Град

1707938707176

Предавање „Рокенрол и распад Југославије” у холу Историјског архива одржао је мастер историчар Драгољуб Мандић. Родом из Мокрина, Мандић напомиње да му је драго што је својим суграђанима представио свој научно – истраживачки рад.

-Ускоро ће Архив Војводине објавити мој научни рад који се  базира на анализи распада Југославије из угла рок музике. Истражио сам како су се одређене сцене понашале, да ли су биле националистички или пацифистички настројене, као и њихов утицај на наш поглед на догађаје који су довели до распада некадашње државе – појаснио је Драгољуб Мандић.

Млади историчар става је да се распад рокенрола сасвим случајно поклапа са распадом СФРЈ.

-Рокенрол је од 1991. године у глобалном паду. Можда је у то време и било раскидања дугогодишњих пријатељстава међу појединим музичарима, али сада су те релације обновљене. Симптоматично је да је било свађа међу члановима истих бендова који су и дан данас  непријатељски расположени једни према другима – каже Мандић.

Интересантно је и то да тему истражује младић који није био рођен у златном добу рокенрола, али слуша овај музички жанр.

-Свима је интересантно виђење моје генерације, како ми посматрамо те догађаје – казао је Драгољуб Мандић и открио да му је др Неле Карајлић омиљени рок музичар.

Предавању је присуствовала чланица Градског већа Валентина Мицковски.

-Драго ми је што Историјски архив промовише младе и успешне историчаре. Драгољуб Мандић на занимљив начин представио је своје виђењерокенрол сцене Југославије и утицај на антиратни покрет. Поруку коју је упутио је да је важно какву музику слушамо јер она утиче на систем вредности сваког од нас – рекла је Мицковска.

Истраживање је базирано на новинским чланцима тадашње штампе и видео материјала, затим мемоара и аутобиографија, уз коришћење постојеће научне литературе и публицистике.

1707937400324

Православни Свети Трифун и римокатолички Свети Валентин обележили су и кикиндски музичари. У свечаној сали Народног музеја Кикинда одржан је концерт под називом “Ово вече је најлепша нота у песми живота”.

Љиљана Сивчев, солисткиња на клавиру  истиче да концертом желе да поруче да су срећа, пријатељство, разумевање и љубав најважнији чиниоци живота.

-Ово је 12. пут да организујемо концерт и хвала свима који су нас подржали, а има их у великом броју. Драго ми је што су нам се прикључили и млади инструментални и вокални солисти чије време тек долази. Они ће се потрудити да имамо још пуно оваквих концерата – рекла је Љиљана Сивчев.

Најмлађа учесница била је Лара Петков која је разгалила срца многобројне публике говорећи стихове. У програму је учествовао и вокал Милан Прунић Дума који је додао да је велика част и задовољство наступити са младим људима.

– Желимо да поручимо само једно, волите се људи није важно ко је ко и срца нек нам буду једно – навео је Прунић.

Представили су су и Валерија Стефановић, вокал и професорка Милијана Золотић Симић  на виолини уз клавирску пратњу Кристине Ристић и Борис Шкапик “ДУО КОН АНИМА”. Публика је уживала  и у музицирању професорке Николине Сувајџић,  саксофонисткиње, у клавирској пратњи Аполоније Косо, професора Душана Дакића , тенор вокала, као и у музици виолинисте Срђана Стојановића и  Владимира Ковачевића, као клавирске пратње. Концерту је присуствовала и чланица Градског већа Валентина Мицковски.

 

Ф3

На иницијативу Града Кикинде одржан је састанак између представника Града и делегације компаније „ФЦЦ Кикинда д.о.о.“, на коме је тражено решење проблема обрачуна, због ког су привредним друштвима стигли знатно увећани рачуни за услугу одношења смећа, што је изазвало огроман и разумљив револт.

Делегација града, предвођена градоначелником Николом Лукачем захтевала је хитну промену модела обрачуна пристиглих рачуна и то тако да, уместо што је обрачунато према квадратима пословног простора, фактурисање буде према стварним количинама однетог комуналног отпада. Када је реч о заштити интереса предузетника, тражено је враћање претходног начина обрачуна. Град је јасно нагласио да ће штитити интересе предузетника, привредника и грађана Кикинде, те да неће дозволити да се наруши привредни амбијент у граду.

