Друштво

1913c352-fd26-4989-ba93-0207faf0cacf

„Škola roditeljstva“ novi je sadržaj namenjen mladim roditeljima. Pokrenuta je kao deo „Škole za trudnice“ kroz UNICEF-ov program „Razigrano roditeljstvo“ koji realizuju lokalna samouprava, Dom zdravlja, Centar za socijalni rad i PU „Dragoljub Udicki“.

-Nije dovoljno da razgovaramo, savetujemo i učimo samo trudnice odnosno majke. Za pravilan odgoj bebe i deteta neophodan je čvrst roditeljski savez. Osim predavača, koji su već uključeni u „Školu za trudnice“, uključiće i defektologa, obuku za pružanje prve pomoći, prenatalno čitanje. Kroz radionice će roditelji moći bolje da se informišu o ishrani odojčeta, da budu uključeni u razvojno savetovalište i mnoge druge aktivnosti. U okviru predavanja roditelji će naučiti i na koji način mogu da masiraju svoju decu. Ona je važna jer se preko dodira stvara bliskost – istakla je Olivera Vučković Popov, glavna se sestra Patronažne službe i koordinatorka „Škole za trudnice“.

Podršku novom programu za roditelje pružila je i lokalna samouprava. Ovo je još jedan projekat iz oblasti populacione politike i dečije zaštite, naveo je Mladen Bogdan, predsednik Skupštine grada.

-Grad izdvaja značajna sredstva za pomoć roditeljima, onima koji žele da se ostvare u ovoj ulozi, ali i za decu. Naš cilj je da nas bude još više i kontinuirano radimo na tome da ga ostvarimo. Ovo je još jedan sadržaj koji pokazuje da je Kikinda grad porodice i da je naša sredina idealna da u njoj odrastaju mališani. Pomažemo rođenje dece, nezaposlene porodilje, u okviru bebi kluba delimo pakete za najmlađe sugrađane, članovi smo pokreta „3+“. Sve trudnice, ali i sugrađanke vrlo brzo imaće i bolju zdravstvenu zaštitu jer se završava rekonstrukcija Dispanzera za žene  – rekao je Mladen Bogdan.

„Škola roditeljstva“ realizovaće se u Kulturnom centru, a roditelji koji žele da je pohađaju mogu da se prijave u ginekološkoj ambulanti, a planiran je kol centar koji će biti na usluzi mladim roditeljima za sva pitanja i nedoumice.

A.Đ.

dr-mladenovic-3

Mladi lekar-radiolog, zaposlen na Institutu sa zaštitu dece i omladine u Novom Sadu, dr Aleksandar Mladenović, počev od subote 20. aprila, jednom mesečno obavljaće besplatne ultrazvučne preglede dece do 18 godina. Doktora Mladenovića, koji je rodom iz Leskovca, a sa porodicom danas živi i radi u Novom Sadu, za naš grad veže prvo zaposlenje. Naime, u kikindskoj bolnici je dobio svoj prvi radni angažman 2018. godine.

– Osim Instituta u Novom Sadu i dve ustanove u Beogradu, u našoj zemlji, nema uskospecijalizovanih ustanova koje se bave dijagnostikom dece od rođenja do 18 godine. Kolege iz Kikinde su mi signalizirale da postoji potreba za većim brojem pregleda i to u svim dijagnostičkim pravcima, pa sam odlučio da se odazovem i angažujem. Svestan sam i da je nekad teško organizovati put sa malim detetom, a i roditelji treba da se organizuju sa svojim radnim vremenom kako bi otišli u Novi Sad ili Beograd-  kaže za naš portal dr Mladenović.

Pregledi mogu da se zakažu radnim danima od 9 do 20 sati putem broja telefona 065 244 2940. Obavljaće se jednom mesečno, subotom,  u ordinaciji „Ki Medik“ u Svetosavskoj ulici broj 43. Biće pregledano 20 do 30 malih pacijenata.

– Prednost ćemo dati malim pacijentima sa uputom, odnosno onima koje je pedijatar ili drugi lekar indikovao za ultrazvučni pregled – pojašnjava mladi radiolog.

Kod dr Mladenovića može da se zakaže širok spektar dijagnostičkih pregleda: ultrazvuk mozga, lumbalno-sakralnog dela kičme (do trećeh meseca), abdomena i male karlice, bubrega i mokraćnog sistema, mekih tkiva vrata, štitne žlezde, testisa, mišićno-zglobnog sistema, ingvinuma, aksila, mekih potkožnih tkiva, kao i UZ ispitivanje GER-a (gastroezofagealnog refluksa).

