Видео

Козма и Дамјан4

За православне вернике данас је празник посвећен Светим Врачима, а у Храму Светих Козме и Дамјана у Кикинди обележава се црквена слава. У присуству великог броја верника, литургију је служио епископ банатски, Никанор. У име локалне самоуправе, храмовној слави присуствовали су градоначелник, Никола Лукач, и председник Скупштине Града, Младен Богдан.

После литургије, верници су позвани на трпезу љубави коју су припремили овогодишњи кумови славе, породица Каналас, и Црквеноопштински управни одбор.

Празник Светих Козме и Дамјана – Свете Враче, Српска православна црква молитвено слави 14. новембра по новом, односно 1. новембра по старом календару, на дан смрти ових светитеља. Браћа Козма и Дамјан били су лекари и чудотворци. Рођени су у Азији и верује се да су имали исцелитељски дар. Лечили су бесплатно јер им је Бог дао заповест: „Забадава сте добили, забадава и дајте”, зато су и прозвани „безмедни“, бесплатни лекари, односно бесребреници.

Сахрањени су у Фереману на простору Месопотамије и, према веровањима, исцељивали су и после смрти. Последњих деценија лекари их славе као заштитнике своје професије, а Лекарска комора Србије је, 2007. године, и званично тај дан прогласила својом славом.

Верници данас Светим Врачима упућују молитве за оздрављење, травари и народни исцелитељи спремају лековите траве и мелеме. Према веровању, на овај дан не би требало да се раде тешки послови, ни да се излази из куће без преке потребе.

 

 


 

313746523_817992086144598_4624832382240294006_н

За Кикинђанина Слађана Јањића ковачки занат је, не само посао који доноси извор прихода, већ и уметност. Од усијаног гвожђа прави све што муштерије пожеле, али изазове најчешће сам себи поставља.

По занимању је аутомеханичар, радио је и као варилац, а чињеница да се ковачки занат сматра најтежим, није га одвратила од намере да се лати чекића и наковња.

Машине у радионици сам је правио. Његових руку импозантно дело је и змај тежак 150 килограма који вас „дочека“ на улазу у ковачку радионицу.

Необична реклама, признаћете.

 

1667210898589

[supsystic-gallery id=’3′]

На свечаности у Градској кући подељено је 157 пакета за бебе рођене у јулу, августу и септембру ове године. Даривање малишана део је акције „Кикиндског беби клуба“ коју Град спроводи од 2014.године.

Присутне је поздравио градоначелник Никола Лукач са сарадницима.

-Ови осмеси нас мотивишу да радимо још више. Скромни поклони, сигуран сам да ће вам помоћи у првим месецима након рођења детета- рекао је градоначелник Лукач.

Пакети садрже мултифункционалну столицу, пешкир, торбу, ћебе и радосницу. Њихова вредност је 8.700 динара.

-Град још једном показује да смо оријентисани ка породици и деци. Ово је једна од мера из популационе политике и дечије заштите. Желимо да помогнемо родитељима и да развијамо град да буде лепо место за живот. Имали смо широка издвајања из социјалне заштите, 92 милиона динара. За беби пакете опредељено је 4,7 милиона динара- прецизирао је Младен Богдан, председник градске скупштине.

Марија и Бранислав Марков из Мокрина истичу да је свака помоћ, након доласка принове, добродошла.

-Алекса нам је прво дете. Пакет је користан, а родитељима је значајна свака подршка- кажу.

Соња Ступар на пријем је дошла са сином Матејом.

– Ово нам је треће дете. Пакети су практична помоћ за родитеље- искрена је Соња.

Акцијом “Кикиндског беби клуба” одушевљени су у Фондацији „Хумана срца“.

-Желимо да будемо мало преписивачи па да овај диван догађај проширимо на целу Србију. Уз стручну помоћ Града Кикинде, желимо то да урадимо и у другим градовима. Надам се да ће нам градоначелник Лукач изаћи у сусрет са сугестијама- каже Николина Ђујић из ове фондације.

310798860_483654920363435_1981733633236884474_н

Изградња постројења за прераду пијаће воде, највећа инвестиција у Кикинди у протеклих неколико деценија, тече планираном динамиком, па ће хигијенски исправна вода потећи из славина до краја наредне године. То је констатовано приликом данашње посете министра грађевинарства, инфраструктуре и саобраћаја Томислава Момировића који је заједно са градоначелником Николом Лукачем и његовим сарадницима обишао градилиште.

