Видео

IMG_3215 (Large)

Pevalo se, igralo, zabavljalo i divno družilo na dočeku Dečje Nove godine. Prava slavljenička atmosfera okupila je veliki broj mališana koji su, u društvu Deda Mraza i drugara iz Dečjeg pozorišta „Lane” ispratili staru i dočekali Novu godinu.

Organizatori tradicionalnog prazničnog programa za najmlađe sugrađane su  Turistička organizacija i Grad Kikinda.

 

 

 

 

olivera

Sugrađani Olivera i Duško Petrov pre četiri godine otvorili su Frida Sugar Art & Tapas bar. Ovaj ugostiteljski objekat je prijatnim ambijentom i ugodnom atmosferom, zahvaljujući ukusnom meniju, neodoljivim i dekorativnim tortama, kao i zabavnom kutku za decu, ali i ljubaznom osoblju, ubrzo postao omiljeno mesto susreta svih generacija.

Poslovna deviza da je neophodno stalno ulagati i razvijati posao, a ponudu za posetioce osvežavati novinama, uz upornost i poslovnu intuiciju, pokazala se kao dobitna. Baš kao i odluka da Olivera i Duško, inače uspešan sportista i strelac reprezentativac, posle boravka u inostranstvu i u Novom Sadu, za odrastanje dece i svoj porodičan posao, ipak, odaberu rodnu Kikindu.

Naša kuća paketići 5

U Centru za pružanje usluga socijalne zaštite, „Našoj kući“, radosti nikada ne nedostaje. Danas je, ipak, bilo još više jer se sa uzbuđenjem čekao Deda Mraz koji je, sa Snežnom kraljicom, doneo korisnicima novogodišnje paketiće – dar Grada. U posetu je stigao gradonačelnik, Nikola Lukač, za kojeg je pripremljen poseban doček i pokloni.

– Već tradicionalno godinu završavamo posetom korisnicima „Naše kuće“. Njihova radost i sreća daju nam motiv više da još bolje radimo. Zahvaljujem zaposlenima na posvećenom radu. Grad sve čini da unapredi sadržaje i da korisnicima boravka omogući normalniji i lepši život, da se i oni i njihovi roditelji ovde lepše osećaju – rekao je Lukač.

„Naša kuća“ ima 28 korisnika koji su danas stigli na proslavu sa svojim roditeljima. Svi su se posebno pripremali za ovaj dan, kaže v. d. direktorica, Nikoleta Čujić.

– Nova godina je period kada volimo da se okupimo, a danas slavimo sve lepo što nam se dogodilo. Praznici su nam jako značajni i mnogo im se svi ovde radujemo. Zahvalni smo za paketiće i posetu gradonačelnika – rekla je Nikoleta Čujić.

Svetlana Kalinov, korisnica dnevnog boravka poželela je da uputi čestitke povodom predstojećih praznika.

– Jako smo srećni i zadovoljni i hvala gradonačelniku i Deda Mrazu i Snežnoj kraljici što su došli da nas obiđu. Danas slavimo i imaćemo i žurku – kaže Svetlana. – Želimo srećnu novu godinu svim građanima i svoj deci sveta.

Uz najlepše i najiskrenije želje iz „Naše kuće“, ispraćeni su gosti, a domaćini su ostali na proslavi priređenoj za njih i njihove roditelje.

P1120163

Zahvaljujući saradnji Grada i Fondacije “Humana srca”, šestočlana porodica Zarić iz Kikinde praznike će provesti u svojoj novoj kući. Na inicijativu gradonačelnika, Nikole Lukača, Fondacija je pomogla Zarićima i njihova poluizgrađena kuća potpuno je završena i opremljena.

Zarići su se upravo uselili u kuću i danas su dočekali prve goste. Useljenju su prisustvovali gradonačelnik, Nikola Lukač, član Gradskog veća zadužen za omladinu i sport, Dragan Pecarski, i osnivač i upravitelj Fondacije “Humana srca” iz Beograda, Danijela Vasilijević.

– Zajedno smo uspeli da ovoj porodici ostvarimo njihov san da žive pristojno u novoj kući. Ova deca sada imaju lepe uslove za život i mnogo bolju budućnost. Grad će i dalje podržavati sve akcije pomoći socijalno ugroženima i truditi se da im vratimo osmehe na lice – rekao je Lukač.

Poluizgrađenu kuću Zarići su kupili pre dve godine. U kući nije bilo struje i krov je bio dotrajao. Za 50 dana postavljen je novi krov i urađeni su svi građevinski radovi, kao i nova instalacija. Kuća sada ima sto kvadrata opremljenog prostora, sa dve dečije sobe.

