Град

IMG_20240206_100550

Roberto Ćinkoto, direktor italijanskog Kulturnog centra u Beogradu uručio je četiri paketa knjiga Osnovnoj školi „Đura Jakšić“ i Gimnaziji „Dušan Vasiljev“. Udžbenici su poklon Ministarstva spoljnih poslova Republike Italije u znak međunarodne saradnje. Knjige su uručene đacima koji pohađaju  časove italijanskog jezika.

-Cilj Ministarstva spoljnih poslova je da svake godine donira knjige i udžbenike školama i univerzitetima u svetu u kojima je italijanski jezik deo redovne nastave. Zahteve i izbor literature nam šalju profesori i nama je da im pomognemo da dođu do željenih knjiga. Prvi put sarađujemo sa školama  u Kikindi, jer nam je prvi put stigao zahtev, i nadamo se da će se saradnja nastaviti – rekao je Roberto Ćinkoto.

U ime učenika i zaposlenih na donaciji je zahvalila direktorica OŠ „Đura Jakšić“ Biljana Šimon.

-Mi smo prva škola u Gradu u kojoj je počeo da izučava italijanski jezik u okviru redovne nastave i jedna smo od malobrojnih škola u Vojvodini koja gde i dalje postoji italijanski. Knjige nam puno znače kako bismo unapredili nastavu, ali i motivisali učenike da pohađaju časove italijanskog jezika – istakla je Biljana Šimon.

U ovoj školi stotinak učenika pohađa časove italijanskog jezika.

biljana plemic

Kompanija „Seba med“ organizovala je izbor za pedijatra godine, a pobednik je pedijatar neonatolog iz Kikinde dr Biljana Plemić. Glasanje je trajalo do 31. decembra i organizovano je na instagram stranici Seba med. Najbolji je biran na osnovu broja glasova, a nominovani su bili dečiji lekari iz čitave Srbije.

-Puno mi znači što sam proglašena za pedijatra godine. Nisam očekivala da ću baš ja zauzeti to, teško osvojivo, prvo mesto. Nada je postojala, ali neznatna. Ipak, uz podršku sugrađana i medija osvojila sam najviše glasova i hvala svima koji su glasali za mene. Ništa nema lepše kada dobijete dokaz da ste u svom okruženju prihvaćeni i da se rad i trud cene i vrednuju – istakla je dr Plemić.

 

 

Nominovano je bilo puno pedijatara iz Beograda, Novog Sada, ali i drugih mesta i gradova većih do Kikinde.

-Posebno bih istakla činjenicu da je među lekarima za koje se glasalo i dr Katarina Milošević, pulmolog sa Univerzitetske dečije klinike u Tiršovoj, ali i drugi beogradski pedijatri za koje sam bila ubeđena da će imati više glasova. Nagrada je podstrek za još bolji rad i dokazivanje u struci koju sam odabrala. U kikindskoj Bolnici pedijatrija i neonatologija su na zavidnom nivou što se vidi i po podršci sugrađana – navela je dr Biljana Plemić.

Naša sugrađanka je lekar sa dugogodišnjim iskustvom, stručna, vredna i veoma posvećena svom poslu.

-Svaka poseta malih pacijenata pedijatru predstavlja izazov i oni u velikom broju slučajeva reše zdravstveni problem. Ipak, za sve složenije probleme novorođenčadi konsultuje se neonatolog čiji posao traje 24 sata. Briga o bebama u neonatalnom boksu zavisi od zajedničkog angažovanja medicinskih sestara i pedijatara. Ovaj posao pun je odricanja i nemerljive sreće – kaže dr Plemić.

Dr Biljana Plemić napominje da je uz nesebičnu pomoć pedijatara dr Gordane Bistričić i dr Dragice Mitrić na najbolji mogući način savladala sve veštine. Pedijatriju je učila od vrhunskih stručnjaka sa beogradskog Instituta za majku i dete, a neonatologiju od najboljih sa novosadskog Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine.

Koncert Feniks (9)

Tinejdž-bend „Feniks“ održao je večeras u velikoj sali Kulturnog centra  humanitarni koncert za jednog našeg mladog sugrađanina kojem je potreban novac za lečenje. Prepuna sala đaka, učitelja, nastavnika, svih koji su podržali inicijativu i došli na nastup pod nazivom „Sa tobom smo, nisi sam“, pokazala je, još jednom, humanost naših sugrađana.

– Za dečaka smo čuli od članice našeg benda koja ide sa njim u školu, i nismo se dvoumili, rešili smo da pomognemo. Cilj je da sakupimo što više novca – kaže Vasilije Čolak, solo-gitara i vokal, koji pohađa treću godinu u Tehničkoj školi.

