Град

eda99b78-ef2c-4700-b37c-fcbbf23d0927

Projekat ,,Podsticajno roditeljstvo kroz igru”, odnosno ,,Razigrano roditeljstvo”, počeo je da se realizaciju 2022.godine u 29 lokalnih samouprava ,među kojima je bila i PU ,,Dragoljub Udicki”, Centar za socijalni rad i Dom zdravlja,odnosno Savetovalište za bebe i decu. Kao primer dobre prakse Kikinda je bila domaćin stručnog skupa, akreditovanog od strane Ministarstva prosvete, pod nazivom „Razigrano roditeljstvo – okvir za planiranje saradnje sa porodicom“.

-Cilj skupa je da zajedno vidimo šta smo u proteklih četiri godine uradili, a tiče se programa. Razgovarali smo o vodiču „Razigrano roditeljstvo“ profesorke Ivane Mihić koji je za nas praktičare bio vodilja. Novim znanjima i veštinama na nama je da učinimo sve da još od jaslica pomognemo roditeljima i da ojačamo njihove kompetencije da bi se što kvalitetnije, u slobodno vremenu, igrali sa svojom decom. Čuli smo primere dobre prakse u radu i potrudićemo se da ih što više vaspitača implementira u svom radu – istakla je Jadranka Spasić, predsednica Saveza udruženja medicinskih sestara predškolskih ustanova Srbije.

U kikindskoj Predškolskoj ustanovi 20 vaspitača, dva stručna saradnika, na čelu sa direktoricom Kristinom Drljić,  od novembra 2022. godine učestvuju u projektima i obukama na mentorskim susretima i radionicama koje su realizovane od strane koordinatora projekta. Prvi su u Banatu koji su uveli nove osnove programa.

-Drago nam je što smo ugostili stotinu vaspitača sa zajedničkim ciljem da praktičari razmene iskustva i šire znanja. Prvi dan je početka drugog polugodišta i mi smo ga započeli na najbolji mogući način. Zajednička igra roditelja i deteta, kao temelj učenja i razvoja dece na ranom uzrastu, učešće dece u rutinama porodičnog okruženja, prepoznavanje, praćenje neverbalnih signala sasvim malih beba, pružanje podrške deci u ovladavanju veštinama tokom razvojnih perioda svakog deteta, odgovaranje na inicijativu dece od strane roditelja, su ono što obuhvata projekat ,,Razigrano roditeljstvo”. Kontinuiran, višemesečni rad kroz obuke, rezultirao pružanju podrške roditeljima u svojoj najodgovornijoj ulozi, roditeljstvu, ličnim i profesionalnim usavršavanju sada već edukovanim praktičarima u našoj ustanovi, jačanju saradnje vrtića i porodice – napomenula je Kristina Drljić.

Skupu su prisustvovali vaspitači iz Vojvodine, Zemuna, Kragujevca, Petrovca na Mlavi i Makedonije, tako da je  koji su predstavili svoja dobra iskustva.

Najviša priznanja za ostvarene rezultate

Proteklih godina puno se ulagalo u projekat „Razigrano roditeljstvo“. Pilot program je u vrtiću „Kolibri“, a predškolska ustanova u Kikindi prepoznata je kao neko ko može na pravi način da ga usvoji. Za svoj rad nagrađena je i zlatni medaljama i priznanjima od strane stručne javnosti na Međunarodnom sajmu obrazovanja.

fabrika vode obilazak

Fabriku vode posetili su gradonačelnik Nikola Lukač, zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski i član Gradskog veća Nebojša Jovanov. Sa stručnjacima iz JP „Kikinda“ obišli su izgrađen objekat i upoznali se sa budućom tehnologijom prerade pijaće vode. Objekt je izgrađen, tehnologija je implementirana i postrojenje za preradu pijaće vode stiglo je do faze probnog rada.

