenu radom, uspesima i nezaboravnim uspomenama – istakla je Snežana Aćamović iz Plesnog studija „Jefimija“.

Ostvareni rezultati su kruna još jedne uspešne sezone i potvrda kvalitetnog rada studija, čiji članice nižu značajne uspehe na domaćim i međunarodnim takmičenjima.

error: Content is protected !!