Градоначелник Никола Лукач честитао је свим суграђанима Нову 2024. годину!
Погледајте ВИДЕО
најчитанији портал Севернобанатског округа
Градоначелник Никола Лукач честитао је свим суграђанима Нову 2024. годину!
Погледајте ВИДЕО
Поводом Дан града додељена су градска признања најзаслужнијим појединцима и колективима. На свечаности у Градској кући присуствовао су представници јавног, политичког, привредног, друштвеног, културног спортског живота града. Награде град и похвалнице уручио је градоначелник Никола Лукач који је, обраћајући се присутнима, истакао да на крају сваке године сумирају резултати и праве планови за наредне године.
-Година на измаку била је пуна изазова, али захваљујући јединству, заједништву и вери коју су суграђана имали у нас, помогло нам је да се изборимо са свим недаћама. Реализовали смо значајне пројекте уз подршку републичке и покрајинске владе, што ће наставити у годинама пред нама. Свим добитницима градских признања честитам, али још десетине Кикинђана и организација заслужује ове награде, јер се труде да наш на најбољи начин представе наш град. Жеља ми је да нам 2024. донесе добро здравље, породичну срећу, личне успехе и мноштво нових пројеката који ће нам помоћи да живимо у лепшој и бољој Кикинди. Наредна година биће још изазовнија, али и квалитетнија, боља и успешнија – навео је градоначелник Лукач.

У име награђених захвалила је др Сања Брусин Белош, начелница Одељења хигијене и хумане екологије Завода за јавно здравље. Она и др Вукосав Тркуља, начелник Одељења радиологије Опште болнице, награду „др Ранко Петровић“ су добили за допринос развоју здравства и континуирану бригу о здрављу грађана.

-За мене је ово признање дошло потпуно неочекивано. Више од 30 година радим у здравству и трудим се да допринесем добробити свих нас. Драго ми је што је то препознато и награђено. Уједно то је и обавеза да будем још боља у свом послу – напоменула је др Сања Брусин Белош.
Признање у области привреде и предузетништва „Михаел Бон“ добили су Зора Лагунџин, власница расадника „Доријат“ из Иђоша и Владимир Радовановић, власник „Зеленог драгстора“ за посебан допринос развоју приватног предузетништва. Награде „др Павле Кенђелац“ припала су професору географије Мирославу Гујићу за допринос развоју образовања и Андреју Поповићу, ученику Гимназије „Душан Васиљев“ за постигнуте резултате у области природних наука.

-Већ две деценије радим као професор и трудим се да најбоље што могу пренесем деци знање. Драго ми је што је препознат мој рад, али и што је квиз „Моја Кикинда“, који сам осмислио и који наредне године слави десетогодишњицу, сваке године све бољи. Признање је подстрек да будем још бољи у ономе што радим. Образовање младих је одговоран посао и треба му бити максимално посвећен – казао је Грујић.
У области културе награду „Јован Ћирилов“ за допринос развоју културе добили су глумци Народног позоришта Владимир Максимовић и Никола Јоксимовић.

-Од своје 15 године сам у кикиндском Народном позоришту, више од пола свог живота, и признање је потврда да сам добро изабрао што никада нисам отишао из родног града. Најдраже је када сам пред публиком, а признање посвећујем мајци и покојном оцу – истакао је Јоксимовић.
И директор Културног центра Марко Марковљев добио је исто признање .
-Запослен сам у култури петнаестак година и част ми је што сам добио ово признање. Награда ће бити подстицај за нове културне програме, фестивале и пројекте. Циљ ми је да сви који посете наше културне догађаје оду са њих срећнији него што су дошли и убеђен сам да уживају у њима – казао је Марковљев.

Награде у области спорта „Ника Мирков“ припале су постхумно др Радивоју Брдарићу оснивачу антидопинг контроле у Србији и некадашњој СФРЈ, пиониру научног – биохемијског приступа у тренажном процесу код врхунских спортиста и џудо клубу „Партизан“ за постигнуте резултате. У области хуманости и добротворног рада додељује се награда „Меланија Николић Гаичић“ и њу је добио Горан Гаврић за исказану хуманост и доброчинство.

