Видео

SLIKA 6 (Large)

Ministar državne uprave i lokalne samouprave, dr Aleksandar Martinović  prvi put u ovoj funkciji boravio je u našem gradu. Radnu posetu iskoristio je da, zajedno sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem i načelnikom Severnobanatskog upravnog okruga Miroslavom Dučićem, obiđe Gradsku kuću odnosno salu u kojoj se održavaju sednice gradske Skupštine i venčanja, a koju je neophodno adaptirati i uvesti sistem za elektronsko vođenje sednice. U pratnji domaćina ministar Martinović posetio je i Budišinovu palatu, koju je neophodno renovirati. Tokom šetnje Gradskim trgom, čelnici Kikinde ukazali su na zgrade kojima je neophodna rekonstrukcija spoljne fasade.

-Hvala gradonačelniku Lukaču i načelniku Dučiću koji su me upoznali sa svim projektima, problemima i izazovima sa kojima se suočavaju. I Kikinda, kao i ostale lokalne samouprave, suočava se sa deficitom, pre svega , IT stručnjaka tako da smo razmatrali načine njihovog radnog angažovanja. Dogovorili smo da Uslužni centar početkom naredne godine preraste u jedinstveno Upravno mesto uz finansijsku podršku Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave. Cilj je da građani na jednom mestu ostvare svoja prava, da ne moraju da idu od kancelarije do kancelarije i od šaltera do šaltera i da jednim dolaskom obave sve zbog čega su došli. Važno je da ubrzamo administrativne postupke za građane, ali i da olakšamo posao zaposlenima u Gradskoj upravi – istakao je ministar Martinović.

Pomenuto Ministarstvo početkom 2024. godine raspisaće javni poziv za finansiranje projekata od lokalnog značaja.

– Na predstavnicima Kikinde je da odrede za koju zgradu ćemo opredeliti sredstva za rekonstrukciju fasade. Deo fasada u centru je uređen, a deo je potrebno sanirati i u tome može da pomogne Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave. Spremni smo da, ili u potpunosti, ili da značajnim delom, isfinansiramo uređenje jednog objekta u centru – precizirao je Martinović.

 

Razgovaralo se o lokalnoj putnoj infrastrukturi, kao i o mogućnostima da se u naš grad dovedu investitori koji će obezbediti nova radna mesta.

-Kikinda je solidno razvijena, ima investitora koji su otvorili svoje pogone, ali uvek je dobro imati jednog ili dva nova poslodavca. Potpuno nova Industrijska zona, koja je komunalno i infrastrukturno opremljena, omogućava da se investiranje brzo realizuje. Grad Kikinda, kao i čitav Okrug, u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave imaju sigurnog i pouzdanog partnera za svaku buduću saradnju. Naš cilj je zajednički da unapredimo život svih građana ovog dela Banata – zaključio je ministar Martinović.

Gradonačelnik Lukač dodao je da se ne propušta prilika da se svakom ko poseti naš grad ukaže na njegove lepote, potencijal, ali i probleme.

-Zajedno sa Vladom, nadležnim ministarstvima i pokrajinskim sekretarijatima rešavamo probleme i zalažemo se da Kikinda bude još lepša i bolja. Efikasnost Gradske uprave, što je i naše strateško opredeljenje, od naredne godine biće unapređena zahvaljujući Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave. Razgovarano je o uređenju fasada na zgradama u centru, o Budišinovoj palati i unapređenju gradskog jezgra. Zalažemo se za očuvanje arhitekture, za uvođenje e -parlamenta i još bolju komunikaciju sa svim sugrađanima na teritoriji grada. Bolje mesto za život i rad i bolja budućnost u Kikindi i Srbiji je naš zajednički cilj – zaključio je Lukač.

Pohvale za gradsko rukovodstvo

Ministar Martinović dodao je da je prijatno iznenađen činjenicom da se iz gradskog budžeta finansiraju sva udruženja i manifestacije pripadnika svih nacionalnih manjina.

