Град

ИМГ-абед3д7ееб82е0е717е98736133ец43а-В

Туристичка понуда Кикинде представља се на Сајму туризма и камп опреме „Алпе Адриа”, који је данас отворен у Љубљани. Манифестације и знаменитости нашег града сви који посете сајам моћи ће да виде у оквиру штанда Туристичке организације Војводине.

-У Словенији смо акценат ставили на нашу највећу манифестацију „Дани лудаје“, али и на то да је наш град  урбано зимовалиште сова ушара на свету. Како би приближили нашу туристичку понуду промо материјал штампали смо на словеначком језику. Циљ нам је да што више туриста из Словеније посети нашу средину и упозна се са културом, историјом и наслеђем Кикинде. Словенци радо долазе када су „Дани лудаје“, али и да посматрају сове  – истакла је в.д. директорица Туристичке организације Града Јасмина Миланков која се налази на сајму у Љубљани.

Војвођанска туристичка понуда, на овој сајамској манифестацији присутна је већ 10 година, а ове представља  активни одмор и вински туризам, објавила је ова организација. Осим туристичке организације Кикинде представљају се и  Шид, Апатин, Сомбор, Темерин, Суботица, Вршац, Етно комплекс Делиблатска чарда, Тоур де Фрушка, Гаранцијски фонд Војводине и камп Мини Југославија. Сајам траје до 3. фебруара и главна је туристичка манифестација у Словенији која има за циљ промоцију одрживог и активног туризма.

Туристи из Словеније су у 2022. години заузимали осмо место по броју посета, са уделом од 5,31 одсто од укупног броја долазака иностраних туриста у Војводини.

бебе (1)

У свечаној сали Градске куће данас су уручени поклони бебама рођеним у последња три месеца прошле године. У првој подели у овој години пакете су добиле 134 бебе са територије града. Додели су присуствовали челници Града – градоначелник Никола Лукач, заменица Дијана Јакшић Киурски, председник Градске скупштине Младен Богдан и чланица Градског већа Мелинда Гомбар.

Честитке за рођење детета родитељима је упутио градоначелник Лукач.

– Град ће увек подржавати и проналазити начин да помогне и да подржи младе родитеље и треба да знате да на нас увек можете да рачунате. Све ћемо учинити да овој дечици обезбедимо још боље услове за живот и за одрастање – рекао је Лукач.

Поклони се, и овог пута, састоје од најпотребније беби-опреме и столице за храњење. То је начин и да се захвалимо родитељима и да им пружимо подршку, истакла је заменица градоначелника.

– Једна од мера социјалне заштите је и програм посебно намењен бризи о породици и деци, и за њега се, годишње, из буџета издваја више од 54 милиона динара, од тога око пет милиона само за беби-пакете – истакла је Дијана Јакшић Киурски.

Ермина Костић и Стеван Мартинов дошли су по поклоне за Искру и Срну.

– Много нам ово значи, свака помоћ је добродошла. И супруг и ја смо запослени. Сналазимо се, за њих ће увек бити – каже мама Ермина.

Јелена и Остоја Ћулибрк стигли су са својом Маријом, која им је треће дете.

– Ово је јако леп гест града, пуно нам помаже, посебно столица – каже Јелена.

Кристина Барна стигла је из Сајана са ћерком Линет, сином Ноленом и мајком Гизелом.

– Дошли смо по поклон и захвални смо граду – каже мама Кристина.

Поклони се новим суграђанима уручују тромесечно. Прошле године добиле су их 422 бебе.

Међу мерама популационе политике локалне самоуправе су и издвајања за незапослене породиље које, шест месеци, добијају по десет хиљада динара. Мајке за прворођено дете добијају 30 хиљада, за друго дете 20 хиљада динара. За трошкове вантелесне оплодње Град годишње издваја два милиона динара.

полиција+10

Девојчица из Мокрина (15) чији је нестанак пријављен полицији 24. јануара, данас је пронађена. Како сазнајемо у Полицијској управи девојчица је у добром стању, није повређена и својевољно је отишла од куће.

О овом догађају обавештене су и надлежне службе, након што је након што је пријављено да је девојчица нестала.

ЛОВЦИ РУСКО СЕЛО

Протеклог викенда завршена је сезона лова која је почела 2. октобра. Јесења или како ловци кажу, главна, ловна сезона, завршена је 28. јануара, али ће се предатори ловити до краја фебруара јер је примећен повећан број штеточина, сазнајемо од Бошка Добранића, председника Ловачког удружења „Зец“ из Руског Села.

-У ловишту има превише предатора и на нама је да се потрудимо и да смањимо њихов број јер на тај начин спашавамо племениту дивљач. На терену је последњих година све мање зечева. На жалост, и срндаћа је све мање и уколико се нешто не промени то ће бити проблем. Уочили смо овај проблем, али још увек нисмо сазнали узрок – рекао је Добранић.

