Видео

plavi baloni

Plavi baloni danas su poslali važnu poruku. Drugi april obeležava se kao Svetski dan odoba sa autizmom. Tim povodom, druženju i radionici u Društvu za mentalno nedovoljno razvijene osobe „Čigra” priključili su se i članovi Gradskog odbora Srpske napredne stranke želeći da im, kako je istakla predsednica tog odbora Stanislava Hrnjak, pruže podršku svesni poteškoća sa kojima se osobe sa autizmom i njihove porodice susreću.

Članovi SNS-a su „Čigri”, u skladu sa potrebom koju su izrazili u tom udruženju koje ima tridesetak članova, donirali televizor.  Značajan im je, kako je ukazala Sandra Babić, sekretarka Udruženja, za muzičke i druge aktivnosti u okviru radnih terapija.

Podršku „Čigri” možete pružiti i vi. Od ponedeljka, oni će, ispred prostorija svog udruženja u ulici Kralja Petra Prvog, prodavati uskršnje ukrase koje su izradili sa puno truda i ljubavi.

Pronađite vremena da ih posetite.

frizeraj 1

Mladi dolaze i vraćaju se u Kikindu, mnogi i da bi ovde započeli samostalan posao.

Milica Nešković je svog supruga Vasu, Kikinđanina, upoznala u rodnoj Subotici, u koju je on stigao pre desetak godina u potrazi za poslom.

Danas je Milica u našem gradu otvorila Muški frizerski salon „The Gentleman M“.

– Muž je dobio ponudu za posao u Kikindi i rešila sam i ja da dođem kao podrška i da počnem da radim samostalno. Devet godina radim kao muški frizer i sada prvi put otvaram sopstveni salon – kaže Milica. – Apelujem na mlade da započnu svoj posao, posebno ako imaju zanat u rukama. Ima posla za sve i gde god da se ode, treba se samo osmeliti.

Ovaj mladi bračni par će, sa sinom Bogdanom, svoju budućnost nastaviti da gradi u našem gradu. Milica će, za sada, raditi sama, a u planu joj je i da zaposli kolege i da proširi posao.

Podršku porodici Nešković danas su pružili i gradonačelnik, Nikola Lukač, i član Gradskog veća, Saša Tanackov.

– Ovo nije jedinstven slučaj povratka mladih i porodica sa malom decom, opredeljenih da ovde kreiraju novu budućnost. To je i potvrda meni i mojim saradnicima da radimo dobre stvari, i dodatni impuls da pomažemo mladima, da obezbeđujemo uslove kako bi oni mogu da se vrate. U našem gradu zajednički kreiramo lepši, bolji i bezbedniji život. Radimo na tome da bude više posla i da nas bude još više, da od Kikinde napravimo još bolje mesto za život i rad – rekao je Lukač.

Vasa, Milica i Bogdan izabrali su Kikindu kao lepše mesto za život i podizanje porodice.

Novi, savremeno uređeni frizerski salon sa novom, kreativnom energijom, nalazi se u Ulici Dimitrija Tucovića 2.

 

GOSNS donacija Gimnazija

Povodom obeležavanja 165 godina postojanja Gimnazije „Dušan Vasiljev“, danas je ovoj školi stigao vredan poklon. Gradski odbor Srpske napredne stranke donirao je đacima, za školsku biblioteku 200 knjiga.

Poklon je uručila predsednica GO SNS, Stanislava Hrnjak.

– Veliko mi je zadovoljstvo što smo u prilici da, na ovako veliki jubilej, darujemo Gimnaziju čiji sam i ja bila đak. Gimnazijalci su ovih dana, u različitim programima, predstavili svoje znanje, umeće i posvećenost. Zato nam je važno da im omogućimo da dođu do nekih naslova koji im, možda, do sada, nisu bili dostupni. Uverena sam da će i đaci i profesori opravdati važnost ove obrazovne institucije i njen sveukupni značaj za naš grad – rekla je Stanislava Hrnjak.

Gradski odbor SNS kontinuirano sprovodi akcije poklanjanja knjiga građanima.

– Dogovorili smo se da se naša akcija, u toku ovih prazničnih dana, izmesti sa Trga i da knjige sada poklonimo biblioteci u Gimnaziji. U pitanju su naslovi širokog dijapazona – od beletristike, stručnih, naučnih dela, do knjiga izdatih u Kikindi i onih na stranim jezicima. Takođe smo poklonili kompletna dela Stevana Sremca i Ive Andrića. Uvek mislimo na mlade i želimo da ostanu u Kikindi i da nam se vrate posle školovanja – dodao je Srđan Sivčev, predsednik Saveta za nauku i tehnologiju GO SNS.

Mirjana Dražić, direktorica Gimnazije, zahvalila je na poklonima.

