Видео

penzioneri

Kикиндско Удружење пензионера данас је обележило своју славу, Светог Саву. Прослави је, са сарадницима, присуствовао градоначелник Никола Лукач, који је и кум Славе.

– Увек ми је задовољство и част да могу да посетим Удружење пензионера. Веза између Градске управе и Удружења је на изузетно високом ниоу. Нама, који водимо град, искуство и мудрост старијих суграђана веома много значи и ову  добру сарадњу ћемо наставити. Желим свима много здравља и породичне среће, и да нам помогну да савладамо све изазове који су пред нама, да заједнички градимо још бољу Кикинду – рекао је Лукач.

Председнику Удружења пензионера, Милану Перизу, градоначелник је уручио поклон, икону Светог Саве.

– Удружење обележава славу после три године паузе. Велика ми је част да нам је кум Славе градоначелник који, са својим тимом, има велико разумевање за нас и  помаже нам да радимо у интересу наших чланова – рекао је Периз.

У програму прославе наступили су ђаци Основне школе „Вук Караџић“ и хор Удружења, „Сунчана јесен“. Обред резања славског колача богослужио је протојереј-ставрофор Јован Силашки, који је одржао и пригодну празничну беседу.

Кикиндско Удружење пензионера има око седам хиљада чланова. Поред снабдевања намирницама и огревом, боравка у бањама и дружења, нашим суграђанима у трећем добу доступне су и хорске, фолклорне и спортске активности. Свим члановима честитамо данашњи празник!

 

GUM 1

Само неколико дана до истека рока за пријављивање полазника и почетак рада са њима, чланове Уметничке школе „Гусани у магли“ затекли смо у припреми посебног простора за рад.

Ово је нова уметничка школа у Кикинди. Чланови Хуманитарног театра „Гусани  у магли“, завршили су уметничке академије и вратили се кући. Желели су да суграђанима понуде да пробуде и развију своје таленте.

За неколико дана, ову жељу почеће и да остварују.

Ментори у драмској и ликовној радионици су Стефан Остојић, академски глумац, Соња Белош, академски вајар и Никола Гајић, академски сликар.

Да уче, играју се, и стварају, добродошли су сви од седам до 107 година, и већ се формирају различите узрасне групе.

Пријављивање и додатне информације о Уметничкој школи: мејл –  skola@gusaniumagli.rs, Инстаграм – @gusaniumagli. Рок за пријаву је 28. јануар.

„Гусани“ су поново код куће, спремни су и једва вас чекају!

 

Sveti Sava 7

За ученике и наставнике у Основној школи „Свети Сава“ сутра је Дан школе и школска слава. У Народном позоришту, тим поводом, вечерас је одржана свечаност на којој су додељена највиша признања Школе, Плакете „Свети Сава“.

– То је признање које, сваке године, додељујемо најбољим ученицима осмог разреда, онима који ће, на крају школске године, понети и титулу вуковца и који, својим преданим радом и залагањем заиста то и заслужују. Ова свечаност је наш начин да им се одужимо и да се захвалимо њима, њиховим родитељима и наставницима – рекла је директорица Школе, Гордана Рацков.

Плакете су добили: Хелена Грујић, Тамара Ђорђевић, Растко Поповић, Матија Глигорин, Александар Куга, Лена Митровић, Милана Стијеља, Тиса Фелбаб, Стефан Варга и Јован Маркуш.

– Недостајаће ми моја школа. Провела сам заиста лепе тренутке у припремама за такмичење и дружењу. Нисам још сигурна шта ћу радити у животу, имам времена да одлучим – каже Хелена Грујић.

Матија Глигорин каже да је труд донео резултате, а затим и награде.

– Веома сам поносан – каже Матија. – Уписаћу Гимназију или Техничку школу. Желим да будем успешан у ономе што волим и да лепо живим.

Троје добитника Плакета недавно је добило и похвале Покрајинске владе: Хелена и Растко за успехе из физике, Матија за успехе из географије.

Свечаности су присуствовали и представници локалне самоуправе, градоначелник Никола Лукач и секретар Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске службе, Богдан Тасовац. Градоначелник је упутио честитке ђацима и свим запосленима у Школи.