Kako je ovom prilikom istaknuto završeno je predispitivanje tokom kog je izvođač radova pregledao sve merno regulacione linije koje su postavljene. Stručnjaci firme „Setek Inženjeringa“ iz Beograda koja je nadzor ispred KFV banke i stručni nadzor AG Institut iz Novog Sada dolaziće svakog utorka i proveravati deo po deo čitavog postrojenja. Krajem februara počinje faktičko ispitivanje koje podrazumeva punjenje rezervoara sirovom vodom što će takođe pratiti oba nadzorna organa.

Tehnologija kojom će se prečišćavati voda počeće da se dokazuje u narednom, probnom, periodu i tada će se ustanoviti tačan protok i pritisak. Prečistači će regulisati boju u vodi koja je žuta zbog prirodnih organskih materija, kao i količine arsena, ugljen dioksida, bora, natrijuma i metana. Najveći izazov biće prirodne organske materije jer Kikinda nema reku i voda dolazi iz basena ispod grada. Postojaće četiri tačke uzorkovanja vode i to na ulazu u postrojenje, nakon što prođe kroz filter, nakon izlaza i dodatnog hlorisanja. Voda će se nakon prečišćavanja ispitivati laboratorijski i to će raditi kikindski Zavod za javno zdravlje, laboratorija u okviru Javnog preduzeća i eksterne laboratorije. Kada voda bude imala kvalitet, odnosno parametre propisane Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti pijaće vode, pušta se u mrežu. Tada je ispoštovati i kvantitet odnosno količinu neophodne za potrebe građana, a procene su da jedan građanin u proseku troši pet kubika vode mesečno.

Gradonačelnik Lukač rekao je da je zadovoljan dinamikom radova i dodao da je siguran da će sugrađani kvalitetnu pijaću vodu imati u roku kada je to i planirano.

Lokalna samouprava finansira zamenu vodovodne mreže i u najvećem delu ona je završena, a u martu će se uraditi i preostali deo. Pošto ovi radovi budu gotovi potrebna je sanitarna saglasnost i kada nadležni u Pokrajini kažu da voda ima sve parametre tada može da se pusti u mrežu i da je građani koriste. Očekivanja su da će to biti početkom aprila. U tom slučaju tokom maja fabrika vode biće predata JP „Kikinda“ na upravljanje.

U fabriku vode uloženo je 11,5 miliona evra, a sredstva su obezbedili KFV banka, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Kapacitet dovoljan

Maksimalni kapacitet fabrike je 150 litara u sekundi što je više nego dovoljno za broj stanovnika. Postoji deset vodozahvata i izbušena su još dva koja treba da se opreme u ovoj godini. U zgradi su izgrađena dva rezervoara ukupnog kapaciteta 3.500 metara kubnih koji su rezerva u slučaju da grad ostane bez struje, građani neće ostati bez vode.

vauceri

Jutrošnja slika ispred glavne pošte u ulici Generala Drapšina, ali i poštanskih ispostava u Mikronaselju i u Uslužnom centru Gradske uprave svedoči o velikom interesovanju sugrađana za podelu vaučera za subvencionisani odmor u Srbiji.

Prijava za vaučere počela je danas, a građani sa kojima smo pričali pohvaljuju ovu akciju države kao i to što je vrednost vaučera duplirana sa 5.000 na 10.000 dinara.

Ove godine je i povećan limit za zaposlene koji imaju pravo na vaučere, u visini zarade do 80.000 dinara.

Trenutno je prijavljeno preko 4.000 objekata na različitim destinacima u Srbiji u kojima građani mogu iskoristiti 100.000 turističkih vaučera.

Podsetimo, pravo na vaučere imaju svi penzioneri, nezaposleni, korisnici prava na dodatak za pomoć i negu drugog lica, vojni invalidi, nosioci poljoprivrednog gazdinstva, studenti, lica starija od 65 godina koja ne ostvaruju pravo na penziju i zaposleni sa primanjima nižim od 80.000 dinara.

 

 

Saopstenje-scaled

Tri sugrađanke Smiljka Bulatović, koja se bavi starim zanatom trukovanjem, Bojka Plavšić, preduzetnica i mlada Borislava Stepanov, vlasnica poljoprivrednog gazdinstva našle su se u štampanoj publikaciji JP „Pošta Srbije“ pod nazivom „100 uspešnih žena“. Cilj je da se obezbedi nacionalna vidljivost za  pobednica konkursa u vidu besplatnog oglasnog prostora u više od 1.500 pošta širom Srbije.

