Ризик од дијабетеса можемо смањити здравим животним навикама

У свету се сутра, 14. новембра обележава Светски дан борбе против шећерне болести. Тим поводом посетили смо кикиндско Друштво за борбу против шећерне болести које сваког петка од 8 до 10 часова организује бесплатно мерење шећера у крви. Како је истакла председница др Биљана Марковић познавање фактора ризика омогућава правовремено деловање код особа код којих се ипак установи шећерна болест, а  омогућава бољи успех у лечењу и умањење компликација.

-Како расте број особа оболелих од дијабетеса у свету, тако расте и у нашој средини. Предвиђа се да ће до 2030. године 650 милиона људи имати дијагнозу дијабетеса. Постоји дијабетес тип 1 и тип 2, а инсулински зависници имају дијабетес 1 и од њега је оболело десет одсто становништва. У Србији има 800.000 оболелих од шећерне болести – каже др Марковић.

Примећено је да се у последње време старосна граница код суграђана код којих се региструје дијабетес помера и све више је младих који оболевају. У изради је регистар оболелих од дијабетеса за Кикинду.

 

-Сматра се да има 12 процената оболелих дијабетеса, од укупног броја становништва на територији Града. То су регистровани пацијенти који су у здравственом систему. На жалост,  истраживања показују да на сваког регистрованог дијабетичара долази још један потенцијални оболели, који не зна да има шећерну болест. Стога и организујемо превентивно мерење шећера у крви и разговарамо са суграђанима како би подигли свест о болести која је „тихи убица“. Познавањем симптома болест и избегавањем фактора ризика, избећи ће се нежељене компликације које доноси ова болест – сазнајемо од наше саговорнице.

Први симптоми су жеђ, појачано мокрење, малаксалост, губитак телесне масе упркос често повећаном апетиту и појачаном калоријском уносу хране, брзо замарање, мучнина.

-Шећер, у тим првим моментима док га још нисмо открили, варира и буде јако висок или јако низак. Стога апелујем на превентивне прегледе, а просторије удружења су отворене за све којима треба савет око исхране, терапије, физичке активности који су кључни – напомиње наша саговорница.

Овогодишњи слоган је „Препознајте ризике. Предузмите акцију“ и он јасно наглашава улогу појединца у глобалној контроли дијабетеса.

Контрола шећера у крви и на селима

Осим у Кикинди, једном месечно, представници Друштва за борбу против шећерне болести, организују контролно мерење шећера у крви у Мокрину, Накову, Банатском Великом Селу и Накову. У Граду и на селима на контролним мерењима буде тридесетак суграђана. Саветовалиште за дијабетес у амбуланти Дома здравља у Светосавској 53 било је отворено до почетка ковид пандемије. У току су припреме да оно поново буде на услузи пацијентима.

Don`t copy text!