– Ђацима желим да прихвате знање својих учитеља и да буду добри људи, да буду понос својих родитеља, да воле свој град и да на достојан начин представљају своју Школу и свој град. Нека увек буде здравља и осмеха дечијих и лепих сећања на најлепше, ђачког доба – рекао је Лукач.

На вечерашњој свечаности, пред пуном салом родитеља, наставника и ђака Школе, наступили су хор, рецитатори и музичари. Приликом доделе Плакета, емитовани су интервјуи са добитницима.

Свети Сава је школска слава и сутра ће бити прослављена у свим образовним установама. У школи која носи његово име, међутим, прослава траје неколико дана – организовани су сајам науке, спортске активности и, први пут, радионица иконописања. На приредби која ће се сутра одржати у Школи, најбољима у овим активностима биће додељене дипломе.

Основна школа „Свети Сава“ има више од 500 ученика у 24 одељења. Основана је 1960. године под именом „Моша Пијаде“. Од 1994. године носи назив првог српског архиепископа, просветитеља и творца законодавства.

 

viber_image_2023-01-25_10-44-11-619

Захваљујући улагањима Града, Основна школа „Васа Стајић“ у Мокрину добиће лед расвету која ће допринети квалитетнијем осветљењу  и уштеди електричне енергије. Радови су у току и биће завршени почетком марта.

-Расвета се ради у целој школи, обухваћене ће бити све учионице, канцеларије, фискултурна сала, као и двориште. Много ће нам значити ово улагање. Све то не бисмо могли без Града. Школу похађа 370 ђака- наводи Маријана Ракин, директорица ОШ „Васа Стајић“.

Улагање у креирање што квалитетнијих услова рада у школама је трајно опредељење града и за ту намену у овогодишњем буџету опредељено је више новца него лане, указао је градоначелник Никола Лукач.

-Настављамо енергетску ефикасност као и улагање града у школе. Новом расветом у школи „Васа Стајић” биће обухваћене све учионице и сала и додаће се два рефлектора у дворишту. Трошиће се мање струје и биће квалитетније осветљење. Град јасно даје до знања да је наше опредељење континуирано улагање у школе, ове године то је износ од 212 милиона за основне школе што је за 50 милиона динара више него лане- прецизирао је Лукач.

Вредност радова којима је обухваћено постављање лед расвете на више од 2000 квадратних метара износи 3,4 милиона динара.

 

 

кабинет

Покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама Драгана Милошевић боравила је данас у посети Кикинди где је, после састанка са градоначелником Николом Лукачем и покрајинском посланицом Станиславом Хрњак у Градској кући, обишла Народни музеј и АДЗНМ „Гусле“. Да институције културе у Кикинди и ове године могу да рачунају на значајну подршку покрајине, извесно је посебно имајући у виду да је у овој години буџет ресорног секретаријата удвостручен. Једна од тема разговора била је иницијатива града да „Гусле” пређу у оснивачки статус покрајине.

– У претходном мандату Покрајинске владе ми смо кроз различите врсте финансирања пре свега путем јавних конкурса, помогли не само институције културе чији је оснивач Град Кикинда већ и удружења грађана са укупним износом од око 35 милиона динара. То су били конкурси и подршка за савремено стваралаштво, културно наслеђе, јавно информисање и националне мањине. У разговору о будућим пројектима, разматрали смо иницијативу града да „Гусле“ које су понос свих нас, пређу у оснивачки статус покрајине и да на тај начин покажемо да култура, традиција и историја јесу нашу искрено и трајно опредељење и да о њима водимо рачуна суштински, у формалноправном и буџетском смислу што је неопходно за њихов даљи рад и опстанак. Град Кикинда је један од ретких који има врло амбициозне пројекте, препознаје потребе свих посленика културе, и улаже значајна средства у инфраструктуру – рекла је покрајинска секретарка Драгана Милошевић.

Градоначелник Никола Лукач уверава да су покрајинској секретарки Драгани Милошевић изнели снажне аргументе да „Гусле“ добију другачији статус и напомиње да су тема састанка били и пројекти других установа културе.

-Разговорали смо о будућим пројектима и статусу АДЗНМ „Гусле“, као и о „Тери“. Изнели смо наше аргументе о значају институција културе у Кикинди. Сигуран са да ћемо пронаћи начин да на виши ниво подигнемо рад „Гусала“, „Тере“, као и квалитет пројеката Народног музеја, Народног позоришта, Културног центра. На предстојећим конкурсима, очекујемо реализацију још квалитетнијих пројеката-рекао је Лукач.