Међу ловцима се помиње вирусно обољење које утиче на срндаће, говори се и о већем броју предатора, али и немару људи због тровања глодара којих је ове јесени и зиме више него што је то уобичајено за ово доба године.

-И ловци из других удружења деле наше сумње и забринути су јер је и у њиховим ловиштима примећен недостатак срндаћа. Максимално се трудимо да хранимо дивљач, износимо со и чувамо ловиште. Следеће године наше удружење прославља 100 година постојања и сама та чињеница да постојимо читав век говори о нашој озбиљности и жељи да чувамо традицију лова – додао је наш саговорник.

Ловци, али и ловочувари су константно на терену како би спречили криволов, али и недозвољену сечу шума.

-Једно смо од ретких удружења које је успело да сачува наше шуме односно шумарке који су и последње станиште за дивљач која је угрожена јер нема где да се сакрије – закључио је  Бошко Добранић.

У Руском Селу ловство је породична традиција тако да удружење „Зец“ окупља 60 чланова међу којима има доста старијих мештана.

пензионери 2

Завршено је пријављивање за бањску рехабилитацију о трошку ПИО фонда коју, сваке године, оствари око 120 пензионера из нашег града. Очекује се да ће тако бити и ове године, сазнајемо од председника Удружења пензионера Кикинде, Милана Периза.

– Документацију за бесплатан боравак у бањи предало је у Кикинди око 400 пензионера. Коначну одлуку доноси комисија ПИО Фонда која у обзир узима висину пензије и старост пензионера. У понуди је било шест бања у Војводини и 20 у Србији. Уколико постоји и документација о болести, комисија ће и то узети у обзир приликом одређивања у коју бању ће упутити подносиоца захтева – каже Периз.

Пријаве су се примале до 25. јануара, а ранг листа се објављује 24. радног дана од дана истека огласа и биће истакнута на вратима Удружења пензионера у Кикинди.

Право да конкуришу за десетодневну бесплатну рехабилитацију у бањама и лечилиштима Србије имали су корисници чија пензија износи до 39.850 динара, који немају друга лична примања осим пензије и нису користили рехабилитацију почев од 2020 године.

У Удружењу пензионера подсећају и да је у току снабдевање пензионера огревним дрветом и угљем.

– Цене су ниже неко у другим удружењима јер смо ми чланови савеза пензионера Војводине и Србије и остварујемо посебне погодности у снабдевању пензионера оним што им је од животне важности – напомиње Периз.

Огревно дрво продаје се по цени од десет хиљада за град и 10,5 хиљада за села по кубику, а цена угља је 17 хиљада динара. Плаћање је у 12 месечних рата, одбијањем од пензије, без камате, и интересовање је велико, каже Периз и додаје да се, у току једне године, прода 200 до 250 кубика дрвета.

Он, такође, подсећа кориснике пензионерских картица да, захваљујући уговору склопљеним са СЦ „Језеро“, могу да користе затворене базене по цени од само 60 динара (пуна цена је 300 динара). Пливање је веома добро и важно у рехабилитацији и рекреацији, као и за унапређење здравља свих, а посебно особа у трећој животној доби, подсећа председник Удружења пензионера.

полицијска управа

Друштвеним мрежама шири се вест да је нестала петнаестогодишња девојчица из Мокрина. У Полицијској управи у Кикинди потврђено нам је да је пријављен нестанак малолетне девојчице са подручја града, да су обавештени надлежно тужилаштво и Центар за социјални рад и да полицијски службеници раде на њеном проналажењу.

Незванично, оно што се може видети у апелу на друштвеним мрежама, девојчица је последњи пут виђена у Мокрину 20. јануара, а њен нестанак Полицији је пријављен четири дана касније,

4б5бф7бц-бф20-4466-8ф8ф-3589ц3а7200е

Свечано, у Народном позоришту, запослени и ученици Основне школе „Свети Сава“ обележили су Дан школе и школску славу. Богат музичко – сценски програм припремили су учитељи, наставници и ђаци, а међу великим бројем добрих ученика истакло се шесторо најбољих ученика осмог разреда: Огњен Орашанин, Лара Адамов, Сташа Блажић, Никола Андрић, Ана Војводић и Јована Карић.

Захваљујући преданости учитеља и наставника Сташа Блажић успела је да са најбољим оценама савлада задато градиво, али и да се издвоји из појединих предмета.

-Подједнако волим друштвене и природне предмете, тако да сам успехе остварила на такмичењима из српског језика, математике, хемије. Пуно знања стекла сам и у оквиру школских пројеката у којима сам учествовала. Планирам да упишем природни смер Гимназије „Душан Васиљев“ – открила нам је Сташа.

И Огњену Орашанину основна школа остаће у најлепшем сећању.

