Уз звуке химне „Ђелем, ђелем“, подигнута ромска застава испред Градске куће – да једни друге уважавамо и подржавамо

Подизањем заставе Рома на јарболу испред Градске куће обележен је Дан ове националне мањине. Кикинда је један од првих градова у којима је, пре три године, заживео овај симболични чин којим се скреће пажња на положај Рома и његово унапређење, рекао је координатор за ромска питања у Градској управи, Жељко Раду.

– И средства и рад улажемо у образовање Рома, Градска управа помаже излазак из сиромаштва ромске мањине: обезбедила је средства за школски прибор за све ученике од првог до осмог разреда, то показује бригу – истакао је Раду. – Град је оформио и Мобилни тим за унапређење положаја Рома. У њему се налазе и педагошки асистент и здравствена медијаторка и сви који могу да помогну у побољшању положаја Рома. Имамо и сарадњу са Предшколском установом, водимо евиденцију о томе колико се ромске деце уписује, колико имају проблема приликом уписа. Ми смо прва станица која те проблеме решава и резултати су видљиви. Овај дан обележавамо како би се скренула пажња на тежак положај у којем Роми, нажалост, и даље живе и на то да су на маргинама друштва.

Уочи 8. априла, Светског дана Рома, одржано је и спортско дружење, подсетио је Раду и додао да је поносан на то колико је већ урађено на овом плану, као и да постоје нове идеје које ће се спроводити у дело. Трудимо се и заједно идемо ка истом циљу, истакао – да Роми буду прихваћени и равноправни чланови друштва.

Свечаном подизању заставе Рома уз интонирање химне „Ђелем, ђелем“, присуствовали су представници локалне власти: градоначелник Никола Лукач, његова заменица Дијана Јакшић Киурски, председник Градског парламента Младен Богдан, чланови Градског већа и секретари секретаријата.

Градоначелник је припадницима ромске популације честитао њихов дан.

– У духу суживота у мултинационалној и мултикултуралној средини свима омогућавамо максималну интеграцију у живот Града; тако је и ромска национална  мањина апсолутно укључена у систем одлучивања. Одржавамо континуитет помоћи – од социјалних давања, преко запошљавања, отварања нових могућности, уређивања простора за припрему програма и активности како би приказали своју традицију и културу – рекао је Лукач. – Градска управа је  запослила неколико високообразованих Рома и заједно са њима решавамо  проблеме. Најважније и најлепше је да у животу и раду једни друге уважавамо, подржавамо и поштујемо.

У Граду и околини живи око три хиљаде Рома. Њихов дан се, планетарно, обележава 8. априла, што је одлучено на конгресу у Пољској 1990. године, када је и установљена химна као и званичан назив Ром, у значењу „човек“.

С. В. О.

Don`t copy text!