Dr Mladenović planira da besplatne preglede obavlja u Kikindi barem u narednih godinu dana.

– Kumulativno planiram da uradimo između 400 i 500 pregleda, nakon čega ćemo napraviti presek. Nadam se da ćemo imati pozitivan efekat učinkovitosti, suština je pravovremena dijagnostika- ističe naš sagovornik, i sam otac trogodišnjeg deteta.

Mladi lekar je diplomirao sa prosekom 9,51 na Medicinskom fakultetu u Nišu, a specijalizaciju iz radiologije završio je prošle godine. Autor je više naučnih radova u domaćim i inostranim časopisima i član Društva lekara Vojvodine, Udruženja radiologa Srbije, Lekarske komore Srbije i Evropskog udruženja pedijatarskih radiologa.

 

 

protivgradna-zastita

Sezona protivgradne zaštite počela je 15. aprila i traje 15. oktobra. Na teritoriji grada ima 14 protivgradnih stanica i od ove godine sve su automatizovane. U praksi to znači da od ove godine nema angažovanih protivgradnih strelaca, nego će se rakete koje razbijaju oblake ukoliko se za to ukaže potreba, ispaljivati iz radarskih centara, saznajemo od Miroslave Narančić, sekretarke Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

-Zbog geografskog položaja Kikindu pokrivaju dva radarska centra Samoš i Bajša. Od ove godine oba centra su automatizovana, tako da je i u protivgradnim stanicama, u svih deset katastarskih opština, urađena automatizacija kompletnog radarskog sistema – istakla je naša sagovornica.

Sa promenom klime došlo je i do pogoršanja vremenskih (ne) prilika tokom leta. Nije redak slučaj da grad potuče useve i obere voćnjake i vinograde pre vremena.

-Prošle godine iz radarskog centra Bajša ispaljeno je 16, a iz radarskog centra Samoš 27 protivgradnih raketa. U Bajši imamo neutrošenih 11, a u Samošu 50 raketa koje se mogu iskoristiti za ovu godinu. Ukoliko se, po preporuci Republičkog hidrometeorološkog zavoda, ukaže potreba za kupovinom dodatnih raketa, one će biti blagovremeno nabavljene – dodaje Miroslava Narančić.

U narednih pola godine protivgradne stanice biće u pripravnosti, kako bi se zaštitili usevi od mogućih vremenskih neprilika. Ranijih godina za ovaj posao bilo je angažovano 28 protivgradnih strelaca.

A.Đ.

SUBNOR-sremski-front

Članovi kikindskog SUBNOR-a, Udruženja veterana posebnih jedinica policije (PJP) i članovi Odreda izviđača “Proka S. Plavi” učestvovali su u obeležavanju 79 godina od proboja Sremskog fronta u Memorijalnom kompleksu u Adaševcima.

U ranim jutarnjim satima 12. aprila 1945. godine, nakon višemesečnih teških rovovskih borbi, odlučnom ofanzivom Jugoslovenske armije, konačno je probijen utvrđeni ustaško-nemački front u Sremu.

Jugoslovenska vojska je naspram sebe imala 170 hiljada dobro naoružanih ustaša, domobrana, kao i jaku Sedmu SS Diviziju “Princ Eugen” i Muslimansku “Handžar” Diviziju. Takođe, u dubini NDH imala je za protivnika oko 200 hiljada ustaša i domobrana.

Ljudski gubici Jugoslovenske vojske bili su veliki. Proboj Sremskog fronta omogućio je brz prodor ka zapadnim delovima Jugoslavije i njihovo oslobađanje u Drugom svetskom ratu.

437798213-946434700819922-1415706532017182807-n

Članice Plesne škole „Dance N Soul“ prvi put su učestovale na međunarodnom takmičenju 31. „Euro Show Dance Fest 2024“, održanom proteklog vikenda u Kanjiži i postigle su sjajne rezultate.

U „akro“ stilu Teodora Cvitanović je osvojila drugo mesto, a u starijoj kategoriji Sanja Zombori bila je prva.U “open solo mini” kategoriji Mila Marić bila je treća, a u istom stilu Renata Žoldoš zaslužila je drugo mesto.

Tirkizne šljokice su, u „open stilu mini“ bile pete, kao i Plave šljokice u  starijoj kategoriji istog plesnog stila, dok su Crvene šljokice u „show dance“ stilu osvojile četvrto mesto.

