Град

ИМГ_20240206_100550

Роберто Ћинкото, директор италијанског Културног центра у Београду уручио је четири пакета књига Основној школи „Ђура Јакшић“ и Гимназији „Душан Васиљев“. Уџбеници су поклон Министарства спољних послова Републике Италије у знак међународне сарадње. Књиге су уручене ђацима који похађају  часове италијанског језика.

-Циљ Министарства спољних послова је да сваке године донира књиге и уџбенике школама и универзитетима у свету у којима је италијански језик део редовне наставе. Захтеве и избор литературе нам шаљу професори и нама је да им помогнемо да дођу до жељених књига. Први пут сарађујемо са школама  у Кикинди, јер нам је први пут стигао захтев, и надамо се да ће се сарадња наставити – рекао је Роберто Ћинкото.

У име ученика и запослених на донацији је захвалила директорица ОШ „Ђура Јакшић“ Биљана Шимон.

-Ми смо прва школа у Граду у којој је почео да изучава италијански језик у оквиру редовне наставе и једна смо од малобројних школа у Војводини која где и даље постоји италијански. Књиге нам пуно значе како бисмо унапредили наставу, али и мотивисали ученике да похађају часове италијанског језика – истакла је Биљана Шимон.

У овој школи стотинак ученика похађа часове италијанског језика.

биљана племиц

Компанија „Себа мед“ организовала је избор за педијатра године, а победник је педијатар неонатолог из Кикинде др Биљана Племић. Гласање је трајало до 31. децембра и организовано је на инстаграм страници Себа мед. Најбољи је биран на основу броја гласова, а номиновани су били дечији лекари из читаве Србије.

-Пуно ми значи што сам проглашена за педијатра године. Нисам очекивала да ћу баш ја заузети то, тешко освојиво, прво место. Нада је постојала, али незнатна. Ипак, уз подршку суграђана и медија освојила сам највише гласова и хвала свима који су гласали за мене. Ништа нема лепше када добијете доказ да сте у свом окружењу прихваћени и да се рад и труд цене и вреднују – истакла је др Племић.

 

 

Номиновано је било пуно педијатара из Београда, Новог Сада, али и других места и градова већих до Кикинде.

-Посебно бих истакла чињеницу да је међу лекарима за које се гласало и др Катарина Милошевић, пулмолог са Универзитетске дечије клинике у Тиршовој, али и други београдски педијатри за које сам била убеђена да ће имати више гласова. Награда је подстрек за још бољи рад и доказивање у струци коју сам одабрала. У кикиндској Болници педијатрија и неонатологија су на завидном нивоу што се види и по подршци суграђана – навела је др Биљана Племић.

Наша суграђанка је лекар са дугогодишњим искуством, стручна, вредна и веома посвећена свом послу.

-Свака посета малих пацијената педијатру представља изазов и они у великом броју случајева реше здравствени проблем. Ипак, за све сложеније проблеме новорођенчади консултује се неонатолог чији посао траје 24 сата. Брига о бебама у неонаталном боксу зависи од заједничког ангажовања медицинских сестара и педијатара. Овај посао пун је одрицања и немерљиве среће – каже др Племић.

Др Биљана Племић напомиње да је уз несебичну помоћ педијатара др Гордане Бистричић и др Драгице Митрић на најбољи могући начин савладала све вештине. Педијатрију је учила од врхунских стручњака са београдског Института за мајку и дете, а неонатологију од најбољих са новосадског Института за здравствену заштиту деце и омладине Војводине.

Концерт Феникс (9)

Тинејџ-бенд „Феникс“ одржао је вечерас у великој сали Културног центра  хуманитарни концерт за једног нашег младог суграђанина којем је потребан новац за лечење. Препуна сала ђака, учитеља, наставника, свих који су подржали иницијативу и дошли на наступ под називом „Са тобом смо, ниси сам“, показала је, још једном, хуманост наших суграђана.

– За дечака смо чули од чланице нашег бенда која иде са њим у школу, и нисмо се двоумили, решили смо да помогнемо. Циљ је да сакупимо што више новца – каже Василије Чолак, соло-гитара и вокал, који похађа трећу годину у Техничкој школи.

