Певало се, играло, забављало и дивно дружило на дочеку Дечје Нове године. Права слављеничка атмосфера окупила је велики број малишана који су, у друштву Деда Мраза и другара из Дечјег позоришта „Лане” испратили стару и дочекали Нову годину.
Организатори традиционалног празничног програма за најмлађе суграђане су Туристичка организација и Град Кикинда.
Суграђани Оливера и Душко Петров пре четири године отворили су Фрида Сугар Арт & Тапас бар. Овај угоститељски објекат је пријатним амбијентом и угодном атмосфером, захваљујући укусном менију, неодољивим и декоративним тортама, као и забавном кутку за децу, али и љубазном особљу, убрзо постао омиљено место сусрета свих генерација.
Пословна девиза да је неопходно стално улагати и развијати посао, а понуду за посетиоце освежавати новинама, уз упорност и пословну интуицију, показала се као добитна. Баш као и одлука да Оливера и Душко, иначе успешан спортиста и стрелац репрезентативац, после боравка у иностранству и у Новом Саду, за одрастање деце и свој породичан посао, ипак, одаберу родну Кикинду.
У Центру за пружање услуга социјалне заштите, „Нашој кући“, радости никада не недостаје. Данас је, ипак, било још више јер се са узбуђењем чекао Деда Мраз који је, са Снежном краљицом, донео корисницима новогодишње пакетиће – дар Града. У посету је стигао градоначелник, Никола Лукач, за којег је припремљен посебан дочек и поклони.
– Већ традиционално годину завршавамо посетом корисницима „Наше куће“. Њихова радост и срећа дају нам мотив више да још боље радимо. Захваљујем запосленима на посвећеном раду. Град све чини да унапреди садржаје и да корисницима боравка омогући нормалнији и лепши живот, да се и они и њихови родитељи овде лепше осећају – рекао је Лукач.
„Наша кућа“ има 28 корисника који су данас стигли на прославу са својим родитељима. Сви су се посебно припремали за овај дан, каже в. д. директорица, Николета Чујић.
– Нова година је период када волимо да се окупимо, а данас славимо све лепо што нам се догодило. Празници су нам јако значајни и много им се сви овде радујемо. Захвални смо за пакетиће и посету градоначелника – рекла је Николета Чујић.
Светлана Калинов, корисница дневног боравка пожелела је да упути честитке поводом предстојећих празника.
– Јако смо срећни и задовољни и хвала градоначелнику и Деда Мразу и Снежној краљици што су дошли да нас обиђу. Данас славимо и имаћемо и журку – каже Светлана. – Желимо срећну нову годину свим грађанима и свој деци света.
Уз најлепше и најискреније жеље из „Наше куће“, испраћени су гости, а домаћини су остали на прослави приређеној за њих и њихове родитеље.
Захваљујући сарадњи Града и Фондације “Хумана срца”, шесточлана породица Зарић из Кикинде празнике ће провести у својој новој кући. На иницијативу градоначелника, Николе Лукача, Фондација је помогла Зарићима и њихова полуизграђена кућа потпуно је завршена и опремљена.
Зарићи су се управо уселили у кућу и данас су дочекали прве госте. Усељењу су присуствовали градоначелник, Никола Лукач, члан Градског већа задужен за омладину и спорт, Драган Пецарски, и оснивач и управитељ Фондације “Хумана срца” из Београда, Данијела Василијевић.
– Заједно смо успели да овој породици остваримо њихов сан да живе пристојно у новој кући. Ова деца сада имају лепе услове за живот и много бољу будућност. Град ће и даље подржавати све акције помоћи социјално угроженима и трудити се да им вратимо осмехе на лице – рекао је Лукач.
Полуизграђену кућу Зарићи су купили пре две године. У кући није било струје и кров је био дотрајао. За 50 дана постављен је нови кров и урађени су сви грађевински радови, као и нова инсталација. Кућа сада има сто квадрата опремљеног простора, са две дечије собе.
