Видео

плави балони

Плави балони данас су послали важну поруку. Други април обележава се као Светски дан одоба са аутизмом. Тим поводом, дружењу и радионици у Друштву за ментално недовољно развијене особе „Чигра” прикључили су се и чланови Градског одбора Српске напредне странке желећи да им, како је истакла председница тог одбора Станислава Хрњак, пруже подршку свесни потешкоћа са којима се особе са аутизмом и њихове породице сусрећу.

Чланови СНС-а су „Чигри”, у складу са потребом коју су изразили у том удружењу које има тридесетак чланова, донирали телевизор.  Значајан им је, како је указала Сандра Бабић, секретарка Удружења, за музичке и друге активности у оквиру радних терапија.

Подршку „Чигри” можете пружити и ви. Од понедељка, они ће, испред просторија свог удружења у улици Краља Петра Првог, продавати ускршње украсе које су израдили са пуно труда и љубави.

Пронађите времена да их посетите.

фризерај 1

Млади долазе и враћају се у Кикинду, многи и да би овде започели самосталан посао.

Милица Нешковић је свог супруга Васу, Кикинђанина, упознала у родној Суботици, у коју је он стигао пре десетак година у потрази за послом.

Данас је Милица у нашем граду отворила Мушки фризерски салон „Тхе Гентлеман М“.

– Муж је добио понуду за посао у Кикинди и решила сам и ја да дођем као подршка и да почнем да радим самостално. Девет година радим као мушки фризер и сада први пут отварам сопствени салон – каже Милица. – Апелујем на младе да започну свој посао, посебно ако имају занат у рукама. Има посла за све и где год да се оде, треба се само осмелити.

Овај млади брачни пар ће, са сином Богданом, своју будућност наставити да гради у нашем граду. Милица ће, за сада, радити сама, а у плану јој је и да запосли колеге и да прошири посао.

Подршку породици Нешковић данас су пружили и градоначелник, Никола Лукач, и члан Градског већа, Саша Танацков.

– Ово није јединствен случај повратка младих и породица са малом децом, опредељених да овде креирају нову будућност. То је и потврда мени и мојим сарадницима да радимо добре ствари, и додатни импулс да помажемо младима, да обезбеђујемо услове како би они могу да се врате. У нашем граду заједнички креирамо лепши, бољи и безбеднији живот. Радимо на томе да буде више посла и да нас буде још више, да од Кикинде направимо још боље место за живот и рад – рекао је Лукач.

Васа, Милица и Богдан изабрали су Кикинду као лепше место за живот и подизање породице.

Нови, савремено уређени фризерски салон са новом, креативном енергијом, налази се у Улици Димитрија Туцовића 2.

 

ГОСНС донација Гимназија

Поводом обележавања 165 година постојања Гимназије „Душан Васиљев“, данас је овој школи стигао вредан поклон. Градски одбор Српске напредне странке донирао је ђацима, за школску библиотеку 200 књига.

Поклон је уручила председница ГО СНС, Станислава Хрњак.

– Велико ми је задовољство што смо у прилици да, на овако велики јубилеј, дарујемо Гимназију чији сам и ја била ђак. Гимназијалци су ових дана, у различитим програмима, представили своје знање, умеће и посвећеност. Зато нам је важно да им омогућимо да дођу до неких наслова који им, можда, до сада, нису били доступни. Уверена сам да ће и ђаци и професори оправдати важност ове образовне институције и њен свеукупни значај за наш град – рекла је Станислава Хрњак.

Градски одбор СНС континуирано спроводи акције поклањања књига грађанима.

– Договорили смо се да се наша акција, у току ових празничних дана, измести са Трга и да књиге сада поклонимо библиотеци у Гимназији. У питању су наслови широког дијапазона – од белетристике, стручних, научних дела, до књига издатих у Кикинди и оних на страним језицима. Такође смо поклонили комплетна дела Стевана Сремца и Иве Андрића. Увек мислимо на младе и желимо да остану у Кикинди и да нам се врате после школовања – додао је Срђан Сивчев, председник Савета за науку и технологију ГО СНС.

Мирјана Дражић, директорица Гимназије, захвалила је на поклонима.