Похваљени су: индустријска ватрогасна јединица НИС-а у Кикинди, Олга Голушин из Актива жена „Угљеша Терзин“ и Верица Карачоњи за исказану хуманост, вајар Милан Рамаји, сликар из Банатског Великог Села Марко Цветићанин и писац Веселин Мандарин за допринос култури, Немачко удружење Кикинда за допринос развоју мултикултуралности и 20 година постојања и победнице програма „Ритам Европе“ Ена Гогић, Ена Шошић, Милана Рајков и Ива Племић за промоцију града Кикинде.

Петогодишња Емилија Оторанов није скидала осмех са лица када су јој у посету дошли Деда Мраз и градоначелник Никола Лукач и донели јој оно што је желела, а она их је дочекала са медењацима. Нису заборавили ни њеног млађег брата четрнаестомесечног Немању.

– Пожелела сам да добијем праву јелку и Деда Мраз који је прочитао моје писмо испунио ми је жељу. Јелку ћу да окитим и биће то најлепша јелка коју сам имала – рекла нам је Емилија.
Од Емилијиног тате сазнали смо да његова мезимица сваке године пише градском Деда Мразу који ниједне године није пропустио да јој донесе пакетић.
-У писању писма помогла јој је мама, а Емилија га је украсила цртежом. Јелка ће, након што прођу празници, пронаћи место у нашем дворишту – казао је Мирослав Оторан.
И седмогодишњи Михајло Комленић, ученик првог разреда школе „Ђура Јакшић“ добио је оно што је пожелео, као и његова шестомесечна сестра Исидора.
-Градоначелник и Деда Мраз донели су ми хеликоптер и војнички аутомобил. Добио сам и слаткише.Имам пуно играчака, али ове су ми омиљене – открио нам је Михајло.

Михајлова мама Александра Комленић поздравила је акцију Града да свако дете добије новогодишњи поклон.
-Редовно пишемо Деда Мразу који увек оствари оно што је Михајло пожелео. Сваком поклону се обрадује, а ове године посебно је срећан што му је дарове донео градоначелник Лукач. Ово је предиван гест локалне самоуправе – напоменула је Александра Комленић.

Подела новогодишњих пакетића малишанима на територији Града који су писма са новогодишњим жељама убацили у „Кутију жеља” једна је од најлепших акција града и организује се једанаести пут.

-Циљ нам је да сва деца осете чаролију и магију предстојећих празника. Долазак Деда Мраз, вилењака и добре виле са поклонима у њихове домове стварају чаролију и магију коју наши малишани жељно ишчекују и то је оно за шта сви ми живимо. Нема ничег лепшег да нашу децу обрадујемо и да им омогућимо лепо и безбрижно детињство. На локалној самоуправи је да обезбеди деци најбоље услове за живот. Ове године имамо више од 5.500 и град. Деца су та која нас мотивишу да се изборимо са свим недаћама – напоменуо је Лукач и прецизирао да ће најпопуларнији дека на свету са својим помоћницима обићи све малишане на територији Града.

Станислава Хрњак кандидаткиња листе „Александар Вучић Србија не сме да стане”, у име странке и у своје лично име, захвалила се суграђанима на подршци који су им указали на изборима.
Српска напредна странка у Кикинди је освојила 54,92 одсто гласова од укупног броја изашлих на биралишта. Поверење овој партији дало је 15.886 суграђана, што је више у односу на изборе пре годину и по дана. Станислава Хрњак, председница Градског одбора СНС-а и кандидаткиња за покрајинску посланицу „Александар Вучић – Војводина не сме да стане“ захвалила је свим грађанима који су од раних јутарњих сати до затварања бирачких места испунили своју грађанску дужност.
ПОГЛЕДАЈТЕ ВИДЕО:
Своју грађанску дужност на бирачком месту број 9 у Основној школи “Свети Сава” обавио је и градоначелник Никола Лукача који је на биралиште изашао заједно са пордицом, родитељима и децом.

У Кикинди на 35 бирачких места у граду и 25 на селима гласање протиче уредно. У Кикинди је до 12 сати гласало 25,5 одсто бирача.

Конкурс за основну полицијску обуку расписан је јуче, 14. и траје до 29. децембра. Расписало га је Министарство унутрашњих послова, у зависности од потреба појединих подручних полицијских управа и осталих организационих јединица, на основу одлуке Владе о броју приправника које МУП може да прими у току једне године.