Његов друг из разреда, Драган Величков, бас-гитара и вокал, додаје да је одушевљен великим бројем људи који су дошли да подрже акцију.

– Овде смо да позовемо све добре људе да помогну, и успели смо у томе, сви заједно – рекла је Андреа Беренг, ученица седмог разреда ОШ „Жарко Зрењанин“, у групи ритам-гитара и вокал.

Најмлађи члан групе је бубњар Филип Цветковић, ученик петог разреда Основне школе „4. Октобар“ у Војвода Степи.

– Велико ми је задовољство што могу да свирам и да помогнем једном малом дечаку којем то много значи – каже Филип.

Хумани гест подржао је и градоначелник Никола Лукач.

– Сигуран сам да ће ова енергија и подршка пуне сале дати нашем суграђанину и његовој породици снаге да се изборе са најтежом битком. Показали смо да смо хумани, да подржавамо једни друге и да једни другима помажемо. Нека љубав из ове сале вечерас стигне до онога коме су снага и подршка сада најпотребније.

Добро увежбани и са одличном енергијом, „Фениксовци“ су подсетили публику на незаборавне рок и поп песме Југославије, а на репертоару је било и страних хитова. Прилози су се убацивали у кутије на улазу у салу – сакупљено је тачно 435.310 динара који су предати родитељима дечака.

Подршку догађају дали су Градска управа, Културни центар, Удружење жена „Орхидеја“ из Банатског Великог Села“, кикиндске школе и сви добри људи града и околине који нису занемарили позив у помоћ и једном дечаку и његовој породици пружили су руку када им је то најпотребније.

Цимос (3)

Након што је, од ТЦХ групације фабрику „Цимос“ преузео Инвестициони фонд „Мутарес“ из Минхена, представници Већа Савеза самосталних синдиката Србије (ЦЦЦЦ) састали су се са руководством како би се заштитили интереси радника, каже за Кикиндски портал председник Већа, Илија Дрљић.

– Пружили смо руку новом руководству када су дошли и састали смо се како бисмо  разговарали о повећању зараде у складу са потписаним уговором и с обзиром на тешку ситуацију и потресе на тржишту ауто-индустрије. Успели смо да се договоримо да се повећа маса зараде и да већи део добију они који имају мање плате, а да мање повећање добију запослени са већим зарадама – објашњава Дрљић. – То је била једина могућност да се направи стабилизација буџета јер нема средстава за пун обим повећања за све запослене и зато је морала и да се мења систематизација и да се коригују коефицијенти.

Захваљујући овим мерама нико неће добити отказ у фабрици, каже Дрљић и додаје да су нижа примања повећана за десет хиљада динара нето. Поред тога, додаје, отвара се перспектива за нове раднике јер власници кикиндске фабрике имају намеру да повећају производњу.

Према информацијама са сајта „Цомпанy Wалл“ фабрика је 2022. имала 510 радника и просечна бруто плата била је 115 хиљада динара, или око 82 хиљаде динара нето.

Ливницу је 2005. године, купила словеначка компанија у оквиру групе „Цимос“ која је, са седам производних погона у Словенији, Хрватској, Србији, Босни и Херцеговини и једном логистичком фабриком у Словенији, водећи произвођач кључних аутомобилских компоненти: кућишта компресора и средишња кућишта, носача мотора, кочионих дискова и бубњева, елемената мењача. Међу највећим купцима су „Ауди“, „Волво“, „БМW“ „Форд“. Групација „Цимос“ има око две хиљаде запослених.

Минхенски „Мутарес“, под чијим окриљем је сада кикиндска фабрика, је приватна инвестициона компанија која преузима фирме средње величине са седиштем у Европи и продаје их након стабилизације пословања.

уннамед (2)

Кикиндски предузетници, благо речено, непријатно су изненађени рачунима за јануар које су добили од компаније ФЦЦ. Проблем који имају, јер су им рачуни увећани за 300 одсто, предочили су председнику Општег удружења предузетника Синиши Пашићу који је и сам у истом проблему.