 

-Želim da pohvalim gradonačelnika Lukača i njegove saradnike na tome što su sve manjine ravnopravno zastupljene. U Gradskoj upravi zaposlen je i koordinator za romska pitanja, a ne treba ni posebno isticati da Srbi i Mađari žive u slozi i da zajedno rade na prosperitetu. Stalo nam je do strateškog partnerstva Srbije i Mađarske koja se pokazala kao veliki prijatelj naše zemlje u izazovnim i teškim situacijama. Predsednik Republike Aleksandar Vučić i Vlada Srbije neguju nikad bolje odnose između dva naroda u Srbiji, ali i između dve zemlje – rekao je Martinović.

Utisci o Kikindi

Kikinda je lep, čist i uredan grad, prepun zelenila, utisci su dr Aleksandra Martinovića.

-Ovakav trg ima malo koji grad u Srbiji i na nama je da ga očuvamo i sačuvamo. Kikinda je barokni grad sa zgradama koje su stare, ali solidno očuvane. Po mom, skromnom mišljenju Kikinda je jedan od najlepših gradova u Vojvodini – izjavio je ministar Martinović.

 

 

IMG_1518 izdvojena

Već po tradiciji, narandžasti karavan obilazi gradove i poziva na „Dane ludaje“. Prva promocija naše najveće i najstarije manifestacije organizovana je u Subotici, a najslađi i najmlađi promoteri bili su mališani  iz vrtića „Šilja“ iz Novih Kozaraca. Obučeni u plodove jeseni uz pesmu i igru, u pratnji gajdaša i uz neizbežne kolače od ludaje pozvali su Subotičane da budu naši gosti od 14. do 17. septembra.

-Pozivam sve Subotičane da budu naši dragi gosti i da se uvere da su Kikinđani dobri domaćini, a da je naša manifestacija jedna od najlepših u Srbiji. Bogat program pratiće „Banatski fruštuk“, „Evropski kutak“, merenje najteže i najduže bundeve, koncerti na Gradskom trgu, niz kulturnih, ali i sportskih sadržaja koji će okupiti veliki broj sportista iz naše i okolnih zemalja. Kikinda će tokom četiri dana sa pravom nositi naziv najveće gostinske sobe Evrope – rekao je Dragan Pecarski, član Gradskog veća na promociji u Subotici.

Milanka Tutić, članica Gradskog veća Subotice napomenula je da Subotičani i Kikinđani imaju dugogodišnju odličnu saradnju.

– Ove godine manifestacija „Pogačijada“, koja se organizuje u Ljutovu, prvi put će se predstaviti u Kikindi. Na „Banatskom fruštuku“ promovisaćemo tradicionalnu domaću pogaču sa naših prostora. Pozivam Subotičane da dođu u Kikindu i uvere se u gostoprimstvo naših dragih prijatelja – rekla je Milanka Tutić.

Gastronomski, kulturni, sportski, zabavni i mnogi drugi sadržaji biće dostupni svim gostima na 38. „Danima ludaje“.

IMG_1209 (Large)

Nemamo more, jezero, reku…Ali da su bazeni Sportskog centra „Jezero” odlična lokacija za sve generacije, posebno tokom tropskih dana kada se živa u termometru bliži četrdesetom podeljku, svedoči prepun parking koji ćete prvo uočiti prilikom dolaska.

Naravno, za očekivati je da spas od vrućina veliki broj sugrađana potraži na bazenima u Kikindi i Banatskom Velikom Selu. Tako je i ovog, poslednjeg avgustovskog vikenda, nakon kog nam, prema prognozama meteorologa, sledi osveženje uz kišu.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

IMG_0870 (Large)

Svetom liturgijom, rezanjem kolača, osveštanjem bosiljka i vode, kod crkvice na Vodicama, Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici obeležili su stradanje Svete Marine ili Ognjene Marije, kako je još naš narod zove.

Kikinđani se svake godine u velikom broju okupe na Vodicama, gde je 1865.godine podignuta crkvica posvećena svetiteljki. Osim naših sugrađana bilo je posetilaca iz čitave okoline. Voda je  kažu  zdrava za piće i umivanje, leči oboljenja na koži i očima, a naročito je dobra za decu.