U Plesnoj školi „Dance N Soul“ ističu da su prezadovoljni plasmanom, s obzirom na to da su prvi put nastupili na ovom međunarodnom takmičenju.

sindikat-penzionera-1

Sindikalna organizacija penzionera pri Veću Saveza samostalnih sindikata sa sedištem u Kikindi, koja postoji od 1991. godine, od danas ima dve nove kancelarije – u opštinama Čoka i Novi Kneževac.

Potpisivanju ugovora o otvaranju dva nova povereništva prisustvovali su Ilija Drljić, predsednik Veća i Radovan Subin, predsednik kikindske sindikalne organizacije penzionera.

– Veoma smo zadovoljni jer će od sada i penzioneri iz ove dve opštine, kao i penzioneri, članovi naše organizacije iz Kikinde, imati priliku da kupuju ogrev, zimnicu, suhomesnate proizvode po povoljnim cenama i na rate, kao i da sa nama putuju na izlete i da idu na more – rekao je Subin.

On je podsetio da je u toku prijavljivanje za besplatan odlazak na jednodnevni izlet u Plandište, na Međunarodni sajam turizma i poljoprivrede. Uz posetu dvorcima Jagodić i Kapetanovo, kao i Manastiru Hajdučica, za izletnike su obezbeđeni i doručak, ručak, druženje uz muziku i prisustvovanje Izboru za mis turizma Srbije.

Takođe, članovi se već upisuju za letovanje u „Agrosemenovom“ odmaralištu u Igalu. Po ceni od 160 evra obezbeđeno je deset polupansiona – doručak i rana večera. Plaćanje je na 12 mesečnih rata, put se plaća dodatnih 65 evra i polazak je 18 septembra.

S. V. O.

6c9e4513-f680-41c9-85e2-4070c7aea5fe

Članovi Gradskog udruženja penzionera i KUD-a „Sunčana jesen” tokom izleta posetili su Mačvansku i Sremsku Mitrovicu. Kako saznajemo od predsednice KUD-a Radojke Grujić ovo je bila prilika da se upoznaju sa carskim gradom Sirmijumom, ali i sa Fruškm Gorom i manastirom Petkovica, posvećenj Svetoj Petki.

 

-U manastiru smo prisustvovali večernjoj službi i miropomazanju, a od igumanije smo saznali više od duhovnom i istorijskom nasleđu ovog mesta. Ovo je jedan u nizu izleta koji planiramo da realizujemo ove godine. Već 9. maja putujemo u Temišvar, a 24. na poziv Saveza Srba iz Rumunije, hor će uveličati manifestaciju „Prolećni koncert”. Na taj način produbićemo odličnu saradnju koju imamo sa tamošnjim udruženjima – istakla je Radojka Grujić.

Krajem maja najstariji Kikinđani organizovaće i izlet u Jagodinu.

Dan-Roma-(2)

Podizanjem zastave Roma na jarbolu ispred Gradske kuće obeležen je Dan ove nacionalne manjine. Kikinda je jedan od prvih gradova u kojima je, pre tri godine, zaživeo ovaj simbolični čin kojim se skreće pažnja na položaj Roma i njegovo unapređenje, rekao je koordinator za romska pitanja u Gradskoj upravi, Željko Radu.

– I sredstva i rad ulažemo u obrazovanje Roma, Gradska uprava pomaže izlazak iz siromaštva romske manjine: obezbedila je sredstva za školski pribor za sve učenike od prvog do osmog razreda, to pokazuje brigu – istakao je Radu. – Grad je oformio i Mobilni tim za unapređenje položaja Roma. U njemu se nalaze i pedagoški asistent i zdravstvena medijatorka i svi koji mogu da pomognu u poboljšanju položaja Roma. Imamo i saradnju sa Predškolskom ustanovom, vodimo evidenciju o tome koliko se romske dece upisuje, koliko imaju problema prilikom upisa. Mi smo prva stanica koja te probleme rešava i rezultati su vidljivi. Ovaj dan obeležavamo kako bi se skrenula pažnja na težak položaj u kojem Romi, nažalost, i dalje žive i na to da su na marginama društva.

Uoči 8. aprila, Svetskog dana Roma, održano je i sportsko druženje, podsetio je Radu i dodao da je ponosan na to koliko je već urađeno na ovom planu, kao i da postoje nove ideje koje će se sprovoditi u delo. Trudimo se i zajedno idemo ka istom cilju, istakao – da Romi budu prihvaćeni i ravnopravni članovi društva.