-Сви који су до сада плаћали рачун од 711,70 динара, сада су добили 2.066 динара да плате за јануар. Проблем је и што су од Нове године у компанији ФЦЦ донели одлуку да нема више плаћања рачуна за квадратуру до 20 метара квадратних, него је најмања квадратура 50 квадрата. Предузетници ме константно зову јер су поједини добили огромне рачуне. Тражили смо састанак са представницима Града да заједнички решимо настали проблем. У Кикинди има хиљаду предузетника и сви су огорчени новим начином обрачуна  – истакао је Пашић.

Компанија ФЦЦ предузетницима је обрачунавала паушални износ од пола кубика смећа и тако им слала рачуне. На јануарском рачуну није примењен модел где је основица пола кубика отпада него је за основицу узет паушални износ који је са ПДВ-ом 2.066 динара. Поменути паушални износ је три пута већи него што је до сада био кубик смећа.

Крајем године Скупштина Града компанији ФЦЦ је одобрила  је нову цену за одношење смећа увећану за 15 процената. Да је методологија обрачуна остала иста односно да се обрачунава  паушални износ од пола кубика смећа јануарски рачун био би 1.045 динара.

Подсетимо и да је Град Кикинда реаговао саопштењем и да се ограђује се од испостављених рачуна за пружање комуналне услуге компаније ФЦЦ Кикинда. Исто тако локална самоуправа сматра непрофесионалним потез компаније ФЦЦ, који се тиче слања одлуке Скупштине града о давању сагласности на повећање цена, јер локална самоуправа сигурно не би подржала методологију обрачуна, која је примењена на последњем рачуну који је фактурисан корисницима комуналних услуга.  У саопштењу се истиче  да је непримерено је и непрофесионално сакривати се иза Града Кикинде, а самостално променити модалитет обрачуна пружених комуналних услуга. Уколико се хитно не изврши промена методологије обрачуна метар кубни, по квадрату пословног простора, паушал у складу са постигнутим договором између градске администрације и компаније, Град Кикинда донеће скупштинску одлуку о поништавању давања сагласности на измену ценовника компаније ФЦЦ Кикинда.

Пре извесног времена Шпанци су постали већински власници фирме ФЦЦ и све ове промене, претпоставља се, иницирају нови власници.

диспанзер за зене 1

У току је реконструкција простора будућег Диспанзера за жене. Након што се дуже време тражио објекат за ову службу, донета је одлука да се искористи зграда некадашњег Антитуберкулозног диспанзера, подсетила је директорица Дома здравља др Биљана Марковић.

-Радови се обављају у другој половини зграде, из дворишта, која није санирана годинама уназад. Пуну подршку добили смо од локалне самоуправе која је препознала потребу да се за Диспанзер за жене изнађе адекватан простор. Из некадашњег Антитуберкулозног диспанзера  измештен је рендген, а стручњаци Института „Винча“ прегледали су простор и утврдили да нема зрачења, тако да нема бојазни – истакла је др Марковић.

Диспанзер за жене до ковид пандемије био је смештен у Општој болници. Како је Болници био потребан простор за ковид центар ова служба је исељена и већ три године налази се у делу Медицине рада.

-Тада је то био једини слободан простор и на нама је било да га што пре доведемо у ред како би Диспанзер за жене могла да ради. Пошто се ситуација са корона вирусом стабилизовала и Медицина рада је почела поново да ради, почели смо да тражимо одговарајући простор. У некадашњем Антитуберкулозном диспанзеру има довољно места за запослене  и све потребе поменуте службе. Тренутно имамо три гинеколога и места има за још једног – напоменула је наша саговорница.

Диспанзер за жене имаће две амбуланте за прегледе које ће моћи да раде у исто време, и по једну за ултразвучни преглед и цитологију, као и посебна просторија за преглед трудница. Биће места за простор за интервенције, чекаоницу, картотеку и све остало што је неопходно. У плану је и да се Центар за ментално здравље пресели на нову локацију, тако да се разматра да се у овај објекат пребаци и Патронажна служба  која се налази у подруму амбуланте у улици Краља Петра Првог 106.