-Usluge „Pošte Srbije“, kao preduzetnik, koristim već devetu godinu, koliko postoji moja Zanatsko-umetnička radionica “Vez trukovanje”. Zato redovno pratim novine koje nam pruža ovo javno preduzeće, naročito one kojim podržavaju poslovne žene.  Prošle godine učestvovala sam na Poštinom nacionalnom konkursu, pod nazivom “Sto uspešnih poslovnih žena” i drago mi je što sam uspela da se nađem u društvu odabranih, koje će Pošta podržati u radu – kaže Smiljka Bulatović.

Ovo je i odlična prilika za promociju posla kojima se naša sugrađanka bavi.

-Osim što sam predstavljena u knjizi pobednica, u svim poštama će, na vidnim mestima, stajati i prigodni štampani materijal, na kojima će svi zainteresovani moći da se upoznaju sa mojim proizvodima. Ovom prilikom želim da zahvalim i svim kuririma i poštarima kikindske Pošte, na izuzetnoj profesionalnosti, predusretljivosti i ljubaznosti. Zahvaljujući njima moji proizvodi stižu sigurno, i na vreme – dodala je Smiljka Bulatović.

Pored predstavljanja u onlajn i štampanoj publikaciji dostupnoj bez naknade u poslovnicama svih pošta u zemlji, pobednice će biti predstavljene na monitorima u poštama, na korporativnom sajtu i zvaničnim profilima Pošte na: instagramu, fejsbuku, linkedinu i jutjub kanalu. Osim pomenute tri preduzetnice u ovoj publikaciji u prethodnim godinama našle su se i sugrađanke, vlasnice radnji, Sandra Stanković, Danijela Jerinkić i Jovana Banić.

 

novak matem olimpijada 2

Zlatnu medalju iz matematike osvojio je Novak Despotović (16) iz Kikinde, učenik trećeg razreda Matematičke gimnazije u Beogradu, na jubilarnoj 20. Žautikovskoj olimpijadi iz matematike, fizike i informatike u Kazahstanu. Novak je i najmlađi u timu srpskih matematičara koji su učestvovali na ovom takmičenje koje je treće po značaju u svetu.

-Takmičenje je organizovano u ponedeljak i utorak i zadaci su se radili dva dana po četiri sata. Reč je o izuzetnom zahtevnim zadacima svetskog nivoa. U petak su objavljeni rezultati koji su pokazali da je  Novak od šest zadataka uradio je pet celih i malo mu je nedostajalo da bude apsolutni pobednik Olimpijade. Prezadovoljan je postignutim pošto mu je cilj da ove godine stigne do najbolje svetske matematičke olimpijade IMO – saznajemo od ponosnih tate Milutina i majke Maje Despotović.

Na ovoj olimpijadi učenici Matematičke gimnazije osvojili su sedam medalja, zlato iz matematike i informatike, kao i po dve bronze iz fizike i iz matematike i jednu iz informatike.

Učenici su osvojili i bronzanu medalju na košarkaškom turniru u okviru olimpijade. Novak je i ovde ostvario odličan uspeh jer je proglašen za drugog najboljeg košarkaša turnira.

Na matematičkoj  Olimpijadi učestvovalo je više od 700 učenika iz 17 zemalja.

 

68b7d2e2-adc2-49e3-95ed-bca31ad570d1

Turisti iz Rusije koji žive u Beogradu boravili su u poseti Kikindi. Njih dvadesetak posetilo je Muzej „Tera“ i Narodni muzej, a najviše su se zadržali na Gradskom trgu gde su uživali u najvećem urbanom zimovalištu sova ušara na svetu.

Porodično su u naš grad došli supružnici Arcev i Julija Nikitini sa trojicom sinova Vladislavom, Aleksejem i Vladimirom.

