Gradonačelnik Nikola Lukač čestitao je svim sugrađanima Novu 2024. godinu!
Pogledajte VIDEO
najčitaniji portal Severnobanatskog okruga
Gradonačelnik Nikola Lukač čestitao je svim sugrađanima Novu 2024. godinu!
Pogledajte VIDEO
Povodom Dan grada dodeljena su gradska priznanja najzaslužnijim pojedincima i kolektivima. Na svečanosti u Gradskoj kući prisustvovao su predstavnici javnog, političkog, privrednog, društvenog, kulturnog sportskog života grada. Nagrade grad i pohvalnice uručio je gradonačelnik Nikola Lukač koji je, obraćajući se prisutnima, istakao da na kraju svake godine sumiraju rezultati i prave planovi za naredne godine.
-Godina na izmaku bila je puna izazova, ali zahvaljujući jedinstvu, zajedništvu i veri koju su sugrađana imali u nas, pomoglo nam je da se izborimo sa svim nedaćama. Realizovali smo značajne projekte uz podršku republičke i pokrajinske vlade, što će nastaviti u godinama pred nama. Svim dobitnicima gradskih priznanja čestitam, ali još desetine Kikinđana i organizacija zaslužuje ove nagrade, jer se trude da naš na najbolji način predstave naš grad. Želja mi je da nam 2024. donese dobro zdravlje, porodičnu sreću, lične uspehe i mnoštvo novih projekata koji će nam pomoći da živimo u lepšoj i boljoj Kikindi. Naredna godina biće još izazovnija, ali i kvalitetnija, bolja i uspešnija – naveo je gradonačelnik Lukač.

U ime nagrađenih zahvalila je dr Sanja Brusin Beloš, načelnica Odeljenja higijene i humane ekologije Zavoda za javno zdravlje. Ona i dr Vukosav Trkulja, načelnik Odeljenja radiologije Opšte bolnice, nagradu „dr Ranko Petrović“ su dobili za doprinos razvoju zdravstva i kontinuiranu brigu o zdravlju građana.

-Za mene je ovo priznanje došlo potpuno neočekivano. Više od 30 godina radim u zdravstvu i trudim se da doprinesem dobrobiti svih nas. Drago mi je što je to prepoznato i nagrađeno. Ujedno to je i obaveza da budem još bolja u svom poslu – napomenula je dr Sanja Brusin Beloš.
Priznanje u oblasti privrede i preduzetništva „Mihael Bon“ dobili su Zora Lagundžin, vlasnica rasadnika „Dorijat“ iz Iđoša i Vladimir Radovanović, vlasnik „Zelenog dragstora“ za poseban doprinos razvoju privatnog preduzetništva. Nagrade „dr Pavle Kenđelac“ pripala su profesoru geografije Miroslavu Gujiću za doprinos razvoju obrazovanja i Andreju Popoviću, učeniku Gimnazije „Dušan Vasiljev“ za postignute rezultate u oblasti prirodnih nauka.

-Već dve decenije radim kao profesor i trudim se da najbolje što mogu prenesem deci znanje. Drago mi je što je prepoznat moj rad, ali i što je kviz „Moja Kikinda“, koji sam osmislio i koji naredne godine slavi desetogodišnjicu, svake godine sve bolji. Priznanje je podstrek da budem još bolji u onome što radim. Obrazovanje mladih je odgovoran posao i treba mu biti maksimalno posvećen – kazao je Grujić.
U oblasti kulture nagradu „Jovan Ćirilov“ za doprinos razvoju kulture dobili su glumci Narodnog pozorišta Vladimir Maksimović i Nikola Joksimović.

-Od svoje 15 godine sam u kikindskom Narodnom pozorištu, više od pola svog života, i priznanje je potvrda da sam dobro izabrao što nikada nisam otišao iz rodnog grada. Najdraže je kada sam pred publikom, a priznanje posvećujem majci i pokojnom ocu – istakao je Joksimović.
I direktor Kulturnog centra Marko Markovljev dobio je isto priznanje .
-Zaposlen sam u kulturi petnaestak godina i čast mi je što sam dobio ovo priznanje. Nagrada će biti podsticaj za nove kulturne programe, festivale i projekte. Cilj mi je da svi koji posete naše kulturne događaje odu sa njih srećniji nego što su došli i ubeđen sam da uživaju u njima – kazao je Markovljev.