Став Града Кикинде је да одмах морају да буду извршене корекције у наплати, да висина месечног рачуна мора да буде економски одржива за кориснике, да наплата буде фер према стварно изнетим количинама комуналног отпада и да „ФЦЦ“ мора да буде физички доступан за грађане, предузетнике и привредна друштва, не само мејлом или телефоном, већ и лично отварањем канцеларије и шалтера за лично обраћање.

Још једном је напоменуто да Град није дао сагласност ни одобрење за измену модела и начина обрачуна. Уколико захтеви Града не буду испуњени Скупштина ће суспендовати претходну одлуку. Начелно је постигнута сагласност да буде направљен анекс основног уговора, којим ће бити дефинисан правичнији модел наплате привредним субјектима.

Пре одржавања званичног састанка, извршене су бројне консултације са незадовољним привредницима и предузетницима, како би представници града имали што објективнију слику о ефектима испостављених рачуна од стране компаније „ФЦЦ Кикинда д.о.о.“, наводи се у извештају са састанка у Градској управи.

427839138-929101565279284-4901613370514665147-н

Градоначелник Никола Лукач потписао је уговор којим је Граду Кикинди одобрено 150 милиона динара за изградњу секундарне атмосферске канализације у деловима улица Моравске, Јована Стерије Поповића и Ивана Јакшића. Средства је обезбедила Покрајинска влада, преко конкурса Управе за капитална улагања АП Војводине.

-Ове године решавамо вишедеценијски проблем такозваног слива Моравске захваљујући одличној сарадњи са вишим нивоима власти. Прошле године добили смо 30 милиона и ове још 150 милиона динара за пројекат који је укупне вредности 202 милиона динара. На нама је да што пре спроведемо јавну набавку и да почнемо да решавамо огроман проблем становника овог дела града. Захваљујем се Покрајинској влади, Управи за капитална улагања, који имају разумевање за наш град. Хвала и нашим посланицима и свима који су помогли да наши грађани добију то боље услове за живот – рекао је Лукач.

У овој години са 2,6 милијарди динара финансира се и суфинансира 15 пројеката на територији 13 локалних самоуправа у областима саобраћајне инфраструктуре, водоснабдевања и заштите вода, локалног и регионалног економског развоја, као и развоја спорта.

Градоначелник Лукач најавио је још једну важну инвестицију.

-Компанија РЦ „Јуроп“ која је инвеститор Ритејл парка, локалној самоуправи уплатиће 13,5 милиона динара на име такса. То је половина новца неопходног за реконструкцију улице Михајла Пупина од Змај Јовине до Светосавске. Другу половину средстава планирали смо у буџету, тако да ће и ова инвестиција бити завршена. Осим реконструкције пута планирани су и радови на атмосферској канализацији која се задржава код ОМВ пумпе – додао је први човек града.

ЈП-Кикинда-(2)

У склопу едукације најмлађих о добробити кућних љубимаца и одговорном власништву, данас су представници ЈП “Кикинда”, у Културном центру Кикинда, реализовали пети програм, овај пут за ђаке другог разреда ОШ “Вук Караџић”. Презентацију су одржале Јелена Пантелић и Бранка Живаљевић.

Истичемо да су овакве едукације најмлађих битан услов за здраво друштво. Учење и васпитање најмлађих да буду одговорни за друго живо биће само је једна степеница више да израсту у добре људе.

Поред главног циља едукативне радионице, а то је подизање свести становништва о потребама других живих бића, желимо и да јавност упознамо са проблемима и последицама системског нерешавања проблема напуштених паса.

Једно истраживање показује да је свега 15 одсто паса који се налазе на улицама градова у Србији ту и рођено. Далеко већи број, њих чак 85 одсто ту је доспело зато што су избачени или као штенци или као одрасли пси јер нису жељени од стране власника. Да ли сте се запитали зашто је то тако? На ово, као и на бројна питања о положају напуштених животиња у граду пробали смо да дамо одговоре кроз интерактивну радионицу са децом.