-Već dve godine živimo u Beogradu i rado smo se odazvali pozivu da provedemo dan u vašem gradu i saznamo više o sovama koje ovde borave tokom zime. Zaljubljenici smo u prirodu i prirodne fenomene, a ovo je svakako jedan od njih. Trg okružuju i stare zgrade i veoma nam se svidelo sve što smo videli. Čuli smo da imate i „Dane ludaje“ i da su tikve ogromne tako da ćemo se potruditi da dođemo i na ovu manifestaciju – kazao je Arcev Nikitini.

Sa gostima iz Rusije deo dana proveo je i gradonačelnik Nikola Lukač, koji je i sam živeo i radio u Rusiji. Inicijativu za posetu našem gradu, kako smo saznali, pokrenuo je Aleksej Kalko.

-Sa predstavnicima Turističke organizacije upoznali smo se na sajmu turizma u Novom Sadu i imali smo želju da se upoznamo sa svim kulturnim i prirodnim potencijalima. Videli smo velike terakote, sove koje zimuju na Gradskom trgu, a upoznali smo se i sa mamuticom Kikom. Neki od nas su duže i kraće u Beogradu i želeli smo da upoznamo i ostali deo Srbije. Kikinda je prelep grad, ljudi su ljubazni i sve što smo videli bilo nam je interesantno i zanimljivo. Doći ćemo sigurno i u letnjim mesecima kada sve olista – napomenuo je Aleksej Kalko.

0aabd64e-5665-4d2e-8b72-cd43950d0942

Deci ratnih veterana, već po tradiciji, uoči srpske Nove godine podeljeni su paketići. Da doživljaj bude potpun pobrinuli su se vaspitači vrtića „Plavi čuperak“ koji su na sceni izveli predstavu „Put oko sveta“, a Vladimir Radojčić iz udruženja „Srpski ratni veterani“ podsetio da se ova akcija organizuje od 2015. godine.

-Ovo je deseta i jubilarna godina kako organizujemo dodelu paketića. Ove godine uspeli smo da prikupimo 150 paketića, za decu, ali i unuke poginulih. Ovo nam je prva aktivnost u ovoj godini, a u planu nam je da proširimo našu delatnost u obeležavanju važnih datuma, kao i da privedemo kraju inicijativu da se Kikinda, Kuršumlija i Vranje pobratime – rekao je Radojčić.

 

„Srpski ratni veterani“ imali su pomoć gradske uprave koja je pomogla da se sakupe darovi, a pomogao je i Međuopštinski Savez samostalnog sindikata. Ovom događaju prisustvovali su gradonačelnik Nikola Lukač i predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan.

-Podela paketića uvek je lep događaj, a naročito kada su to deca ratnih veterana čiji roditelji su se borili za ovu zemlju i naš grad. Konkretnom pomoću i aktivnostima pokazujemo da nam je važno svako dete i svaki sugrađanin da smo tu da pomognemo. Sugrađanima koji poštuju pravoslavni kalendar čestitam Novu godinu sa željom da bude srećna i uspešna i da nam donese zdravlja i blagostanja – dodao je Mladen Bogdan.

 

6375e863-2803-432d-a345-8034e1e71ffb

Sneg koji je pokrio polja povoljno utiče na useve. Nakon izuzetno visokih temperatura u decembru i početkom godine, zahlađenje sa snegom doneo je dugo očekivani scenario za ozime kulture koje su u stanju mirovanja, kaže Aleksandar Pap, savetodavac Poljoprivredne stručne službe.

-Pored toga što nam će sneg pomoći da se poboljša vlaga u zemljištu, zaštititi mlade biljke od mraza i obogatiti zemljište atmosferskim azotom, sprečiće i prekomerno razmnožavanje glodara. Najezda miševa prati ratare tokom cele jeseni i sa dolaskom prave zime očekujemo da će se njihov broj svesti na prihvatljiv nivo. Savetujem proizvođače da obiđu useve. Ukoliko primete više aktivnih rupa nego što je uobičajeno, potrebno je da intervenišu tako što će  postaviti mamke  direktno u rupu, kako bi se izbeglo trovanje divljači i ptica – napominje naš sagovornik.