– Ово је диван поклон за завршницу обележавања нашег јубилеја. Наши ученици радо користе школску библиотеку за припрему за наставу, али и за читање из задовољства.

Станислава Хрњак истакла је да акција поклањања књига траје већ годинама.

– Суграђани увек дивно реагују. У времену развоја технологије, сматрамо да је то веома важно. Људима нудимо различите наслове, свако може да изабере књигу коју жели и добија је бесплатно. Никада не губимо из вида да је писано штиво неопходно. У овом брзом темпу живота све мање стижемо да читамо. Зато се искрено надам да ће то бити мотивација да, не само гимназијалци, него и остали наши суграђани, прочитају нешто лепо.

Она је најавила да ће кикиндски СНС још једну акцију даривања књига на Градском тргу одржати већ наредних дана.

Министар спорта 6

У посети Кикинди данас су били министар спорта Зоран Гајић и покрајински секретар за спорт и омладину, Дане Баста, са сарадницима. Градоначелник Кикинде, Никола Лукач и чланови Градског већа са гостима су обишли фискултурну салу у Основној школи „Вук Караџић“.

Министар Гајић рекао је да је упознат са условима за наставу физичког васпитања и за бављење спортом у Кикинди и околним местима.

– Кикинда је озбиљан град и свакако је потребно унапређење инфраструктуре. Међутим, морамо да се бавимо и људима, наставним кадром, плановима и програмима, у заједничким активностима Министарства просвете и Министарства за спорт и омладину – рекао је Гајић – У синергији са осталим министарствима, водимо рачуна да се спорт и услови за бављење спортом у Србији равномерно развијају. Већ смо започели активности ради побољшања и унапређења наставе физичког васпитања у нижим разредима основне школе, што сматрамо неопходним како би деца, у што ранијем узрасту, почела да се баве спортом.

Када су у питању инвестиције, министар је објаснио да је прво потребно да се  сагледа стање на целокупној територији Србије, да би се утврдили приоритети.

Ђацима у Школи „Вук Караџић“ из Министарства су стигли и поклони – лопте и остала реквизита за наставу физичког васпитања. Са ученицима су се дружили и саветник у Министарству спорта, прослављени одбојкаш, некадашњи репрезентативац, Дејан Бојовић и кошаркаш и репрезентативац, Марко Кешељ.

Покрајински секретар за спорт и омладину, Дане Баста, истакао је да је Секретаријат већ препознао Кикинду као доброг партнера за улагање у спорт и спортску инфраструктуру.

– У протекле три године Покрајински секретаријат је уложио више од 14 милиона динара у спортске клубове. Очекујем да ће Град Кикинда и даље учествовати на конкурсима и сигуран сам да ћемо заједно радити на унапређењу спорта на територији Војводине. У овој школи видели смо да је потребно обновити столарију. Сигуран сам да ћемо, у наредном периоду, то и учинити – рекао је Баста.

Мотив за даља улагања у објекте, спортску инфраструктуру и у клубове су млади спортисти, рекао је градоначелник Никола Лукач. Он је, такође, истакао замисао да у школама са децом, у најранијој фази, раде спортски стручњаци.

– У наредном периоду очекујемо такву реформу. Желимо да реконструишемо салу у Основној школи „Вук Караџић“, али и у осталим основним и средњим школама.  Покушаћемо и да реконструишемо СЦ „Језеро“ који је дом свих наших клубова. Већ смо неке ствари уговорили и, у сарадњи са покрајинским и републичким органима, Град ће радити на унапређењу услова за спортисте, како би достојно репрезентовали Кикинду и како би бављење спортом и здрав живот биле вредност које, на свим нивоима, заједно негујемо.

Директор Основне школе „Вук Караџић“, Иван Пантелић, потврдио је да је, у овој школи, приоритет замена прозора у сали за физичко, али и део крова изнад тог дела зграде, који једино није обновљен. Пројектно-техничка документација је спремна и Школа ће конкурисати за потребна средства.

Госте су дочекале и чланице Женског одбојкашког клуба „КИ-0230“.

