Град

BOLNICA

Čak 225 onkoloških pacijenata koji se leče u Opštoj bolnici Kikinda i ubuduće će primati terapiju u svom gradu, jer će se pred odbornicima Skupštine grada naći odluka o obezbeđivanju sredstava za angažovanje specijaliste onkologije.

Na ovaj način Grad nastoji da prevaziđe problem nedostatka onkologa i obezbedi kontinuitet lečenja do povratka lekara sa specijalizacije početkom 2027. godine.

Naime, odbornici Skupštine grada na narednoj sednici zakazanoj za 30. jun razmatraće Odluku o obezbeđivanju i isplati finansijskih sredstava za angažovanje specijaliste onkologije u Opštoj bolnici Kikinda, čime bi trebalo da bude obezbeđen kontinuitet lečenja onkoloških pacijenata.

Opšta bolnica Kikinda trenutno nema zaposlenog onkologa, dok se lekar koji je na specijalizaciji iz internističke onkologije u ustanovu vraća tek u januaru 2027. godine. Zbog toga zdravstvene usluge onkološkim pacijentima pruža specijalista iz Sente na osnovu ugovora o dopunskom radu.

U bolnici 225 onkoloških pacijenata prima terapiju, a rukovodstvo ustanove upozorilo je da bez nastavka angažovanja onkologa ne bi bilo moguće obezbediti adekvatno zbrinjavanje pacijenata.

Problem je nastao nakon stupanja na snagu novog Pravilnika o ugovaranju zdravstvene zaštite za 2026. godinu, kojim je ograničen iznos koji Republički fond za zdravstveno osiguranje može da izdvaja za lekare angažovane po osnovu dopunskog rada. Zbog toga je kikindska bolnica zatražila dodatna sredstva kako bi se obezbedilo dalje angažovanje onkologa koji dolazi iz Sente.

Bolnica se prethodno obratila i Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo za finansijsku podršku, ali je dobila odgovor da ne postoji mogućnost obezbeđivanja traženih sredstava. Nakon toga Savet za zdravlje grada Kikinde predložio je da se problem reši sredstvima iz gradskog budžeta.

Prema obrazloženju predložene odluke, Opšta bolnica je prvobitno zatražila 1,64 miliona dinara, dok je kasnije potreban iznos korigovan na nešto više od dva miliona dinara. Konačnu visinu sredstava utvrdiće Gradsko veće nakon usvajanja odluke.

U obrazloženju se ističe da je angažovanje i finansiranje specijaliste onkologije od izuzetnog značaja za građane Kikinde i da predložena mera ima za cilj očuvanje dostupnosti zdravstvene zaštite i stabilnosti onkološke službe do povratka lekara sa specijalizacije naredne godine.

cesme

Česme na gradskom trgu ponovo rade, donoseći prijatno osveženje prolaznicima tokom vrelih letnjih dana.

Pored osposobljavanja česmi, uređen je i prostor u njihovoj neposrednoj blizini. Na dve klupe zamenjene su drvene gredice, čime je poboljšan izgled i funkcionalnost dela trga koji sugrađani često koriste za odmor i predah.

Iz JP „Kikinda“ ističu da su radovi sprovedeni kako bi javni prostor bio uređeniji i prijatniji za boravak tokom letnjih meseci, kada veliki broj sugrađana vreme provodi na otvorenom.

Takođe, uputili su i apel građanima da čuvaju javni prostor i urbani mobilijar.

– Samo zajedničkom brigom možemo doprineti da naš grad bude lepši, uređeniji i funkcionalniji za sve građane – poručuju iz JP „Kikinda“.

 

sednica-tera-(14)

Predsednik Skupštine grada Dejan Pudar zakazao je 17. sednicu lokalnog parlamenta za utorak 30. jun, a na dnevnom redu naći će se čak 61 tačka.

Kao jedna od najznačajnijih izdvaja se donošenje Odluke o konsolidovanom završnom računu budžeta grada Kikinde za 2025. godinu, kojom će odbornici razmatrati realizaciju gradskog budžeta u protekloj godini.

Pred lokalnim parlamentom naći će se i izveštaji o radu i poslovanju svih mesnih zajednica na teritoriji grada, kao i izveštaji ustanova iz oblasti obrazovanja, kulture i socijalne zaštite. Odbornici će odlučivati o usvajanju izveštaja PU „Dragoljub Udicki“, Narodne biblioteke „Jovan Popović“, Kulturnog centra, Narodnog muzeja, Narodnog pozorišta, Istorijskog arhiva, Centra za stručno usavršavanje, Turističke organizacije grada Kikinde, Centra za socijalni rad i drugih ustanova.