Njegov drug iz razreda, Dragan Veličkov, bas-gitara i vokal, dodaje da je oduševljen velikim brojem ljudi koji su došli da podrže akciju.

– Ovde smo da pozovemo sve dobre ljude da pomognu, i uspeli smo u tome, svi zajedno – rekla je Andrea Bereng, učenica sedmog razreda OŠ „Žarko Zrenjanin“, u grupi ritam-gitara i vokal.

Najmlađi član grupe je bubnjar Filip Cvetković, učenik petog razreda Osnovne škole „4. Oktobar“ u Vojvoda Stepi.

– Veliko mi je zadovoljstvo što mogu da sviram i da pomognem jednom malom dečaku kojem to mnogo znači – kaže Filip.

Humani gest podržao je i gradonačelnik Nikola Lukač.

– Siguran sam da će ova energija i podrška pune sale dati našem sugrađaninu i njegovoj porodici snage da se izbore sa najtežom bitkom. Pokazali smo da smo humani, da podržavamo jedni druge i da jedni drugima pomažemo. Neka ljubav iz ove sale večeras stigne do onoga kome su snaga i podrška sada najpotrebnije.

Dobro uvežbani i sa odličnom energijom, „Feniksovci“ su podsetili publiku na nezaboravne rok i pop pesme Jugoslavije, a na repertoaru je bilo i stranih hitova. Prilozi su se ubacivali u kutije na ulazu u salu – sakupljeno je tačno 435.310 dinara koji su predati roditeljima dečaka.

Podršku događaju dali su Gradska uprava, Kulturni centar, Udruženje žena „Orhideja“ iz Banatskog Velikog Sela“, kikindske škole i svi dobri ljudi grada i okoline koji nisu zanemarili poziv u pomoć i jednom dečaku i njegovoj porodici pružili su ruku kada im je to najpotrebnije.

Cimos (3)

Nakon što je, od TCH grupacije fabriku „Cimos“ preuzeo Investicioni fond „Mutares“ iz Minhena, predstavnici Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije (CCCC) sastali su se sa rukovodstvom kako bi se zaštitili interesi radnika, kaže za Kikindski portal predsednik Veća, Ilija Drljić.

– Pružili smo ruku novom rukovodstvu kada su došli i sastali smo se kako bismo  razgovarali o povećanju zarade u skladu sa potpisanim ugovorom i s obzirom na tešku situaciju i potrese na tržištu auto-industrije. Uspeli smo da se dogovorimo da se poveća masa zarade i da veći deo dobiju oni koji imaju manje plate, a da manje povećanje dobiju zaposleni sa većim zaradama – objašnjava Drljić. – To je bila jedina mogućnost da se napravi stabilizacija budžeta jer nema sredstava za pun obim povećanja za sve zaposlene i zato je morala i da se menja sistematizacija i da se koriguju koeficijenti.

Zahvaljujući ovim merama niko neće dobiti otkaz u fabrici, kaže Drljić i dodaje da su niža primanja povećana za deset hiljada dinara neto. Pored toga, dodaje, otvara se perspektiva za nove radnike jer vlasnici kikindske fabrike imaju nameru da povećaju proizvodnju.

Prema informacijama sa sajta „Company Wall“ fabrika je 2022. imala 510 radnika i prosečna bruto plata bila je 115 hiljada dinara, ili oko 82 hiljade dinara neto.

Livnicu je 2005. godine, kupila slovenačka kompanija u okviru grupe „Cimos“ koja je, sa sedam proizvodnih pogona u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini i jednom logističkom fabrikom u Sloveniji, vodeći proizvođač ključnih automobilskih komponenti: kućišta kompresora i središnja kućišta, nosača motora, kočionih diskova i bubnjeva, elemenata menjača. Među najvećim kupcima su „Audi“, „Volvo“, „BMW“ „Ford“. Grupacija „Cimos“ ima oko dve hiljade zaposlenih.

Minhenski „Mutares“, pod čijim okriljem je sada kikindska fabrika, je privatna investiciona kompanija koja preuzima firme srednje veličine sa sedištem u Evropi i prodaje ih nakon stabilizacije poslovanja.

unnamed (2)

Kikindski preduzetnici, blago rečeno, neprijatno su iznenađeni računima za januar koje su dobili od kompanije FCC. Problem koji imaju, jer su im računi uvećani za 300 odsto, predočili su predsedniku Opšteg udruženja preduzetnika Siniši Pašiću koji je i sam u istom problemu.