Svečanom podizanju zastave Roma uz intoniranje himne „Đelem, đelem“, prisustvovali su predstavnici lokalne vlasti: gradonačelnik Nikola Lukač, njegova zamenica Dijana Jakšić Kiurski, predsednik Gradskog parlamenta Mladen Bogdan, članovi Gradskog veća i sekretari sekretarijata.

Gradonačelnik je pripadnicima romske populacije čestitao njihov dan.

– U duhu suživota u multinacionalnoj i multikulturalnoj sredini svima omogućavamo maksimalnu integraciju u život Grada; tako je i romska nacionalna  manjina apsolutno uključena u sistem odlučivanja. Održavamo kontinuitet pomoći – od socijalnih davanja, preko zapošljavanja, otvaranja novih mogućnosti, uređivanja prostora za pripremu programa i aktivnosti kako bi prikazali svoju tradiciju i kulturu – rekao je Lukač. – Gradska uprava je  zaposlila nekoliko visokoobrazovanih Roma i zajedno sa njima rešavamo  probleme. Najvažnije i najlepše je da u životu i radu jedni druge uvažavamo, podržavamo i poštujemo.

U Gradu i okolini živi oko tri hiljade Roma. Njihov dan se, planetarno, obeležava 8. aprila, što je odlučeno na kongresu u Poljskoj 1990. godine, kada je i ustanovljena himna kao i zvaničan naziv Rom, u značenju „čovek“.

S. V. O.

NSZ

Nacionalna služba za zapošljavanje raspisala je 12 javnih poziva čiji je cilj da se smanji broj nezaposlenih. Putem direktne finansijskr podrške poslodavcima i nezaposlenima, kroz mere aktivne politike zapošljavanja u ovoj godini biće uključeno više od 23.000 osoba. Za ove namene planirano je izdvajanje od 7,75 milijardi dinara. Dodatno  finansiranje biće obezbeđeno i od lokalnih samouprava, kako kroz zajedničko finansiranje sa NSZ, tako i kroz samostalno finansiranje, uz tehničku podršku NSZ, objavila je NSZ.

Akcenat je  na teže zapošljivim kategorijama nezaposlenih građana u koje spadaju: mladi u domskom smeštaju, hraniteljskim porodicama i starateljskim porodicama, bez završenog srednjeg obrazovanja i oni koji su završili funkcionalno osnovno obrazovanje odraslih, stariji od 50 godina, Romi i Romkinje, osobe sa invaliditetom, korisnici novčane socijalne pomoći, osobe koje se nalaze na evidenciji nezaposlenih duže od 12 meseci i žrtve porodičnog nasilja. Većina javnih poziva biće otvorena do 29. novembra, dok je rok za podnošenje zahteva za pojedine mere namenjene osobama sa invaliditetom 31. decembar.

Javni poziv za dodelu subvencija za samozapošljavanje biće otvoren do 15. maja, dok je javni poziv za učešće u finansiranju mere obuka za potrebe poslodavca za zaposlenog na raspolaganju do 31. oktobra ove godine. Zahtevi za učešće u merama podnose se nadležnim organizacionim jedinicama NZS.

Sve informacije u vezi raspisanih javnih poziva biće dostupne na internet stranici www.nsz.gov.rs, putem zvaničnih stranica na društvenim mrežama, kao i u svim organizacionim jedinicama NSZ.

5512dfc1-877e-4057-b420-e0d333124144

Novak Despotović je osvojio prvu nagradu i zlatnu medalju na Srpskoj  matematičkoj olimpijadi za učenike srednjih škola.

Učestvovalo je tridesetak najboljih mladih matematičara iz Srbije koji su se nadmetali za ulazak u reprezentaciju za ovogodišnja međunaradna matematička takmičenja. Kako je Novak bio najbolji postao je deo reprezentaciji Srbije koja će se takmičiti na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi. Put u Bugarsku, gde će se održati ovo takmičenje, očekuje ga krajem meseca.

 

 

-Olimpijada je trajala dva dana. Zadatke smo rešavali četiri do pet sati svakog dana što jeste bilo naporno, ali sam imao cilj koji sam i ostvario. Zadaci jesu su bili zahtevni, međutimčitave  godine pripremao sam se za ovaj nivo takmičenja jer sam imao veliku želju da budem deo reprezentacije na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi – istakao je Novak Despotović.

 

error: Content is protected !!