ЈП „Кикинда“ је прошле године покренуло акцију „Удоми – не купуј“ са циљем да сви заинтересовани љубитељи паса, уколико се одлуче да постану власници кућних љубимаца, размотре могућност удомљавања напуштених паса који се налазе у прихватилишту за псе на адреси Тополски пут број 10.

Напомињемо да удомљавањем паса из прихватилишта добијате стерилисаног, вакцинисаног и чипованог пса и тако штедите на свим овим неопходним трошковима.

Част је и привилегија бити одговоран власник кућног љубимца, јер је радост коју нам они доносе немерљива, поручују из ЈП „Кикинда“.

застава

Нерадни дани за Дан државности, Сретење, су четвртак и петак, 15. и 16. фебруар.

КОМУНАЛНЕ УСЛУГЕ, БРОЈЕВИ ДЕЖУРНИХ СЛУЖБИ:

ФЦЦ – сакупљање и транспорт комуналног отпада биће редовно у току празника;

ЕЛЕКТРОДИСТРИБУЦИЈА – 413258

ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА – 062/88-44-888 и 062/88-44-891

ТОПЛАНА – 422857

СРБИЈАГАС – 422169

ПАРКИНГ – неће се наплаћивати 15. и 16. фебруара.

ПОШТА, БРЗА ПОШТА, ПОСЛОВНИЦЕ:

ПОШТА и ПОСТЕXПРЕСС – у току празника, радиће само Главна пошта, у улици Генерала Драпшина – од 8 до 14 сати;

ДЕXПРЕСС – нерадни дани су петак и понедељак. Све пошиљке преузете у четвртак, 13. априла, биће на достави у уторак, 18. априла;

БЕX – 15. је нерадни дан, 16. фебруара се ради уобичајено – и преузимања и доставе;

БАНКЕ – не раде током празника – оба дана.

САОБРАЋАЈ, ЈАВНИ ПРЕВОЗ:

„АУТОПРЕВОЗ“ – у четвртак и у петак промењиваће се празнични ред вожње;

„ЖЕЛЕЗНИЦА СРБИЈЕ“ – празнични ред вожње;

ТАКСИ ПРЕВОЗ – у току два дана наплаћиваће се по другој, скупљој тарифи, као недељом.

ЗДРАВСТВЕНЕ УСТАНОВЕ:

Амбуланта опште праксе имаће, оба дана празника, организована дежурства у Другој здравственој станици, у Светосавској улици 53, од 7 до 20 сати; амбуланте у селима неће радити, осим у Мокрину – од 7 до 10 сати и у суботу од 7 до 13.30;

Два педијатра радиће у току празника у Дечијем диспанзеру од 9 до 17 сати; у суботу од 7 до 17 и у недељу од 9 до 17 сати;

ЦОВИД амбуланта (у Микронасељу) биће отворена сваког дана од 8 до 16 сати;

Дежурни стоматолог биће доступан у Првој здравственој станици, у Дому здравља, у Улици краља Петра Првог 106 у четвртак и петак од 8 до 12 и од 14 до 18 сати;

Диспанзер за жене неће радити током два дана празника;

Специјалистичке амбуланте у Општој болници такође неће радити током празника.

АПОТЕКЕ:

„ДР МАX“ – у улици Браће Татић у четвртак неће радити због реновирања, а од петка ће поново радити уобичајено – 24 сата; апотека на Тргу српских добровољаца оба дана биће отворена од 7.30 до 17 сати; у Дому здравља, у Краља Петра Првог и у Стерије Поповића у четвртак и у петак радиће се од 7 до 17 сати, док ће апотека у Другој здравственој станици, у Светосавској 53 радоти по уобичајеном радном времену;

“СТЕСА” – оба дана празника огранци ове апотеке радиће по следећем радном времену: ограанак у Генерала Драпшина 15 – од 7 до 20; огранци у Светосавској 119а (Микронасеље), Светосавској 17 и у Војводе Путника 21 – од 7.30 до 15 сати; на Тргу српских добровољаца 17 – од 8 до 15, у Светосавској 54 радиће се уобичајено – од 7 до 24 сата, и у огранку у Мокрину, у Светог Саве 77 – од 8 до 14 сати;

„НЕОФАРМ“ – апотека у Милоша Великог – у четвртак ће радити од 7 до 13.30, а у петак од 7 до 20 сати; апотека у Светосавској улици ће оба дана бити отворена од 8 до 18 сати:

АПОТЕКА – ВЕТЕРИНАРСКА СТАНИЦА “КИКИНДА” – у четвртак се не ради, у петак се ради уобичајено.

