Видео

348378404_1298228390779592_5767990840017459530_n

Deveto junsko veče pripalo je maturantima Gimnazije „Dušan Vasiljev” koji su se u slavljeničkoj atmosferi- u veselju, radosti i uz pomalo sete, oprostili od srednjoškolskih dana.

Puni utisaka koje su podelili sa nama, bili su i učenica generacije Anđelija Knežević, kao i sportistkinja generacije Marija Marčeta.

Svima njima želimo mnogo uspeha u ostvarivanju želja, snova, ambicija…

 

IMG_9664

Grad Kikinda danas svečano obeležava svoju slavu, Letnjeg Svetog Nikolu. Uz prisustvo velikog broja vernika, među kojima su bili i predstavnici lokalne samouprave, jutros je održana svečana liturgija u Hramu Svetog Oca Nikole. Zatim je, po tradiciji, litija sa velikim brojem građana prošla pored Gradske kuće i ulicama u centru grada.

 

Proslava je nastavljena u svečanoj sali Gradske kuće u kojoj je obred rezanja slavskog kolača vodio protonamesnik Slobodan Divljakov, starešina hrama u Ruskom Selu. Prisutnim zvanicama, predstavnicima privrednog, društvenog, kulturnog i sportskog života grada, svim građanima, slavu je čestitao gradonačelnik, Nikola Lukač.

– Želim svima zdravlje, pre svega, i mnogo lične i porodične radosti i da svi budemo bolji ljudi. Sve ćemo učiniti da zadržimo osmehe na licu mladih i da zajednički gradimo što bolju budućnost u Kikindi i Srbiji. Da sve izazove koji su stavljeni pred nas, zajedno prevaziđemo, u interesu svih, našeg naroda, naše Kikinde i naše divne države Srbije – rekao je gradonačelnik.

Četiri uspešne maturantkinje, Snežana Miolić iz Gimnazije „Dušan Vasiljev“, Tijana Grbić iz Ekonomsko-trgovinske škole, Sonja Psodorov iz SSŠ „Miloš Crnjanski“ i Radmila Trajkovski iz Tehničke škole, bile su kume slave.

– Meni je velika čast što sam, sa ove tri sjajne devojke, kuma slave svog grada. Želim svima da je proslavimo u sreći, zdravlju, miru i blagostanju. Ja se stvarno nadam da ću se posle završetka studija vratiti i u svom gradu započeti nešto novo – rekla je Tijana Grbić.

U nastavku programa, dodeljene su zahvalnice i nagrade za najbolji slavski kolač, na takmičenju koje Grad organizuje već 12 godina. U Gradsku kuću stigla su 25 slavska kolača koja su napravile žene, članice udruženja iz grada i sela. Žiri koji su činili Snežana Narančić Janjilović, Radovan Subin i predsednica, profesorica Nada Krstonošić, dodelio je nagrade najuspešnijima.

Za najlepši, izabran je kolač koji je umesila Marija Nakrajkućin. Kolač Slavice Beleslin iz Udruženja žena „Kikinda“ proglašen je za najukusniji. Apsolutno najbolji, kolač najlepšeg ukusa, izgleda i strukture, stigao je iz Doma učenika srednjih škola „Nikola Vojvodić“, a umesile su ga Vesna Tizić i Branislava Zarić. Dom učenika je, prethodne dve godine, osvajao priznanja za najukusniji kolač, rekao je sekretar Doma, Nikola Krnić, koji je preuzeo nagradu.

Slava grada Kikinde ujedno je i slava Hrama Svetog Oca Nikole i obeležava se od 1769, kada je započeta njegova izgradnja. Nakon Drugog svetskog rata obeležavanje slave je obustavljeno. Obnovljeno je 2006, a od 2017. godine Grad i Crkvena opština zajedno obeležavaju slavu, uz svečanu litiju.