Да Кикинда има не само значајне потенцијале и програме у области културе, већ и јединствене садржаје, истакла је покрајинска посланица Станислава Хрњак.

-Мој задатак као посланика је да направим добре контакте и покренем питања која су важна за овај град. „Гусле“ су једно од најстаријих друштва у Срба, основано 1876. године и имају посебан значај. Сматрамо да је важно да програмски део њиховог рада буде на вишем нивоу јер квалитетом и капацитетом то заслужују. Увек инсистирам на резултатима, а то је видљиво и у области културе- Музеј скулптура великог формата Тера је јединствен у овом делу света, Сувача такође, као и Мамутица Кика. Кикинда јесте град који је у жижи и  наш задатак је да будућим поколењима оставимо потенцијал којим ће се они поносити и даље га развијати, поручила је Хрњак.

Časni krst 15

Витешки и храбро, са вером у срцу, пливало се на Богојављење, за Часни крст, у Новим Козарцима и у Кикинди. У воду је ушло укупно четрдесетак људи, од којих су три биле девојке. Догађајима је присуствовао градоначелник Никола Лукач са сарадницима.

На језеру у Новим Козарцима, овог празника пливање је организовано јубиларни, десети пут. Такмичило се једанаест младића и једна девојка из: Нових Козараца, Руског Села, Накова и Кикинде, а учеснике је бодрило стотинак људи. Такмичаре и присутне поздравио је старешина Храма Светог Пророка Илије, Никола Момиров.

Први је до Часног крста допливао Немања Травар, двадесетчетворогодишњи програмер из Кикинде, бивши ватерполиста.

– Први пут учествујем. Није била хладна вода, навикао сам на то – каже Немања. – Пре такмичења смо се договорили да победник Часни крст препусти јединој девојци међу нама.

Драгана Голић је тридесеттрогодишња боксерка. Овим гестом била је посебно дирнута.

– Ово је прелепо искуство, трећи пут већ учествујем. Осетила сам потребу да пливам данас, синоћ сам се пријавила – рекла је Драгана. На Старом језеру у Кикинди пливало је 26 учесника, међу којима су биле две девојке. Богојављенску молитву одржао је протојереј Бобан Петровић, старешина Храма Светих Козме и Дамјана, са свештенством кикиндске Црквене општине.

– Старо језеро данас је свето место. Окупили су нас храбри људи, јунаци који ће улепшати велики празник и учинити да овај леп обичај опстане и настави се – рекао је протојереј Петровић, поздрављајући учеснике и присутне празничним поздравом „Бог се јави“.

До Часног крста у Кикинди први је допливао двадесетпетогодишњи Душан Јарић из Кикинде који је на мастер студијама на Рударско-геолошком факултету у Београду и такође је тренирао ватерполо.

– Трећи пут учествујем. Богојављење је за мене велики празник и трудим се да га испоштујем кад год сам у прилици. Није важно ко је победник, диван је осећај и само присуствовати – рекао је Душан.

Честитке је учесницима упутио градоначелник Никола Лукач.

– Честитам свима на храбрости и одважности. Важно је да јединствено поштујемо све празнике, да чувамо традицију и да заједно проведемо овај велики празник – рекао је Лукач.

У Кикинди је манифестација одржана девети пут. Стојан Богосављев, председник Ронилачког клуба „Орка“, организатор пливања за Часни крст у Кикинди, и сам се данас такмичио.

– Први пут ове године нисмо морали да разбијамо лед, температура воде је пет степени. Сваке године имамо све више учесника. Никада се нико није ни закашљао после богојављенског пливања – рекао је Богосављев.

За православце, обичај купања-пливања у реци на Богојављење веома је стар. Овај празник је један од петнаест најзначајнијих у православљу и прославља догађај непосредно након што је Свети Јован Крститељ крстио Исуса Христа у реци Јордан – објављивање Богочовека.

Раније се изводио пред само свануће, а последњих деценија, широм Србије, одржавају се пливања за Часни крст у многим градовима, на рекама и језерима. Верује се да и сам улазак у воду доноси здравље, а онога ко први доплива до Часног крста срећа ће пратити током читаве године.