Nagrade u oblasti sporta „Nika Mirkov“ pripale su posthumno dr Radivoju Brdariću osnivaču antidoping kontrole u Srbiji i nekadašnjoj SFRJ, pioniru naučnog – biohemijskog pristupa u trenažnom procesu kod vrhunskih sportista i džudo klubu „Partizan“ za postignute rezultate. U oblasti humanosti i dobrotvornog rada dodeljuje se nagrada „Melanija Nikolić Gaičić“ i nju je dobio Goran Gavrić za iskazanu humanost i dobročinstvo.

Pohvaljeni su: industrijska vatrogasna jedinica NIS-a u Kikindi, Olga Golušin iz Aktiva žena „Uglješa Terzin“ i Verica Karačonji za iskazanu humanost, vajar Milan Ramaji, slikar iz Banatskog Velikog Sela Marko Cvetićanin i pisac Veselin Mandarin za doprinos kulturi, Nemačko udruženje Kikinda za doprinos razvoju multikulturalnosti i 20 godina postojanja i pobednice programa „Ritam Evrope“ Ena Gogić, Ena Šošić, Milana Rajkov i Iva Plemić za promociju grada Kikinde.

Petogodišnja Emilija Otoranov nije skidala osmeh sa lica kada su joj u posetu došli Deda Mraz i gradonačelnik Nikola Lukač i doneli joj ono što je želela, a ona ih je dočekala sa medenjacima. Nisu zaboravili ni njenog mlađeg brata četrnaestomesečnog Nemanju.

– Poželela sam da dobijem pravu jelku i Deda Mraz koji je pročitao moje pismo ispunio mi je želju. Jelku ću da okitim i biće to najlepša jelka koju sam imala – rekla nam je Emilija.
Od Emilijinog tate saznali smo da njegova mezimica svake godine piše gradskom Deda Mrazu koji nijedne godine nije propustio da joj donese paketić.
-U pisanju pisma pomogla joj je mama, a Emilija ga je ukrasila crtežom. Jelka će, nakon što prođu praznici, pronaći mesto u našem dvorištu – kazao je Miroslav Otoran.
I sedmogodišnji Mihajlo Komlenić, učenik prvog razreda škole „Đura Jakšić“ dobio je ono što je poželeo, kao i njegova šestomesečna sestra Isidora.
-Gradonačelnik i Deda Mraz doneli su mi helikopter i vojnički automobil. Dobio sam i slatkiše.Imam puno igračaka, ali ove su mi omiljene – otkrio nam je Mihajlo.

Mihajlova mama Aleksandra Komlenić pozdravila je akciju Grada da svako dete dobije novogodišnji poklon.
-Redovno pišemo Deda Mrazu koji uvek ostvari ono što je Mihajlo poželeo. Svakom poklonu se obraduje, a ove godine posebno je srećan što mu je darove doneo gradonačelnik Lukač. Ovo je predivan gest lokalne samouprave – napomenula je Aleksandra Komlenić.

Podela novogodišnjih paketića mališanima na teritoriji Grada koji su pisma sa novogodišnjim željama ubacili u „Kutiju želja” jedna je od najlepših akcija grada i organizuje se jedanaesti put.

-Cilj nam je da sva deca osete čaroliju i magiju predstojećih praznika. Dolazak Deda Mraz, vilenjaka i dobre vile sa poklonima u njihove domove stvaraju čaroliju i magiju koju naši mališani željno iščekuju i to je ono za šta svi mi živimo. Nema ničeg lepšeg da našu decu obradujemo i da im omogućimo lepo i bezbrižno detinjstvo. Na lokalnoj samoupravi je da obezbedi deci najbolje uslove za život. Ove godine imamo više od 5.500 i grad. Deca su ta koja nas motivišu da se izborimo sa svim nedaćama – napomenuo je Lukač i precizirao da će najpopularniji deka na svetu sa svojim pomoćnicima obići sve mališane na teritoriji Grada.