– Zaista smo ponosni na ovaj projekat. Bilo je mnogo izazova, ali smo sve uspeli da prevaziđemo zahvaljujući saradnji sa Gradom. Veliko nam je zadovoljstvo što će ova porodica praznike provesti u svom novom domu – izjavila Danijela Vasiljević.

U građevinske radove, grejanje, nameštaj i belu tehniku, uloženo je oko 50 hiljada evra. Jelena, Vuk, Nemanja i Nikola od danas, sa roditeljima, Marijanom i Srđanom, uživaju u svom novom domu i mogu, rasterećeni briga o egzistenciji, da uđu u novu godinu.

 

 

 

IMG_2714 (Large)

Legendarni glumac, reditelj, pesnik i muzičar Rade Šerbedžija kikindskoj publici priredio je nezaboravno muzičko i poetsko veče. Prep prepunom salom kikindskog pozorišta nastupio je sa bendom „Zapadni kolodvor“. Izveli su pesme sa novog albuma „Ne okreći se sine“, ali i dobro poznate numere. Za koncert se, očekivano, tražila karta više.

 

IMG_2659 (Large)

Kikinda je prvi put status grada dobila, od austrougarske vlasti, 28. decembra 1892. godine. U znak sećanja na taj događaj, obeležava se Dan grada, kada se zaslužnim pojedincima i kolektivima dodeljuju najviša gradska priznanja.

Na svečanosti u Gradskoj kući gradonačelnik Nikola Lukač uručio je priznanja ovogodišnjim laureatima.

– Prošla godina bila je izuzetno teška, međutim zajednički smo prebrodili sve izazove jer smo imali isti cilj – bolju budućnost i bolji život u Kikindi. U novoj godini imamo velika iščekivanja i siguran sam da će to biti najbolja godina do sada. kako bi naša deca mogla da žive u još boljem svetu, najpotrebniji su nam mir i stabilnost. Čestitam dobitnicima nagrada, svi se ponosimo njima. Želim vam svima puno zdravlja, porodične sreće i zajedništvo kako bismo, sigurnim koracima koračali u bolju budućnost – rekao je Lukač, obraćajući se zvanicama.

Novoustanovljenu nagradu „Zaslužni građanin Kikinde“ dobio je bard vojvođanskog melosa, vokalni solista i kantautor Milan Prunić Duma. Za posebne zasluge u razvoju grada dodeljeno je sedam posebnih priznanja i pet pohvala.

U oblasti obrazovanja dodeljena su tri priznanja: Dugogodišnja direktorica OŠ „Vuk Karadžić Olivera Lazić nagrađena je za trajan doprinos razvoju obrazovanja u Kikindi priznanjem „Dr Pavle Kenđelac“, dok su Radovan Dražić i Milan Dragosavac dobitnici posebnih priznanja u oblasti obrazovanja.

Priznanje „Mihael Bon“ dodeljuje se za poseban doprinos razvoju preduzetništva. Ove godine uručeno je porodici Vukić u čijem vlasništvu je, već generacijama, uspešna staklorezačka radnja.

U oblasti zdravstva, priznanje „Dr Ranko Petrović“ dobio je doktor Gojko Ljuboja, priznati hirurg koji je tri i po decenije lečio građane u Opštoj bolnici Kikinda.

Priznanje je odato i u oblasti sporta – ove godine nagradu „Nika Mirkov“ dobio je Ronilački klub „Orka“, za izuzetne rezultate i iskazanu humanost u sportu. Priznanje koje nosi ime Melanije Nikolić Gaičić, za humanitarni rad i iskazano dobročinstvo dodeljeno je Andrijani Gajin, medicinskoj sestri i osnivačici grupe „Mi smo humani Kikinda“, koja prikuplja sredstva za najugroženije sugrađane već osam godina.

Pohvale su dodeljene Udruženju građana „Eš“ – za podsticanje međunarodne saradnje i promociju Kikinde, restoranu „Nacionalna klasa 0230“ i Pekari „Ristevski“ – za iskazanu humanost tokom pandemije Kovid 19, Radovanu Subinu – za promociju gastronomskih specijaliteta Kikinde, i Školi fudbala „Mladi vukovi“ – za promociju sporta i zdravih stilova života.

U ime nagrađenih zahvalio se Milan Prunić Duma. Prunić je, takođe, nastupio u muzičkom delu programa i, uz pratnju tamburaša, izveo svoju autorsku pesmu, „Dobro jutro, Vojvodino“.

Kikinda 28. decembar obeležava kao Dan grada od 2019. godine.

