Град

1706173198546

Услед замене дела вреловода, у улици Војводе Путника, код кућног броја 3, зграде Микинице, данас, 25.јануара, од 10  сати,  без грејања ће остати следећи корисници: ОШ „Фејеш Клара“,
Економско – трговинска школа, Гимназија “Душан Васиљев”, ТЦ Пијаце, као и становници  улице Војводе Путника, од броја 21 до 23, као и улице Војводе Путника, број 1 односно зграда Микинице.


Завшетак радова и нормализација грејања се очекује у вечерњим сатима.

idjos skola 1

У Основној школи „Миливој Оморац“ у Иђошу у току је замена подова у ходницима објекта, као и уређење улаза у саму зграду. Како сазнајемо од директора Александра Аћимова средства за радове обезбеђена су у градском буџету.

-Подови у ходницима нису никада мењани, постављени су приликом изградње школе и били су у изузетно лошем стању. Плочице су старе и добар део је био оштећен. Радовима ћемо умногоме побољшати безбедност ученика јер се постављају неклизајуће плочице које су знатно боље од постојећих који су биле клизаве нарочито уколико пада киша или снег – рекао је Аћимов.

Новац, 3,1 милион динара, је обезбеђен на конту инвестиционог одржава зграде. Средства су довољна за замену плочица у свим ходницима у школи.

-У школу је у протеклим годинама доста улагано, али како желимо да ученицима и запосленима обезбедимо што боље и модерније услове за рад припремили смо документацију неопходну за пројекат енергетске ефикасности. Конкурисаћемо код надлежног Покрајинског секретаријата за средства за пројекат, након чега се надам да ће нам бити одобрен и новац за санацију фасаде на самој школској згради и на сали за физичко васпитање. Када ове радове завршимо школа ће добити потпуно нови изглед и споља и изнутра – открио је наш саговорник.

Школу „Миливој Омораца“ похађа 122 ученика што је више у односу на прошлу када их је било 113 и претпрошлу  годину када је било 109 ђака. Аћимов напомиње да је за већи број ученика заслужан и конкурс Министарства за бригу о селу који додељује средства за куповину кућа младима.

struja (4)

Због планираних радова на мрежи, сутра (петак, 26. јануар) без струје ће остати један део потрошача у Кикинди:

– у улици Тозе Марковића, од Михајла Пупина према Партизанској до кућног броја 118 и кућни број 129 – од 9 до 10 сати;

– у улици Милоша Црњанског, од Кумановске до Албертове и у Албертовој, од Милоша Црњанског до Жарка Зрењанина – од 10:30 до 11:30.

Такође због радова, потрошачи у Руском Селу, без струје ће бити у уторак, 30. јануара, у следећим улицама: Стевице Јовановића, Иве Лоле Рибара, Солунских добровољаца, Браће Домазет, Полита Десанчића, Соње Маринковић, Браће Опсенице, Жарка Зрењанина и Његошева. Прекид у снабдевању трајаће од 9 до 12 сати.

Bebi paketi 2

Знатна су издвајања за социјалну заштиту и популациону политику у градском буџету. Једна од првих мера која ће бити расписана у овој години је помоћ паровима у процесу вантелесне оплодње која се показала потребном, истакао је председник Скупштине града Младен Богдан.

-За ову намену  биће издвојено два милиона динара и на годишњем нивоу, у просеку, средства искористи 22 до 25 парова. По пару се издваја просечна нето зарада у Србији, која је је око 85.000 динара, на дан исплате средстава. Право на новац имају они који су већ у процесу вантелесне оплодње. Ово је начин да помогнемо паровима да се остваре као родитељи јер је фокус наше политике на породици и деци – рекао је Богдан.

Парови који желе да конкуришу за средства могу да почну са прикупљањем потребне документације која се није мењала у односу на раније године. Пошто се прикупи  довољан број пријава комисија ће одлучивати о захтевима, након чега се новац врло брзо исплаћује.

-И ове године суграђани могу да очекују подршку од локалне самоуправе. Наставићемо са издвајањима за превоз средњошколаца са села, врхунских спортиста, слепих и слабовидих, регресираним превозом за студенте и пензионере, а право на две аутобуске карте имају и учесници ратова деведесетих, док је шест опредељено за ратне војне инвалиде. Исплаћиваће се и родитељски додатак за прво и друго дете и помоћ незапосленим породиљама. За треће дете имамо чланство у Покрету „3+“. Ту је и беби клуб у оквиру ког делимо пакете за све новорођене суграђане – навео је наш саговорник  и најавио да ће крајем месеца бити подела првих беби пакета у овој години.

 

Не мала средства издвајају се и за стипендирање студената, па ће и ове године са пуном стипендијом бити подржани студенти са вишим, а са мањим износом они који имају нешто нижи просек.