-Čula sam za ovo mesto i prvi put sam ovde. Iznenađena sam koliko je naroda i to mladih i drago mi je što sam ovde. Umila sam se i pila vodu, a poneću i kući. Ukoliko ovoliko ljudi veruje da je lekovita, sigurno je tako  – rekla nam je Željka Pešut.

Prema legendi, izvor lekovite vode otkrio je slučajno pastir koji se tu umio, a imao je rane po telu i nogama. Nakon što je i prenoćio na ovom mestu, rane su nestale, a narod je počeo ovde da pronalazi lek za kožu i oči. Protojerej Boban Petrović, starešina Hrama Svetih Kozme i Damjana okupljenima je poručio da ne odu sa svetog mesta, a da ne uzmu vodu.

-Čuvajmo, braćo i sestre, naše svetinje i naše običaje. Ova voda je sveta onoliko koliko vi verujete da je sveta, a ovo mesto je sveto onoliko koliko ste vi sveti. Nemojmo biti sebični i ne činimo grehe na ovaj sveti dan – poručio je protejer Boban Petrović.

Ovogodišnji kumovi bile su dve porodice Zavišin iz Kikinde i Vesna Rajkov sa porodicom iz Novog Miloševa.

-Kumstvo sam prihvatila jer je to veliki dar za mene i moju porodicu i svaki čovek treba da doživi ovo bar jednom u životu. Verujem da je ovo mesto sveto i da je voda lekovita. Živim u Cirihu i svake godine trudim se da dođem i da prisustvujem Liturgiji za Ognjenu Mariju – istakla je Vesna Rajkov.

Naredne godine kumovi će biti Klaudija Šulc i Slobodan Vujović.

-Na ovom mestu osećam se najlepše. To je razlog što smo prihvatili kumstvo i za nas je ovo velika čast – napomenula je Klaudija Šulc.

Sveta Marina rođena je u Antiohiji, a postradala je tragično jer je želela da ostane u svojoj hrišćanskoj veri i nije želela da se uda za mnogobožca koji je bio carski namesnik. Kompleks na Vodicama najviše poseta u danu beleži upravo na Ognjenu Mariju. Crkva Svete Marine otvorena je svakog dana za sve koji žele da se umiju, natoče vodu ili jednostavno se odmore.

Kulturno dobro

Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture u Novom Sadu 1980. godine proglasio je ceo kompleks Vodice za spomenik kulture i stavio pod svoju zaštitu. Za nepokretno kulturno dobro od velikog značaja proglašen je 1991. Konak se sastoji od crkvice, konaka i kuće čuvara.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20230727_101024-scaled copy

Građevinski radovi na postrojenju za preradu pijaće vode završeni su 95 odsto, mašinski radovi biće gotovi za mesec i po, a elektro za tri meseca. Izgradnja fabrike vode,  najveće investicije u Kikindi u proteklim decenijama, teče planiranom dinamikom u šta su se prilikom posete gradilištu uverili gradonačelnik Nikola Lukač, načelnik Severnobanatskog upravnog okruga Miroslav Dučić, pomoćnik gradonačelnika Svetislav Vukmirica i član Gradskog veća Nebojša Jovanov.

-Svi mogu da se uvere da fabrika vode raste iz dana u dan i konačno će svi Kikinđani imati kvalitetnu pijaću vodu. Investiciju su, zajedno sa Gradom Kikindom, omogućili su Vlada Republike Srbije, nadležno Ministarstvo, KFV banka, a vrednost radova je oko 11 miliona evra. Istrajaćemo u tome da sugrađani u 21. veku dobiju vodu za piće po svim propisanim standardima. Paralelno sa ovim projektom radi se na zameni vodovodnih cevi, magistralnom vodu, kao i na mini postrojenjima za prečišćavanje vode za svako selo. Voda za piće decenijski je problem i mi ćemo ga rešiti na zadovoljstvo svih građana – istakao je Lukač.

Posao je započet je u junu 2021. godine, nakon nekoliko godina studioznih priprema. Kompletna oprema iz uvoza, a koja se tiče tehnologije prerade je već na gradilištu, tako da neće biti nikakvih zastoja, napomenuo je direktor JP „Kikinda“ Čedo Gvero.