За Полицијску управу у Кикинди има места за четири полазника за радно место полицајца, три за радно место саобраћајног полицајца и чак 46 полазника за радно место граничног полицајца.
Право учешћа на конкурсу имају особе које су држављани Републике Србије са пребивалиште у нашој земљи, најмање годину дана непрекидно пре дана подношења пријаве на конкурс, да немају мање од 18, а више од 24 године до дана закључења конкурса, да имају средње образовање и васпитање, у четворогодишњем трајању, или да има завршене основне струковне односно основне академске студије Криминалистичко-полицијског универзитета, да не постоје безбедносне сметње у складу са Законом о полицији, да поседују важећу возачку дозволу „Б” категорије, да испуњавају критеријуме здравствене, психолошке и физичке способности, за заснивање радног односа у Министарству унутрашњих послова на радном месту у статусу овлашћених службених лица.

О свим условима и неопходној документацији конкурса заинтересовани могу да се информишу у подручним полицијским управама и полицијским станицама.
Постоји много прича, митова и легенди о томе зашто су Банаћане Лале? У каквој су вези цвет лала и становници Баната?
Или је, ипак, у питању нешто друго пошто је лала и реч турског порекла и значи домаћин, газда?
Занимљиву причу открива нам Славица Гајић, кустос- етнолог Народног музеја Кикинда.
Погледајте.
Овај пројекат је суфинансиран из буџета Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.
Потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић, вечерас се у Кикинди срела са представницама удружења жена са територије читавог града. Чајанка са дружењем уприличена је у Ресторану „Страјнић“.
– Велико ми је задовољство да потпуно неформално причамо о томе какав је живот у Кикинди и како живе жене у околним местима. Овде су жене свих старосних доби и углавном добро функционишу јер су организоване у удружења која се баве очувањем културног наслеђа крајева из којих су дошле оне саме или њихови преци. Баве се гастрономијом на стари војвођански начин по рецептима њихових мајки и бака – рекла је министарка Гојковић која је и чланица Координационог тела Владе за родну равноправност. – Имала сам прилику да разговарам са младом девојком, пореклом из Башаида, чији су родитељи отишли у Немачку. Сада и она тамо ради у великој фирми која се бави гастрономијом, али су већ купили кућу у Башаиду и сређују је. На моје питање да ли планирају да се врате, она је потврдо одговорила и рекла да мисли да Србија иде у добром правцу и да ће млади људи имати шансу да започну неки посао и да наставе свој живот овде.

Сусрету су, у име локалне самоуправе, присуствовали, градоначелник Никола Лукач, заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и чланица Градског већа задужена за културу и образовање, Валентина Мицковски. Добродошлицу и захвалност за све што је министарка, у сарадњи са локалном самоуправом учинила за наш град, изразио је градоначелник Лукач.
– Жене су носиоци и породице и комплетног друштва јер су одговорније, темељније, марљивије и нама мушкарцима дају мудрост да доносимо квалитетније и боље одлуке. Хвала министарки јер је данас дошла да са нама подели енергију коју заједнички креирамо ка бољој будућности у нашој Кикинди, Војводини и Србији. Знамо колика је борба Владе и нашег председника Вучића да подигнемо нашу Србију и сигуран сам да ћемо у наредном периоду, озбиљним радом, пројектима уз помоћ жена каква је Маја, али и уз вашу подршку овде на локалу, побеђивати и правити још боље резултате – казао је Лукач.

Потпредседница владе и министарка Гојковић изразила је задовољство сарадњом Министарства и Града.
– Драго ми је да имамо дивну сарадњу. У последњих неколико година Министарство је у инфраструктуру у Кикинди уложило 130 милиона динара. Имамо потпуно нову галерију Народног музеја, сада се ради Културни центар, фасада и кров се реновирају и убеђена сам да ћемо, врло брзо, моћи да отворимо и тај адаптирани објекат. То су велика програмска улагања Министарства културе и очекујем нове пројекте на конкурсу „Градови у фокусу“ и наставак сарадње између Министарства и Града Кикинде – истакла је гошћа.

Жене су стуб нашег друштва, озбиљно и промишљено доносе одлуке и убеђена сам да ће све оне изаћи 17. децембра на изборе, да ће гласати за будућност својих породица и да ће сигурно, непогрешиво изабрати листу „Александар Вучић – Србија не сме да стане“, закључила је министарка Гојковић.