Mladi košarkaši iz Kosovske Mitrovice gosti Kikinde. Emocije lebdele u Gradskoj kući

Емоције, пре свега, лебделе су данас свечаном двораном Градске куће, када се градоначелник Кикинде Никола Лукач обратио деци, из три селекције Кошаркашког клуба Центар из Косовске Митровице уз које су били тренери и спортски радници овог спортског колектива. Они су гости нашега града, а на иницијативу Дејана Пудара, директора СЦ „Језеро” који је осмислио четвородневни боравак Митровчана на северу Баната. Градоначелник Лукач, између осталог, рекао је:

– Угостили смо педесетак малишана који могу да се увере како је на северу наше лепе Републике Србије и да на кратко побегну од свакодневице у којој су велики притисци и проблеми у нашој јужној покрајини. Овде су осетили сву топлину и доброту нас Кикинђана. Пуни утисака ће да оду из нашег града и пожелеће да се опет врате, а наша срца и мисли су увек уз њих и оно што нам је најпотребније у наредном периоду јесте мир и стабилност и та деца треба да знају да смо сви ми са целе територије Републике Србије, па тако и ми Кикинђани, уз наш народ на Косову и Метохији. Ово је прилика да се још снажније поруке пошаљу свима, да смо сви заједно много јачи и да једни друге морамо да чувамо. Ова размена деце ће да постане традиција и мали Кикинђани у наредном периоду ће да буду гости у нашој јужној покрајини.

Немања Јакшић, тренер и представник КК Центар, напоменуо је:

– Деца су изузетно задовољна свим што су доживела у Кикинди, насмејани су после свега што су прошла последњих месеци и прија им боравак у вашем граду. Ми смо овај долазак договорили раније, међутим била је позната ситуација, ова деца су прежевела нешто што многи одрасли људи нису. Ово деци много значи да се бар на неколико дана склоне од целе ујдурме у којој тренутно живе. Иначе, са нама је радио и тренер Велике Кикинде Мирко Буцало и захвални смо му на томе. И ми тренери смо научили и од њега и од Милослава Рељина који је енциклопедија кошарке.

Дејан Пудар истакао је:

– Ово је почетак сарадње, а уколико безбедносни услови дозволе желимо и да деца из Кикинде, уз сагласност родитеља, буду гости у Косовској Митровици, a ако не буде тако, ми ћемо увек бити домаћини нашој браћи и сестрама са Косова и Метохије. Сутра, симболично од 12.44 сати, у хали су на програму утакмице између селекција Велике Кикинде и Центра.

Још је седамнаестогодишњи Стефан Теодосијевић, капитен најстарије селекције Митровчана, иначе из Звечана, додао:

– Хвала свима, пре свега, градоначелнику и директору Спортског центра. Надам се да ћемо се опет дружити, Кикинда је миран и леп град и  стварно смо се уверили да је град добрих људи.     

Деци су уручени пригодни дарови, обилазе град Кикинду и упознају се с њим, а сутра, осим три пријатељске утакмице у дворани „Језеро”, предвиђено је и потписивање документа о братимљењу два клуба.

Krvavi januar 1

Комеморативним скупом, полагањем венаца и, по први пут парастосом, код спомен-плоче у дворишту Курије, обележена је 81 година од погибије 39 родољуба које су, 3. и 9. јануара 1942. године стрељали припадници немачке фашистичке војске.

Била је то одмазда због убиства тројице припадника немачке пољске полиције на путу Кикинда-Башаид, августа 1941. Деветорица родољуба из Драгутинова и Беодре стрељана су 3. јануара – шесторица су били партизани, тројица су оптужена да су им помагали.

Шест дана касније, на истом месту, побијено је још 30 антифашиста – 21 Кикинђанин и деветоро Мокринчана. Међу њима су били: студент права, пољопривредник, домаћица, баштован, кројачки помоћник. Оптужнице су биле: чланство у СКОЈ-у и КПЈ, курирска служба за партизане, скривање илегалаца, преношење оружја.