-Трудио сам се и успео у томе да остварим одличан успех током досадашњег школовања, а имао сам и резултате на такмичењима. Пронашао сам се у решавању задатака тако да сам био први из математике, а и енглески за мене није страни језик, јер сам освојио високо друго место. Основна школа остаће ми у најлепшем сећању – сазнајемо од Огњена.

Ове године Дан школе обележен је многобројним активностима те су ученици имали прилике да учествују у турнирима у таблићу, шаху, на ликовном конкурсу, такмичењу у лепом писању, да се опробају у угледним часовима и иконописању.

-У све активности укључили смо и друге школе, а посебно бих истакла спортски турнир организован у Спортском центру „Језеро“. Доделом плакета „Свети Сава“  нашим најбољим ученицима желимо да честитамо на труду и иницијативи коју су показали током основног школовања и да им на овај начин покажемо да су они понос наше школе – додала је директорица Гордана Рацков.

Свечаној академији су присуствовале колеге из других школа и родитељи, али и чланице Градског већа Валентина Мицковски и Мелинда Гомбар.

-У име Града и лично име свим ученицима и просветним радницима честитам школску славу уз жељу да остварују што боље успехе и резултате. Ово је прилика да се још једном подсетимо на првог српског просветитеља и да негујемо праве вредности – напоменула је Валентина Мицковски.

Сајан 2024 (3)

На стварању бољих услова за живот за све мештане у Сајану се ради непрекидно – у Савету Месне заједнице договарају се најхитнији послови и новац се усмерава према приоритетима.

– За ову годину најважнија је реконструкција лименог крова на згради у којој је вртић „Медењак“. Објекат је изграђен пре три деценије и у њега није улагано. Кров прокишњава и ови радови су нам приоритет – каже председник Савета Месне заједнице, Золтан Тот. – Следећа инвестиција биће замена гасних котлова у згради Дома културе. Потребно је поставити енергетски ефикасне котлове јер су постојећи потпуно дотрајали.

Вредност радова на згради вртића је 15 милиона, док енергетско ефикасни котлови за Дом културе коштају пет милиона динара. Ова средства планирана су за инвестиције у Буџету града Кикинда за 2024 годину, напомиње Тот.

Према плану договореном на Савету Месне заједнице, наставиће се уређење коловоза у краћим улицама у којима нема асфалта. Постављају се гребани асфалт или туцаник, па ће ове године посао бити завршен у улици Хуњади Јаноша, а затим ће се уредити коловоз у улицама Краљевића Марка и у Ужичкој, каже Тот.Средствима које Град редовно опредељује од издавања пољопривредног земљишта биће уређени атарски путеви, подсећа Тот и обећава решавање једног великог проблема у селу.

– Уклонићемо дивљу депонију и поставићемо камере, како бисмо решили тај проблем – каже Тот. – За овај посао Град је аплицирао за средства у Покрајинској влади и одобрено нам је пет милиона динара.Из буџета града за ову годину Месној заједници Сајан одобрено је девет милиона динара. Нешто мање од два милиона динара биће усмерено на дотације удружењима која раде у овом месту.

– Трудимо се да обезбедимо средства за пројекте – приредбе и манифестације за сва удружења која делују на територији Месне заједнице – наглашава Тот и подсећа да се различите манифестације и светковине у овом месту одржавају деценијама.

Ускршње народне игре биће, ове године, одржане 30. пут, а неће изостати ни чувени Жетелачки дани, Међународно такмичење у кувању, прослава Дана села. „Инсистирамо да се постојеће манифестације мењају и унапређују, да се уводе новине“, напомиње Тот.
Он додаје да је дугогодишњи план Савета и да се уреди центар села и да ће се радити и на томе.

– Константно треба радити на уређењу атмосферске канализације и ту понекад настају проблеми када имамо већу количину падавина. Нису сви власници кућа савесни и не одржавају канале испред својих кућа – истиче Тот.

 

Што се тиче пијаће воде, Тот напомиње да се пречистач и замена цеви очекују следеће године. У међувремену, са лепим временом, вредни мештани укључиће се у редовне акције: уређење парка, чишћење села, пошумљавање, одржавање канала за атмосферске падавине.

У овом месту за пример живи тек око 800 мештана, али ентузијазам, слога и поверење које влада у сарадњи са Месном заједницом, доноси видљиве и корисне промене.

крузни ток из ваздуха (1)

Након што су почетком новембра почели радови на изградњи кружног тока у Башаиду, ових дана приводе се крају. Рехабилитацију коловоза на државном путу Првог Б реда број 13, између Кикинде и Меленаца, финансира  Јавно предузеће „Путеви Србије“ и Град Кикинда. Реч је о изградњи новог кружног тока на улазу у Башаид из правца Меленаца на углу улица Војвођанска и Бранислава Нушића. Извођач радова је „Војпут“ из Суботице, а дипломирани грађевински инжењер Драгољуб Шугић у име извођача радова истиче да је од већих радова остало да се до краја недеље заврши асфалтирање.