– Ovo je divan poklon za završnicu obeležavanja našeg jubileja. Naši učenici rado koriste školsku biblioteku za pripremu za nastavu, ali i za čitanje iz zadovoljstva.

Stanislava Hrnjak istakla je da akcija poklanjanja knjiga traje već godinama.

– Sugrađani uvek divno reaguju. U vremenu razvoja tehnologije, smatramo da je to veoma važno. Ljudima nudimo različite naslove, svako može da izabere knjigu koju želi i dobija je besplatno. Nikada ne gubimo iz vida da je pisano štivo neophodno. U ovom brzom tempu života sve manje stižemo da čitamo. Zato se iskreno nadam da će to biti motivacija da, ne samo gimnazijalci, nego i ostali naši sugrađani, pročitaju nešto lepo.

Ona je najavila da će kikindski SNS još jednu akciju darivanja knjiga na Gradskom trgu održati već narednih dana.

Ministar sporta 6

U poseti Kikindi danas su bili ministar sporta Zoran Gajić i pokrajinski sekretar za sport i omladinu, Dane Basta, sa saradnicima. Gradonačelnik Kikinde, Nikola Lukač i članovi Gradskog veća sa gostima su obišli fiskulturnu salu u Osnovnoj školi „Vuk Karadžić“.

Ministar Gajić rekao je da je upoznat sa uslovima za nastavu fizičkog vaspitanja i za bavljenje sportom u Kikindi i okolnim mestima.

– Kikinda je ozbiljan grad i svakako je potrebno unapređenje infrastrukture. Međutim, moramo da se bavimo i ljudima, nastavnim kadrom, planovima i programima, u zajedničkim aktivnostima Ministarstva prosvete i Ministarstva za sport i omladinu – rekao je Gajić – U sinergiji sa ostalim ministarstvima, vodimo računa da se sport i uslovi za bavljenje sportom u Srbiji ravnomerno razvijaju. Već smo započeli aktivnosti radi poboljšanja i unapređenja nastave fizičkog vaspitanja u nižim razredima osnovne škole, što smatramo neophodnim kako bi deca, u što ranijem uzrastu, počela da se bave sportom.

Kada su u pitanju investicije, ministar je objasnio da je prvo potrebno da se  sagleda stanje na celokupnoj teritoriji Srbije, da bi se utvrdili prioriteti.

Đacima u Školi „Vuk Karadžić“ iz Ministarstva su stigli i pokloni – lopte i ostala rekvizita za nastavu fizičkog vaspitanja. Sa učenicima su se družili i savetnik u Ministarstvu sporta, proslavljeni odbojkaš, nekadašnji reprezentativac, Dejan Bojović i košarkaš i reprezentativac, Marko Kešelj.

Pokrajinski sekretar za sport i omladinu, Dane Basta, istakao je da je Sekretarijat već prepoznao Kikindu kao dobrog partnera za ulaganje u sport i sportsku infrastrukturu.

– U protekle tri godine Pokrajinski sekretarijat je uložio više od 14 miliona dinara u sportske klubove. Očekujem da će Grad Kikinda i dalje učestvovati na konkursima i siguran sam da ćemo zajedno raditi na unapređenju sporta na teritoriji Vojvodine. U ovoj školi videli smo da je potrebno obnoviti stolariju. Siguran sam da ćemo, u narednom periodu, to i učiniti – rekao je Basta.

Motiv za dalja ulaganja u objekte, sportsku infrastrukturu i u klubove su mladi sportisti, rekao je gradonačelnik Nikola Lukač. On je, takođe, istakao zamisao da u školama sa decom, u najranijoj fazi, rade sportski stručnjaci.

– U narednom periodu očekujemo takvu reformu. Želimo da rekonstruišemo salu u Osnovnoj školi „Vuk Karadžić“, ali i u ostalim osnovnim i srednjim školama.  Pokušaćemo i da rekonstruišemo SC „Jezero“ koji je dom svih naših klubova. Već smo neke stvari ugovorili i, u saradnji sa pokrajinskim i republičkim organima, Grad će raditi na unapređenju uslova za sportiste, kako bi dostojno reprezentovali Kikindu i kako bi bavljenje sportom i zdrav život bile vrednost koje, na svim nivoima, zajedno negujemo.

Direktor Osnovne škole „Vuk Karadžić“, Ivan Pantelić, potvrdio je da je, u ovoj školi, prioritet zamena prozora u sali za fizičko, ali i deo krova iznad tog dela zgrade, koji jedino nije obnovljen. Projektno-tehnička dokumentacija je spremna i Škola će konkurisati za potrebna sredstva.

Goste su dočekale i članice Ženskog odbojkaškog kluba „KI-0230“.