-Građevinski radovi, prema sadašnjem planu, biće završeni do kraja oktobra nakon čega će se pristupiti daljim koracima za puštanje vode u sistem. Objekat sa savremenom tehnologijom treba da služi gradu minimalno 40 godina. – kazao je Gvero –  U toku je i uključivanje zaposlenih iz Javnog preduzeća „Kikinda“ u rad postrojenja. Fabrika će zapošljavati 21 radnika i najveći deo biće iz postojećeg javnog preduzeća.

Pošto svi radovi budu završeni uslediće njihova provera. Nakon toga započeće proba sa vodom.

-To je i najznačajniji deo koji nas čeka. Naša ulazna voda je karakteristična i ovo će biti prvi slučaj da se od nje napravi pijaća voda koja zadovoljava sve propisane standarde. Austrijska firma „Uniha“, koja je nosilac tehnologije, predvidela je da se završna obrada radi takozvanom reverznom osmozom koja omogućava da se od morske dobije voda za piće. Ne sumnjamo da će naša voda biti po propisima, a tokom probnog perioda najvažnija je optimizacija parametara, kako bi se postigla i najpovoljnija cena vode za potrošače – rekao je Miroslav Kresoja iz JP „Kikinda“.

 

 

IMG_0426 (Large)

Lepu priliku za susrete, druženje i opuštanje imale su večeras u Mokrinu žene iz svih 11 udruženja u okrugu. Tradicionalno, sada već četvrtinu veka, Udruženje žena Mokrina organizuje okupljanje kako bi se proslavio završetak žetve.

– Slušala sam od starih da je „Žetva-bal“ u davnim vremenima uvek organizovan u ovo vreme, i pre 25 godina rešile smo to da obnovimo. Osim ovog okupljanja, družile smo se u Mokrinu i svakog oktobra, takođe sa svim udruženjima iz okruga i po tome smo jedinstveni. Nadam se da ćemo moći i ovu tradiciju da nastavimo – kaže Smiljana Karać koja je predsednica udruženja-domaćina takođe već četvrtinu veka.

Podršku današnjem okupljanju u Mokrinu dao je gradonačelnik Nikola Lukač koji je pozdravio goste i naglasio značaj ovakvih događaja.

– Ovo je lep povod da se žene okupe i uživaju u druženju i to u Mokrinu koji je poznat po gostoljubivosti i lepoj hrani. Siguran sam da to mnogo znači ženama koje vredno rade i jedan su od stubova našeg društva i porodice. Uvek im treba odavati ogromno priznanje jer nama muškarcima daju energiju, velika su nam podrška i moramo da ih čuvamo – rekao je Lukač. – Drago mi je da se tradicija nastavlja. Mesna zajednica Mokrin i Grad Kikinda podržavaće ovakve manifestacije i ubuduće.

Gosti iz udruženja i iz drugih organizacija u Mokrinu dočekani su sa hlebom i solju, razmenjeni su pozdravi i pokloni, a onda su usledile večera i tombola. U sali Doma omladine bilo je oko 130 gostiju.

Udruženje žena Mokrina trenutno ima dvadesetak članica, a moglo bi da ih bude i više, rekla je potpredsednica, Zorica Despotov.

– Bavimo se očuvanjem narodnih običaja i zanata i afirmacijom žena na selu, posebno žena treće životne dobi. Prisustvujemo i pomažemo na svim manifestacijam i u selu i u gradu – kaže Zorica.

Njena starija koleginica, predsednica je imala važnu poruku za žene.

– Svakoj ženi kažem da dođe u Udruženje da se opusti malo, mene je to spasilo. Okupljamo se nedeljom i bude nam lepo. Imamo stalne humanitarne akcije, mnogo puta smo nosile pomoć u dečija sela. Idemo na druženja, održavamo našu prostoriju sa stalnom postavkom ručnih radova u Domu kulture. Ali nemamo podmladak, više ne možemo same ni da spremamo hranu ovakvim povodima. Mlade žene nam ne dolaze, ne znam zašto, sede kod kuće, ne druže se. Verujte mi, razgovori i druženja jako su važni za zdravlje – sigurna je Smiljana.

