Друштво

Техницка-признање-ЦК-(2)

Поводом обележавања 11.маја – Националног дана добровољних давалаца крви, Црвени крст Војводине јуче је организовао свечану доделу признања средњим школама и факултетима који су у протеклој години дали значајан допринос у развоју добровољног давалаштва крви на територији Војводине.

Свечаност је одржана у згради Скупштине АП Војводине, уз подршку Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова.

На предлог Црвеног крста Кикинда, добитник признања у нашем граду је Техничка школа. Признање је примила директорка школе, Миланка Халиловић.

Слава-хора-(7)

Резањем колача, у великој сали Културног центра данас је обележена слава хора „Аттендите!“, Свети апостол и јеванђелиста Марко. Обреду су, поред чланова Хора, чланова Дечијег хора „Кикиндијанци“, који су у њему и учествовали, присуствовали градоначелник Никола Лукач и његова заменица, Дијана Јакшић-Киурски, кума славе.

– Велика радост је бити део обележавања крсне славе Хора који је успео да изгради имиџ и препознатљивост када је у питању квалитет хорске музике и да подигне и освести значај хорске музике у нашем друштву, да допринесе њеној афирмацији. Захваљујући диригенткињи проф. др Биљани Јеремић и директору Марку Марковљеву, успели су да организују Међународни фестивал хорова и у томе видим њихову племениту мисију, поготово јер хор броји све више младих који показују љубав према хорској музици. Желим им да им мисија буде успешна и да трају, да унапређују свој квалитет јер мислим да имају потенцијала и већ су препознатљиви у земљи и у региону. Сам назив Хора преноси поруку колико нам је у друштву важна култура и да, међусобно и са светом, треба да комуницирамо на најлепши начин – културом као важним сегментом за опстанак нације и заједнице – рекла је Дијана Јакшић Киурски.

Хор „Аттендите!“ постоји шест година, своју славу обележава од прошле године, а овог Марковдана, први пут прослави су присуствовали и чланови Дечијег хора „Кикиндијанци“.

– Моја мисија јесте да што више деце научим да певају и поносна сам јер имамо доста младих, а биће их још више јер сви можемо и треба да певамо – истакла је диригенткиња проф. др Биљана Јеремић и најавила наступе Хора на међународном такмичењу у Тузли, као и, већ традиционално гостовање у Цркви Свете Софије у Охриду.

Хор је покретач многих активности у Културном центру, указао је в. д. директор, Марко Марковљев.

С почетком рада хора постали смо установа која окупља највећи број корисника. Годишње имамо више од 40 хиљада посета различитим програмима, концертима, манифестацијама, свему што организујемо, а најлепше и најрепрезентативније је оно што раде Хор „Аттендите!“ и Дечији хор „Кикиндијанци“ и то је најлепша слика наше установе – закључио је Марковљев.

С. В. О.

славски-колаци

Поводом славе Града летњег Светог Николе, 22. маја, и ове године локална самоуправа организује такмичење за најбољи славски колач, најбољи изглед славског колача и најбољу структуру и укус славског колача.

Позив да учествују упућен је грађанима, удружењима грађана и осталим заинтересованим појединцима. Пријављивање је најкасније до 17. маја на бројеве телефона 426-300 и 064/857-40-44.

Славски колачи предаваће се на сам дан славе Града од 10 до 11 сати у Свечаној сали Градске куће.

сара-брунер-(4)

Сара Брунер (60), рођена у Сан Франциску, у Енглеској живи 24 године. Дуго година радила је као инжењер, али и као дилер старог намештаја, након чега је решила да паузира пословни део живота и да се посвети путовањима. У свом комбију обилази Европу у потрази за, како је истакла, малим градовима пуним духа и неистражених знаменитости.

-У јануару сам започела путовање из Енглеске. Најпре сам боравила у Холандији у Амстердаму код пријатеља. Преко Немачке сам стигла до Аустрије где углавном проводим зимске месеце чувајући кућу брачном пару који зиму проводи на Флориди. Пут ме је нанео у Словенију на језеро Блед које ме је одушевило. Мини одмор направила сам и у Хрватској на Рабу, те сам кроз Босну и Херцеговину, где сам видела све ружно што је рат оставио за собом, стигла до Србије и до Кикинде – сазнајемо од Саре Брунер.

Другог дана њеног боравка у нашем граду, затекли смо Сару на Градском тргу. Дивила се архитектури и градском језгру.

-Дугогодишња стабла, али и зграде „говоре“ о историји вашег града. Имате и једну од најлепших улица на свету коју сам посетила и са пуним правом носи тај епитет. Монументалне скулптуре од теракоте први пут сам видела у Кикинди и жао ми је што није време да посматрам и сове по којима сте познати – каже ова путница.

Сара напомиње да воли да путује. Километре и километре прелази у свом комбију који јој служи и као соба за спавање. Личну хигијену одржава у спортским центрима где има тушева, а тада одради и тренинг на базенима јер је врсна пливачица.