Kikindsko konjičko udruženje

Škola jahanja koju organizuje Kikindsko konjičko udruženje počeće 27. maja. Pored  Ilije Rađenovića, predsednika ovog udruženja, sa polaznicima će raditi četiri mlade dame: Jovana Rožajac, Natalija Prodanov, Lina Veličkov i Mina Albulov. Škola je namenjena deci starijoj od pet godina i odraslima.

-Prošle godine smo imali veliko interesovanje, s obzirom na to da dugo nije bilo škole jahanja u našem gradu- navodi Rađenović. – Među tridesetak polaznika, bilo je dece koja su dolazila iz Zrenjanina, Srpske Crnje… I ove godine radićemo sa sugrađanima iz Naše kuće“ i „Čigre“ koji vrlo rado dolaze ovde.

 

Škola jahanja održavaće se vikendom i jednom ili dva puta tokom nedelje, što će zavisiti od broja polaznika.

-Svima bih preporučila da nauče da jašu, nema ništa lepše od kontakta sa ovim plemenitim životinjama, Za početak treba da se upoznaju sa konjima- kaže Natalija Prodanov (19).

Poput nje, i Lina Veličkov (15) konje voli od malena.

-Potrebno je prvo zbližiti se sa životinjom. Preporučila bih da zainteresovi dođu ovde i provedu neko vreme. Od nedavno imam svog konja- dodaje Lina.

I Mina Albulov (15) rado će svoju ljubav prema ovim životinjama  i veštinu jahanja preneti na drugu decu, ali i starije.

-Naučila sam da jašem na ergeli Kelebija. Jedva sam čekala da se ovde otvori škola jahanja, da ne moram stalno da putujem. Svaki konj je drugačiji, ima svoj karakter sa kojim se treba upoznati- napominje Mina.

Trenuci provedeni u prirodi sa ovim lepim i gracioznim životinjama nesumnjivo su dragoceni, donose radost i nezaboravno iskustvo. Već jedan dolazak u Kikindsko konjičko udruženje, gde vas očekuju ljubazni članovi, kao i tri prelepe kobile i poni Džeri, to potvrđuje.

Telefon za prijave je 069 43 50 680.

festival balona

Deset balona iz Mađarske, Slovenije, Rumunije i Srbije vinulo se u uzbudljivu nebesku avanturu u kasnim popodnevnim satima sa Starog jezera. Bilo je potrebno da to dozvole vremenske prilike zbog kojih je letenje jutros bilo otkazano.

Putnici koji su imali priliku da sa visine uživaju u panorami grada i okoline, za Kikindski portal govore o svojim utiscima.

Prvim Festivalom balona koji je organizovala kikindska Turistička organizacija, sugrađani su oduševljeni. Zadivljujući prizor šarenih vazduhoplova koji se pripremaju za let  privukao je sve generacije sugrađana. Sasvim opravdano, što potvrđuje i naš video.

 

Maturantski ples 1

Svečano i emotivno bilo je danas na „Maturantskom plesu“ na Gradskom trgu. U organizaciji Kulturnog centra, plesu sa Evropom Kikinda se pridružila 16. put. Na početku manifestacije održan je minut ćutanja stradalima i pušteni su beli baloni.

Na plesu maturanata učestvovalo je oko 400 učenika završnih godina svih srednjih škola uz goste, osmake, članove Baletske škole Kulturnog centra i mnogobrojnu publiku. Od kada je ples maturanata prvi put održan u našem gradu, pre 15 godina, gotovo osam hiljada mladih je, na ovaj način, obeležilo kraj jednog perioda zajedničkog školovanja i života.

 

– Mladi ulaze u novo doba koje će, svakako, biti neizvesnije. Grad Kikinda misli na njih, podržava ih u novim idejama i realnosti koja je oko nas. Poručujemo im da čuvaju jedni druge, da budu ponos svojih roditelja, škola i grada. Mi ćemo učiniti sve da stvorimo još bolje uslove za život i rad u najlepšem gradu na svetu i želimo da se, posle sledeće faze svog života, vrate – rekao je gradonačelnik Nikola Lukač, koji je, sa saradnicima, učestovao na manifestaciji.