– Будите уверени да ћемо за грађане Кикинде обезбедити чисту пијаћу воду, по највишим стандардима Европске уније и Републике Србије. Из технолошког угла, ово је јако сложен пројекат, зато смо укључили најквалитетније стручњаке из Немачке, радимо са КWФ банком и пажљиво спроводимо овај пројекат који је у почетку коштао 9,6 милиона евра, а временом и нарочито после почетка рата на истоку, цене свих сировина су порасле. Ми смо у Влади донели одлуку да, када је овај пројекат у питању, аутоматски излазимо у сусрет како бисмо убрзали реализацију пројекта и како не би ни у једном сегменту био доведен у питање. Морамо да решимо вишедеценијски проблем града Кикинде и посвећени смо да овај пројекат доведемо до краја, да следећег октобра грађани добију квалитетну пијаћу воду, и да после тога овај успешан пројекат имплементирамо и у другим локалним самоуправама- нагласио је министар Момировић.
Инвестиција је вредна 11,4 милиона евра и највећа је у протеклих неколико деценија у Кикинди, прецизирао је градоначелник Лукач.
-Влада Републике Србије и Министарство грађевинарства имали су много разумевања према овом проблему и сигуран сам да ћемо заједничким радом овај пројекат реализовати и крајем следеће године добити квалитетну пијаћу воду која задовољава Правилник о хигијенској исправности. Одабир технологије је добар, изградњу фабрике прати и изградња водоводне мреже, а урадићемо и магистални вод у наредном периоду. Захваљујем се Влади и ресорном Министарству, као и Покрајинској влади на значајној подршци – нагласио је градоначелник Лукач.

[supsystic-gallery id=’1′]

ДЕЈАН ПЕТРОВИЦ

Најпрепознатљивији амбасадор српске трубе  Дејан Петровић и његов Биг Бенд заокружиће разноврсну музичку понуду 37. „Дана лудаје“. Јединственим комбиновањем српске изворне музике са познатим светским хитовима, ови музичари са собом доносе посебну магију, а њихове наступе, где год били, прати одушевљење и овације публике.

Син познатог мајстора трубе Миће Петровића, на позорници је први пут засвирао још као шестогодишњак. Са 12 је већ имао свој оркестар, а 2006. године, на Сабору трубача у Гучи, добија најпрестижније признање и постаје најмлађи добитник „Мајсторског писма“.

Широм света наступа и постаје познат по извођењу српске традиционалне музике коју комбинује са модерним елементима. Сарађивао је  са бројним славним уметницима. Освојио низ престижних награда. Да Дејан Петровић и Биг Бенд никога не остављају равнодушним, увериће се публика у недељу на градском тргу.

 -У Кикинду долазимо са великим срцем, пуним љубави и добре музике. Публици бисмо поручили да дођу у што већем броју и лепом расположењу и да заједно направимо једно прелепо вече за памћење- каже Дејан Петровић.

Уз много посвећености и рада, успеси су се низали, па не чуди да је врсном музичару који је у препознатљивом маниру успео да споји „старке и опанке“, тешко да издвоји најдраже тренутке у каријери.

-Искрен да будем, то је једно од тежих питања за мене, баш из тог разлога што је било доста лепих тренутака и што често неки следећи надмаши онај претходни. Тако ми је, на пример, пре 12 година, када сам проглашен за „Прву трубу“ на првом међународном такмичењу трубача у Гучи, то био један такав тренутак. Годину дана након тога уследио је први солистички концерт у Сава Центру, па пар година након тога први наступ на Егзиту, и увек се ти најдражи тренуци смењују, а каријера, хвала Богу још траје, па ни сад не бих могао издвојити и одлучити се за неки посебан тренутак, али ћу их некада сигурно резимирати.

Дејан је четврта генерација трубача у својој породици. Власник титуле „Прва труба света“ воли да слуша различите жанрове, у зависности од расположења или окружења.

-Волим подједнако и домаћу традиционалну, а и страну музику, често и само инструменталну.

Потврђује да трубачи нису имуни ни на тамбурашки штимунг и војвођански мелос.

-Иако нисам из равничарских крајева, веома ми се свиђа тамбурашки мелос и музика, јер сви ти тамбурашки оркестри имају неку посебну енергију исто као сто трубачки оркестри имају неки „вајб“ који људе не оставља равнодушним.