ТРГОВИНЕ

Већина трговина прехрамбеном робом радиће уобичајено.

ВРТИЋИ И ШКОЛЕ:

Вртићи – не дежура ниједан вртић;

Основци и средњошколци су на мини распусту. Први радни дан им је понедељак, 19. фебруар.

ВАЖНИ БРОЈЕВИ ТЕЛЕФОНА ТАКОЂЕ СЕ НАЛАЗЕ НА НАШЕМ ПОРТАЛУ:

 

Важни телефони

С. В. О.

1707909488916

Грађани којима су одобрена средства на конкурсу за енергетску ефикасност  у Градској кући потписали су уговоре. Имали су могућност да конкуришу за девет различитих мера, које заједно субвенционишу локална самоуправа и Министарство рударства и енергетике. Драган Радновић, пензионер из Кикинде средства је добио за куповину гасног котла и инсталицију за даљинско грејање.

-Укупна инвестиција је 190.000 динара и пуно нам значи ова мера. У кући од 200 метара квадратних живи нас шесторо и сада ће нам зими бити знатно лакше да се угрејемо. За грејање сам користио чврсто гориво и струју, а сада ћемо моћи да постигнемо и уштеду. Током зиме ложио сам око 12 кубика дрва  – сазнајемо од Радновића.

Средства  за замену столарије припала су и суграђанки Иренка Бјелић.

-У стану ће нам бити топлије и самим тим и боље. Живим у центру града и грејем се на даљинско грејање. Нови прозори и врата помоћи ће нам да уштедимо. Хвала Градској управи што нам помаже јер са нашим пензијама супруг и ја не би могли да исфинансирамо ову инвестицију. За радове треба издвојити 71.000 динара – додала је Иренка Бјелић.

Како је истакао Никола Југин, енергетски менаџер  из године у годину све је већа заинтересованост суграђана за овај конкурс на који је пристигло укупно 180 пријава од којих ће 160 бити суфинансирано са 20 милиона динара.

-Локална самоуправа је самоиницијативо повећала поменута средства за 800.000 динара како би сви грађани, који су конкурисали и испуњавали услове, добили новац. Највише суграђана и ове године определило се за замену спољне столарије и уградњу и набавку котла на гас и цевне мреже односно радијатора и пратеће опреме за централно грејање, као и за изолацију  – сазнајемо од Југина.

Уговори су потписани са заменицом градоначелника Дијаном Јакшић Киурски која је, обраћајући се окупљенима, истакла да се трећу годину заредом додељују бесповратна средства за енергетску санацију домаћинстава.

-Град је препознао важност овог програма и сваке године повећавамо средства која се опредељују за ову меру. На овај начин подржавамо опредељење државе да енергетски и привредни развој води у правцу такозване зелене агенде односно да следимо пут зелене енергетске трансформације. Све више ћемо бити упућени на коришћење обновљивих извора енергија – прецизирала је Дијана Јакшић Киурски.

За појединачне мере субвенција је 50 одсто укупних средстава, а новина су пакети мера. Свега један захтев био је за пакет мера који је обухватио замену столарије, изолацију куће и набавку котла на гас, радијаторе и пратећу опрему за централно грејање.

 

 

вино-и-руза

Заштитнике праве, искрене љубави данас славе сви хришћани. Православни верници обележавају Светог Трифуна, док католици славе Светог Валентина.

Дан када се слави један је од Христових великомученика који је пострадао за хришћанску веру, Свети Трифун, прославља се као „Дан љубави и вина“.

 

Свети Валентин је био епископ и мученик који је погубљен јер је у Римском царству организовао тајна венчања, што цар Клаудије други није одобравао.

На Дан заљубљених, који се обележава од 15, века, обичаји су различити и све више се везују за потрошачко друштво, док се у православним храмовима и у домовима на Трифундан поштује претежно вековна традиција цркве. Светог Трифуна славе многобројни еснафи, виноградари и механџије.

