Пољопривредници организовано, уз подршку Града, уређују атарске путеве

Пољопривредници на територији Града  уређују атарске путеве. Ову иницијативу подржала је и локална самоуправа. Радомир Крнић, председник удружења пољопривредника „Северни Банат“ навео  је да ово први пут да су се пољопривредници из Кикинде организовали да заједно среде пољске путеве. У деловима атара где је земља лошија и путеви су у истом стању.

-Као новоформирано удружење пољопривредника наши чланови као највећи проблем са којим се суочавају навели су неуређене атарске путеве. Чланови управног одбора су представници из сваког села, те смо ову акцију организовали у свих десет катастарских општина. Наишли смо на разумевање Града који је подржао нашу иницијативу – истакао је Крнић и напоменуо да се земља сада обрађује уз помоћ тешке механизације у односу на период од пре свега неколико година када је у пољским радовима учествовала лака механизација, што доводи до ствара ударних рупа. Пошто се заврши уређење, пољопривредници ће брже и без бојазни да ће оштетити машине, стизати до својих парцела.

Највећи проблем са којим се суочавају произвођачи је узурпација пољских путева који су преорани, сужени, заорани, тако да се често на терену затекне да је пут од пет, шест метара, сведен на метар и не могу два трактора да се мимоиђу, истакао је Љубан Средић, члан Градског већа који је посетио произвођаче и уверио се како овај посао напредује.

-Произвођачи схватају да ће уређени атарски путеви њима олакшати кретање у атару. Овај посао требало би да се ради два пута годишње, током пролећа и јесени, како би имали бољи приступ својим њивама, али и да сачувају пољопривредни механизацију која је скупа. Град је обезбедио дизел гориво за свих десет катастарских општина што је наш начин да допринесемо иницијативи да се атарски путеви уреде – рекао је Средић.

Секретарка секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Мирослава Наранчић подсетила је да постоје одлуке и правна акта којима је одређено како треба да изгледају путеви ка и између њива.

-Забрањено је их је заоравати, засипати, сужавати или преоравати односно улазити у њихов посед и сејати културе на атарским путевима. Према одлуци о некатегорисаним путевима управљач је је Јавно предузеће, а постоји и исти правни документ о пољопривредним имањима. За оне који не поштују одлуке предвиђена је казна – казала је Мирослава Наранчић.

Апел представника градске управе је да се сачувају атарски путеви и да се о њима води рачуна читаве године. Средић је најавио и да ће наредног месеца бити расписани јавни позиви у оквиру спровођења политике руралног развоја и подршке пољопривреди.

-За субвенционисање пољопривредне производње опредељено је више од 15 милиона динара у буџету Града. На располагању ће бити 18 мера и позивам суграђане који имају регистрована газдинства да конкуришу како би средства утрошили за унапређење производње – додао је Љубан Средић.

Акцији у Кикинди одазвало се 14 пољопривредника, у Башаиду и Иђошу двадесет, а у Банатском Великом Селу током викенда биће организована иста акција.

А.Ђ.

Don`t copy text!