Stanislava Hrnjak kandidatkinja liste „Aleksandar Vučić Srbija ne sme da stane”, u ime stranke i u svoje lično ime, zahvalila se sugrađanima na podršci koji su im ukazali na izborima.
Srpska napredna stranka u Kikindi je osvojila 54,92 odsto glasova od ukupnog broja izašlih na birališta. Poverenje ovoj partiji dalo je 15.886 sugrađana, što je više u odnosu na izbore pre godinu i po dana. Stanislava Hrnjak, predsednica Gradskog odbora SNS-a i kandidatkinja za pokrajinsku poslanicu „Aleksandar Vučić – Vojvodina ne sme da stane“ zahvalila je svim građanima koji su od ranih jutarnjih sati do zatvaranja biračkih mesta ispunili svoju građansku dužnost.
POGLEDAJTE VIDEO:
Svoju građansku dužnost na biračkom mestu broj 9 u Osnovnoj školi “Sveti Sava” obavio je i gradonačelnik Nikola Lukača koji je na biralište izašao zajedno sa pordicom, roditeljima i decom.

U Kikindi na 35 biračkih mesta u gradu i 25 na selima glasanje protiče uredno. U Kikindi je do 12 sati glasalo 25,5 odsto birača.

Konkurs za osnovnu policijsku obuku raspisan je juče, 14. i traje do 29. decembra. Raspisalo ga je Ministarstvo unutrašnjih poslova, u zavisnosti od potreba pojedinih područnih policijskih uprava i ostalih organizacionih jedinica, na osnovu odluke Vlade o broju pripravnika koje MUP može da primi u toku jedne godine.

Za Policijsku upravu u Kikindi ima mesta za četiri polaznika za radno mesto policajca, tri za radno mesto saobraćajnog policajca i čak 46 polaznika za radno mesto graničnog policajca.
Pravo učešća na konkursu imaju osobe koje su državljani Republike Srbije sa prebivalište u našoj zemlji, najmanje godinu dana neprekidno pre dana podnošenja prijave na konkurs, da nemaju manje od 18, a više od 24 godine do dana zaključenja konkursa, da imaju srednje obrazovanje i vaspitanje, u četvorogodišnjem trajanju, ili da ima završene osnovne strukovne odnosno osnovne akademske studije Kriminalističko-policijskog univerziteta, da ne postoje bezbednosne smetnje u skladu sa Zakonom o policiji, da poseduju važeću vozačku dozvolu „B” kategorije, da ispunjavaju kriterijume zdravstvene, psihološke i fizičke sposobnosti, za zasnivanje radnog odnosa u Ministarstvu unutrašnjih poslova na radnom mestu u statusu ovlašćenih službenih lica.

O svim uslovima i neophodnoj dokumentaciji konkursa zainteresovani mogu da se informišu u područnim policijskim upravama i policijskim stanicama.
Postoji mnogo priča, mitova i legendi o tome zašto su Banaćane Lale? U kakvoj su vezi cvet lala i stanovnici Banata?
Ili je, ipak, u pitanju nešto drugo pošto je lala i reč turskog porekla i znači domaćin, gazda?
Zanimljivu priču otkriva nam Slavica Gajić, kustos- etnolog Narodnog muzeja Kikinda.
Pogledajte.
Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Potpredsednica Vlade i ministarka kulture Maja Gojković, večeras se u Kikindi srela sa predstavnicama udruženja žena sa teritorije čitavog grada. Čajanka sa druženjem upriličena je u Restoranu „Strajnić“.
– Veliko mi je zadovoljstvo da potpuno neformalno pričamo o tome kakav je život u Kikindi i kako žive žene u okolnim mestima. Ovde su žene svih starosnih dobi i uglavnom dobro funkcionišu jer su organizovane u udruženja koja se bave očuvanjem kulturnog nasleđa krajeva iz kojih su došle one same ili njihovi preci. Bave se gastronomijom na stari vojvođanski način po receptima njihovih majki i baka – rekla je ministarka Gojković koja je i članica Koordinacionog tela Vlade za rodnu ravnopravnost. – Imala sam priliku da razgovaram sa mladom devojkom, poreklom iz Bašaida, čiji su roditelji otišli u Nemačku. Sada i ona tamo radi u velikoj firmi koja se bavi gastronomijom, ali su već kupili kuću u Bašaidu i sređuju je. Na moje pitanje da li planiraju da se vrate, ona je potvrdo odgovorila i rekla da misli da Srbija ide u dobrom pravcu i da će mladi ljudi imati šansu da započnu neki posao i da nastave svoj život ovde.