Преокренули смо и пробудили Србију и све што смо заједно постигли на испиту је 17. децембра, када ћемо одлучивати куда и како ћемо даље, поручио је Милош Вучевић, председник Српске напредне странке који је са Срђаном Кружевићем, чланом Извршног одбора обишао напредњаке у Кикинди.
Чланови и симпатизери дочекали су га великим аплаузом у Народном позоришту где је у присуству члана председништва Миленка Јованова, Станиславе Хрњак, председнице Градског одбора и потпредседника Градског одбора Николе Лукача, Драгана Кнежевића, Николе Војиновића и Нине Кнежевић, Кикинђанима поручио да воли да долази у наш град и север Баната.

Избори 17. децембра су судбоносни и они нису математика и статистика, нису питање броја мандата, него су питање пута којим ћемо даље да идемо и шта ће бити са нама, додао је Вучевић.
– Знате ви Кикинђани шта вам се десило са фабрикама, како су нестајале једна за другом. Исто се десило у Новом Кнежевцу, Кањижи, Ади, Сенти, Чоки у свим општинама и градовима. Где год да смо се окренули свугде је дошло до пљачкашке приватизације. Са свим недаћама смо се борили и изборили и уздигли смо и вратили достојанство грађанима. Градимо брзу саобраћајницу која ће да повеже Сомбор и Кикинду и да пробуди два крила севера Војводине. Да нам грађани лакше путују, а када лакше путују, мање ће одлазити из својих места. Из ових инвестиција држава приходује и може да повећа плате и пензије. Ја знам да на северу Баната, у Кикинди живи пристојан и добар свет који ваља и себи и народу. Не дајте да нам опет дођу политичке штеточине и да упропасте нешто ново, као што је случај са хотелом у центру и фабрикама које су позатварали. Одлучујемо о нама, људима и животу и пошто смо одабрали да будемо одговорни, на нама је одговорност према садашњој и будућим генерацијама – напоменуо је председник Српске напредне странке.

Са једне стране је листа „Александар Вучић – Србија не сме да стане“, а са друге стране су све друге листе, истакао је Вучевић.
– Једни ће да буду велики Европејци који ће да кажу да је Косово независно, да треба да уђемо у НАТО пакт, уведемо Русији санкције. Други ће да кажу да смо ми издајници, да нисмо довољно велике патриоте, да се куну у љубав према Русији и неће имати никакав проблем да се споје са овим првима. Прве води некадашња Чанкова перјаница Мариника Тепић и несрећни Мики Алексић из Г17 плус, а сигуран сам да се сећате шта су нам урадили са фабрикама и економијом и чувене лажи да ће сваки грађанин добити хиљаду евра и осталих бајки. Мики Алексић упропастио је Трстеник и сада треба да добије шансу да упропасти читаву Србију. Први на листи је Лазовић из „Не давимо Београд“ који има дилему за коју картицу да се пријави јер је још увек студент, а годинама је ближи пензионерском стажу. Синиша Мали сад је направио грешку и пустио је обе картице у исто време тако да је Лазовића довео у дилему за коју картицу да аплицира. На листи имају и Ћуту који је уписао факултет у време када смо Тита сахранили и штафете су још трчале, и није га још завршио. И они ће да нам причају каква ће да нам буде држава и да су за Србију против насиља. Њихов газда Драган Ђилас који је тукао таста и ташту пред бившом женом и заједничком децом најбоље зна како да се бори против насиља. Драган Бјелогрлић који је из зверињака, како зове Србију, добио свега 305 милиона динара, а Бога питај колико је филмова и серија снимио и то је хвала свима нама који смо плаћали порезе који му је то омогућио. Он је такође пример како се борити против насиља јер је истукао режисера Гагу Антонијевића, 20 година старијег, док је седео. Ваљда се борите против насиља тако што блокирате путеве, мостове и хоћете да линчујете оне који пролазе туда. Све то опомиње нас да немамо права да се играмо, да избори нису игра, да избори нису шала, да држава није игра. Владали су сви они од 2000. до 2012. године и видели смо какви су им резултати – истакао је Вучевић.

