Град

еда99б78-еф2ц-4700-б37ц-фцббф23д0927

Пројекат ,,Подстицајно родитељство кроз игру”, односно ,,Разиграно родитељство”, почео је да се реализацију 2022.године у 29 локалних самоуправа ,међу којима је била и ПУ ,,Драгољуб Удицки”, Центар за социјални рад и Дом здравља,односно Саветовалиште за бебе и децу. Као пример добре праксе Кикинда је била домаћин стручног скупа, акредитованог од стране Министарства просвете, под називом „Разиграно родитељство – оквир за планирање сарадње са породицом“.

-Циљ скупа је да заједно видимо шта смо у протеклих четири године урадили, а тиче се програма. Разговарали смо о водичу „Разиграно родитељство“ професорке Иване Михић који је за нас практичаре био водиља. Новим знањима и вештинама на нама је да учинимо све да још од јаслица помогнемо родитељима и да ојачамо њихове компетенције да би се што квалитетније, у слободно времену, играли са својом децом. Чули смо примере добре праксе у раду и потрудићемо се да их што више васпитача имплементира у свом раду – истакла је Јадранка Спасић, председница Савеза удружења медицинских сестара предшколских установа Србије.

У кикиндској Предшколској установи 20 васпитача, два стручна сарадника, на челу са директорицом Кристином Дрљић,  од новембра 2022. године учествују у пројектима и обукама на менторским сусретима и радионицама које су реализоване од стране координатора пројекта. Први су у Банату који су увели нове основе програма.

-Драго нам је што смо угостили стотину васпитача са заједничким циљем да практичари размене искуства и шире знања. Први дан је почетка другог полугодишта и ми смо га започели на најбољи могући начин. Заједничка игра родитеља и детета, као темељ учења и развоја деце на раном узрасту, учешће деце у рутинама породичног окружења, препознавање, праћење невербалних сигнала сасвим малих беба, пружање подршке деци у овладавању вештинама током развојних периода сваког детета, одговарање на иницијативу деце од стране родитеља, су оно што обухвата пројекат ,,Разиграно родитељство”. Континуиран, вишемесечни рад кроз обуке, резултирао пружању подршке родитељима у својој најодговорнијој улози, родитељству, личним и професионалним усавршавању сада већ едукованим практичарима у нашој установи, јачању сарадње вртића и породице – напоменула је Кристина Дрљић.

Скупу су присуствовали васпитачи из Војводине, Земуна, Крагујевца, Петровца на Млави и Македоније, тако да је  који су представили своја добра искуства.

Највиша признања за остварене резултате

Протеклих година пуно се улагало у пројекат „Разиграно родитељство“. Пилот програм је у вртићу „Колибри“, а предшколска установа у Кикинди препозната је као неко ко може на прави начин да га усвоји. За свој рад награђена је и златни медаљама и признањима од стране стручне јавности на Међународном сајму образовања.

фабрика воде обилазак

Фабрику воде посетили су градоначелник Никола Лукач, заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и члан Градског већа Небојша Јованов. Са стручњацима из ЈП „Кикинда“ обишли су изграђен објекат и упознали се са будућом технологијом прераде пијаће воде. Објект је изграђен, технологија је имплементирана и постројење за прераду пијаће воде стигло је до фазе пробног рада.

Како је овом приликом истакнуто завршено је предиспитивање током ког је извођач радова прегледао све мерно регулационе линије које су постављене. Стручњаци фирме „Сетек Инжењеринга“ из Београда која је надзор испред КФВ банке и стручни надзор АГ Институт из Новог Сада долазиће сваког уторка и проверавати део по део читавог постројења. Крајем фебруара почиње фактичко испитивање које подразумева пуњење резервоара сировом водом што ће такође пратити оба надзорна органа.

Технологија којом ће се пречишћавати вода почеће да се доказује у наредном, пробном, периоду и тада ће се установити тачан проток и притисак. Пречистачи ће регулисати боју у води која је жута због природних органских материја, као и количине арсена, угљен диоксида, бора, натријума и метана. Највећи изазов биће природне органске материје јер Кикинда нема реку и вода долази из басена испод града. Постојаће четири тачке узорковања воде и то на улазу у постројење, након што прође кроз филтер, након излаза и додатног хлорисања. Вода ће се након пречишћавања испитивати лабораторијски и то ће радити кикиндски Завод за јавно здравље, лабораторија у оквиру Јавног предузећа и екстерне лабораторије. Када вода буде имала квалитет, односно параметре прописане Правилником о хигијенској исправности пијаће воде, пушта се у мрежу. Тада је испоштовати и квантитет односно количину неопходне за потребе грађана, а процене су да један грађанин у просеку троши пет кубика воде месечно.