– Клуб користи салу ове школе за школицу одбојке. Имамо много деце у клубу, али немамо довољно терена како би сви могли да тренирају. Решење би била сала са више терена или бар још један терен који би нам био на располагању – рекао је тренер, Игор Голијанин.

У наставку посете, у свечаној сали Градске куће, гости су имали прилику да разговарају са представницима спортских клубова који су их упознали са радом и изнели изазове са којима се сусрећу.

душко петров

Када је као тринаестогодишњак тренирао фудбал и ишао у музичку школу, пиштољ и мета нису били његово интересовање. Први пут одлази у стрељану на позив друга који је тренирао овај спорт. Било је то пре више од две деценије. Данас је Душко Петров најтрофејнији кикиндски стрелац и репрезентативац који је „упуцао“ низ сјајних одличја, а овом спорту у Кикинди вратио сјај.

 

годишњица бомбардовања

Достојанствено и свечано Кикинда је обележила Дан сећања на страдале у НАТО агресији и 24. годишњицу од почетка бомбардовања Савезне Републике Југославије. Венце и цвеће на споменик „Туга” положили су представници града на челу са градоначелником Николом Лукачем, припадници војске и полиције, чланови борачких организација, родбина и породице страдалих.

У свечаном програму учествовали су ученици Гимназије „Душан Васиљев” и основних школа „Фејеш Клара”, „Јован Поповић” и „Братство јединство” из Банатске Тополе.

Претходно је у згради Полицијске управе, полагањем венаца и минутом ћутања одата почаст погинулим припадницима полиције.

 

336520141_781343743323504_7062111861309002294_н

Данас се обележава Светски дан шума. Установљен је 1971. године, на иницијативу Европске пољопривредне конфедерације, како би се указало на значај дрвећа и истакле бројне користи шумске вегетације.

Да би се проценат пошумљености Кикинде који је свега један одсто повећао, спроводи се планска садња, организују бројне акције и пројекти. Данас је завршено пошумљавање парцеле површине једног хектара на потезу Дерић, у близини Симићевог салаша. Овде је посађено 1500 младица храста лужњака.

 

Наредних дана, преостају радови у Мокрину и Руском Селу чиме ће бити завршена садња у овој сезони током које је пошумљено 14 хектара и око 18.000 садница претежно храста лужњака и багрема. Корак напред биће предузет у циљу одржавања садница јер ће од 1. априла, у оквиру ЈП Кикинда, почети са радом Служба за одржавање шума и ветрозаштитних појасева, сазнајемо од Миодрага Радовановића, инжењера шумарства у овом јавном предузећу.

Очекује се усвајање нове Основе газдовања шумама за период од 2023-2032 године која ће обухватити око 500 хектара површина уместо досадашњих 289 хектара. Нове парцеле дообијене су на коришћење преко Програма заштите, унапређења и коришћења државног пољопривредног земљишта.

 

336493144_729035498699588_6290694580842857361_н

Садњом стабала у дворишту свог вртића, деца из „Колибрија“ поздравила су долазак пролећа. Двориште и оближњи паркић оплемењени су са двадесетак нових стабала црвенолисне шљиве, кугленог багрема и куглене каталпе.

У садњи су учествовали предшколци који нова сазнања о екологији стичу у оквиру акције „Учимо како и зашто садимо”. Придружио им се и градоначелник Никола Лукач са Богданом Тасовцем, секретаром Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске службе.

Секретаријат за заштиту животне средине у циљу едукације најмлађих, успешно сарађује са вртићима и школама, напомиње секретарка овог Секретаријата Мирослава Наранчић.

-Деца уче како и зашто је важно садити дрвеће. Похвалила бих еко тим Предшколске установе, ово је само једна од активности. Радимо на различитим видовима едукације о животној средини. Наредне недеље имаће активности које се тичу управљања отпадом, направићемо један велики цвет од чепова-најавила је Наранчић.

Поред садње, деца су, у знак поздрава пролећу, одиграла коло.

.-Вртић „Колибри“ је део великог еко тима наше установе. Имамо мноштво акција које се одржавају током целе школске године. Конкуришемо код  покрајине за пројекат „За чистије и зеленије школе“ тако да су се све ове активности у циљу тога да покажемо колико напредујемо у прешколству и колико наша деца знају о очувању природе и околине- каже Александра Лудајић, главни васпитач вртића „Колибри“.

