Девето јунско вече припало је матурантима Гимназије „Душан Васиљев” који су се у слављеничкој атмосфери- у весељу, радости и уз помало сете, опростили од средњошколских дана.
Пуни утисака које су поделили са нама, били су и ученица генерације Анђелија Кнежевић, као и спортисткиња генерације Марија Марчета.
Свима њима желимо много успехa у остваривању жеља, снова, амбиција…
Град Кикинда данас свечано обележава своју славу, Летњег Светог Николу. Уз присуство великог броја верника, међу којима су били и представници локалне самоуправе, јутрос је одржана свечана литургија у Храму Светог Оца Николе. Затим је, по традицији, литија са великим бројем грађана прошла поред Градске куће и улицама у центру града.
Прослава је настављена у свечаној сали Градске куће у којој је обред резања славског колача водио протонамесник Слободан Дивљаков, старешина храма у Руском Селу. Присутним званицама, представницима привредног, друштвеног, културног и спортског живота града, свим грађанима, славу је честитао градоначелник, Никола Лукач.
– Желим свима здравље, пре свега, и много личне и породичне радости и да сви будемо бољи људи. Све ћемо учинити да задржимо осмехе на лицу младих и да заједнички градимо што бољу будућност у Кикинди и Србији. Да све изазове који су стављени пред нас, заједно превазиђемо, у интересу свих, нашег народа, наше Кикинде и наше дивне државе Србије – рекао је градоначелник.
Четири успешне матуранткиње, Снежана Миолић из Гимназије „Душан Васиљев“, Тијана Грбић из Економско-трговинске школе, Соња Псодоров из ССШ „Милош Црњански“ и Радмила Трајковски из Техничке школе, биле су куме славе.
– Мени је велика част што сам, са ове три сјајне девојке, кума славе свог града. Желим свима да је прославимо у срећи, здрављу, миру и благостању. Ја се стварно надам да ћу се после завршетка студија вратити и у свом граду започети нешто ново – рекла је Тијана Грбић.
У наставку програма, додељене су захвалнице и награде за најбољи славски колач, на такмичењу које Град организује већ 12 година. У Градску кућу стигла су 25 славска колача која су направиле жене, чланице удружења из града и села. Жири који су чинили Снежана Наранчић Јањиловић, Радован Субин и председница, професорица Нада Крстоношић, доделио је награде најуспешнијима.
За најлепши, изабран је колач који је умесила Марија Накрајкућин. Колач Славице Белеслин из Удружења жена „Кикинда“ проглашен је за најукуснији. Апсолутно најбољи, колач најлепшег укуса, изгледа и структуре, стигао је из Дома ученика средњих школа „Никола Војводић“, а умесиле су га Весна Тизић и Бранислава Зарић. Дом ученика је, претходне две године, освајао признања за најукуснији колач, рекао је секретар Дома, Никола Крнић, који је преузео награду.
Слава града Кикинде уједно је и слава Храма Светог Оца Николе и обележава се од 1769, када је започета његова изградња. Након Другог светског рата обележавање славе је обустављено. Обновљено је 2006, а од 2017. године Град и Црквена општина заједно обележавају славу, уз свечану литију.
Школа јахања коју организује Кикиндско коњичко удружење почеће 27. маја. Поред Илије Рађеновића, председника овог удружења, са полазницима ће радити четири младе даме: Јована Рожајац, Наталија Проданов, Лина Величков и Мина Албулов. Школа је намењена деци старијој од пет година и одраслима.
-Прошле године смо имали велико интересовање, с обзиром на то да дуго није било школе јахања у нашем граду- наводи Рађеновић. – Међу тридесетак полазника, било је деце која су долазила из Зрењанина, Српске Црње… И ове године радићемо са суграђанима из Наше куће“ и „Чигре“ који врло радо долазе овде.
Школа јахања одржаваће се викендом и једном или два пута током недеље, што ће зависити од броја полазника.
-Свима бих препоручила да науче да јашу, нема ништа лепше од контакта са овим племенитим животињама, За почетак треба да се упознају са коњима- каже Наталија Проданов (19).
Попут ње, и Лина Величков (15) коње воли од малена.
-Потребно је прво зближити се са животињом. Препоручила бих да заинтересови дођу овде и проведу неко време. Од недавно имам свог коња- додаје Лина.
И Мина Албулов (15) радо ће своју љубав према овим животињама и вештину јахања пренети на другу децу, али и старије.