Градоначелник Лукач рекао је да је задовољан динамиком радова и додао да је сигуран да ће суграђани квалитетну пијаћу воду имати у року када је то и планирано.

Локална самоуправа финансира замену водоводне мреже и у највећем делу она је завршена, а у марту ће се урадити и преостали део. Пошто ови радови буду готови потребна је санитарна сагласност и када надлежни у Покрајини кажу да вода има све параметре тада може да се пусти у мрежу и да је грађани користе. Очекивања су да ће то бити почетком априла. У том случају током маја фабрика воде биће предата ЈП „Кикинда“ на управљање.

У фабрику воде уложено је 11,5 милиона евра, а средства су обезбедили КФВ банка, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

Капацитет довољан

Максимални капацитет фабрике је 150 литара у секунди што је више него довољно за број становника. Постоји десет водозахвата и избушена су још два која треба да се опреме у овој години. У згради су изграђена два резервоара укупног капацитета 3.500 метара кубних који су резерва у случају да град остане без струје, грађани неће остати без воде.

вауцери

Јутрошња слика испред главне поште у улици Генерала Драпшина, али и поштанских испостава у Микронасељу и у Услужном центру Градске управе сведочи о великом интересовању суграђана за поделу ваучера за субвенционисани одмор у Србији.

Пријава за ваучере почела је данас, а грађани са којима смо причали похваљују ову акцију државе као и то што је вредност ваучера дуплирана са 5.000 на 10.000 динара.

Ове године је и повећан лимит за запослене који имају право на ваучере, у висини зараде до 80.000 динара.

Тренутно је пријављено преко 4.000 објеката на различитим дестинацима у Србији у којима грађани могу искористити 100.000 туристичких ваучера.

Подсетимо, право на ваучере имају сви пензионери, незапослени, корисници права на додатак за помоћ и негу другог лица, војни инвалиди, носиоци пољопривредног газдинства, студенти, лица старија од 65 година која не остварују право на пензију и запослени са примањима нижим од 80.000 динара.

 

 

Саопстење-сцалед

Три суграђанке Смиљка Булатовић, која се бави старим занатом труковањем, Бојка Плавшић, предузетница и млада Борислава Степанов, власница пољопривредног газдинства нашле су се у штампаној публикацији ЈП „Пошта Србије“ под називом „100 успешних жена“. Циљ је да се обезбеди национална видљивост за  победница конкурса у виду бесплатног огласног простора у више од 1.500 пошта широм Србије.

-Услуге „Поште Србије“, као предузетник, користим већ девету годину, колико постоји моја Занатско-уметничка радионица “Вез труковање”. Зато редовно пратим новине које нам пружа ово јавно предузеће, нарочито оне којим подржавају пословне жене.  Прошле године учествовала сам на Поштином националном конкурсу, под називом “Сто успешних пословних жена” и драго ми је што сам успела да се нађем у друштву одабраних, које ће Пошта подржати у раду – каже Смиљка Булатовић.

Ово је и одлична прилика за промоцију посла којима се наша суграђанка бави.

-Осим што сам представљена у књизи победница, у свим поштама ће, на видним местима, стајати и пригодни штампани материјал, на којима ће сви заинтересовани моћи да се упознају са мојим производима. Овом приликом желим да захвалим и свим куририма и поштарима кикиндске Поште, на изузетној професионалности, предусретљивости и љубазности. Захваљујући њима моји производи стижу сигурно, и на време – додала је Смиљка Булатовић.

Поред представљања у онлајн и штампаној публикацији доступној без накнаде у пословницама свих пошта у земљи, победнице ће бити представљене на мониторима у поштама, на корпоративном сајту и званичним профилима Поште на: инстаграму, фејсбуку, линкедину и јутјуб каналу. Осим поменуте три предузетнице у овој публикацији у претходним годинама нашле су се и суграђанке, власнице радњи, Сандра Станковић, Данијела Јеринкић и Јована Банић.

 

новак матем олимпијада 2

Златну медаљу из математике освојио је Новак Деспотовић (16) из Кикинде, ученик трећег разреда Математичке гимназије у Београду, на јубиларној 20. Жаутиковској олимпијади из математике, физике и информатике у Казахстану. Новак је и најмлађи у тиму српских математичара који су учествовали на овом такмичење које је треће по значају у свету.