-Простор је неуслован и неадекватан и циљ је да и њима обезбедимо боље услове рада. Како су ове две службе уско повезане најбоље би било да су у једној згради – каже др Биљана Марковић.

Радови на Диспанзеру за жене напредују жељеном динамиком и биће завршени током пролећа.

ПРОЈЕКТУЈЕ СЕ НОВА ЗГРАДА ДОМА ЗДРАВЉА

Оно што би на најбољи начин решило проблеме неусловних просторија и улагања у старе зграде у којима се налазе амбуланте Дома здравља у граду јесте потпуно нова зграда.

-У току је израда пројекта за нови објекат који ће се налазити у оквиру простора некадашње касарне „Серво Михаљ“. Очекујемо у наредном периоду и зграду Дома здравља која ће имати све  – прецизирала је др Марковић.

ОПРЕМЉЕНОСТ ОДЛИЧНА

У претходним годинама зановљена је медицинска и друга опрема за Диспанзер за жене.

-Медицински апарати су модерни и нови, а услед недостатака простора немамо где да ставимо сву опрему коју имамо тако да је то разлог што није у функцији – сазнајемо од наше саговорнице.

фцц

Град Кикинда ограђује се од испостављених рачуна за пружање комуналне услуге компаније ФЦЦ Кикинда, које су предузетници и привредна друштва добили у јануару, а који су драстично увећани у односу на рачуне из децембра 2023. године.

Након неколико радних састанака, одржаних у току прошле године између представника Града и компаније ФЦЦ, постигнут је договор, да предузетници који обављају делатност на адреси на којој су пријављени, имају право на умањење паушала, у износу од 75 одсто и да буду изузети из плаћања као чланови домаћинства. Такође је постигнут договор, да се фактурисање привредним друштвима обавља према стварним количинама генерисаног отпада, а не према квадратури, што треба да буде примењено половином 2024. године.

 

Град Кикинда сматра непрофесионалним потез компаније ФЦЦ, који се тиче слања одлуке Скупштине града о давању сагласности на повећање цена, јер локална самоуправа сигурно не би подржала методологију обрачуна, која је примењена на последњем рачуну који је фактурисан корисницима комуналних услуга. Непримерено је и непрофесионално сакривати се иза Града Кикинде, а самостално променити модалитет обрачуна пружених комуналних услуга.

Уколико се хитно не изврши промена методологије обрачуна метар кубни, по квадрату пословног простора, паушал у складу са постигнутим договором између градске администрације и компаније, Град Кикинда донеће скупштинску одлуку о поништавању давања сагласности на измену ценовника компаније ФЦЦ Кикинда, саопштено је из Инфо службе Града Кикинде.

Корисници комуналних услуга са територије Града Кикинде од 1. фебруара 2024. године на адреси Генерала Драпшина број 20, имају право да подносе рекламације одговорној особи испред компаније ФЦЦ Кикинда. Радно време рада са странкама ће бити сваке суботе од 9 до 13 часова.

АБРАХАМ

Како утицати на смањење стреса и стресогених фактора који доводе до различитих болести, била је тема о којој смо у најновијој епизоди подкаста Кикиндског портала разговарали са др Гораном Абрахамом, председником Удружења „Здравље на длану”.

У нашем подкасту погледајте који су то савети за смањење стреса- почев од исхране, хидратације па до многима омиљеног напитка којим започињу дан- шољице кафе.

ШТА ЈЕ ХРВ?

ХРВ преглед је неинвазивна дијагностика здравственог стања људског организма. Хеарт рате вариабилитy је заправо посебан начин мерења фреквенције срца. Сам преглед подсећа на ЕКГ с тим да се штипаљке стављају на руке.

– Аутономни нервни систем је као централни компјутер у аутомобилу, има улогу у примању информација и  утицаја фактора из спољашње и унутрашње средине и успостављању равнотеже у зависности од дејства фактора. Уколико они делују дугорочно, долази до смањене способности аутономног нервног система да одржи равнотежу,  те настају симптоми и обољења- наводи др Абрахам.