-Научила сам да јашем на ергели Келебија. Једва сам чекала да се овде отвори школа јахања, да не морам стално да путујем. Сваки коњ је другачији, има свој карактер са којим се треба упознати- напомиње Мина.
Тренуци проведени у природи са овим лепим и грациозним животињама несумњиво су драгоцени, доносе радост и незаборавно искуство. Већ један долазак у Кикиндско коњичко удружење, где вас очекују љубазни чланови, као и три прелепе кобиле и пони Џери, то потврђује.
Десет балона из Мађарске, Словеније, Румуније и Србије винуло се у узбудљиву небеску авантуру у касним поподневним сатима са Старог језера. Било је потребно да то дозволе временске прилике због којих је летење јутрос било отказано.
Путници који су имали прилику да са висине уживају у панорами града и околине, за Кикиндски портал говоре о својим утисцима.
Првим Фестивалом балона који је организовала кикиндска Туристичка организација, суграђани су одушевљени. Задивљујући призор шарених ваздухоплова који се припремају за лет привукао је све генерације суграђана. Сасвим оправдано, што потврђује и наш видео.
Свечано и емотивно било је данас на „Матурантском плесу“ на Градском тргу. У организацији Културног центра, плесу са Европом Кикинда се придружила 16. пут. На почетку манифестације одржан је минут ћутања страдалима и пуштени су бели балони.
На плесу матураната учествовало је око 400 ученика завршних година свих средњих школа уз госте, осмаке, чланове Балетске школе Културног центра и многобројну публику. Од када је плес матураната први пут одржан у нашем граду, пре 15 година, готово осам хиљада младих је, на овај начин, обележило крај једног периода заједничког школовања и живота.
– Млади улазе у ново доба које ће, свакако, бити неизвесније. Град Кикинда мисли на њих, подржава их у новим идејама и реалности која је око нас. Поручујемо им да чувају једни друге, да буду понос својих родитеља, школа и града. Ми ћемо учинити све да створимо још боље услове за живот и рад у најлепшем граду на свету и желимо да се, после следеће фазе свог живота, врате – рекао је градоначелник Никола Лукач, који је, са сарадницима, учестовао на манифестацији.
Манифестацију под називом “Европски фестивал кадрила иницирао је Плесни савез Словеније 2001. године. Први су са Европом почели да плешу матуранти из Краљева, 2005, а затим су се прикључили и многи други градови.
У овом пројекту до сада су учествовали матуранти из Словеније, Чешке, Словачке, Мађарске, Хрватске, Аустрије, Македоније, Црне Горе, Бугарске, Естоније, Турске…
Уједињени у радости заједничког одрастања, послали су поруку – сада и у сваком узрасту важни су другарство, блискост и јединство.
Јавном предузећу „Кикинда“ данас су уручене нова вишенаменска цистерна и ватрогасна опрема, добијене по пројекту прекограничне сарадње Румунија-Србија. Град је за средства Европске уније аплицирао заједно са Градом Зрењанином, Агенцијом за ванредне ситуације из Темишвара, и инспекторатима за ванредне ситуације и жандармерије Жупаније Тимиш.
Примопредаји у ЈП „Кикинда“ присуствовао је градоначелник Никола Лукач са сарадницима. Он је истакао да ово Јавно предузеће неће бити једини корисник опреме.
– Цистерна и опрема ће се налазити у Јавном предузећу, али ће се, по потреби, активирати у Сектору за ванредне ситуације МУП-а. Возило и опрема су нови, функционални и неопходни, и сигуран сам да ће модернизовати рад Јавног предузећа и комплетирати опрему Сектора за ванредне ситуације – рекао је Лукач.
Поред вишенаменске цистерне, капацитета шест хиљада литара, по конкурсу су добијене и три електричне муљне пумпе, четири ватрогасна изолациона апарата за заштиту дисајних путева, моторна тестера, шест моторних прскалица, као и 20 заштитних шлемова са визиром.
Члан Градског већа за привреду и инвестиције, Саша Танацков, рекао је да се пројекат по којем су добијена средства односи превасходно на ванредне ситуације, размену информација и, у случају потребе, пружање међусобне помоћи свих партнера. У Кикинди ће се, током лета, одржати здружена вежба ватрогасних јединица са подручја жупаније Тимиш, Зрењанина и нашег града.
Данас добијена цистерна неопходна је, посебно у предстојећим активностима Јавног предузећа, истакао је директор, Чедо Гверо.