-Такмичење је организовано у понедељак и уторак и задаци су се радили два дана по четири сата. Реч је о изузетном захтевним задацима светског нивоа. У петак су објављени резултати који су показали да је  Новак од шест задатака урадио је пет целих и мало му је недостајало да буде апсолутни победник Олимпијаде. Презадовољан је постигнутим пошто му је циљ да ове године стигне до најбоље светске математичке олимпијаде ИМО – сазнајемо од поносних тате Милутина и мајке Маје Деспотовић.

На овој олимпијади ученици Математичке гимназије освојили су седам медаља, злато из математике и информатике, као и по две бронзе из физике и из математике и једну из информатике.

Ученици су освојили и бронзану медаљу на кошаркашком турниру у оквиру олимпијаде. Новак је и овде остварио одличан успех јер је проглашен за другог најбољег кошаркаша турнира.

На математичкој  Олимпијади учествовало је више од 700 ученика из 17 земаља.

 

68б7д2е2-адц2-49е3-95ед-бца31ад570д1

Туристи из Русије који живе у Београду боравили су у посети Кикинди. Њих двадесетак посетило је Музеј „Тера“ и Народни музеј, а највише су се задржали на Градском тргу где су уживали у највећем урбаном зимовалишту сова ушара на свету.

Породично су у наш град дошли супружници Арцев и Јулија Никитини са тројицом синова Владиславом, Алексејем и Владимиром.

-Већ две године живимо у Београду и радо смо се одазвали позиву да проведемо дан у вашем граду и сазнамо више о совама које овде бораве током зиме. Заљубљеници смо у природу и природне феномене, а ово је свакако један од њих. Трг окружују и старе зграде и веома нам се свидело све што смо видели. Чули смо да имате и „Дане лудаје“ и да су тикве огромне тако да ћемо се потрудити да дођемо и на ову манифестацију – казао је Арцев Никитини.

Са гостима из Русије део дана провео је и градоначелник Никола Лукач, који је и сам живео и радио у Русији. Иницијативу за посету нашем граду, како смо сазнали, покренуо је Алексеј Калко.

-Са представницима Туристичке организације упознали смо се на сајму туризма у Новом Саду и имали смо жељу да се упознамо са свим културним и природним потенцијалима. Видели смо велике теракоте, сове које зимују на Градском тргу, а упознали смо се и са мамутицом Киком. Неки од нас су дуже и краће у Београду и желели смо да упознамо и остали део Србије. Кикинда је прелеп град, људи су љубазни и све што смо видели било нам је интересантно и занимљиво. Доћи ћемо сигурно и у летњим месецима када све олиста – напоменуо је Алексеј Калко.

0аабд64е-5665-4д2е-8б72-цд43950д0942

Деци ратних ветерана, већ по традицији, уочи српске Нове године подељени су пакетићи. Да доживљај буде потпун побринули су се васпитачи вртића „Плави чуперак“ који су на сцени извели представу „Пут око света“, а Владимир Радојчић из удружења „Српски ратни ветерани“ подсетио да се ова акција организује од 2015. године.

-Ово је десета и јубиларна година како организујемо доделу пакетића. Ове године успели смо да прикупимо 150 пакетића, за децу, али и унуке погинулих. Ово нам је прва активност у овој години, а у плану нам је да проширимо нашу делатност у обележавању важних датума, као и да приведемо крају иницијативу да се Кикинда, Куршумлија и Врање побратиме – рекао је Радојчић.

 

„Српски ратни ветерани“ имали су помоћ градске управе која је помогла да се сакупе дарови, а помогао је и Међуопштински Савез самосталног синдиката. Овом догађају присуствовали су градоначелник Никола Лукач и председник Скупштине града Младен Богдан.

-Подела пакетића увек је леп догађај, а нарочито када су то деца ратних ветерана чији родитељи су се борили за ову земљу и наш град. Конкретном помоћу и активностима показујемо да нам је важно свако дете и сваки суграђанин да смо ту да помогнемо. Суграђанима који поштују православни календар честитам Нову годину са жељом да буде срећна и успешна и да нам донесе здравља и благостања – додао је Младен Богдан.