Игралиште 8

На захтев грађана, Градска управа поставила је дечије игралиште на углу улица Партизанске и Стевана Синђелића. Отварању је присуствовао градоначелник Никола Лукач, као и житељи и деца овог дела града.

 

Петицију је покренуо и потписе прикупио Душан Сантрач из Радничке улице, отац троје деце.

– Овај део града има највише деце и дошли смо на идеју да напишемо петицију како бисмо добили игралиште у близини. Цео крај је потписао петицију. Веома смо захвални локалној самоуправи што нам је изашла у сусрет. Деца из овог дела града сада имају своје игралиште – каже Сантрач.

Градоначелник Лукач каже да је задовољан и поносан што може да изађе у сусрет потребама грађанима.

– У Кикинди има све више деце и родитељи желе боље услове за њих. Ми одговарамо на њихове захтеве и жеље и успевамо да обрадујемо малишане. Планирамо да додамо још справа и уредимо земљану површину. Трудимо се да, и на овај начин, мотивишемо младе да остану у свом месту и да се враћају у њега, да се рађа што више деце – рекао је Лукач.

Он је додао да су за ову годину планирани изградња још неколико игралишта,  реконструкција дворишта Економско-трговинске школе и Гимназије, као и терена у Микронасељу. Циљ је да се у сваком селу обезбеде садржаје за најмлађе, истакао је Лукач.

Дечије игралиште има нове справе, меку подлогу и клупе за родитеље и баке и деке који ће долазити са малишанима.

Паце Берар има три унуке. У Кикинди живи више од 30 година.

– Сигурна сам да се овде никада није оволико градило. Игралиште је рађено по европским стандардима. Веома смо захвални.

У изградњу игралишта и набавку и постављање опреме Град Кикинда је уложио  три милиона динара.

Градоначелника дочекао мали Вук Зарић

Долазак Николе Лукача није могао да дочека мали Вук Зарић. Њему и његовој породици су, крајем прошле године, Град и Фондација “Хумана срца” реконструисали и комплетно опремили кућу у Партизанској улици. Вук је данас са родитељима дошао на ново игралиште у комшилуку и да поздрави градоначелника.

Садња МН 1

Трећа акција под називом „Засади дрво“, коју организују Градска управа и „ДМ“ дрогерија уз подршку расадника „Доријат“, одржана је данас код школе и вртића у Микронасељу.

– Озбиљно радимо на пошумљавању наше средине и поносан сам на ову акцију – рекао је градоначелник Никола Лукач. – Ове сезоне Градска управа засадиће око 18 хиљада стабала. Трудимо се да и децу мотивишемо и укључимо у ове активности, да их едукујемо да садњом оплемењују свој животни простор.

Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Града континуирано спроводи пошумљавање Кикинде и околних места, подсетила је секретарка, Мирослава Наранчић.

– Највећи број суграђана је тражио да се пошуми баш овај део Кикинде. Први пут овде садимо кугласти багрем, форзиције, смрчу, бор, црвенолисну шљиву, липу и шаренолисни јавор, укупно 60 стабала.

У оплемењивању простора код школе и вртића помагали су и ученици Основне школе „Жарко Зрењанин“.

Учитељица Мирјана Гурзулов довела је своје одељење, 3-2.

– Дали смо нови живот природи. На овај начин учимо да је волимо и чувамо, будимо еколошку свест код деце – рекла је учитељица Мирјана.

Мина Саблић каже да је научила да је природа много важна и да морамо да чувамо дрвеће.

– Дрвеће не сме да се кида и мора да се залива – рекла нам је Зоја Родић.

Алексеј Лазић је објаснио зашто је дрвеће корисно.

– Због дрвећа имамо кисеоник и зато је оно веома важно. Без њега не бисмо могли да дишемо – закључио је Алексеј.

Деца су обећала да ће сваког дана обилазити своје дрвеће и сигурна су, кажу, да ће запамтити свако стабло које су засадили.

error: Content is protected !!