– Желим да се захвалим свима за рад у претходном периоду јер без вас ова листа и ова политика не би имала смисла. За ових 11 година свашта смо прошли. Биле су највеће поплаве у новијој историји, доносили смо тешке економске мере у оквиру којих смо морали да смањимо плате и пензије, суочили смо се највећим таласом миграција из Азије и Африке, борили смо се против пандемије корона вируса и за људске животе и када смо мислили да смо све прошли почео је рат у Украјини и огромни притисци на нашу државу. Данас имамо и сукоб у Израелу односно Палестини. За све то време смо, захваљујући вама, грађанима, успели да сачувамо државу и да јој вратимо достојанство – казао је Вучевић и додао да Србија више није мачији кашаљ да поступа онако како други желе.
И после тешких економских мера успело се у томе да плате и пензије буду два пута веће него 2012. године, запослено је је више од 550.000 људи у односи на број запослених исте године.
– Успели смо да изградимо 460 километара ауто путева и брзих саобраћајница, брзу пругу са којом идемо ка мађарској граници, 900 фабрика, градили смо клиничке центре и болнице, реновирали и градили домове здравља, школе, вртиће. Променили смо свеукупни амбијент и за све то време чували смо државу. То је резултат који нико не може да нам одузме, али то може да се поништи 17. децембра – подсетио је Милош Вучевић.

За протеклих 11 година нико није морао да брине о курсу динара, данас не мора нико да брине за плате или пензије које ће бити исплаћене и данас се зна да када држава нешто обећа да ће то бити и урађено. Данас је и 28 држава мање признало државу коју Албанци зову Косово, данас се глас Србије боље чује.
– Те ствари се не подразумевају, оне не падају са неба јер се добијају радом, а губе се небригом и неморалом. Све што смо урадили за 11 година је прво полувреме и ја се надам да се нећемо вратити у време када је пола милиона људи мање било запослено, када су фабрике биле закатанчене. Не подразумева се да ће бити боље, не подразумева се да ће плате и пензије да расту, не подразумева се да ће динар бити стабилан и да се такмичимо која ће општина добити више инвестиција, него се то стиче радом. Не подразумева се да ће листа да победи зато што је Александар Вучић њен носилац. Неспорно је да имамо најпопуларнијег и председника државе који има највеће поверење грађана, али не побеђује се само зато на изборима. Побеђује се зато што причате са грађанима, зато што објашњавате шта је политика, зато што смо активни на терену. Имамо да покажемо шта смо радили, али и да истакнемо циљ за будућност. Докле год ова политика може да буде у народу и са народом ми смо на добром путу – саопштио је Вучевић.

Част нам је и задовољство што смо као Градски одбор Кикинда, али и Севернобанатски округ имали привилегију да нас у оквиру радног састанка посети председник странке Милош Вучевић, казала је Станислава Хрњак, председница Градског одбора СНС.
– И у претходним кампањама давали смо свој максимум знајући да је политика Српске напредне странке и председника Александра Вучића приоритет приоритета за ову земљу. У претходних десет година постигнути су изванредни резултати који су отворили врата будућности овој земљи и за то смо спремни да се боримо свим срцем и снагом. Захвални смо вам што сте одабрали да посетите наш одбор у кампањи – прецизирала је Хрњакова.
Састанку су присуствовали и представници општинских одбора из Чоке, Аде, Кањиже, Сенте и Новог Кнежевца, као и чланови Градског одбора Кикинде, али и активисти који су активни у изборној кампањи.

-Наш циљ и наше обећање је, уколико нам грађани дају поверење, да просечна зарада у Србији до 2027. године буде 1.400 евра. Да гарантована зарада буде 650 евра и да просечна пензија буде 650 евра јер пензије морају да прате плате. Хоћу да се захвалим пензионерима који су поднели највећи терет реформи у држави, били су најдисциплинованији и најтиши када смо доносили најтеже мере. Разумели су да је мука стигла државу, а пензионери знају да се са државом не коцка, не због њих, него због њихове деце и унука. Желим да се захвалим нашим дамама јер нас подржава више жена него мушкараца. Оне су боље организованије, лојалније, опрезније, рационалније, ту су да нам помогну да чувамо нашу државу која је женског рода – казао је Вучевић.

Подршка на делу!
Огромно интересовање Кикинђани су исказали за подршку листи „Александар Вучић- Војводина не сме да стане”.

Након што су пре две недеље подржали кандидатуру листе „Александар Вучић- Србија не сме да стане” за ванредне парламентарне изборе када је за свега сат времена прикупљено хиљаду потписа, велики одзив суграђана поновљен је и вечерас у Градском одбору Српске напредне странке у Кикинди, као и у месним заједницама.
Покрајински избори расписани су данас и биће одржани 17. децембра, када и парламентарни.