-Наш циљ је да нам се млади после студија врате и стога желимо свима да пружимо финансијску подршку, али и да им поручимо да мислимо на њих и да рачунамо да ће помоћи да се Кикинда развија – рекао је Богдан.

Нова мера ваучери за воду

Поред енергетских ваучера за грејање и струју, град ће обезбедити и ваучере за воду за социјално угрожене особе. За нову меру моћи ће да конкуришу корисници социјалне помоћи и породице и појединци без примања и моћи ће да се одлуче да ли желе да им се плати дуг или да им се помогне у плаћању рачуна.

 

-За енергетске ваучере издвојили смо 10, а за ваучере за воду, која је нова мера, четири милиона динара. Са енергетским ваучерима прошле године помогли смо око 900 суграђана, а правилник се неће мењати тако да обухватамо и оне са дуговањима. Конкурс за ваучере требало би буде отворен након поделе огрева за све који су стекли право. И ове године велики број породица добио је по кубик дрва чија је подела при крају – казао је Младен Богдан.

Отвара се Саветовалиште

Новина је и Саветовалиште за породицу, брак и пружање услуга саветовања и едукације рањивим групама.

-Под рањиве групе спадају Роми, жртве насиља, деца која излазе из хранитељских породица. Подршку за овај пројекат добили смо од Покрајине која је издвојила 850 хиљада динара и Саветовалиште би требало да почне са радом на пролеће. Помоћ ће пружати стручњаци са лиценцама у простору Центра за стручно усавршавање – прецизирaо је Младен Богдан.

Darko Cvijan

Због негодовања потрошача и великог броја пријава, из Удружења потрошача Кикинде (УПОК) ступили су у контакт са челницима ЈП „Србијагас“, каже председник УПОК-а, Дарко Цвијан.

– Јасно је да су потрошачи доведени у заблуду. Када су стигли децембарски рачуни, дошло је до великог незадовољства јер људи нису знали о чему се ради. У међувремену је стигло објашњење из „Србијагаса“ да је то урађено да би се потрошачима изашло у сусрет због штрајка у Пошти, али је и обрачуната затезна камата. Сада ће она, на јануарским рачунима, бити одузета и биће све враћено на реално стање – каже Цвијан.

Он додаје да постоји матрица по којој се обрачунавају рачуни за гас помоћу које сада потрошачи, приликом праћења потрошње, могли да имају увид у реално стање и износе који ће бити на рачунима.

Апликација за рачунање потрошње природног гаса у kWh за домаћинства налази се овде.

SLIKA 2 (2)

Гост подкаста Кикиндског портала је Новак Деспотовић, млади и талентовани Кикинђанин, ученик трећег разреда Математичке гимназије у Београду, освајач златне медаље из математике на недавно одржаној Жаутиковској олимпијади у Казахстану. 

Какви су утисци после престижне олимпијаде, како се припрема за такмичења, како је бити ђак менторског одељења Математичке гимназије у Београду који уписују најбољи од најбољих?

Шта су планови младог математичара који је био ђак генерације ОШ „Вук Караџић”, али итекако зна да се не учи за оцену, већ знање.

 

bazar 5

Туристичка организација Града ће у суботу, 27. јануара, први пут организовати хуманитарну манифестацију „Улица отвореног срца“. Приход од акције намењен је Удружењу „Деца са ахондроплазијом Србије“ са седиштем у Кикинди.

– Одлучили смо да направимо хуманитарни базар и помогнемо удружењу у којем су родитељи деце са овом ретком болешћу. Држава плаћа њихово лечење, али им је новац потребан и за многе друге ствари – за витамине, путовања – каже в. д. директорица Туристичке организације Града, Јасмина Миланков.

У „Улици отвореног срца“ на градском тргу хуманитарни базар ће трајати од 10 до 16 сати, а од 11 до 13 сати одвијаће се и програм у којем ће учествовати: Хорић ОМШ „Слободан Малбашки“, Плесна школа „Dance N Soul“, млађи дечији ансамбл АДЗНМ „Гусле“, Школа модерног плеса УГ „Step Up“, Бубњарска секција Кикинда, кловнови, аниматори, штулаши, а биће ту и кутак за осликавање лица малишана,  „чај од срца“ Црвеног крста и, најважније, кутије за прилоге, наводе у Туристичкој организацији.

dejvid lindo 3

Поред Милана Ружића, извршног директора Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, заслужан за планетарно промовисање Кикинде као највећег урбаног зимовалишта сова ушара је Дејвид Линдо, британски експерт за проучавање птица, новинар и велики заљубљеник у природу. Управо је Дејвид „кривац” што су кикиндске сове стигле до страница престижних британских и светских магазина, али и до чувеног БиБиСија, те на тај начин успешно популаризоване широм света.

Још када је први пут дошао у наш град, одушевио се ретким природним феноменом и постао незванични „амбасадор” овдашње урбане природе.