ВанГог

Кикинда заузима посебно место у срцу певача, гитаристе и фронтмена легендарног рок бенда „Ван Гог“. Звонимира Ђукића Ђулета за наш град вежу војнички дани. Тих „Златних осамдесетих“ почиње и успешна музичка каријера једног од најпопуларнијих рок састава који ће сусрет са кикиндском публиком имати 16. септембра на 37. Данима лудаје. У ноћи високог напона, емоција и енергије очекују нас стари хитови, али и наслови са последњег албума „Море без обала“.

-Мирис града, мирис јабука, осмеси људи је нешто што се не никад заборавља. Радо се враћам у Кикинду, емоције ме стигну, сећања не бледе, а слике имају посебно место у мом срцу. Радујем се концерту , верујем да ће и старија и млађа публика наћи место испред бине и да ћемо заједно у сат и по времена наступа затрести град рокенролом. Дођите да заједно славимо живот. Ван Гог ће свирати као да је први и последњи пут- каже Ђуле у разговору за Кикиндски портал.

Иако се  „Ван Гог“ одавно великим словима уписао у рокенрол историју на овим просторима, елан и занос их не напуштају. Од  „Трагова прошлости“ до „Мора без обала“ инспирација су, открива Ђуле, свакодневне слике из живота.

-Стекли смо пуно пријатеља, обишли свет, упили нова искуства,  доста тога научили. Свака нота и сваки стих сликају неки тренутак за сва времена. Рокенрол не може да досади. Сусрет са људима је увек ново искуство, од града до града, ту је увек осмех, раширене руке, загрљај, по која домаћа да се наздрави. Све то заједно са циљем да уз музику, осмехе и позитивно расположење славимо живот- истиче Ђуле.

У времену када превладавају другачији музички апетити, вођа популарног бенда, ипак, нема дилему да ли је рокенрол пропао.

-Рокенрол је у срцу сваког младог човека јер постоји бунт. Рокенрол је начин и стил живота и он никако не бледи. Покреће и младо и старо. Песме које је изнедрио од шездесетих, седамдесетих, осамдесетих година остају. У срцу је рокенрол непокољебљив и непоткупљив, само напредак технологије  чини да неке ствари данас звуче мало другачије. Али чувамо искру. Кад неко каже да је РнР  умро или се предао, то није истина. Он се само у правом тренутку сачува и повуче мало у себи, прикрије да би се дао неким новим генерацијама пуног срца.

Адреналинске наступе овог рок састава одлично осликава назив актуелне турнеје „Високи напон“.

– Верујем да ће доста људи доћи и из других градова, ово је прилика да се на овој турнеји видимо, заиграмо и запевамо сви у глас. Не пропустите ноћ високог напона, емоција и енергије- позива фронтмен „Ван Гога“.

 

„Боље да сам друге љубио“, „Светлана“, „Ратне игре“, „Свет се брзо окреће“ само су неке од легендарних песама групе „Кербер“ које ће се орити кикиндским тргом у петак увече. Љубитељи квалитетног рок звука немају ниједан разлог да сумњају да ће Нишлије врелим наступом запалити кикиндску публику која поодавно није била у прилици да их чује и види у свом граду.

-Стварно је прошло много времена од када смо свирали у Кикинди. Задњих година смо питали и менаџере зашто је то тако. Нисмо имали неки ваљан одговор. Сећања на Кикинду нису избледела јер смо имали баш јаке фанове и велику подршку публике. Надам се, да ће та узајамна енергија бити и сада- каже фронтмен и певач бенда Горан Шепа Гале за Портал Кикиндски.

Хард рок састав „Кербер“ појавио се на музичкој сцени бивше Југославије 1981. године. Публика, али и критику убрзо осваја сјајним ауторским нумерама и препознатљивим Галетовим вокалом. Наступали су широм бивше земље, али и у Грчкој, Великој Британији, СССР-у.

. Публика је ,свакако, разлог нашег дугог постојања. Без фанова, ништа нема смисла. Ту је и стална глад за свиркама, путовањем. А песме су саме нашле своју дуговечност- одговара Гале на питање о тајни дуговечности „Кербера“.

Дели наше уверење да рокенрол публика свуда уме да препозна квалитет и емоције.

-Па то и јесте срж свега. У разним земљама, где људи не знају наш језик, некако врло брзо успоставимо контакт. Па то је та мелодичност, енергија, непосредност и нешто што спаја. То је та наша моћ. Ви можете очекивати надахнут бенд, а ради се о бенду који се ужелео Кикинде – поручује фронтмен групе „Кербер“ пред наступ у Кикинди 16. септембра на 37. Данима лудаје.

(Фото: Фејсбук Кербер)

error: Content is protected !!