– Овог лета нас, због нове фабрике воде, очекује испирање комплетног система у Кикинди, што значи да ћемо имати дуже прекиде у снабдевању водом, у чему ће помоћи две цистерне са пијаћом водом које сада имамо – рекао је Гверо. – Цистерна има и функцију прања улица, што је нова делатност коју планирамо ускоро да започнемо.
Вредност возила и опреме добијених по конкурсу је 110.564 евра, од чега 85 одсто финансира Европска унија, док се преостали износ обезбеђује из буџета Града.
Код споменика Жртвама фашизмa 1941-1945. данас је обележен Дан победе. Венце су положили: делегације борачких организација, представник руске амбасаде, саветник амбасадора, Олег Ступин, Бесмртни пук Кикинда и Мото клуб „Ноћни вукови“.
– Ове године Дан победе над фашизмом обележавамо у скромнијој атмосфери, без окупљања грађана и свечаног марша Бесмртног пука, због немилих догађаја и страдања у Београду и Младеновцу. Наша порука је да морамо и желимо да очувамо сећање на погинуле борце за слободу, на све наше суграђане, на војнике Србије и целог света који су се борили против нацизма и фашизма, као и у ратовима деведесетих – рекао је Владимир Радојчић, председник Скупштине Ратних војних ветерана Кикинда и повереник Бесмртног пука Србије за Кикинду.
Скуп је протекао у тишини и пијетету према жртвама. Почаст свим страдалима одата је минутом ћутања и полагањем венаца.
Председник Градског одбора СУБНОР-а, Саво Орељ, подсетио је на оставштину палих за слободу и будућност потомака.
– На данашњи дан пре 78 година потписана је капитулација нацистичке Немачке. Тог дана завршен је Други светски рат. Вихор рата однео је више од 70 милиона живота, Југославија је дала око 1,7 милиона жртава. Значајан број жртава имала је и наша Кикинда, око 1.400. На организацији СУБНОР-а и свих сличних удружења остало је да негујемо и младим генерацијама пренесемо културу сећања на све који су пали у борби за слободу – нагласио је Орељ.
Градоначелник Никола Лукач, чланови Градског већа и радници Градске управе су паљењем свећа у Храму Светог oца Николе одали почаст жртвама стравичног злочина у београдској Основној школи „Владислав Рибникар” и масовног убиства код Младеновца.
Овим чином желимо да искажемо искрено саучешће породицама жртава и саосећање у трагедији која их је погодила, а све у нади да се ово никад више не понови, поручили су овом приликом.
Луна парк „Skorpions 3“, на пољани између старог и новог иђошког пута са својим забавним садржајима права је атракција за све узрасте. Два ролеркостера, два мала и један велики рингишпил, тобоган на надувавање, две трамболине, два аутодрома, неки су од забавних садржаја који ће вас на истом месту чекати и сутра, 2. маја.
На бини која је псотављена унутар луна парка, вечерас од 21 сат, наступиће Иван Гавриловић.
КУД „Марија Бурсаћ” вечерашњим концертом на ком су наступили од најмлађих чланова па до ветерана, прославио је 74 године постојања и 27. рођендан од када је рад друштва обновљен. У препуној биоскопској сали у Банатском Великом Селу, свечану атмосферу употпунио је наступ гостујућег КУД-а „Светозар Марковић” из Новог Сада.
-Вечерас је на програму 13 тачака, међу којима је и премијерна изведба кореографије Босилеградско Крајиште – рекао је Милан Врањеш, уметнички руководилац КУД-а.
Рођендан КУД-у је честитао градоначелник Никола Лукач.
-Ви Великоселци чувате традицију, културу и обичаје наших крајева, али и поштујете све друге. КУД „Марија Бурсаћ” је место окупљања свих генерација- истакао је Лукач у обраћању.
Да заслужују све похвале за протекле године труда, рада и неговања традиције, истакла је заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски.
-Посебно заслужују честитке јер су за све ове године рада показали како се на један достојан, доследан и посвећен начин чувају традиција и обичаји једног народа, посебно дух Крајишника. Освојили су престижне награде на бројним такмичењима и најпрестижнијим манифестацијама као што је Сабор фолклора у Србији. Стварају нове песме и игре које имају своју вредност и потенцијал да постану део неког новог културног наслеђа. Мени су посебно драги јер сви чланови улажу толико труда, жеље, енергије и ентузијазма у све то што раде, а љубав према фоклору преносе на млађе генерације- рекла је Јакшић-Киурски.