Susretu su, u ime lokalne samouprave, prisustvovali, gradonačelnik Nikola Lukač, zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski i članica Gradskog veća zadužena za kulturu i obrazovanje, Valentina Mickovski. Dobrodošlicu i zahvalnost za sve što je ministarka, u saradnji sa lokalnom samoupravom učinila za naš grad, izrazio je gradonačelnik Lukač.
– Žene su nosioci i porodice i kompletnog društva jer su odgovornije, temeljnije, marljivije i nama muškarcima daju mudrost da donosimo kvalitetnije i bolje odluke. Hvala ministarki jer je danas došla da sa nama podeli energiju koju zajednički kreiramo ka boljoj budućnosti u našoj Kikindi, Vojvodini i Srbiji. Znamo kolika je borba Vlade i našeg predsednika Vučića da podignemo našu Srbiju i siguran sam da ćemo u narednom periodu, ozbiljnim radom, projektima uz pomoć žena kakva je Maja, ali i uz vašu podršku ovde na lokalu, pobeđivati i praviti još bolje rezultate – kazao je Lukač.

Potpredsednica vlade i ministarka Gojković izrazila je zadovoljstvo saradnjom Ministarstva i Grada.
– Drago mi je da imamo divnu saradnju. U poslednjih nekoliko godina Ministarstvo je u infrastrukturu u Kikindi uložilo 130 miliona dinara. Imamo potpuno novu galeriju Narodnog muzeja, sada se radi Kulturni centar, fasada i krov se renoviraju i ubeđena sam da ćemo, vrlo brzo, moći da otvorimo i taj adaptirani objekat. To su velika programska ulaganja Ministarstva kulture i očekujem nove projekte na konkursu „Gradovi u fokusu“ i nastavak saradnje između Ministarstva i Grada Kikinde – istakla je gošća.

Žene su stub našeg društva, ozbiljno i promišljeno donose odluke i ubeđena sam da će sve one izaći 17. decembra na izbore, da će glasati za budućnost svojih porodica i da će sigurno, nepogrešivo izabrati listu „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“, zaključila je ministarka Gojković.

Preokrenuli smo i probudili Srbiju i sve što smo zajedno postigli na ispitu je 17. decembra, kada ćemo odlučivati kuda i kako ćemo dalje, poručio je Miloš Vučević, predsednik Srpske napredne stranke koji je sa Srđanom Kruževićem, članom Izvršnog odbora obišao naprednjake u Kikindi.
Članovi i simpatizeri dočekali su ga velikim aplauzom u Narodnom pozorištu gde je u prisustvu člana predsedništva Milenka Jovanova, Stanislave Hrnjak, predsednice Gradskog odbora i potpredsednika Gradskog odbora Nikole Lukača, Dragana Kneževića, Nikole Vojinovića i Nine Knežević, Kikinđanima poručio da voli da dolazi u naš grad i sever Banata.

Izbori 17. decembra su sudbonosni i oni nisu matematika i statistika, nisu pitanje broja mandata, nego su pitanje puta kojim ćemo dalje da idemo i šta će biti sa nama, dodao je Vučević.
– Znate vi Kikinđani šta vam se desilo sa fabrikama, kako su nestajale jedna za drugom. Isto se desilo u Novom Kneževcu, Kanjiži, Adi, Senti, Čoki u svim opštinama i gradovima. Gde god da smo se okrenuli svugde je došlo do pljačkaške privatizacije. Sa svim nedaćama smo se borili i izborili i uzdigli smo i vratili dostojanstvo građanima. Gradimo brzu saobraćajnicu koja će da poveže Sombor i Kikindu i da probudi dva krila severa Vojvodine. Da nam građani lakše putuju, a kada lakše putuju, manje će odlaziti iz svojih mesta. Iz ovih investicija država prihoduje i može da poveća plate i penzije. Ja znam da na severu Banata, u Kikindi živi pristojan i dobar svet koji valja i sebi i narodu. Ne dajte da nam opet dođu političke štetočine i da upropaste nešto novo, kao što je slučaj sa hotelom u centru i fabrikama koje su pozatvarali. Odlučujemo o nama, ljudima i životu i pošto smo odabrali da budemo odgovorni, na nama je odgovornost prema sadašnjoj i budućim generacijama – napomenuo je predsednik Srpske napredne stranke.