– У Кикинду долазим 14 година. Била је мала пауза током пандемије. Обично дођем у јануару, али сада сам био у децембру. Увек се радујем да дођем код вас и уживам у природном феномену највећег зимовалишта сова ушара. Видети сове у дивљем станишту није реткост, али видете толики број јединки на једном урбаном простору је заиста фантастично- истиче Линдо.

Овај рођени Лондонац, који у протеклих осам година живи на релацији Лондон- Екстрамадура (Шпанија), путује широм света проучавајући птице. Његова порука је да не морамо бити далеко од градске вреве како бисмо уживали у природи и њеној лепоти.

Пријатељи и познаници назвали су га „син Кикинде” јер редовно долази у наш град, увек изнова одушевљен совама. Неуморно и са много ентузијазма промовише овај природни феномен који је прославио мали град на северу Баната. Линдо је и написао више репортажа о кикиндским утинама, а овде доводи и туристе.

– Људи у Кикинди и генерално у Србији су веома срдачни. Где год да сам, у било ком крају света, увек радо причам о Србији, која ми је једна од омиљених земаља, и наравно о Кикинди и совама. Већ имам формирану групу туриста која ће доћи у ваш град у децембру 2024. године, а ја се увек радујем да поново дођем- каже Линдо.

Става је да би Туристичка организација и надлежни у Србији, Кикинду требало много више да промовишу што би, сматра, допринело да постанемо центар еко- туризма.

– Људи су радознали, чули су за овај природни феномен и желе уживо да га виде. Већина њих воли да посматра птице, ужива у природи. Туристи које сам доводио и који су заинтересовани да дођу у ваш град су углавном из Велике Британије, али и осталих крајева Европе, САД и целог света. Србија је изузетна дестинација, волео бих да увиди какво благо има и колико је то драгоцено. Овај феномен засигурно ће привући много више посетилаца што ће позитивно утицати на локалну економију. Јер пре 14 година, Кикинда је била непознато место. Данас када причам са многима у Енглеској, чули су за Кикинду и сове- кажу: да знамо, то је онај град у Србији. Требало би да мале сове утине постану званично симбол Србије, јер не треба пропустити прилику да се феномен популаризује и тиме привуче много туриста- указује наш саговорник.

И док су нама скупине малих, пернатих створења скривених високо у крошњама дрвећа у центру града сасвим уобичајен призор, на који ретко и обраћамо пажњу, заљубљеници у птице и природу из свих крајева света остану задивљени пред ретким природним феноменом.

– Кикинда је учинила одличан посао да заштити сове, то је диван пример за цео свет. Поносан сам на то и увек причам о томе. Можда у неким другим местима, људе и даље мисле да су сове лоше, али су заправо веома корисне, хране се мишевима и пацовима који онда не морају да се сузбијају пестицида што је еколошки приступ- напомиње Линдо.

И ОРАО КРСТАШ НА КИКИНДСКОМ НЕБУ

Приликом последње посете Кикинди, прошлог месеца, Линдо је имао ретку и драгоцену прилику да види орла крсташа. Задивљујући призор успео је да овековечи фотографијом. Очување крсташа део је активности и кампање коју успешно спроводи Друштва за заштиту и проучавање птица Србије и Покрајински завод за заштиту природе, уз подршку европских партнера.

– Колико знам, то је званично птица симбол Србије. Реткост је видети га. Први пут сам ту врсту орла видео пре десет година са Миланом Ружићем- каже Дејвид.

 

 

418914230_716381850562047_473538671940324049_n

У тешкој саобраћајној несрећи која се у четвртак око 7 часова ујутру догодила на путу између Бачке Тополе и Бајше погинуо је Саша Петковић (50) из Мокрина док је са тројицом колега путовао на посао.

На возило фиат добло којим је управљао налетела је шкода у којој је за воланом био Миклош Л. (18) из Бајше. До несреће је дошло, како се сумња, када је Миклош возећи шкоду претицао камион, те прешао у супротну коловозну траку и директно се сударио са фијатом. Саша је погинуо на лицу места, а против Миклоша ће бити поднета кривична пријава за тешко дело против безбедности саобраћаја.

Саша Пeтковић је био члан Добровољног ватрогасног друштва које је потврдило вест о његовој изненадној и трагичној смрти.

„Легендо, остаћеш упамћен по свему што си чинио за наше друштво, а пре свега по твом изузетном хумору који је сваком од нас мамио осмех. Нека те анђели чувају и хвала ти за све. Искрено саучешће породици Петковић” – саопштило је ДВД Мокрин.

Петковић ће бити сахрањен у недељу у 15 сати на православном гробљу у Мокрину. Иза себе је оставио неутешне супругу и двоје деце.

Фото: Фејсбук ДВД Мокрин

error: Content is protected !!