Lekcijama iz bogatog iskustva predsednice Smiljane treba verovati. Blagodeti upoznavanja i opuštanja u raspoloženom društvu i uz muziku osetili su večeras svi prisutni na „Žetva-balu“. I jedva čekaju sledeću priliku da preseku užurbanu i punu obaveza svakodnevicu jer energija i volja koju dajemo jedni drugima neprocenjive su.

 

 

sns penzioneri

Mesnu organizaciju penzionera u Banatskom Velikom Selu posetili su predstavnici Gradskog odbora Srpske napredne stranke na čelu sa predsednicom Stanislavom Hrnjak i potpredsednikom Nikolom Lukačem. Sa najstarijim meštanima razgovarano je o tome kako žive, šta im je potrebno, koji su problemi i kako ih rešiti.

-Konstantno razgovaramo sa građanima, kako u gradu, tako i u selima. Mesna organizacija penzionera u Banatskom Velikom Selu jedna je od kvalitetno organizovanih i ima više od stotinu aktivnih članova, što je važno za ovu  zajednicu – istakla je Stanislava Hrnjak – Dugo godina postoje i imaju zajedničke aktivnosti koje doprinose boljem kvalitetu života meštana trećeg doba. Tokom jeseni, kada vremenske prilike dozvole, na objektu u kom su prostorije biće urađena fasada, a zahvljujući pomoći Grada i Mesne zajednice dobiće i nameštaj.  U ranijim razgovorima sa njima istakli su da im je potreban frižider za prostorije udruženja.  Stoga smo sredstvima stranke i naših prijatelja kupili frižider, a ovu posetu iskoristili smo za druženje sa penzionerima, ali i dogovor šta možemo u perspektivi da im pomognemo.

Banatsko Veliko Selo društveno je uređeno, meštani prepoznaju potrebe jedni drugih i pomažu se međusobno, napomenula je Hrnjakova.

-Uvek smo bili bliski sa ljudima koji znaju i da saslušaju, ali i da kažu primedbu. Tu smo da pomognemo kada god je to potrebno. Dužni smo i da im se zahvalimo na podršci koju pružaju Srpskoj naprednoj stranci – kazala je Stanislava Hrnjak.

Predsednica Mesne organizacije penzionera Slavojka Popović zahvalila je na donaciji, koja im je, kako napominje bila neophodna jer je postojeći frižider star skoro dve decenije.

-Posebno hvala Stanislavi Hrnjak i Nikoli Lukaču koji nam uvek izlaze u susret. Naše  prostorije svakodnevno su mesto okupljanja penzionera, ali i ostalih Velikoselaca. Trudimo se da privučemo nove članove, a cilj nam je da ponovo pokrenemo da se u našem udruženju igraju društvene igre poput šaha, pikada, karata. Odlično sarađujemo sa mesnom organizacijom penzionera iz Bašaida i Bočara – saznali smo od Slavujke Popović.

Mesna zajednica obezbedila je materijal za uređenje fasade, a  radove će zajedničkim snagama obaviti meštani.

Podsetimo i to da će u Banatskom Velikom Selu, ali  i Nakovu, Mokrinu i Iđošu do kraja godine početi izgradnja mini postrojenja za prečišćavanje pijaće vode, što će značajno poboljšati kvalitet života. Kapitalno ulaganje u četiri mesne zajednice, sa 160 miliona dinara podržala je Vlada Vojvodine.

 

355164502_572460791725040_7087304835785707777_n

Prvi ovogodišnji Noćni bazar okupio je 44 izlagača. Širok i zanimljiv asortiman svojih proizvoda- od prehrambenih pa do dekorativnih, vredni sugrađani predstavljaju na gradskom trgu večeras od 18 do 23 sata i 30 minuta.

Veče je prijatno, pa je idealna prilika da prošetate do centra grada i posetite bazar.

Noćni bazari koje priređuje Turistička organizacija Grada Kikinde biće održani i u julu i avgustu.

 

error: Content is protected !!