Manifestaciju pod nazivom “Evropski festival kadrila inicirao je Plesni savez Slovenije 2001. godine. Prvi su sa Evropom počeli da plešu maturanti iz Kraljeva, 2005, a zatim su se priključili i mnogi drugi gradovi.

U ovom projektu do sada su učestvovali maturanti iz Slovenije, Češke, Slovačke, Mađarske, Hrvatske, Austrije, Makedonije, Crne Gore, Bugarske, Estonije, Turske…

Ujedinjeni u radosti zajedničkog odrastanja, poslali su poruku – sada i u svakom uzrastu važni su drugarstvo, bliskost i jedinstvo.

P1160358

Javnom preduzeću „Kikinda“ danas su uručene nova višenamenska cisterna i vatrogasna oprema, dobijene po projektu prekogranične saradnje Rumunija-Srbija. Grad je za sredstva Evropske unije aplicirao zajedno sa Gradom Zrenjaninom, Agencijom za vanredne situacije iz Temišvara, i inspektoratima za vanredne situacije i žandarmerije Županije Timiš.

Primopredaji u JP „Kikinda“ prisustvovao je gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima. On je istakao da ovo Javno preduzeće neće biti jedini korisnik opreme.

– Cisterna i oprema će se nalaziti u Javnom preduzeću, ali će se, po potrebi, aktivirati u Sektoru za vanredne situacije MUP-a. Vozilo i oprema su novi, funkcionalni i neophodni, i siguran sam da će modernizovati rad Javnog preduzeća i kompletirati opremu Sektora za vanredne situacije – rekao je Lukač.

Pored višenamenske cisterne, kapaciteta šest hiljada litara, po konkursu su dobijene i tri električne muljne pumpe, četiri vatrogasna izolaciona aparata za zaštitu disajnih puteva, motorna testera, šest motornih prskalica, kao i 20 zaštitnih šlemova sa vizirom.

Član Gradskog veća za privredu i investicije, Saša Tanackov, rekao je da se projekat po kojem su dobijena sredstva odnosi prevashodno na vanredne situacije, razmenu informacija i, u slučaju potrebe, pružanje međusobne pomoći svih partnera. U Kikindi će se, tokom leta, održati združena vežba vatrogasnih jedinica sa područja županije Timiš, Zrenjanina i našeg grada.

Danas dobijena cisterna neophodna je, posebno u predstojećim aktivnostima Javnog preduzeća, istakao je direktor, Čedo Gvero.

– Ovog leta nas, zbog nove fabrike vode, očekuje ispiranje kompletnog sistema u Kikindi, što znači da ćemo imati duže prekide u snabdevanju vodom, u čemu će pomoći dve cisterne sa pijaćom vodom koje sada imamo – rekao je Gvero. –  Cisterna ima i funkciju pranja ulica, što je nova delatnost koju planiramo uskoro da započnemo.

Vrednost vozila i opreme dobijenih po konkursu je 110.564 evra, od čega 85 odsto finansira Evropska unija, dok se preostali iznos obezbeđuje iz budžeta Grada.

Dan pobede 1

Kod spomenika Žrtvama fašizma 1941-1945. danas je obeležen Dan pobede. Vence su položili: delegacije boračkih organizacija, predstavnik ruske ambasade, savetnik ambasadora, Oleg Stupin, Besmrtni puk Kikinda i Moto klub „Noćni vukovi“.

– Ove godine Dan pobede nad fašizmom obeležavamo u skromnijoj atmosferi, bez okupljanja građana i svečanog marša Besmrtnog puka, zbog nemilih događaja i stradanja u Beogradu i Mladenovcu. Naša poruka je da moramo i želimo da očuvamo sećanje na poginule borce za slobodu, na sve naše sugrađane, na vojnike Srbije i celog sveta koji su se borili protiv nacizma i fašizma, kao i u ratovima devedesetih – rekao je Vladimir Radojčić, predsednik Skupštine Ratnih vojnih veterana Kikinda i poverenik Besmrtnog puka Srbije za Kikindu.