– Klub koristi salu ove škole za školicu odbojke. Imamo mnogo dece u klubu, ali nemamo dovoljno terena kako bi svi mogli da treniraju. Rešenje bi bila sala sa više terena ili bar još jedan teren koji bi nam bio na raspolaganju – rekao je trener, Igor Golijanin.

U nastavku posete, u svečanoj sali Gradske kuće, gosti su imali priliku da razgovaraju sa predstavnicima sportskih klubova koji su ih upoznali sa radom i izneli izazove sa kojima se susreću.

duško petrov

Kada je kao trinaestogodišnjak trenirao fudbal i išao u muzičku školu, pištolj i meta nisu bili njegovo interesovanje. Prvi put odlazi u streljanu na poziv druga koji je trenirao ovaj sport. Bilo je to pre više od dve decenije. Danas je Duško Petrov najtrofejniji kikindski strelac i reprezentativac koji je „upucao“ niz sjajnih odličja, a ovom sportu u Kikindi vratio sjaj.

 

godišnjica bombardovanja

Dostojanstveno i svečano Kikinda je obeležila Dan sećanja na stradale u NATO agresiji i 24. godišnjicu od početka bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije. Vence i cveće na spomenik „Tuga” položili su predstavnici grada na čelu sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem, pripadnici vojske i policije, članovi boračkih organizacija, rodbina i porodice stradalih.

U svečanom programu učestvovali su učenici Gimnazije „Dušan Vasiljev” i osnovnih škola „Feješ Klara”, „Jovan Popović” i „Bratstvo jedinstvo” iz Banatske Topole.

Prethodno je u zgradi Policijske uprave, polaganjem venaca i minutom ćutanja odata počast poginulim pripadnicima policije.

 

336520141_781343743323504_7062111861309002294_n

Danas se obeležava Svetski dan šuma. Ustanovljen je 1971. godine, na inicijativu Evropske poljoprivredne konfederacije, kako bi se ukazalo na značaj drveća i istakle brojne koristi šumske vegetacije.

Da bi se procenat pošumljenosti Kikinde koji je svega jedan odsto povećao, sprovodi se planska sadnja, organizuju brojne akcije i projekti. Danas je završeno pošumljavanje parcele površine jednog hektara na potezu Derić, u blizini Simićevog salaša. Ovde je posađeno 1500 mladica hrasta lužnjaka.

 

Narednih dana, preostaju radovi u Mokrinu i Ruskom Selu čime će biti završena sadnja u ovoj sezoni tokom koje je pošumljeno 14 hektara i oko 18.000 sadnica pretežno hrasta lužnjaka i bagrema. Korak napred biće preduzet u cilju održavanja sadnica jer će od 1. aprila, u okviru JP Kikinda, početi sa radom Služba za održavanje šuma i vetrozaštitnih pojaseva, saznajemo od Miodraga Radovanovića, inženjera šumarstva u ovom javnom preduzeću.

Očekuje se usvajanje nove Osnove gazdovanja šumama za period od 2023-2032 godine koja će obuhvatiti oko 500 hektara površina umesto dosadašnjih 289 hektara. Nove parcele doobijene su na korišćenje preko Programa zaštite, unapređenja i korišćenja državnog poljoprivrednog zemljišta.

 

336493144_729035498699588_6290694580842857361_n

Sadnjom stabala u dvorištu svog vrtića, deca iz „Kolibrija“ pozdravila su dolazak proleća. Dvorište i obližnji parkić oplemenjeni su sa dvadesetak novih stabala crvenolisne šljive, kuglenog bagrema i kuglene katalpe.

U sadnji su učestvovali predškolci koji nova saznanja o ekologiji stiču u okviru akcije „Učimo kako i zašto sadimo”. Pridružio im se i gradonačelnik Nikola Lukač sa Bogdanom Tasovcem, sekretarom Sekretarijata za javne službe, udruženja građana i verske službe.

Sekretarijat za zaštitu životne sredine u cilju edukacije najmlađih, uspešno sarađuje sa vrtićima i školama, napominje sekretarka ovog Sekretarijata Miroslava Narančić.

-Deca uče kako i zašto je važno saditi drveće. Pohvalila bih eko tim Predškolske ustanove, ovo je samo jedna od aktivnosti. Radimo na različitim vidovima edukacije o životnoj sredini. Naredne nedelje imaće aktivnosti koje se tiču upravljanja otpadom, napravićemo jedan veliki cvet od čepova-najavila je Narančić.

Pored sadnje, deca su, u znak pozdrava proleću, odigrala kolo.