 

-Путујем полако. Никуда не журим и имам пуно времена. Оно што ћу памтити из Кикинде и Србије су људи који су пријатељски настројени. Изненађена сам колико су гостољубиви и желе да помогну. Одушевљена сам и ћевапима и буреком. Трудим се да у свакој земљи пробам локалну кухињу. Сигурно ћу поново доћи у Србију јер планирам да видим Београд и Нови Сад – открила нам је наша саговорница и истакла да је њен комби за све изненађење јер је волан са десне стране.

Запратила је и наш портал како би на путу чула све новости из Кикинде.

Из Кикинде, план јој је да отпутује на црногорско приморје. Жеља јој је да путује читаву годину и то време искористиће да осмисли план шта ће даље да ради у животу.

А.Ђ.

 

 

 

 

васкрсс-(4)

Православни верници прослављају  Васкрс, најрадоснији хришћански празник. У цркви светог Оца Николе служена је Васкршња литургија уз читање традиционалне празничне посланице патријарха и архијереја Српске православне цркве.

Поред великог броја верника, богослусужењу су  присуствовали представници града на челу да градоначелником Николом Лукачем.

Литургији је присуствовао и народни посланик и шеф посланичке групе СНС Миленко Јованов.

Васкрс је честитао и јереј Мирослав Бубало.

-Христос Васкрсе, овим најрадоснијим хришћанским поздравом, желим да честитам нашим суграђанима празник који слави победу над смрћу, слави рађање нове наде, а та нада се зове васкрсење. Сви се радујемо Васкрсу који у свима нама рађа наду– рекао је Бубало.

Градоначелник Лукач Кикинђанима је пожелео  да у радости и весељу, у кругу породице прославе највећи хришћански празник.

-Славећи Исусово васкрсење славимо победу живота над смрћу. Све моје суграђане нека Христењу благослови и да се и у наредно периоду изборимо са свим изазовима. Симболи Васкрса даће нам нову енергију да пребродимо све недаће у будућности. Нека љубав према ближњима победи све – истакао је Никола Лукач.

Испред цркве чланови Позоришта „Лане“ и Канцеларије за младе делили су фарбана јаја. Чланице удружење жена за ову прилику офарбале су јаја која су дељена грађанима по изласку из цркве.

А.Ђ.

 

маратон-ахондроплазија-(2)

За чланове Удружења „Деца са ахондроплазијом Србије“ са седиштем у Кикинди јуче одржан Београдски маратон био је прилика да прошетају стазом Трке задовољства, постану још видљивији и скрену пажњу на своје активности.

– Искористили смо прилику да се дружимо и уједно ширимо свест о нашој реткој болести. Један тата из Удружења, Драган Тиркајло, истрчао је полумаратон,  представљајући нас и сву нашу децу. Његова снага, истрајност и иницијатива су свима нама инспирација, доказ да ћемо стићи до циља, ма колико пут био тежак – каже Слађана Терзин, председница Удружења.

Подршка Удружењу стигла је и од другара из разреда Алексе Стојановића, дечака из Сврљига. На крају трке, најмлађим учесницима Трке задовољства Удружење је обезбедило медаље, како би се сећали овог посебног дана.

– Инспирисали су нас да се додатно боримо да сва деца добију терапију о трошку државе. То је наш циљ – истиче Слађана.

Најважнији фактор је време, подсећају у Удружењу јер су сва деца са овом дијагнозом у Србији одавно индикована за примену терапије која се везује за специфичан узраст. Ахондроплазија је ретка болест, чија је дијагноза најчешће повезана са диспропорционалним ниским растом. Зато је циљ да иновативна терапија којом се помаже раст и отклањају многе компликације болести буде доступна свој деци. Цена терапије је 270 хиљада евра годишње по детету и потребна је до завршетка развоја. Тренутно има седморо деце која још нису закаснила за терапију, а међу њима је и наша суграђанка, четворогодишња Сташа Терзин.

гаравице

Документарни филм „Гаравице” аутора Драгана Радовића, који се бави страдањем Срба у Другом светском рату, на простору Бихаћке Крајине приказан је вечерас у кикиндском Народном позоришту.

Филм, чије приказивање је организовао Град Кикинда, у сарадњи са Српском православном црквеном општином заснован је на више од три хиљаде докумената, судских пресуда, саслушања, записника и извештаја, као и исказима 27 преживелих сведока. Објашњава и последице које су уследиле након ликвидација на Гаравицама и другим масовним стратиштима у Бихаћу, Цазину, Великој Кладуши, Босанској Крупи и Босанском Петровцу.

Владимир Бурсаћ из Зрењанина, који је написао више текстова и научних радова о страдању Срба у широј околини Бихаћа, каже да је филм „Гаравице” пројекат Фондације „Заборављени корени” и да је рађен више од две године.

