Видео

SLIKA 6 (Large)

Министар државне управе и локалне самоуправе, др Александар Мартиновић  први пут у овој функцији боравио је у нашем граду. Радну посету искористио је да, заједно са градоначелником Николом Лукачем и начелником Севернобанатског управног округа Мирославом Дучићем, обиђе Градску кућу односно салу у којој се одржавају седнице градске Скупштине и венчања, а коју је неопходно адаптирати и увести систем за електронско вођење седнице. У пратњи домаћина министар Мартиновић посетио је и Будишинову палату, коју је неопходно реновирати. Током шетње Градским тргом, челници Кикинде указали су на зграде којима је неопходна реконструкција спољне фасаде.

-Хвала градоначелнику Лукачу и начелнику Дучићу који су ме упознали са свим пројектима, проблемима и изазовима са којима се суочавају. И Кикинда, као и остале локалне самоуправе, суочава се са дефицитом, пре свега , ИТ стручњака тако да смо разматрали начине њиховог радног ангажовања. Договорили смо да Услужни центар почетком наредне године прерасте у јединствено Управно место уз финансијску подршку Министарства државне управе и локалне самоуправе. Циљ је да грађани на једном месту остваре своја права, да не морају да иду од канцеларије до канцеларије и од шалтера до шалтера и да једним доласком обаве све због чега су дошли. Важно је да убрзамо административне поступке за грађане, али и да олакшамо посао запосленима у Градској управи – истакао је министар Мартиновић.

Поменуто Министарство почетком 2024. године расписаће јавни позив за финансирање пројеката од локалног значаја.

– На представницима Кикинде је да одреде за коју зграду ћемо определити средства за реконструкцију фасаде. Део фасада у центру је уређен, а део је потребно санирати и у томе може да помогне Министарство државне управе и локалне самоуправе. Спремни смо да, или у потпуности, или да значајним делом, исфинансирамо уређење једног објекта у центру – прецизирао је Мартиновић.

 

Разговарало се о локалној путној инфраструктури, као и о могућностима да се у наш град доведу инвеститори који ће обезбедити нова радна места.

-Кикинда је солидно развијена, има инвеститора који су отворили своје погоне, али увек је добро имати једног или два нова послодавца. Потпуно нова Индустријска зона, која је комунално и инфраструктурно опремљена, омогућава да се инвестирање брзо реализује. Град Кикинда, као и читав Округ, у Министарству државне управе и локалне самоуправе имају сигурног и поузданог партнера за сваку будућу сарадњу. Наш циљ је заједнички да унапредимо живот свих грађана овог дела Баната – закључио је министар Мартиновић.

Градоначелник Лукач додао је да се не пропушта прилика да се сваком ко посети наш град укаже на његове лепоте, потенцијал, али и проблеме.

-Заједно са Владом, надлежним министарствима и покрајинским секретаријатима решавамо проблеме и залажемо се да Кикинда буде још лепша и боља. Ефикасност Градске управе, што је и наше стратешко опредељење, од наредне године биће унапређена захваљујући Министарству државне управе и локалне самоуправе. Разговарано је о уређењу фасада на зградама у центру, о Будишиновој палати и унапређењу градског језгра. Залажемо се за очување архитектуре, за увођење е -парламента и још бољу комуникацију са свим суграђанима на територији града. Боље место за живот и рад и боља будућност у Кикинди и Србији је наш заједнички циљ – закључио је Лукач.

Похвале за градско руководство

Министар Мартиновић додао је да је пријатно изненађен чињеницом да се из градског буџета финансирају сва удружења и манифестације припадника свих националних мањина.

 

-Желим да похвалим градоначелника Лукача и његове сараднике на томе што су све мањине равноправно заступљене. У Градској управи запослен је и координатор за ромска питања, а не треба ни посебно истицати да Срби и Мађари живе у слози и да заједно раде на просперитету. Стало нам је до стратешког партнерства Србије и Мађарске која се показала као велики пријатељ наше земље у изазовним и тешким ситуацијама. Председник Републике Александар Вучић и Влада Србије негују никад боље односе између два народа у Србији, али и између две земље – рекао је Мартиновић.

Утисци о Кикинди

Кикинда је леп, чист и уредан град, препун зеленила, утисци су др Александра Мартиновића.

-Овакав трг има мало који град у Србији и на нама је да га очувамо и сачувамо. Кикинда је барокни град са зградама које су старе, али солидно очуване. По мом, скромном мишљењу Кикинда је један од најлепших градова у Војводини – изјавио је министар Мартиновић.