Sa jedne strane je lista „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“, a sa druge strane su sve druge liste, istakao je Vučević.
– Jedni će da budu veliki Evropejci koji će da kažu da je Kosovo nezavisno, da treba da uđemo u NATO pakt, uvedemo Rusiji sankcije. Drugi će da kažu da smo mi izdajnici, da nismo dovoljno velike patriote, da se kunu u ljubav prema Rusiji i neće imati nikakav problem da se spoje sa ovim prvima. Prve vodi nekadašnja Čankova perjanica Marinika Tepić i nesrećni Miki Aleksić iz G17 plus, a siguran sam da se sećate šta su nam uradili sa fabrikama i ekonomijom i čuvene laži da će svaki građanin dobiti hiljadu evra i ostalih bajki. Miki Aleksić upropastio je Trstenik i sada treba da dobije šansu da upropasti čitavu Srbiju. Prvi na listi je Lazović iz „Ne davimo Beograd“ koji ima dilemu za koju karticu da se prijavi jer je još uvek student, a godinama je bliži penzionerskom stažu. Siniša Mali sad je napravio grešku i pustio je obe kartice u isto vreme tako da je Lazovića doveo u dilemu za koju karticu da aplicira. Na listi imaju i Ćutu koji je upisao fakultet u vreme kada smo Tita sahranili i štafete su još trčale, i nije ga još završio. I oni će da nam pričaju kakva će da nam bude država i da su za Srbiju protiv nasilja. Njihov gazda Dragan Đilas koji je tukao tasta i taštu pred bivšom ženom i zajedničkom decom najbolje zna kako da se bori protiv nasilja. Dragan Bjelogrlić koji je iz zverinjaka, kako zove Srbiju, dobio svega 305 miliona dinara, a Boga pitaj koliko je filmova i serija snimio i to je hvala svima nama koji smo plaćali poreze koji mu je to omogućio. On je takođe primer kako se boriti protiv nasilja jer je istukao režisera Gagu Antonijevića, 20 godina starijeg, dok je sedeo. Valjda se borite protiv nasilja tako što blokirate puteve, mostove i hoćete da linčujete one koji prolaze tuda. Sve to opominje nas da nemamo prava da se igramo, da izbori nisu igra, da izbori nisu šala, da država nije igra. Vladali su svi oni od 2000. do 2012. godine i videli smo kakvi su im rezultati – istakao je Vučević.

– Želim da se zahvalim svima za rad u prethodnom periodu jer bez vas ova lista i ova politika ne bi imala smisla. Za ovih 11 godina svašta smo prošli. Bile su najveće poplave u novijoj istoriji, donosili smo teške ekonomske mere u okviru kojih smo morali da smanjimo plate i penzije, suočili smo se najvećim talasom migracija iz Azije i Afrike, borili smo se protiv pandemije korona virusa i za ljudske živote i kada smo mislili da smo sve prošli počeo je rat u Ukrajini i ogromni pritisci na našu državu. Danas imamo i sukob u Izraelu odnosno Palestini. Za sve to vreme smo, zahvaljujući vama, građanima, uspeli da sačuvamo državu i da joj vratimo dostojanstvo – kazao je Vučević i dodao da Srbija više nije mačiji kašalj da postupa onako kako drugi žele.
I posle teških ekonomskih mera uspelo se u tome da plate i penzije budu dva puta veće nego 2012. godine, zaposleno je je više od 550.000 ljudi u odnosi na broj zaposlenih iste godine.
– Uspeli smo da izgradimo 460 kilometara auto puteva i brzih saobraćajnica, brzu prugu sa kojom idemo ka mađarskoj granici, 900 fabrika, gradili smo kliničke centre i bolnice, renovirali i gradili domove zdravlja, škole, vrtiće. Promenili smo sveukupni ambijent i za sve to vreme čuvali smo državu. To je rezultat koji niko ne može da nam oduzme, ali to može da se poništi 17. decembra – podsetio je Miloš Vučević.