-Svi koji su do sada plaćali račun od 711,70 dinara, sada su dobili 2.066 dinara da plate za januar. Problem je i što su od Nove godine u kompaniji FCC doneli odluku da nema više plaćanja računa za kvadraturu do 20 metara kvadratnih, nego je najmanja kvadratura 50 kvadrata. Preduzetnici me konstantno zovu jer su pojedini dobili ogromne račune. Tražili smo sastanak sa predstavnicima Grada da zajednički rešimo nastali problem. U Kikindi ima hiljadu preduzetnika i svi su ogorčeni novim načinom obračuna  – istakao je Pašić.

Kompanija FCC preduzetnicima je obračunavala paušalni iznos od pola kubika smeća i tako im slala račune. Na januarskom računu nije primenjen model gde je osnovica pola kubika otpada nego je za osnovicu uzet paušalni iznos koji je sa PDV-om 2.066 dinara. Pomenuti paušalni iznos je tri puta veći nego što je do sada bio kubik smeća.

Krajem godine Skupština Grada kompaniji FCC je odobrila  je novu cenu za odnošenje smeća uvećanu za 15 procenata. Da je metodologija obračuna ostala ista odnosno da se obračunava  paušalni iznos od pola kubika smeća januarski račun bio bi 1.045 dinara.

Podsetimo i da je Grad Kikinda reagovao saopštenjem i da se ograđuje se od ispostavljenih računa za pružanje komunalne usluge kompanije FCC Kikinda. Isto tako lokalna samouprava smatra neprofesionalnim potez kompanije FCC, koji se tiče slanja odluke Skupštine grada o davanju saglasnosti na povećanje cena, jer lokalna samouprava sigurno ne bi podržala metodologiju obračuna, koja je primenjena na poslednjem računu koji je fakturisan korisnicima komunalnih usluga.  U saopštenju se ističe  da je neprimereno je i neprofesionalno sakrivati se iza Grada Kikinde, a samostalno promeniti modalitet obračuna pruženih komunalnih usluga. Ukoliko se hitno ne izvrši promena metodologije obračuna metar kubni, po kvadratu poslovnog prostora, paušal u skladu sa postignutim dogovorom između gradske administracije i kompanije, Grad Kikinda doneće skupštinsku odluku o poništavanju davanja saglasnosti na izmenu cenovnika kompanije FCC Kikinda.

Pre izvesnog vremena Španci su postali većinski vlasnici firme FCC i sve ove promene, pretpostavlja se, iniciraju novi vlasnici.

dispanzer za zene 1

U toku je rekonstrukcija prostora budućeg Dispanzera za žene. Nakon što se duže vreme tražio objekat za ovu službu, doneta je odluka da se iskoristi zgrada nekadašnjeg Antituberkuloznog dispanzera, podsetila je direktorica Doma zdravlja dr Biljana Marković.

-Radovi se obavljaju u drugoj polovini zgrade, iz dvorišta, koja nije sanirana godinama unazad. Punu podršku dobili smo od lokalne samouprave koja je prepoznala potrebu da se za Dispanzer za žene iznađe adekvatan prostor. Iz nekadašnjeg Antituberkuloznog dispanzera  izmešten je rendgen, a stručnjaci Instituta „Vinča“ pregledali su prostor i utvrdili da nema zračenja, tako da nema bojazni – istakla je dr Marković.

Dispanzer za žene do kovid pandemije bio je smešten u Opštoj bolnici. Kako je Bolnici bio potreban prostor za kovid centar ova služba je iseljena i već tri godine nalazi se u delu Medicine rada.

-Tada je to bio jedini slobodan prostor i na nama je bilo da ga što pre dovedemo u red kako bi Dispanzer za žene mogla da radi. Pošto se situacija sa korona virusom stabilizovala i Medicina rada je počela ponovo da radi, počeli smo da tražimo odgovarajući prostor. U nekadašnjem Antituberkuloznom dispanzeru ima dovoljno mesta za zaposlene  i sve potrebe pomenute službe. Trenutno imamo tri ginekologa i mesta ima za još jednog – napomenula je naša sagovornica.

Dispanzer za žene imaće dve ambulante za preglede koje će moći da rade u isto vreme, i po jednu za ultrazvučni pregled i citologiju, kao i posebna prostorija za pregled trudnica. Biće mesta za prostor za intervencije, čekaonicu, kartoteku i sve ostalo što je neophodno. U planu je i da se Centar za mentalno zdravlje preseli na novu lokaciju, tako da se razmatra da se u ovaj objekat prebaci i Patronažna služba  koja se nalazi u podrumu ambulante u ulici Kralja Petra Prvog 106.