 

 

IMG_1518 izdvojena

Већ по традицији, наранџасти караван обилази градове и позива на „Дане лудаје“. Прва промоција наше највеће и најстарије манифестације организована је у Суботици, а најслађи и најмлађи промотери били су малишани  из вртића „Шиља“ из Нових Козараца. Обучени у плодове јесени уз песму и игру, у пратњи гајдаша и уз неизбежне колаче од лудаје позвали су Суботичане да буду наши гости од 14. до 17. септембра.

-Позивам све Суботичане да буду наши драги гости и да се увере да су Кикинђани добри домаћини, а да је наша манифестација једна од најлепших у Србији. Богат програм пратиће „Банатски фруштук“, „Европски кутак“, мерење најтеже и најдуже бундеве, концерти на Градском тргу, низ културних, али и спортских садржаја који ће окупити велики број спортиста из наше и околних земаља. Кикинда ће током четири дана са правом носити назив највеће гостинске собе Европе – рекао је Драган Пецарски, члан Градског већа на промоцији у Суботици.

Миланка Тутић, чланица Градског већа Суботице напоменула је да Суботичани и Кикинђани имају дугогодишњу одличну сарадњу.

– Ове године манифестација „Погачијада“, која се организује у Љутову, први пут ће се представити у Кикинди. На „Банатском фруштуку“ промовисаћемо традиционалну домаћу погачу са наших простора. Позивам Суботичане да дођу у Кикинду и увере се у гостопримство наших драгих пријатеља – рекла је Миланка Тутић.

Гастрономски, културни, спортски, забавни и многи други садржаји биће доступни свим гостима на 38. „Данима лудаје“.

IMG_1209 (Large)

Немамо море, језеро, реку…Али да су базени Спортског центра „Језеро” одлична локација за све генерације, посебно током тропских дана када се жива у термометру ближи четрдесетом подељку, сведочи препун паркинг који ћете прво уочити приликом доласка.

Наравно, за очекивати је да спас од врућина велики број суграђана потражи на базенима у Кикинди и Банатском Великом Селу. Тако је и овог, последњег августовског викенда, након ког нам, према прогнозама метеоролога, следи освежење уз кишу.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Kikindski portal (@portalkikindski)

IMG_0870 (Large)

Светом литургијом, резањем колача, освештањем босиљка и воде, код црквице на Водицама, Српска православна црква и њени верници обележили су страдање Свете Марине или Огњене Марије, како је још наш народ зове.

Кикинђани се сваке године у великом броју окупе на Водицама, где је 1865.године подигнута црквица посвећена светитељки. Осим наших суграђана било је посетилаца из читаве околине. Вода је  кажу  здрава за пиће и умивање, лечи обољења на кожи и очима, а нарочито је добра за децу.

-Чула сам за ово место и први пут сам овде. Изненађена сам колико је народа и то младих и драго ми је што сам овде. Умила сам се и пила воду, а понећу и кући. Уколико оволико људи верује да је лековита, сигурно је тако  – рекла нам је Жељка Пешут.

Према легенди, извор лековите воде открио је случајно пастир који се ту умио, а имао је ране по телу и ногама. Након што је и преноћио на овом месту, ране су нестале, а народ је почео овде да проналази лек за кожу и очи. Протојереј Бобан Петровић, старешина Храма Светих Козме и Дамјана окупљенима је поручио да не оду са светог места, а да не узму воду.

-Чувајмо, браћо и сестре, наше светиње и наше обичаје. Ова вода је света онолико колико ви верујете да је света, а ово место је свето онолико колико сте ви свети. Немојмо бити себични и не чинимо грехе на овај свети дан – поручио је протејер Бобан Петровић.

Овогодишњи кумови биле су две породице Завишин из Кикинде и Весна Рајков са породицом из Новог Милошева.

-Кумство сам прихватила јер је то велики дар за мене и моју породицу и сваки човек треба да доживи ово бар једном у животу. Верујем да је ово место свето и да је вода лековита. Живим у Цириху и сваке године трудим се да дођем и да присуствујем Литургији за Огњену Марију – истакла је Весна Рајков.

Наредне године кумови ће бити Клаудија Шулц и Слободан Вујовић.

-На овом месту осећам се најлепше. То је разлог што смо прихватили кумство и за нас је ово велика част – напоменула је Клаудија Шулц.

Света Марина рођена је у Антиохији, а пострадала је трагично јер је желела да остане у својој хришћанској вери и није желела да се уда за многобожца који је био царски намесник. Комплекс на Водицама највише посета у дану бележи управо на Огњену Марију. Црква Свете Марине отворена је сваког дана за све који желе да се умију, наточе воду или једноставно се одморе.