Pošto se postavi mamak za glodare, rupu je neophodno zatrpati. Usevi koji su bili znatno oštećeni od glodara tokom jeseni polako se oporavljaju.

-Bilo je njiva u ataru gde su upotpunosti popaseni ozimi usevi od strane glodara i oni se oporavljaju. Sa druge strane ima i parcele na kojima se nalazi rupa do rupe i koja je praktično preorana, tu spasa nema. Na takvim oranicima potrebno je što ranije, s proleća, ili nešto usejati ili je ostaviti u stanju kakvom jeste – dodaje Pap.

Sa prihranom pšenice ne treba žuriti. Treba sačekati i videti kakvo će vreme biti u narednom periodu .

-Sa prvom prihranom treba početi u drugoj polovini februara, ne pre. Poljoprivredna stručna služba počeće uzorkovanje zemljišta radi N min metode koja će pokazati kakvo je stanje sa azotom u zemljištu. Očekujemo da će sadržaj azota biti prilično visok jer smo imali povoljne uslove mineralizacije zemljišta tokom jeseni uz dovoljno vlage i toplote – pojašnjava Aleksandar Pap.

Ova analiza određuje tačne količine mineralnog đubriva koje je potrebno primeniti u prihrani. Tokom jeseni poljoprivrednici su zasnovali nešto više pšenice,  oko 17.000 hektara, na uštrb kukuruza.

4bffcdba-fc1e-4ca6-96d0-8c11f0ae4055

Na prestižnom svetskom dečijem festivalu u Skoplju, WAF World Association of Festivals, Kikinđanke Petra i Hana Torodić osvojile su značajna priznanja. Petra Todorić osvojila je drugo mesto u svojoj kategoriji sa pesmom „Strahinja“, a starija Hana takođe je bila druga sa numerom „Tajna prve ljubavi“.

Na festivalu u Makedoniji, koji je trajao od 8. do 11. januara, bilo je više od 70 učesnika iz Rusije, Kazahstana, Malte, Češke, Izraela, Rumunije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Makedonije i Srbije. Festival je svetskog karaktera i jedan je od najvažnijih u Evropi, a naše mlade sugrađanke, kojima talenta ne manjka, prvi put su nastupile na ovakvom muzičkom nadmetanju.

Već u narednom periodu uslediće pripreme za druge festivale. Tako ih očekuje nastup u Zagrebu u martu, a dobile su i poziv da u avgustu učestvuju na festival u Ohridu. Popularne Todorićke dobile su i pozive za evropske festivale.

417475272_671054048536345_2606879565612989719_n

Učenici drugog i četvrtog razreda Osnovne škole „6. oktobar“ učestvovali su na likovnom konkursu „Pismo Božić Bati” koji je raspisala Pošta Srbije. Njihovi radovi nagrađeni su specijalnom nagradom, koja im je uručena na beogradskom prazničnom festivalu „Zimska bajka”. Predstavnici učenika, zajedno sa svojom učiteljicom, Vesnom Vlajkov, defektologom preuzeli su nagradu.

-Zajedno sa koleginicama defektolozima Milom Jolić i Aleksandrom Blagojević na časovima likovnog sedmoro učenika smo animirali da naslikaju radove koje smo poslali na konkurs. Izuzetno nam je drago što su radovi učenika nagrađeni i što smo pozvani na svečanu dodelu. Hvala porodici Stojković koja nam je pomogla da odemo do Beograda na vodi gde su deci uručeni paketići, kao i ček na 53.000 dinara za kupovinu tehnike ili opreme za školu – saznajemo od Vesne Vlajkov.

Kako ističe naša sagovornica na ovom konkursu učenici kikindske škole učestvuju svake godine, a ovo je bio prvi put da su nagrađeni.

-Trudimo se da radove naših đaka, koji su više nego dobri, šaljemo na sve konkurse. Tako je u okviru manifestacije „Sovembar“ nagrađen rad našeg učenika, a i na konkursu Narodne biblioteke „Jovan Popović“ pod nazivom „Moja omiljena bajka“, takođe su naši đaci imali uspeha -dodala je Vesna Vlajkov.

error: Content is protected !!