– Аутор филма и оснивач Фондације, Драган Радовић, живи у Источном Сарајеву и прешао је десетине хиљада километара да би снимио овај филм.  Забележио је сведочења 27 живих сведока који су као деца доживели те страшне злочине, од којих 15 говори у филму. Истраживао је у историјским архивима документа, дигитализовано је 2000 страна докумената који ће бити објављени у три зборника- рекао је Бурсаћ.

Филм је премијерно приказан 23. октобра прошле године у Бањалуци. До сада га је видела публика у 22 града у Републици Српској, а ово је 14-ти град у Србији где се приказује. „Гаравице” је имала прилику да види и публика у Ротердаму.

– Бројна су страдања српског народа у Другом светском рату, али постоје стратишта о којима се мало зна или никако не зна- истакла је Дијана Јакшић Киурски, заменица градоначелника .- Управо вечерас овај филм сведочи једну такву, болну истину. Сама идеја аутора је жеља да се очува сведочанство о страдањима, да се проноси глас и истина о њима о и да се сећајући се тога са дубоким пијететом према жртвама, помолимо да се тако нешто никада не понови. Посебно је болно чути сведоњема преживелих, кажу да их има 27-оро,  од којих је 15 у филму. Нека је вечни помен жртвама- поручила је Јакшић Киурски.

Филм је преведен и титлован на више европских језика, тако да може да има и међународни живот. Улазак на филмску пројекцију био је бесплатан.

етс-психологија-(1)

Ученички парламент Економско-трговинске школе организовао је психолошку радионицу је „Како живети боље и срећније уз помоћ психологије“, а поводом Дана психологије.

Радионицу је осмислила и водила психолошкиња и психотерапеуткиња Татјана Тановић, оснивач Центра за подршку породици, лични развој и хумано друштво “Повежи се”. Ова организација основана је 2017. године, а њени основни циљеви су промоција значаја менталног здравља, његова заштита и унапређење, јачање капацитета родитељства и породице, адекватна брига о деци и неговање хуманих вредности у друштву.

Циљ радионице је да омогући и пружи увиде у то које особине личности и које вештине треба развијати да бисмо живели добар и срећан живот. Нагласак је на здравом концепту среће, за разлику од концепта среће који се у савременом друштву све више афирмише. Овакав концепт истиче да срећа зависи искључиво од појединца, а занемарује оне животне околности на које појединац не може да утиче. Овакав приступ је веома штетан и доводи до осећања неуспеха, лоше слике о себи, пада самопоуздања и то нарочито код оних особа које већ имају психолошке потешкоће. Све то доводи до феномена попут егоцентризма и индивидуализма који се све више развијају, а изостају неопходна међусобна сарадња и хумани односи у друштву.

Потребно је што више оваквих радионица како би се подигла свест о важности металног здравља, закљуак је након  предавања. Наредна радионица планирана је 7. маја када се обележава “Недеље сећања и заједништва у школама”.

војска-(1)

Сви држављани Републике Србије,  без обзира на пол, од 19 до 30 година, могу да се пријаве на добровољно служење војног рока са оружјем и војно стручно оспособљавање за резервне официре. На војно стручно оспособљавање за резервне официре могу да се пријаве само особе која имају завршен факултет односно имају високу стручни спрему.

Пријављивање кандидата је у Центру министарства одбране Кикинда, као и електронским путем преко портала еУправа и ЈП „Пошта Србије“. У канцеларији ће војни службеници ће дати потребна упутства и преглед неопходних докумената која треба да се приложе уз пријаву. Кандидати морају да обаве лекарски преглед у Војној болници у Новом Саду.

У току је пријављивање кандидата за добровољно служење војног рока са оружјем у јунском упутном року, па из Војске Србије позивају све заинтересоване кандидате да се што пре пријаве, како би успели да се уклопе у све планиране активности везана за упућивање на добровољно служење војног рока са оружјем. Док се налазе на одслужењу војног рока, сви кандидати поред плаћених трошова превоза за одлазак и повратак са добровољно служење војног рока са оружјем, месечно добијју накнаду  од 38.000 динара, а кандидат на војно стручном оспособљавању за резервне официре 42.000 динара, ту је и здравствено осигурање и плаћено одсуство од 10 дана. Током служења војног рока, сви кандидати могу да конкуришу и одмах по одслужењу војног рока, заснују радни однос у Војсци Србије у својству професионалног војника.

а412бцац-4а05-4е7ц-аде2-3бф9ц7ффц576

Победници такмичења „Шта знаш о саобраћају“ у Б категорији су Милица Војиновић из ОШ „Ђура Јакшић“ и Владимир Кузманов из ОШ „Јован Поповић.У Ц категорији најбољи су били Петра Чудан из ОШ „Вук Караџић“ и Лазар Сремчев из ОШ „Васа Стајић“ из Мокрина.

 

За награду су добили бицикле, као и могућност  да наш град представљају на окружном такмичењу 12. маја у Ади.

У укупном пласману прво место припало је ОШ „Вук Караџић“, друго школи „Ђура Јакшић“ и трећи су ученици ОШ „Мора Карољ“ из Сајана.

error: Content is protected !!