 

6375е863-2803-432д-а345-8034е1е71ффб

Снег који је покрио поља повољно утиче на усеве. Након изузетно високих температура у децембру и почетком године, захлађење са снегом донео је дуго очекивани сценарио за озиме културе које су у стању мировања, каже Александар Пап, саветодавац Пољопривредне стручне службе.

-Поред тога што нам ће снег помоћи да се побољша влага у земљишту, заштитити младе биљке од мраза и обогатити земљиште атмосферским азотом, спречиће и прекомерно размножавање глодара. Најезда мишева прати ратаре током целе јесени и са доласком праве зиме очекујемо да ће се њихов број свести на прихватљив ниво. Саветујем произвођаче да обиђу усеве. Уколико примете више активних рупа него што је уобичајено, потребно је да интервенишу тако што ће  поставити мамке  директно у рупу, како би се избегло тровање дивљачи и птица – напомиње наш саговорник.

Пошто се постави мамак за глодаре, рупу је неопходно затрпати. Усеви који су били знатно оштећени од глодара током јесени полако се опорављају.

-Било је њива у атару где су употпуности попасени озими усеви од стране глодара и они се опорављају. Са друге стране има и парцеле на којима се налази рупа до рупе и која је практично преорана, ту спаса нема. На таквим ораницима потребно је што раније, с пролећа, или нешто усејати или је оставити у стању каквом јесте – додаје Пап.

Са прихраном пшенице не треба журити. Треба сачекати и видети какво ће време бити у наредном периоду .

-Са првом прихраном треба почети у другој половини фебруара, не пре. Пољопривредна стручна служба почеће узорковање земљишта ради Н мин методе која ће показати какво је стање са азотом у земљишту. Очекујемо да ће садржај азота бити прилично висок јер смо имали повољне услове минерализације земљишта током јесени уз довољно влаге и топлоте – појашњава Александар Пап.

Ова анализа одређује тачне количине минералног ђубрива које је потребно применити у прихрани. Током јесени пољопривредници су засновали нешто више пшенице,  око 17.000 хектара, на уштрб кукуруза.

4бффцдба-фц1е-4ца6-96д0-8ц11ф0ае4055

На престижном светском дечијем фестивалу у Скопљу, WАФ Wорлд Ассоциатион оф Фестивалс, Кикинђанке Петра и Хана Тородић освојиле су значајна признања. Петра Тодорић освојила је друго место у својој категорији са песмом „Страхиња“, а старија Хана такође је била друга са нумером „Тајна прве љубави“.

На фестивалу у Македонији, који је трајао од 8. до 11. јануара, било је више од 70 учесника из Русије, Казахстана, Малте, Чешке, Израела, Румуније, Хрватске, Босне и Херцеговине, Словеније, Македоније и Србије. Фестивал је светског карактера и један је од најважнијих у Европи, а наше младе суграђанке, којима талента не мањка, први пут су наступиле на оваквом музичком надметању.

Већ у наредном периоду уследиће припреме за друге фестивале. Тако их очекује наступ у Загребу у марту, а добиле су и позив да у августу учествују на фестивал у Охриду. Популарне Тодорићке добиле су и позиве за европске фестивале.

417475272_671054048536345_2606879565612989719_н

Ученици другог и четвртог разреда Основне школе „6. октобар“ учествовали су на ликовном конкурсу „Писмо Божић Бати” који је расписала Пошта Србије. Њихови радови награђени су специјалном наградом, која им је уручена на београдском празничном фестивалу „Зимска бајка”. Представници ученика, заједно са својом учитељицом, Весном Влајков, дефектологом преузели су награду.

-Заједно са колегиницама дефектолозима Милом Јолић и Александром Благојевић на часовима ликовног седморо ученика смо анимирали да насликају радове које смо послали на конкурс. Изузетно нам је драго што су радови ученика награђени и што смо позвани на свечану доделу. Хвала породици Стојковић која нам је помогла да одемо до Београда на води где су деци уручени пакетићи, као и чек на 53.000 динара за куповину технике или опреме за школу – сазнајемо од Весне Влајков.

Како истиче наша саговорница на овом конкурсу ученици кикиндске школе учествују сваке године, а ово је био први пут да су награђени.

-Трудимо се да радове наших ђака, који су више него добри, шаљемо на све конкурсе. Тако је у оквиру манифестације „Совембар“ награђен рад нашег ученика, а и на конкурсу Народне библиотеке „Јован Поповић“ под називом „Моја омиљена бајка“, такође су наши ђаци имали успеха -додала је Весна Влајков.

error: Content is protected !!