Skup je protekao u tišini i pijetetu prema žrtvama. Počast svim stradalima odata je minutom ćutanja i polaganjem venaca.

Predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a, Savo Orelj, podsetio je na ostavštinu palih za slobodu i budućnost potomaka.

– Na današnji dan pre 78 godina potpisana je kapitulacija nacističke Nemačke. Tog dana završen je Drugi svetski rat. Vihor rata odneo je više od 70 miliona života, Jugoslavija je dala oko 1,7 miliona žrtava. Značajan broj žrtava imala je i naša Kikinda, oko 1.400. Na organizaciji SUBNOR-a i svih sličnih udruženja  ostalo je da negujemo i mladim generacijama prenesemo kulturu sećanja na sve koji su pali u borbi za slobodu – naglasio je Orelj.

crkva

Gradonačelnik Nikola Lukač, članovi Gradskog veća i radnici Gradske uprave su paljenjem sveća u Hramu Svetog oca Nikole odali počast žrtvama stravičnog zločina u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar” i masovnog ubistva kod Mladenovca.

Ovim činom želimo da iskažemo iskreno saučešće porodicama žrtava i saosećanje u tragediji koja ih je pogodila, a sve u nadi da se ovo nikad više ne ponovi, poručili su ovom prilikom.

 

1. maj

Luna park „Skorpions 3“, na poljani između starog i novog iđoškog puta sa svojim zabavnim sadržajima prava je atrakcija za sve uzraste. Dva rolerkostera, dva mala i jedan veliki ringišpil, tobogan na naduvavanje, dve tramboline, dva autodroma, neki su od  zabavnih sadržaja koji će vas na istom mestu čekati i sutra, 2. maja.

Na bini koja je psotavljena unutar luna parka, večeras od 21 sat, nastupiće Ivan Gavrilović.

kud marija bursać 2904

KUD „Marija Bursać” večerašnjim koncertom na kom su nastupili od najmlađih članova pa do veterana, proslavio je 74 godine postojanja i 27. rođendan od kada je rad društva obnovljen. U prepunoj bioskopskoj sali u Banatskom Velikom Selu, svečanu atmosferu upotpunio je nastup gostujućeg KUD-a „Svetozar Marković” iz Novog Sada.

-Večeras je na programu 13 tačaka, među kojima je i premijerna izvedba koreografije Bosilegradsko Krajište – rekao je Milan Vranješ, umetnički rukovodilac KUD-a.

Rođendan KUD-u je čestitao gradonačelnik Nikola Lukač.

-Vi Velikoselci čuvate tradiciju, kulturu i običaje naših krajeva, ali i poštujete sve druge. KUD „Marija Bursać” je mesto okupljanja svih generacija- istakao je Lukač u obraćanju.

Da zaslužuju sve pohvale za protekle godine truda, rada i negovanja tradicije, istakla je zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski.

-Posebno zaslužuju čestitke jer su za sve ove godine rada pokazali kako se na jedan dostojan, dosledan i posvećen način čuvaju tradicija i običaji jednog naroda, posebno duh Krajišnika. Osvojili su prestižne nagrade na brojnim takmičenjima i najprestižnijim manifestacijama kao što je Sabor folklora u Srbiji. Stvaraju nove pesme i igre koje imaju svoju vrednost i potencijal da postanu deo nekog novog kulturnog nasleđa. Meni su posebno dragi jer svi članovi ulažu toliko truda, želje, energije i entuzijazma u sve to što rade, a ljubav prema fokloru prenose na mlađe generacije- rekla je Jakšić-Kiurski.

error: Content is protected !!