Културно добро

Покрајински завод за заштиту споменика културе у Новом Саду 1980. године прогласио је цео комплекс Водице за споменик културе и ставио под своју заштиту. За непокретно културно добро од великог значаја проглашен је 1991. Конак се састоји од црквице, конака и куће чувара.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20230727_101024-scaled copy

Грађевински радови на постројењу за прераду пијаће воде завршени су 95 одсто, машински радови биће готови за месец и по, а електро за три месеца. Изградња фабрике воде,  највеће инвестиције у Кикинди у протеклим деценијама, тече планираном динамиком у шта су се приликом посете градилишту уверили градоначелник Никола Лукач, начелник Севернобанатског управног округа Мирослав Дучић, помоћник градоначелника Светислав Вукмирица и члан Градског већа Небојша Јованов.

-Сви могу да се увере да фабрика воде расте из дана у дан и коначно ће сви Кикинђани имати квалитетну пијаћу воду. Инвестицију су, заједно са Градом Кикиндом, омогућили су Влада Републике Србије, надлежно Министарство, КФВ банка, а вредност радова је око 11 милиона евра. Истрајаћемо у томе да суграђани у 21. веку добију воду за пиће по свим прописаним стандардима. Паралелно са овим пројектом ради се на замени водоводних цеви, магистралном воду, као и на мини постројењима за пречишћавање воде за свако село. Вода за пиће деценијски је проблем и ми ћемо га решити на задовољство свих грађана – истакао је Лукач.

Посао је започет је у јуну 2021. године, након неколико година студиозних припрема. Комплетна опрема из увоза, а која се тиче технологије прераде је већ на градилишту, тако да неће бити никаквих застоја, напоменуо је директор ЈП „Кикинда“ Чедо Гверо.

-Грађевински радови, према садашњем плану, биће завршени до краја октобра након чега ће се приступити даљим корацима за пуштање воде у систем. Објекат са савременом технологијом треба да служи граду минимално 40 година. – казао је Гверо –  У току је и укључивање запослених из Јавног предузећа „Кикинда“ у рад постројења. Фабрика ће запошљавати 21 радника и највећи део биће из постојећег јавног предузећа.

Пошто сви радови буду завршени уследиће њихова провера. Након тога започеће проба са водом.

-То је и најзначајнији део који нас чека. Наша улазна вода је карактеристична и ово ће бити први случај да се од ње направи пијаћа вода која задовољава све прописане стандарде. Аустријска фирма „Униха“, која је носилац технологије, предвидела је да се завршна обрада ради такозваном реверзном осмозом која омогућава да се од морске добије вода за пиће. Не сумњамо да ће наша вода бити по прописима, а током пробног периода најважнија је оптимизација параметара, како би се постигла и најповољнија цена воде за потрошаче – рекао је Мирослав Кресоја из ЈП „Кикинда“.

 

 

IMG_0426 (Large)

Лепу прилику за сусрете, дружење и опуштање имале су вечерас у Мокрину жене из свих 11 удружења у округу. Традиционално, сада већ четвртину века, Удружење жена Мокринa организује окупљање како би се прославио завршетак жетве.

– Слушала сам од старих да је „Жетва-бал“ у давним временима увек организован у ово време, и пре 25 година решиле смо то да обновимо. Осим овог окупљања, дружиле смо се у Мокрину и сваког октобра, такође са свим удружењима из округа и по томе смо јединствени. Надам се да ћемо моћи и ову традицију да наставимо – каже Смиљана Караћ која је председница удружења-домаћина такође већ четвртину века.

Подршку данашњем окупљању у Мокрину дао је градоначелник Никола Лукач који је поздравио госте и нагласио значај оваквих догађаја.

– Ово је леп повод да се жене окупе и уживају у дружењу и то у Мокрину који је познат по гостољубивости и лепој храни. Сигуран сам да то много значи женама које вредно раде и један су од стубова нашег друштва и породице. Увек им треба одавати огромно признање јер нама мушкарцима дају енергију, велика су нам подршка и морамо да их чувамо – рекао је Лукач. – Драго ми је да се традиција наставља. Месна заједница Мокрин и Град Кикинда подржаваће овакве манифестације и убудуће.

Гости из удружења и из других организација у Мокрину дочекани су са хлебом и сољу, размењени су поздрави и поклони, а онда су уследиле вечера и томбола. У сали Дома омладине било је око 130 гостију.

Удружење жена Мокрина тренутно има двадесетак чланица, а могло би да их буде и више, рекла је потпредседница, Зорица Деспотов.