– Заиста смо поносни на овај пројекат. Било је много изазова, али смо све успели да превазиђемо захваљујући сарадњи са Градом. Велико нам је задовољство што ће ова породица празнике провести у свом новом дому – изјавила Данијела Васиљевић.
У грађевинске радове, грејање, намештај и белу технику, уложено је око 50 хиљада евра. Јелена, Вук, Немања и Никола од данас, са родитељима, Маријаном и Срђаном, уживају у свом новом дому и могу, растерећени брига о егзистенцији, да уђу у нову годину.
Легендарни глумац, редитељ, песник и музичар Раде Шербеџија кикиндској публици приредио је незаборавно музичко и поетско вече. Преп препуном салом кикиндског позоришта наступио је са бендом „Западни колодвор“. Извели су песме са новог албума „Не окрећи се сине“, али и добро познате нумере. За концерт се, очекивано, тражила карта више.
Кикинда је први пут статус града добила, од аустроугарске власти, 28. децембра 1892. године. У знак сећања на тај догађај, обележава се Дан града, када се заслужним појединцима и колективима додељују највиша градска признања.
На свечаности у Градској кући градоначелник Никола Лукач уручио је признања овогодишњим лауреатима.
– Прошла година била је изузетно тешка, међутим заједнички смо пребродили све изазове јер смо имали исти циљ – бољу будућност и бољи живот у Кикинди. У новој години имамо велика ишчекивања и сигуран сам да ће то бити најбоља година до сада. како би наша деца могла да живе у још бољем свету, најпотребнији су нам мир и стабилност. Честитам добитницима награда, сви се поносимо њима. Желим вам свима пуно здравља, породичне среће и заједништво како бисмо, сигурним корацима корачали у бољу будућност – рекао је Лукач, обраћајући се званицама.
Новоустановљену награду „Заслужни грађанин Кикинде“ добио је бард војвођанског мелоса, вокални солиста и кантаутор Милан Прунић Дума. За посебне заслуге у развоју града додељено је седам посебних признања и пет похвала.
У области образовања додељена су три признања: Дугогодишња директорица ОШ „Вук Караџић Оливера Лазић награђена је за трајан допринос развоју образовања у Кикинди признањем „Др Павле Кенђелац“, док су Радован Дражић и Милан Драгосавац добитници посебних признања у области образовања.
Признање „Михаел Бон“ додељује се за посебан допринос развоју предузетништва. Ове године уручено је породици Вукић у чијем власништву је, већ генерацијама, успешна стаклорезачка радња.
У области здравства, признање „Др Ранко Петровић“ добио је доктор Гојко Љубоја, признати хирург који је три и по деценије лечио грађане у Општој болници Кикинда.
Признање је одато и у области спорта – ове године награду „Ника Мирков“ добио је Ронилачки клуб „Орка“, за изузетне резултате и исказану хуманост у спорту. Признање које носи име Меланије Николић Гаичић, за хуманитарни рад и исказано доброчинство додељено је Андријани Гајин, медицинској сестри и оснивачици групе „Ми смо хумани Кикинда“, која прикупља средства за најугроженије суграђане већ осам година.
Похвале су додељене Удружењу грађана „Еш“ – за подстицање међународне сарадње и промоцију Кикинде, ресторану „Национална класа 0230“ и Пекари „Ристевски“ – за исказану хуманост током пандемије Ковид 19, Радовану Субину – за промоцију гастрономских специјалитета Кикинде, и Школи фудбала „Млади вукови“ – за промоцију спорта и здравих стилова живота.
У име награђених захвалио се Милан Прунић Дума. Прунић је, такође, наступио у музичком делу програма и, уз пратњу тамбураша, извео своју ауторску песму, „Добро јутро, Војводино“.
Кикинда 28. децембар обележава као Дан града од 2019. године.