-Prostor je neuslovan i neadekvatan i cilj je da i njima obezbedimo bolje uslove rada. Kako su ove dve službe usko povezane najbolje bi bilo da su u jednoj zgradi – kaže dr Biljana Marković.

Radovi na Dispanzeru za žene napreduju željenom dinamikom i biće završeni tokom proleća.

PROJEKTUJE SE NOVA ZGRADA DOMA ZDRAVLJA

Ono što bi na najbolji način rešilo probleme neuslovnih prostorija i ulaganja u stare zgrade u kojima se nalaze ambulante Doma zdravlja u gradu jeste potpuno nova zgrada.

-U toku je izrada projekta za novi objekat koji će se nalaziti u okviru prostora nekadašnje kasarne „Servo Mihalj“. Očekujemo u narednom periodu i zgradu Doma zdravlja koja će imati sve  – precizirala je dr Marković.

OPREMLJENOST ODLIČNA

U prethodnim godinama zanovljena je medicinska i druga oprema za Dispanzer za žene.

-Medicinski aparati su moderni i novi, a usled nedostataka prostora nemamo gde da stavimo svu opremu koju imamo tako da je to razlog što nije u funkciji – saznajemo od naše sagovornice.

fcc

Grad Kikinda ograđuje se od ispostavljenih računa za pružanje komunalne usluge kompanije FCC Kikinda, koje su preduzetnici i privredna društva dobili u januaru, a koji su drastično uvećani u odnosu na račune iz decembra 2023. godine.

Nakon nekoliko radnih sastanaka, održanih u toku prošle godine između predstavnika Grada i kompanije FCC, postignut je dogovor, da preduzetnici koji obavljaju delatnost na adresi na kojoj su prijavljeni, imaju pravo na umanjenje paušala, u iznosu od 75 odsto i da budu izuzeti iz plaćanja kao članovi domaćinstva. Takođe je postignut dogovor, da se fakturisanje privrednim društvima obavlja prema stvarnim količinama generisanog otpada, a ne prema kvadraturi, što treba da bude primenjeno polovinom 2024. godine.

 

Grad Kikinda smatra neprofesionalnim potez kompanije FCC, koji se tiče slanja odluke Skupštine grada o davanju saglasnosti na povećanje cena, jer lokalna samouprava sigurno ne bi podržala metodologiju obračuna, koja je primenjena na poslednjem računu koji je fakturisan korisnicima komunalnih usluga. Neprimereno je i neprofesionalno sakrivati se iza Grada Kikinde, a samostalno promeniti modalitet obračuna pruženih komunalnih usluga.

Ukoliko se hitno ne izvrši promena metodologije obračuna metar kubni, po kvadratu poslovnog prostora, paušal u skladu sa postignutim dogovorom između gradske administracije i kompanije, Grad Kikinda doneće skupštinsku odluku o poništavanju davanja saglasnosti na izmenu cenovnika kompanije FCC Kikinda, saopšteno je iz Info službe Grada Kikinde.

Korisnici komunalnih usluga sa teritorije Grada Kikinde od 1. februara 2024. godine na adresi Generala Drapšina broj 20, imaju pravo da podnose reklamacije odgovornoj osobi ispred kompanije FCC Kikinda. Radno vreme rada sa strankama će biti svake subote od 9 do 13 časova.

ABRAHAM

Kako uticati na smanjenje stresa i stresogenih faktora koji dovode do različitih bolesti, bila je tema o kojoj smo u najnovijoj epizodi podkasta Kikindskog portala razgovarali sa dr Goranom Abrahamom, predsednikom Udruženja „Zdravlje na dlanu”.

U našem podkastu pogledajte koji su to saveti za smanjenje stresa- počev od ishrane, hidratacije pa do mnogima omiljenog napitka kojim započinju dan- šoljice kafe.

ŠTA JE HRV?

HRV pregled je neinvazivna dijagnostika zdravstvenog stanja ljudskog organizma. Heart rate variability je zapravo poseban način merenja frekvencije srca. Sam pregled podseća na EKG s tim da se štipaljke stavljaju na ruke.

– Autonomni nervni sistem je kao centralni kompjuter u automobilu, ima ulogu u primanju informacija i  uticaja faktora iz spoljašnje i unutrašnje sredine i uspostavljanju ravnoteže u zavisnosti od dejstva faktora. Ukoliko oni deluju dugoročno, dolazi do smanjene sposobnosti autonomnog nervnog sistema da održi ravnotežu,  te nastaju simptomi i oboljenja- navodi dr Abraham.