Posebnu pažnju mogla bi da privuče Odluka o obezbeđivanju i isplati finansijskih sredstava za angažovanje specijaliste onkologije na teritoriji grada Kikinde, čime bi se unapredila dostupnost zdravstvenih usluga pacijentima.

Na dnevnom redu je i raspisivanje javnog konkursa za izbor direktora Javnog preduzeća „Toplana“ Kikinda, odluka o preuzimanju zaposlenih Kulturno-sportskog centra „Jezero“ u likvidaciji, kao i više rešenja koja se odnose na izbore, imenovanja i razrešenja u gradskim komisijama, savetima i odborima.

mural

Učenice Ekonomsko-trgovinske škole, smera turistički tehničar, na praktičnoj nastavi u turističkoj agenciji ,,Xenos” pokazale su kreativnost i timski duh oslikavajući mural na zidu.

Ideja je nastala kao želja da se ulepša grad još jednim vedrim muralom. Nakon dogovora sa mentorima, devojke su zajednički osmislile izgled murala, pripremile materijal i sa velikim entuzijazmom započele radove.

Ističu da su veoma srećne što praksu obavljaju u okruženju koje podstiče kreativnost i omogućava im da svoje ideje pretvore u stvarnost. Oslikani mural predstavlja trajan podsetnik na njihov trud, zajedništvo i lepo iskustvo stečeno tokom praktične nastave.

bazeni-sezona-(2)

Rukovodstvo Kulturno-sportskog centra „Jezero“ a donelo je odluku da ulazak na otvorene bazene u Kikindi i Banatskom Velikom Selu bude besplatan do petka, 26. juna. Od subote, 27. juna počinje prodaja dnevnih ulaznica.

Prodaja sezonskih karata od 10, 25 i 50 ulazaka počeće 1. jula  na recepcijama otvorenih bazena u Kikindi i Banatskom Velikom Selu. Cene sezonskih karata biće korigovane u odnosu na prethodnu sezonu, usled usklađivanja sa povećanim troškovima energenata i poslovanja.

Iz sportskog centra pozivaju sve sugrađane da iskoriste besplatan ulaz i uživaju u letnjoj sezoni na  bazenima.

policija-opste-(8)

Na području Policijske uprave u Kikindi u danima vikenda dogodile su se četiri saobraćajne nezgode u kojima su dve osobe zadobile lakše telesne povrede. U nezgodama je nastala materijalna šteta u iznosu od 700.000 dinara.

Saobraćajne nezgode su se dogodile zbog nepropisne radnje od strane vozača.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja ukupno je otkriveno 128 prekršaja u kontroli saobraćaja.

Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno 17 vozača, od kojih je šest vozača zadržano u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila odnosno imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Takođe, otkrivena su 34 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 20 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 57 ostalih prekršaja.

slicice

Svetsko prvenstvo u fudbalu se zahuktava. Već po običaju, Panini je objavio album sa samolepljivim sličicama fudbalera koji nastupaju na ovom mundijalu.

Novi format od 48 reprezentacija učesnica, doneo je i veći broj sličica za pupunjavanje, ukupno 980. Ipak to nije pokolebalo kikindske kolekcionare da i ovaj put pokušaju da popune svoje albume. Ako znamo da jedna kesica sa 7 sličica na trafici košta 150 dinara, za popunu, pod uslovom da nema duplikata, potrebno je izdvojiti više od 200 evra.

S obzirom na to da su duplikati neizbežni, naši sugrađani se svake nedelje u 18 časova okupljaju kod fontane na Trgu i razmenjuju sličice. Roditelji dovode mališane, ali ima tu i vremešnih sugrađana kojima je ovaj hobi pasija još od malena. Svake nedelje broj razmenjivača sličica je sve veći.

Uz prepoznatljivo “ovu imam, a tu baš nemam” sledeći susret sakupljača sličica zakazan je za narednu nedelju u isto vreme, na istom mestu.

N. S.

novi-kozarci-parking-persu

Kako su nedavno i najavili iz Mesne zajednice Novi Kozarci, u selu su uspešno završeni radovi na uređenju parking prostora ispred prodavnice „PerSu“, kao i parkinga ispred ugostiteljskog objekta koji se nalazi u neposrednoj blizini.

U realizaciji ovog projekta postignuta je dobra saradnja između kompanije „PerSu“ i MZ Novi Kozarci. Kompanija je obezbedila beton i armaturnu mrežu, dok je Mesna zajednica finansirala ivičnjake i betonske cevi. Radove su izveli sami meštani, koji su svojim dobrovoljnim angažovanjem dali ključni doprinos da projekat bude uspešno završen.