У току је замена магистралног вода у дужини од 470 метара, од фабрике воде до улице Марка Миљанова. Цевовод који од водозахвата Шумице водом снабдева град стар је више од 40 година.
Радове финансирају Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство са 36 милиона и Град са 18 милиона динара. Градилиште су данас обишли градоначелник Никола Лукач и члан Градског већа Мирослав Дучић заједно са Чедом Гвером, в.д. директора ЈП Кикинда.
Градоначелник Лукач истакао је важност подршке републике и покрајине како би Град Кикинда решио вишедеценијски проблем пијаће воде. Очекивања су да почетком 2024. године фабрика воде буде комплетно у функцији, рекао је градоначелник и истакао да у 2023. креће изградња мини постројења у четири села, а након тога и у осталим месним заједницама.
У ЈП Кикинда наводе да ће реконструкција магистралног вода бити завршена и пре рока од 270 дана.
У Римокатоличкој цркви „Светог Фрање Асишког” у Кикинди у поноћ између Бадњег дана и Божића, најрадоснијег хришћанског празника, служена је света миса која се зове Поноћка. Верује се да баш тада долази из мрака Божије светло. Божићној миси коју је служио жупник Ласло Бевиз присуствовао је велики број верника, као и градоначелник Никола Лукач са сарадницима.
На Бадње вече и Божић католички верници долазе на поклон јаслама које се налазе у свим храмовима. Овај обичај је сећање на поклоњење три мудраца са Истока који су, према предању, стигли у Витлејем пратећи најсјајнију звезду. Путовање мудраца са истока трајало је 40 дана па толико траје и божићни хришћански пост који се завршава са почетком празновања Божића.
Божићно славље код Римокатолика траје све до празника Света три краља 6. јануара.
У кућама верника -адвент је исплетен од сламе и борових гранчица, украшен пурпурним врпцама и има четири црвене свеће, због четири недеље поста, које се пале једна по једна, сваке недеље уочи Божића.
Осим католика, Божић у Србији данас славе и протестантске цркве, али и припадници румунске националне заједнице, иако су православне вероисповести, јер поштују такозвани ревидирани јулијански календар.
Свима који данас славе Божић, Кикиндски портал честита празник уз најлепше жеље.
Градски челници на свечаној миси
У Римокатоличкој цркви у Кикинди после неколико година, поново је Божићна миса служена у поноћ, а не у вечерњим сатима. Поред градоначелника Лукача, поноћној миси присуствовала је и заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски, председник скупштине Младен Богдан, чланови Градског већа Рамона Тот, Мирослав Дучић, Саша Танацков, као и Шандор Талпаи, помоћник градоначелника. Поноћну мису која је служена у Римокатоличкој цркви „Светог Фрање Асишког” преносила је уживо и Радио телевизија Војводине. Божићну честитку суграђанима упутили су жупник Ласло Бевиз, градоначелник Никола Лукач и чланица Градског већа Рамона Тот.
Неизоставни део божићне чаролије у Руском Селу је „Медено село”. Ове године било је направљено 50 кућица које су, осим у „Торонталу”, биле изложене и у Новој Црњи. Сласним медењацима судбина је сваке године иста- да улепшају, а потом и засладе божићне празнике.
Индустријску зону данас је обишао градоначелник Никола Лукач са сарадницима. Примопредаја Зоне извршена је 20. децембра, извођач радова био је АД „Градитељ“.
Индустријска зона „Расадник“ налази се на траси будуће брзе саобраћајнице Бачки Брег–Сомбор–Кикинда–Наково. У близини је међународне пруге и пристаништа на каналу Дунав–Тиса–Дунав.
Инфраструктурно је готово потпуно опремљена – недостаје још пречистач отпадних вода који ће бити ускоро постављен. Најновија инвестиција стигла је из Покрајинског секретаријата за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу, од којег је Град добио 55,4 милиона динара за изградњу јавне расвете од кружног тока Шумица до нове индустријске зоне.