HRV analiza je dostupna i u Kikindi.  Namenjena je zdravim osobama koje osećaju hronični umor, slabost ili malaksalost, hroničnim bolesnicima, kao i sportistima, radi utvrđivanja utreniranosti, oporavka, pravljenja plana treninga. Preglede obavlja dr Abraham u Specijalističkoj ordinaciji „„Blažić Diabet Kor” (kontakt 0603942999, 061 173 4138).

Subin a

Sindikalna organizacija penzionera Kikinde koja je deo Veća saveza samostalnih sindikata, odnedavno ima novog predsednika – dosadašnjeg potpredsednika Organizacije, Radovana Subina. Sa mesta predsednika povukao se Šandor Madaras, koji je osnovao Sindikat i predsedavao pune 33 godine.

– Naš dosadašnji predsednik ostaje u organizaciji i veoma smo mu zahvalni za sve što je učinio. Sindikat penzionera deo je Veća samostalnog sindikata 23 godine i imamo oko pet hiljada članova – kaže Subin. – Veoma smo aktivni u želji da svojim članovima omogućimo mnogobrojne pogodnosti. Obezbedili smo im besplatnu pravnu pomoć, osiguranje, snabdevanje ogrevom, zimnicom, suhomesnatim paketima, letovanje i izlete, sve po povoljnim uslovima i na više mesečnih rata, a već i potpisujemo ugovore za ogrev za sledeću zimu.

Subin ističe da su, zahvaljujući ostvarenoj saradnji, članovima, ali i  njihovim porodicama, omogućeni popusti na cene u Poliklinici „Elios“, Ambulanti za zdravstvenu negu „Medic care“ i u laboratoriji „Fluidlab“.

Pored toga, penzioneri su, prošle godine, putovali na jednodnevne izlete u Manastir Tumane, na Palić i na Frušku Goru, u Sremske Karlovce, na berbu grožđa na Oplenac, a svakog leta omogućen je i boravak u Igalu. I u tekućoj godini u ovom sindikatu planiraju aktivnosti radi poboljšanja kvaliteta života svojih članova, kaže Subin.

Sindikat penzionera ima poverenike u svim selima na teritoriji grada. Mesečna članarina je 80 dinara, a prostorije Sindikata nalaze se u zgradi nekadašnjeg „Radničkog bioskopa“, u Nemanjinoj 1, na prvom spratu. Radno vreme kancelarije je utorkom i četvrtkom od 10 do 12 sati. Informacije se mogu dobiti i telefonom, na brojeve 422 960.i 503 153.

IMG-15510bdbd944228e217ccc1c30baf076-V

U Ruskom Selu nastaviće se izgradnja parka u centru sela. Planirano je da park ima dečije igralište, fitnes na otvorenom, trim stazu i šumu. Stabla su zasnovana i u budućoj oazi za odmor, rekreaciju i uživanje, najpre je nikla Školska šuma o kojoj računa vode đaci Osnovne škole „Bratstvo-jedinstvo“. Nakon toga izgrađen je kolski prilaz i trim staza, a centar sela dobio je i sedam parking mesta. Na samom ulazu u park nalazi se i natpis Rusko Selo.

-Radove finansira lokalna samouprava i krajem prošle godine  Mesnoj zajednici odobreno je tri miliona dinara za ulaganja u ovu investiciju. Kupljen je malč koji će biti postavljen na trim stazu. Osim toga ugradićemo podlogu za dečije igralište koja će biti po svim propisima i standardima koji se odnose na bezbednost dece. Nakon toga u planu je postavljanje pet sprava na igralištu koje su već stigle i samo čekaju da se tartan podloga završi kako deca mogla da ih koriste – istakao je Dušan Marjanović, predsednik Saveta Mesne zajednice Rusko Selo.

Radovi će početi čim vremenski uslovi dozvole, a mališani će moći da uživaju na klackalicama, ljuljaškama i raznim drugim spravama.

-Projektom izgradnje parka u Ruskom Selu predviđena je i teretana na otvorenom i da se završi kolski ulaz i parking mesta iz ulice Sonje Marinković kako bi se zaokružila celina i povezale se dve ulice. Tako će Ruskoselci imati mogućnost da ulaze i izlaze iz parka iz dve ulice Bratstva – jedinstva i Sonje Marinković – saznajemo od našeg sagovornika.

Pošto se pomenuti poslovi završe biće potrebno postaviti rasvetu, klupe, senike i korpe za otpatke, ali i dodatno pošumiti prostor.

 

error: Content is protected !!