Za proteklih 11 godina niko nije morao da brine o kursu dinara, danas ne mora niko da brine za plate ili penzije koje će biti isplaćene i danas se zna da kada država nešto obeća da će to biti i urađeno. Danas je i 28 država manje priznalo državu koju Albanci zovu Kosovo, danas se glas Srbije bolje čuje.
– Te stvari se ne podrazumevaju, one ne padaju sa neba jer se dobijaju radom, a gube se nebrigom i nemoralom. Sve što smo uradili za 11 godina je prvo poluvreme i ja se nadam da se nećemo vratiti u vreme kada je pola miliona ljudi manje bilo zaposleno, kada su fabrike bile zakatančene. Ne podrazumeva se da će biti bolje, ne podrazumeva se da će plate i penzije da rastu, ne podrazumeva se da će dinar biti stabilan i da se takmičimo koja će opština dobiti više investicija, nego se to stiče radom. Ne podrazumeva se da će lista da pobedi zato što je Aleksandar Vučić njen nosilac. Nesporno je da imamo najpopularnijeg i predsednika države koji ima najveće poverenje građana, ali ne pobeđuje se samo zato na izborima. Pobeđuje se zato što pričate sa građanima, zato što objašnjavate šta je politika, zato što smo aktivni na terenu. Imamo da pokažemo šta smo radili, ali i da istaknemo cilj za budućnost. Dokle god ova politika može da bude u narodu i sa narodom mi smo na dobrom putu – saopštio je Vučević.

Čast nam je i zadovoljstvo što smo kao Gradski odbor Kikinda, ali i Severnobanatski okrug imali privilegiju da nas u okviru radnog sastanka poseti predsednik stranke Miloš Vučević, kazala je Stanislava Hrnjak, predsednica Gradskog odbora SNS.
– I u prethodnim kampanjama davali smo svoj maksimum znajući da je politika Srpske napredne stranke i predsednika Aleksandra Vučića prioritet prioriteta za ovu zemlju. U prethodnih deset godina postignuti su izvanredni rezultati koji su otvorili vrata budućnosti ovoj zemlji i za to smo spremni da se borimo svim srcem i snagom. Zahvalni smo vam što ste odabrali da posetite naš odbor u kampanji – precizirala je Hrnjakova.
Sastanku su prisustvovali i predstavnici opštinskih odbora iz Čoke, Ade, Kanjiže, Sente i Novog Kneževca, kao i članovi Gradskog odbora Kikinde, ali i aktivisti koji su aktivni u izbornoj kampanji.

-Naš cilj i naše obećanje je, ukoliko nam građani daju poverenje, da prosečna zarada u Srbiji do 2027. godine bude 1.400 evra. Da garantovana zarada bude 650 evra i da prosečna penzija bude 650 evra jer penzije moraju da prate plate. Hoću da se zahvalim penzionerima koji su podneli najveći teret reformi u državi, bili su najdisciplinovaniji i najtiši kada smo donosili najteže mere. Razumeli su da je muka stigla državu, a penzioneri znaju da se sa državom ne kocka, ne zbog njih, nego zbog njihove dece i unuka. Želim da se zahvalim našim damama jer nas podržava više žena nego muškaraca. One su bolje organizovanije, lojalnije, opreznije, racionalnije, tu su da nam pomognu da čuvamo našu državu koja je ženskog roda – kazao je Vučević.

Podrška na delu!
Ogromno interesovanje Kikinđani su iskazali za podršku listi „Aleksandar Vučić- Vojvodina ne sme da stane”.

Nakon što su pre dve nedelje podržali kandidaturu liste „Aleksandar Vučić- Srbija ne sme da stane” za vanredne parlamentarne izbore kada je za svega sat vremena prikupljeno hiljadu potpisa, veliki odziv sugrađana ponovljen je i večeras u Gradskom odboru Srpske napredne stranke u Kikindi, kao i u mesnim zajednicama.
Pokrajinski izbori raspisani su danas i biće održani 17. decembra, kada i parlamentarni.