 

IMG_2424 (Large)

U toku je zamena magistralnog voda u dužini od 470 metara, od fabrike vode do ulice Marka Miljanova. Cevovod koji od vodozahvata Šumice vodom snabdeva grad star je više od 40 godina.

Radove finansiraju Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo sa 36 miliona i Grad sa 18 miliona dinara. Gradilište su danas obišli gradonačelnik Nikola Lukač i član Gradskog veća Miroslav Dučić zajedno sa Čedom Gverom, v.d. direktora JP Kikinda.

Gradonačelnik Lukač istakao je važnost podrške republike i pokrajine kako bi Grad Kikinda rešio višedecenijski problem pijaće vode. Očekivanja su da početkom 2024. godine fabrika vode bude kompletno u funkciji, rekao je gradonačelnik i istakao da u 2023. kreće izgradnja mini postrojenja u četiri sela, a nakon toga i u ostalim mesnim zajednicama.

U JP Kikinda navode da će rekonstrukcija magistralnog voda biti završena i pre roka od 270 dana.

ponoćna misa

U Rimokatoličkoj crkvi „Svetog Franje Asiškog” u Kikindi u ponoć između Badnjeg dana i Božića, najradosnijeg hrišćanskog praznika, služena je sveta misa koja se zove Ponoćka. Veruje se da baš tada dolazi iz mraka Božije svetlo. Božićnoj misi koju je služio župnik Laslo Beviz prisustvovao je veliki broj vernika, kao i gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima.

Na Badnje veče i Božić katolički vernici dolaze na poklon jaslama koje se nalaze u svim hramovima. Ovaj običaj je sećanje na poklonjenje tri mudraca sa Istoka koji su, prema predanju, stigli u Vitlejem prateći najsjajniju zvezdu. Putovanje mudraca sa istoka trajalo je 40 dana pa toliko traje i božićni hrišćanski post koji se završava sa početkom praznovanja Božića.

Božićno slavlje kod Rimokatolika traje sve do praznika Sveta tri kralja 6. januara.

U kućama vernika -advent je ispleten od slame i borovih grančica, ukrašen purpurnim vrpcama i ima četiri crvene sveće, zbog četiri nedelje posta, koje se pale jedna po jedna, svake nedelje uoči Božića.

Osim katolika, Božić u Srbiji danas slave i protestantske crkve, ali i pripadnici rumunske nacionalne zajednice, iako su pravoslavne veroispovesti, jer poštuju takozvani revidirani julijanski kalendar.

Svima koji danas slave Božić, Kikindski portal čestita praznik uz najlepše želje.

Gradski čelnici na svečanoj misi

U Rimokatoličkoj crkvi u Kikindi posle nekoliko godina, ponovo je Božićna misa služena u ponoć, a ne u večernjim satima. Pored gradonačelnika Lukača, ponoćnoj misi prisustvovala je i zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski, predsednik skupštine Mladen Bogdan, članovi Gradskog veća Ramona Tot, Miroslav Dučić, Saša Tanackov, kao i Šandor Talpai, pomoćnik gradonačelnika. Ponoćnu misu koja je služena u Rimokatoličkoj crkvi „Svetog Franje Asiškog” prenosila je uživo i Radio televizija Vojvodine. Božićnu čestitku sugrađanima uputili su župnik Laslo Beviz, gradonačelnik Nikola Lukač i članica Gradskog veća Ramona Tot.

 

 

 

 

Med1

Neizostavni deo božićne čarolije u Ruskom Selu je „Medeno selo”. Ove godine bilo je napravljeno 50 kućica koje su, osim u „Torontalu”, bile izložene i u Novoj Crnji. Slasnim medenjacima sudbina je svake godine ista- da ulepšaju, a potom i zaslade božićne praznike.

Ind. zona 2

Industrijsku zonu danas je obišao gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima. Primopredaja Zone izvršena je 20. decembra, izvođač radova bio je AD „Graditelj“.

Industrijska zona „Rasadnik“ nalazi se na trasi buduće brze saobraćajnice Bački Breg–Sombor–Kikinda–Nakovo. U blizini je međunarodne pruge i pristaništa na kanalu Dunav–Tisa–Dunav.

Infrastrukturno je gotovo potpuno opremljena – nedostaje još prečistač otpadnih voda koji će biti uskoro postavljen. Najnovija investicija stigla je iz Pokrajinskog sekretarijata za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, od kojeg je Grad dobio 55,4 miliona dinara za izgradnju javne rasvete od kružnog toka Šumica do nove industrijske zone.

error: Content is protected !!