– Бавимо се очувањем народних обичаја и заната и афирмацијом жена на селу, посебно жена треће животне доби. Присуствујемо и помажемо на свим манифестацијам и у селу и у граду – каже Зорица.

Њена старија колегиница, председница je имала важну поруку за жене.

– Свакој жени кажем да дође у Удружење да се опусти мало, мене је то спасило. Окупљамо се недељом и буде нам лепо. Имамо сталне хуманитарне акције, много пута смо носиле помоћ у дечија села. Идемо на дружења, одржавамо нашу просторију са сталном поставком ручних радова у Дому културе. Али немамо подмладак, више не можемо саме ни да спремамо храну оваквим поводима. Младе жене нам не долазе, не знам зашто, седе код куће, не друже се. Верујте ми, разговори и дружења јако су важни за здравље – сигурна је Смиљана.

Лекцијама из богатог искуства председнице Смиљане треба веровати. Благодети упознавања и опуштања у расположеном друштву и уз музику осетили су вечерас сви присутни на „Жетва-балу“. И једва чекају следећу прилику да пресеку ужурбану и пуну обавеза свакодневицу јер енергија и воља коју дајемо једни другима непроцењиве су.

 

 

put 3_2.12.1

Пут Иђош-Ада није легализован, нема употребну дозволу и није безбедан за саобраћај.

Ипак, грађани Војводине су га платили 1,5 милијарди динара.

За додатне радове, фирма „3Д Пројект“ Зорана Милешевића која је била подизвођач подизвођача, сада из градске касе узима још 2 милиона евра. Половина новца је за камате.

 

sns penzioneri

Месну организацију пензионера у Банатском Великом Селу посетили су представници Градског одбора Српске напредне странке на челу са председницом Станиславом Хрњак и потпредседником Николом Лукачем. Са најстаријим мештанима разговарано је о томе како живе, шта им је потребно, који су проблеми и како их решити.

-Константно разговарамо са грађанима, како у граду, тако и у селима. Месна организација пензионера у Банатском Великом Селу једна је од квалитетно организованих и има више од стотину активних чланова, што је важно за ову  заједницу – истакла је Станислава Хрњак – Дуго година постоје и имају заједничке активности које доприносе бољем квалитету живота мештана трећег доба. Током јесени, када временске прилике дозволе, на објекту у ком су просторије биће урађена фасада, а захвљујући помоћи Града и Месне заједнице добиће и намештај.  У ранијим разговорима са њима истакли су да им је потребан фрижидер за просторије удружења.  Стога смо средствима странке и наших пријатеља купили фрижидер, а ову посету искористили смо за дружење са пензионерима, али и договор шта можемо у перспективи да им помогнемо.

Банатско Велико Село друштвено је уређено, мештани препознају потребе једни других и помажу се међусобно, напоменула је Хрњакова.

-Увек смо били блиски са људима који знају и да саслушају, али и да кажу примедбу. Ту смо да помогнемо када год је то потребно. Дужни смо и да им се захвалимо на подршци коју пружају Српској напредној странци – казала је Станислава Хрњак.

Председница Месне организације пензионера Славојка Поповић захвалила је на донацији, која им је, како напомиње била неопходна јер је постојећи фрижидер стар скоро две деценије.

-Посебно хвала Станислави Хрњак и Николи Лукачу који нам увек излазе у сусрет. Наше  просторије свакодневно су место окупљања пензионера, али и осталих Великоселаца. Трудимо се да привучемо нове чланове, а циљ нам је да поново покренемо да се у нашем удружењу играју друштвене игре попут шаха, пикада, карата. Одлично сарађујемо са месном организацијом пензионера из Башаида и Бочара – сазнали смо од Славујке Поповић.

Месна заједница обезбедила је материјал за уређење фасаде, а  радове ће заједничким снагама обавити мештани.

Подсетимо и то да ће у Банатском Великом Селу, али  и Накову, Мокрину и Иђошу до краја године почети изградња мини постројења за пречишћавање пијаће воде, што ће значајно побољшати квалитет живота. Капитално улагање у четири месне заједнице, са 160 милиона динара подржала је Влада Војводине.

 

355164502_572460791725040_7087304835785707777_n

Први овогодишњи Ноћни базар окупио је 44 излагача. Широк и занимљив асортиман својих производа- oд прехрамбених па до декоративних, вредни суграђани представљају на градском тргу вечерас oд 18 до 23 сата и 30 минута.

Вече је пријатно, па је идеална прилика да прошетате до центра града и посетите базар.

Ноћни базари које приређује Туристичка организација Града Кикинде биће одржани и у јулу и августу.

 

error: Content is protected !!