-Tokom ovih radova pokazali smo da zajedno možemo mnogo. Posebna vrednost ovog poduhvata ogleda se upravo u zajedništvu, jer su svi učesnici radili bez naknade, vođeni željom da Novi Kozarci budu lepše i uređenije mesto za život. Meštani koji nisu učestvovali fizički, doprineli su organizaciji kroz pripremu hrane i pića za učesnike akcije, što je dodatno pokazalo snagu zajedništva u našem selu – ističe Marko Čavka, potpredsednik Saveta Mesne zajednice Novi Kozarci, inicijator i organizator akcije.

Iz Mesne zajednice upućena je zahvalnost i kompaniji „PerSu“ na, kako navode, izuzetnoj saradnji i društveno odgovornom odnosu prema lokalnoj zajednici. Posebno je naglašeno da ovakvi primeri pokazuju koliko je važna povezanost privrede i lokalnih sredina.

Zahvalnost je upućena i kompaniji „Eko gradnja“ na donaciji betona za uređenje stepenica kod sale Udruženja vozača, koja će uskoro biti potpuno obnovljena.

Podsetimo, nedavno je na isti način, uz dobrovoljni rad meštana, uređen parking ispred „Univereksporta“.

POIMENCE SE ZAHVALILI

Mesna zajednica Novi Kozarci poimence se zahvalila meštanima koji su učestvovali u akciji: Branimiru Markoviću, Jovi Đurđeviću, Dragoslavu Raduloviću, Gradimiru Markoviću, Milanu Jovaniću, Miloradu Tepiću, Velimiru Kiziću, Milanu Dragoljeviću, Radovanu Gveriću, Zvonku Đurđeviću, Milenku Ostojiću, Aleksandru Maksimoviću, Dragi Arambašiću, Milanu Kunovcu, Željku Bogojeviću, Goranu Proliću, Marinku Adamoviću i Zdravku Gavrloviću, kao i Dragi Oljači, vodećem majstoru i Milanu Srediću koji je nesebično ustupio vibro-žabu.

 

sss-matura-2026-(4)

Matursko veče proslavili su i maturanti Srednje stručne škole „Miloš Crnjanski“. U ovo generaciji maturiralo je 84 srednjoškolaca, a za đaka generacije proglašena je Elena Mohači:

-Završila sam smer laboratorijski tehničar. Titulu sam stekla zahvaljujući skroz odličnom uspehu u sve četiri godine, kao i učešću na takmičenjima. Stigla sam do republičkog nivoa iz matematike, kao i na republičko takmičenje iz anatomije. Školu sam predstavljala i na školskim takmičenjima u odbojci i rukometu – navela Elena.

Elena Mohači planira da upiše Tehnološki fakultet u Novom Sadu smer biotehnologija.

Emil Hofgezang, direktor napomenuo je da su iz škole ispratili učenike iz četiri odeljenja.

-U narednoj školskoj godini upisujemo jedno odeljenje više. Novina je smer negovatelj. Reč je o trogodišnjem obrazovnom profilu. Upisaćemo i laboratorijske tehničare, arhitektonske tehničare, kao operatere u proizvodnji i pekare.

A.Đ.

 

memorijal

Rodno mesto Miroslava Mike Antića i ove godine biće stecište poštovalaca njegovog stvaralaštva.

41. Memorijal „Miroslav Mika Antić“, tradicionalna manifestacija posvećena jednom od najznačajnijih srpskih pesnika, novinara, slikara i filmskih stvaralaca, biće održan u sredu 24. juna, sa početkom u 21 sat, na Varoškom trgu u Mokrinu.

Prema najavljenom programu, učestvovaće poznati glumci i umetnici: Nada Blam, Ivan Tomić, Filip Žmaher, Ruža Čavić, Jelena Trkulja, Branislav Zubović, Miodrag Petrović kao i mladi pesnici Simona Dmitrović, Han Hadžibulić i Natalija Pavličević.

– Jedna od novina ovogodišnjeg Memorijala ‘Mika Antić’ je konkurs za mlade pesnike do 30 godina. Na konkurs su pristigli radovi mladih autora, a stručni žiri je odabrao tri najbolja rada. Njihovi autori će tokom manifestacije u Mokrinu javno predstaviti svoje pesme, nakon čega će publika glasati i izabrati pobednika- kaže za Kikindski portal Goran Ristić, predsednik Saveta Mesne zajednice Mokrin.

Pobednik će, pored Mikine nagrade, dobiti i novčanu nagradu od 100.000 dinara.

-Želja nam je da podržimo mlade stvaraoce i pružimo im priliku da svoje radove predstave široj publici. Takođe, sva tri nagrađena rada biće sačuvana i objavljena u posebnoj publikaciji, koja će postati tradicionalni deo Memorijala i svedočanstvo o novim generacijama pesnika- istakao je Ristić.

error: Content is protected !!