Проверили смо са суграђанима – у цвећарама и парфимеријама, а затим и са потрошачима, да ли празнују 14, фебруар као Дан љубави и да ли купују, односно очекују поклоне.

– Моја жена и ја то не практикујемо, за нас је сваки дан – дан заљубљених – каже Никола Зорић.

Слично је и код Маце Чубрило.

– Ја сам заљубљена у свог мужа 40 година и стално добијам поклоне, не само за Дан заљубљених – рекла нам је Маца.

Тамара Кормањош ће, такође, бити обрадована данас.

– Очекујем поклон и мислим да ћу га добити. И иначе добијам поклоне – каже Тамара. – Мислим да жене не треба да добију поклон само тог дана.

Међутим, Ања Попадић има друкчије мишљење.

– Не очекујем поклон, не обележавам тај дан. Мислим да је све то претерано и да му се придаје превише значаја – изричита је Ања.

У парфимерији „Пупа“ од Соње Глишић смо сазнали и ко су им, углавном, купци 14. фебруара.

– Више млади то практикују. Купују шминку, накит, парфеме и, углавном, знају шта девојка воли, већ дођу са идејом – каже Соња и додаје да су цене парфема повољне – 270 динара коштају копије, а неколико оригиналних брендова за празник су јефтинији 50 одсто, па су им цене до 1.280 динара.

Поред парфимерија, неки заљубљени ће данас стићи и до цвећаре. У „Латици-Н“, код Снежане Фехер, поред цвећа нуде се и букети плишаних медведића (пет комада за 2.700 динара), или украсна слова испуњена цвећем.

– Купци су нам, углавном, млађи људи и обично знају шта траже. Занимљиво је да је била једна мама да купи букет који ће њен син поклонити својој „девојци“. Обоје имају девет година – каже Снежана.

На крају, закључак је исти данас као и у време наведених светитеља – љубав треба тражити, неговати и имати читавог живота – поклони су само један од начина да се она и покаже.

С. В. О.

1707824387571

Дан погибије Косте Средојева Шљуке, познатог кикиндског револуционара, обележен је комеморативним скупом и полагањем венца крај спомен плоче испред Опште болнице. Коста Средојев Шљука погинуо је 13. фебруара 1944. године. Убили су га немачки окупатори, а он је дао живот за слободу.

-Коста Средојев убијен је пре 80 година, а био је веза између партизанског одреда и партијских организација у граду. Одржавао је контакте са свим кикиндским револуционарима. Као један од оснивача, успео је да преживи страдање главнине Великокикиндског партизанског одреда након чега је наставио илегално да ради. Био је поштован и цењен, а онда је мучки убијен 1944. године. Симбол је херојства, јунаштва и патриотизма – истакао је Саво Орељ, председник кикиндског СУБНОР-а.

 

Поред припадника поменуте борачке организације, полагању венца присуствовали су и представници Опште болнице заједно са в.д. директорицом др Весном Томин.

А.Ђ.

др-Пилиповиц

Промене времена посебно утичу на пацијенте који пате од неке хроничне болести. Нагле промене какве смо имали протеклих дана и временске прилике карактеристичне за пролеће и јесен у јануару и фебруару изазивале су погоршање тегоба код појединих пацијената, сазнајемо у Служби за хитну помоћ.

– На промене су посебно осетљиви пацијенти са респираторним тегобама, хронични срчани болесници, људи са неуролошким проблемима. Јављају се мигрене, вртоглавице, психичка нестабилности – каже доктор Дејан Пилиповић.

Хитна служба последњих дана бележи уобичајен број прегледа – 20-так у току 24 сата. Ситуација је релативно стабилна, додаје др Пилиповић и препоручује суграђанима да реагују на прве симптоме.- Наш савет је да тегобе препознају на време и да помогну себи редовним узимањем терапије и умирењем уколико осете узнемиреност.

Иако је, за сада, у фебруару забележена највиша просечна температура у последњих 15 година, 14, 3 степена, према прогнози у наредних недељу дана не очекују се велике промене. Нагли пад, а затим и скок температуре прогнозиран је од 20. у месецу, када би посебно требало да се чувају хронични болесници и метеоропате.

С. В. О.

error: Content is protected !!