-Асфалтирање зависи од временских прилика које нам тренутно не иду на руку. Чим се оно заврши и саобраћајница буде обележена хоризонталном и вертикалном сигнализацијом, кружни ток ће бити пуштен у саобраћај. Преостаће и уређење зелених површина које неће реметити саобраћај – рекао је Шугић.

Дуги низ година мештани Башаида  траже кружни ток  која је једна од такозваних црних тачака Баната. На овој деоници догодио се велики број саобраћајних несрећа са погинулима тако да је  Месна заједница овај пројекат назначила као приоритет. Ово је једна од највећих инвестиција у селу у протеклом периоду и колико значи мештанима, толико значи и свима који користе ову деоницу пута која је веома фреквентна, додао је председник Савета МЗ Бојан Микалачки.

-После толико година чекања изградња кружног  тока се полако приводи крају. Корист је вишеструка јер су сви мештани који се налазе у том делу села добили испред кућа асфалтиране колске улазе и бехатон стазе поред кућа. Решено је и питање одвођења вишка воде кроз атмосферску канализацију, а канали су у поменутом делу села били лоши и често запушени. Овим путем бих се захвалио Јавном предузећу „Путеви Србије“, министру Горану  Весићу и народном посланику Миленку Јованову који су  обећано и испунили, за разлику од претходних деценија када смо имали само празна обећања – навео је  председник Савета МЗ Бојан Микалачки.

Кружни ток са краковима према Меленцима, Бечеју, Башаиду и Торди има око 500 метара саобраћајнице. Уређен је и део сва четири пута и то око 100 метара према Башаиду, Новом Бечеју и Торди и 180 метара према Меленцима. Осим кружног тока биће постављена и нова расвета, а у пречнику до 80 метара према Кикинди, Бечеју, Меленцима и Торди изграђене су пешачке стазе, а уређени су и кишни канали који постоје на овој траси.

Нови улаз на територију Града

Подсетимо и да је крајем августа завршена реконструкција више од пет километара пута између Башаида и Меленаца. У ову инвестицију је уложено 244 милиона динара, а пројекат је био у надлежности Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Изградњом кружног тока заокружиће се целина у рехабилитацији пута који је годинама представљао проблем возачима.

5481ц1ц4-а6д5-47е1-922д-ф2ц518б6ед96

Српска православна црквена општина и Град Кикинда, поводом обележавања успомене на првог српског просветитеља, Растка Немањића организовали су, у Народном позоришту, другу Светосавску академију. Кумови славе били су професори и ученици Техничке школе. Ученици су узели учешће у програму тако да се представио хор, али и ученице које су говориле беседу, истакла је директорица Миланка Халиловић.

-Велика је част што смо одабрани ове године да будемо домаћини Светосавске академије. Хвала Граду и Православној црквеној општини што су нам то омогућили. Наша школа ове године слави 100 година постојања и уз монографију коју ћемо издати и другим догађајима обележићемо век рада – рекла је Миланка Халиловић.

Светог Саву, који се сматра једном од најзначајнијих личности српске историје. Савиндан се обележава у част првог српског архиепископа, просветитеља и творца законодавства, казао је кикиндски архијерејски намесник протојереј отац Бобан Петровић.

-Веома нам значи што смо, уз подршку локалне самоуправе, и ове године организовали Светосавску академију. Велики је значај за цркву, читав град, просветаре, али и за национални идентитет. Срећан сам што су и ове године ученици кумови славе јер је Свети Сава центар свих духовних вредности – навео је протојереј Бобан Петровић.

Поред свештеника, суграђана и представника школа Светосавској академији присуствовали су представници Града са градоначелником Николом Лукачем, који се и обратио присутнима, покрајински посланик Миодраг Булајић и начелник Севернобанатског округа.

-Ово је прилика да још једном промовишемо најуспешније ученике, али и колико је важно образовати се и стицати нова знања. Са једне стране права је прилика да нашим ђацима, али и просветним радницима покажемо да мислимо на њих, а са друге да уксжемо на то колико је Растко Немањић односно Свети Сава био важан у нашој историји јер се сматра зачетником српске средњовековне књижевности и заштитником просветних установа – додао је Богдан.

У програму су, поред ученика, учествовали хор КЦК „Атендите“ и дечији хор „Кикиндијанци“, Женска певачка група АДЗНМ „Гусле“, дечији хор „Чуперак“, хор ОШ „Јован Поповић“ – „Јовине звезде“ и хор при храму Светих Козме и Дамјана „Свети Јосиф Темишварски“. У холу позоришта овом приликом изложени су ликовни радови на тему Светог Саве.

error: Content is protected !!