Данашњем обележавању 81 године од Крвавог јануара присуствовали су и венце су положили: градоначелник Никола Лукач, председник Градског парламента Младен Богдан и начелник Градске управе Драгиша Михајловић, делегација Министарства одбране предвођена потпуковником Душаном Јованићем, председник СУБНОР-а АП Војводине и потпредседник СУБНОР-а Србије, Јово Барошевић, представници СУБНОР-а Кикинда и Српских ратних ветерана Кикинда и потомци стрељаних: Зорке Чворак, Милорада Татића, Милице и Милана Маркова.

– Ови људи убијени су на свиреп начин. То је тежак дан у нашој историји и никада нећемо заборавити грађане који су на овакав начин побијени. Ми баштинимо и обележавамо овакве догађаје и увек ћемо то чинити – рекао је Јово Барошевић.

Кикинда данас обележава сећање на један од најтрагичнијих, најкрвавијих, најболнијих датума у историји нашег града, рекао је председник градског парламента Младен Богдан.

– Стрељани су зато што су били Срби, родољуби и патриоте, зато што су рекли „не” фашистичком окупатору. Њихову борбу не смемо никада да заборавимо и увек морамо да им одајемо почаст због примера који су дали како би Кикинда данас постојала и била слободна. Не смемо да заборавимо да је наш народ страдао током читавог 20. века, и у Првом светском рату и током Другог светског рата, и то страдање, нажалост, није заобишло ни Кикинду. Подсетићу и да је на грађане пуцано, само зато што су Срби, и у Краљеву и Крагујевцу, и у злочиначкој Независној држави Хрватској. Не постоји место на којем није било српског стратишта током 20. века. Исто се догађало и током 90-их година на територији бивше Југославије; као што видимо и сада, на Бадње вече, на Косову и Метохији пуцано је на дечаке Милоша и Стефана Стојановића када су ишли по Бадњак. Ништа од тога не смемо да заборавимо – рекао је Богдан.

Богдан је честитао Дан Републике грађанима Републике Српске и истакао да су они „својом борбом, трудом, залагањем и својим животима, омогућили да Срби преко Дрине данас имају своје парче земље“.

У програму обележавања годишњице свирепог злочина у Кикинди учестовали су чланови Одбора за културне активности СУБНОР-а, Владимир Радић и Ђуро Буцало, и припадници Одреда извиђача „Прока С. Плави“ из Кикинде.

Тог Крвавог јануара у Банату је, због тројице убијених немачких пољочувара, стрељано 150 родољуба. Одавање поште страдалима и чување сећања на њихову жртву обавеза је и част коју и данас преузимају генерације слободних потомака.

 

 

Korinđaši 2

У сусрет најрадоснијем празнику, вечерас се посебно радују деца. Коринђање – рецитовање божићних песмица на Бадњи дан, стари је обичај који опстаје само у малом делу Војводине – између осталог и у Северном Банату.

Ово је посебан облик коледарских обичаја током којих деца (некада је то било под маскама) у групама обилазе куће, певајући шаљиве песмице. Заузврат, домаћини их дарују слаткишима и воћем, посебно орасима, понекад и новцем. У народу постоји веровање да, што коринђаши гласније певају, то доноси више среће дому који посећују.

Обичај коринђања који носи радост и дух заједнице, и даље се негује у Кикинди, на срећу и млађих и старијих суграђана. У Градској кући, од прошле године, такође дочекују коринђаше. Тако је било и данас – најмлађе чуваре традиције даривао је градоначелник Никола Лукач са сарадницима.

badnjak

Православни верници у Србији данас обележавају Бадњи дан традиционалним уношењем и паљењем бадњака, литургијама у храмовима и породичним окупљањем за посном трпезом, пред најрадоснији хришћански празник Божић.

У Градску кућу, бадњак је унео градоначелник Кикинде Никола Лукач са представницима Полицијске управе Кикинда, Кикиндског коњичког клуба, Ватерполо клуба ЖАК-а и Рукометног клуба Кикинда Гриндекс, а у присуству чланова Градског већа и запослених у Градској управи.

Према веровању, са бадњаком,  у кућу се уноси срећа, здравље и напредак уочи најрадоснијег хришћанског празника – Божића. Бадњак је младо дрво, обично храстово, које симболише Христа и његов улазак у свет.

Честитајући Бадњи дан, градоначелник Лукач пожелео је здравље, срећу, радост и благостање.

Свечану салу Градске куће у поподневним сатима испуниће коринђаши. Све је спремно за њихов долазак.

 

error: Content is protected !!