.-Vrtić „Kolibri“ je deo velikog eko tima naše ustanove. Imamo mnoštvo akcija koje se održavaju tokom cele školske godine. Konkurišemo kod  pokrajine za projekat „Za čistije i zelenije škole“ tako da su se sve ove aktivnosti u cilju toga da pokažemo koliko napredujemo u preškolstvu i koliko naša deca znaju o očuvanju prirode i okoline- kaže Aleksandra Ludajić, glavni vaspitač vrtića „Kolibri“.

Igralište 8

Na zahtev građana, Gradska uprava postavila je dečije igralište na uglu ulica Partizanske i Stevana Sinđelića. Otvaranju je prisustvovao gradonačelnik Nikola Lukač, kao i žitelji i deca ovog dela grada.

 

Peticiju je pokrenuo i potpise prikupio Dušan Santrač iz Radničke ulice, otac troje dece.

– Ovaj deo grada ima najviše dece i došli smo na ideju da napišemo peticiju kako bismo dobili igralište u blizini. Ceo kraj je potpisao peticiju. Veoma smo zahvalni lokalnoj samoupravi što nam je izašla u susret. Deca iz ovog dela grada sada imaju svoje igralište – kaže Santrač.

Gradonačelnik Lukač kaže da je zadovoljan i ponosan što može da izađe u susret potrebama građanima.

– U Kikindi ima sve više dece i roditelji žele bolje uslove za njih. Mi odgovaramo na njihove zahteve i želje i uspevamo da obradujemo mališane. Planiramo da dodamo još sprava i uredimo zemljanu površinu. Trudimo se da, i na ovaj način, motivišemo mlade da ostanu u svom mestu i da se vraćaju u njega, da se rađa što više dece – rekao je Lukač.

On je dodao da su za ovu godinu planirani izgradnja još nekoliko igrališta,  rekonstrukcija dvorišta Ekonomsko-trgovinske škole i Gimnazije, kao i terena u Mikronaselju. Cilj je da se u svakom selu obezbede sadržaje za najmlađe, istakao je Lukač.

Dečije igralište ima nove sprave, meku podlogu i klupe za roditelje i bake i deke koji će dolaziti sa mališanima.

Pace Berar ima tri unuke. U Kikindi živi više od 30 godina.

– Sigurna sam da se ovde nikada nije ovoliko gradilo. Igralište je rađeno po evropskim standardima. Veoma smo zahvalni.

U izgradnju igrališta i nabavku i postavljanje opreme Grad Kikinda je uložio  tri miliona dinara.

Gradonačelnika dočekao mali Vuk Zarić

Dolazak Nikole Lukača nije mogao da dočeka mali Vuk Zarić. Njemu i njegovoj porodici su, krajem prošle godine, Grad i Fondacija “Humana srca” rekonstruisali i kompletno opremili kuću u Partizanskoj ulici. Vuk je danas sa roditeljima došao na novo igralište u komšiluku i da pozdravi gradonačelnika.

Sadnja MN 1

Treća akcija pod nazivom „Zasadi drvo“, koju organizuju Gradska uprava i „DM“ drogerija uz podršku rasadnika „Dorijat“, održana je danas kod škole i vrtića u Mikronaselju.

– Ozbiljno radimo na pošumljavanju naše sredine i ponosan sam na ovu akciju – rekao je gradonačelnik Nikola Lukač. – Ove sezone Gradska uprava zasadiće oko 18 hiljada stabala. Trudimo se da i decu motivišemo i uključimo u ove aktivnosti, da ih edukujemo da sadnjom oplemenjuju svoj životni prostor.

Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Grada kontinuirano sprovodi pošumljavanje Kikinde i okolnih mesta, podsetila je sekretarka, Miroslava Narančić.

– Najveći broj sugrađana je tražio da se pošumi baš ovaj deo Kikinde. Prvi put ovde sadimo kuglasti bagrem, forzicije, smrču, bor, crvenolisnu šljivu, lipu i šarenolisni javor, ukupno 60 stabala.

U oplemenjivanju prostora kod škole i vrtića pomagali su i učenici Osnovne škole „Žarko Zrenjanin“.

Učiteljica Mirjana Gurzulov dovela je svoje odeljenje, 3-2.

– Dali smo novi život prirodi. Na ovaj način učimo da je volimo i čuvamo, budimo ekološku svest kod dece – rekla je učiteljica Mirjana.

Mina Sablić kaže da je naučila da je priroda mnogo važna i da moramo da čuvamo drveće.

– Drveće ne sme da se kida i mora da se zaliva – rekla nam je Zoja Rodić.

Aleksej Lazić je objasnio zašto je drveće korisno.

– Zbog drveća imamo kiseonik i zato je ono veoma važno. Bez njega ne bismo mogli da dišemo – zaključio je Aleksej.

Deca su obećala da će svakog dana obilaziti svoje drveće i sigurna su, kažu, da će zapamtiti svako stablo koje su zasadili.

error: Content is protected !!