ХРВ анализа је доступна и у Кикинди.  Намењена је здравим особама које осећају хронични умор, слабост или малаксалост, хроничним болесницима, као и спортистима, ради утврђивања утренираности, опоравка, прављења плана тренинга. Прегледе обавља др Абрахам у Специјалистичкој ординацији „„Блажић Диабет Кор” (контакт 0603942999, 061 173 4138).

Субин а

Синдикална организација пензионера Кикинде која је део Већа савеза самосталних синдиката, однедавно има новог председника – досадашњег потпредседника Организације, Радована Субина. Са места председника повукао се Шандор Мадарас, који је основао Синдикат и председавао пуне 33 године.

– Наш досадашњи председник остаје у организацији и веома смо му захвални за све што је учинио. Синдикат пензионера део је Већа самосталног синдиката 23 године и имамо око пет хиљада чланова – каже Субин. – Веома смо активни у жељи да својим члановима омогућимо многобројне погодности. Обезбедили смо им бесплатну правну помоћ, осигурање, снабдевање огревом, зимницом, сухомеснатим пакетима, летовање и излете, све по повољним условима и на више месечних рата, а већ и потписујемо уговоре за огрев за следећу зиму.

Субин истиче да су, захваљујући оствареној сарадњи, члановима, али и  њиховим породицама, омогућени попусти на цене у Поликлиници „Елиос“, Амбуланти за здравствену негу „Медиц царе“ и у лабораторији „Флуидлаб“.

Поред тога, пензионери су, прошле године, путовали на једнодневне излете у Манастир Тумане, на Палић и на Фрушку Гору, у Сремске Карловце, на бербу грожђа на Опленац, а сваког лета омогућен је и боравак у Игалу. И у текућој години у овом синдикату планирају активности ради побољшања квалитета живота својих чланова, каже Субин.

Синдикат пензионера има поверенике у свим селима на територији града. Месечна чланарина је 80 динара, а просторије Синдиката налазе се у згради некадашњег „Радничког биоскопа“, у Немањиној 1, на првом спрату. Радно време канцеларије је уторком и четвртком од 10 до 12 сати. Информације се могу добити и телефоном, на бројеве 422 960.и 503 153.

ИМГ-15510бдбд944228е217ццц1ц30баф076-В

У Руском Селу наставиће се изградња парка у центру села. Планирано је да парк има дечије игралиште, фитнес на отвореном, трим стазу и шуму. Стабла су заснована и у будућој оази за одмор, рекреацију и уживање, најпре је никла Школска шума о којој рачуна воде ђаци Основне школе „Братство-јединство“. Након тога изграђен је колски прилаз и трим стаза, а центар села добио је и седам паркинг места. На самом улазу у парк налази се и натпис Руско Село.

-Радове финансира локална самоуправа и крајем прошле године  Месној заједници одобрено је три милиона динара за улагања у ову инвестицију. Купљен је малч који ће бити постављен на трим стазу. Осим тога уградићемо подлогу за дечије игралиште која ће бити по свим прописима и стандардима који се односе на безбедност деце. Након тога у плану је постављање пет справа на игралишту које су већ стигле и само чекају да се тартан подлога заврши како деца могла да их користе – истакао је Душан Марјановић, председник Савета Месне заједнице Руско Село.

Радови ће почети чим временски услови дозволе, а малишани ће моћи да уживају на клацкалицама, љуљашкама и разним другим справама.

-Пројектом изградње парка у Руском Селу предвиђена је и теретана на отвореном и да се заврши колски улаз и паркинг места из улице Соње Маринковић како би се заокружила целина и повезале се две улице. Тако ће Рускоселци имати могућност да улазе и излазе из парка из две улице Братства – јединства и Соње Маринковић – сазнајемо од нашег саговорника.

Пошто се поменути послови заврше биће потребно поставити расвету, клупе, сенике и корпе за отпатке, али и додатно пошумити простор.

 

error: Content is protected !!