Најновије

Untitled design
Povređeni golub sleteo je u dvorište naše sugrađanke koja se obratila našem portalu u nadi da će ga prepoznati i javiti se njegov vlasnik. Do tada će, kako je rekla, zadržati ovu lepu i pitomu pticu.
Na slikama se vidi njegov broj. Nakon što smo informaciju objavili na društvenim režama, javili su nam se golubari rekavši da je to ukrasna lahora, golub koji je slab letač i nije poznat po tome da se vraća kući. Verujemo da nekome nedostaje i da će ova informacija stići do vlasnika izgubljenog pernatog mezimca.
tera kamp 5

Studenti vajarstva završnih godina akademija u Rijeci, Osijeku, Cetinju, Novom Sadu i Beogradu, borave u Kikindi na Internacionalnom kampu Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“. Studentski program u Ateljeu Centra sprovodi se već 15 godina, ovog maja sa značajnom novinom.

– Naš cilj je da, kroz ovaj, pratimo buduće umetnike – kaže Aleksandar Lipovan, menadžer međunarodne saradnje. – Pored postojećih, planiramo da ostvarimo kontakte sa umetničkim akademijama u čitavom regionu, da stvorimo umetničko zajedništvo, mesto na kojem studenti sarađuju i razmenjuju iskustva. Ove godine, pored praktičnog rada, uvodimo i teoretsku nastavu. Predavači su profesori koji su doveli svoje studente i profesor sa univerziteta u Lionu, Bernard Ridiger, koji je prošle godine bio kod nas na Simpozijumu.

Lipovan dodaje da je, zahvaljujući ugovorima potpisanim sa umetničkim akademijama, „Tera“ nastavna baza za stručnu praksu vajanja skulptura u terakoti.

Jedan od predavača, profesor Ridiger, stigao je, ovoga puta, iz Novog Sada gde, na Akademiji umetnosti, učestvuje u programu razmene.

– Vratio sam se u Kikindu, pre svega jer sam povezan sa ovim mestom. Ovde se radi sa glinom sa ovog područja. Ta veza sa zemljom mi je veoma važna. Takođe, završiću skultpuru koju sam započeo prošle godine – kaže profesor Ridiger.

Glinu sa kikindskog tla istražuje i sa njom radi 30 studenata. Jelena Pavićević Marković pohađa drugu godinu master studija na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju.

– Ovde nastavljam svoj ciklus radova koji sam započela u Crnoj Gori. Skulpture simbolišu hramove mojih emocija i unutrašnjeg sadržaja. Već sam bila ovde pre deset godina, veoma sam zadovoljna i profesionalno ispunjena. Ljudi su vrlo gostoljubivi – kaže Jelena.

Uslovi za rad i prijem ostavili su vrlo lep utisak i na Saru Klešin iz Rijeke, studentkinju treće godine.

– Radim na organskoj formi, počela sam sa skicom koju menjam kako to glina zahteva. Prvi put sam ovde i jako sam zadovoljna prostorom, ljudima, sviđa mi se grad. Mnogo smo kolega upoznali i pomažemo jedni drugima. Ova glina je malo drukčija od one sa kojom radimo na Akademiji, dosta je masnija, ali je bolja i prirodnija za rad.

Sa Cetinja je stigao i Vukašin Tanjević, student treće godine.

– Još je lepše nego što smo očekivali. Ovde su bolji uslovi za rad sa glinom nego na akademiji. Istražujem materijal i njegovu statiku, uradio sam dve skulpture – kaže Vukašin.

Nikša Borovac je na prvoj godini mastera Akademije umjetnosti i kulture u Osijeku.

– Radim sa glinom već 10 godina, ali prvi put sa ovom vrstom. Veoma je čvrsta i ugodna za rad – kaže Nikša. – Obuzet sam motivom ruke, ovde sam izradio kompoziciju elemenata, da vidim kako funkcionišu zajedno.

Internacionalni studentski kamp održava se od 8. do 18. maja. U izuzetnom prostoru Ateljea, potpuno prilagođenom potrebama umetnika i njihovom stvaranju, studenti su na svom umetničkom putu ucrtali još jednu važnu tačku i mesto kojem će se, verujemo, rado vraćati.

Seoske sportske igre u Mokrinu

Sportski savez Srbije petu godinu organizuje Seoske sportske igre, a Grad Kikinda uključio se u projekat i po prvi put jedno naše selo – Mokrin,  domaćin je pomenutih igara. Danas je na terenima, otvorenim i u dvorani, mokrinske škole gradonačelnik Nikola Lukač otvorio nadmetanja u 11 disciplina: fudbalu, odbojci, rvanju, nadvlačenju konopca i štapa, bacanju kamena s ramena, obaranju ruke, skoku u dalj iz mesta, trci u džakovima, šahu i poligonu. Nastupaju četiri ekipe, dve iz Mokrina i po jedna iz Banatskog Velikog Sela i Ruskog Sela.

– Kao i uvek kada je reč o sportu, meni je veliko zadovoljstvo da budem na ovakvim dogaćajima, jer Kikinda jeste grad sporta, i normalno je da se gradska uprava uključi u sve ovo, pogotovo ovde u Mokrinu, u prelepoj hali. Ko god da pobedi ovde, podržaćemo ih da nas što bolje predstave na regionalnom takmičenju da i tamo budu najbolji i, što da ne, pokušaju na kraju sa republičkog nadmetanja kao prvaci da donesu svom selu otvoreni rukometni teren – rekao je Lukač.

Davor Štefanek naglasio je da ima odličnu saradnju s kikindskom gradskom upravom već šest godina, otkad je na čelu Sportskog saveza Srbije.

– Sport u Kikindi u usponu je, pravi ljudi u sportu na pravim su mestima kod vas. Hvala i gradonačelniku Lukaču, koji ima smisao za sport i koji podržava kikindske sportiste, takođe i Mokrinčanima koji su se prihvatili organizacije u njihovoj sjajnoj hali, a radimo da svako selo u Srbiji treba da ima ovakav objekat. Malo imamo opština iz Vojvodine u ovim igrama, ali sport u Vojvodini je jak. Naša ideja da svakom treba da omogućimo da se bavi sportom – kazao je Štefanek.

Jasmina Juras, predsednica Sportskog saveza Vojvodine, napomenula je:

– Mokrinčani su poznati po muškom rukometnom klubu, a i po takmičarskom duhu u tucanju jajima i borbi guskova i sada su prihvatili da budu i deo ove manifestacije i zato zaslužuju pohvale, kao i Grad Kikinda i Sportski savez u vašem gradu. Omogućili su velikom broju uglavnom bivših sportista da se sada kao rekreativci bave sportom kroz ovakav vid takmičenja.  

Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde, dodala je:

– Tri godine planirali smo da se uključimo u ove igre, pogotovo što je malo opština iz Vojvodine dosad u ovome. Raznovrsna su takmičenja, a nagrada za najbolje u Srbiji zaista je primamljiva. Sledeće godine, verujem da će i ostala kikindska sela nastupiti. 

FOTO: Grad Kikinda (Čedomir Vujanić)

traffic-gaf0dfe959_1920

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, imajući u vidu da je u toku period učestalijih đačkih ekskurzija i rekreativnih nastava, u cilju zaštite bezbednosti dece i nastavnog osoblja sprovode mere kontrole da li prevoznici poštuju odredbe Pravilnika o načinu obavljanja organizovanog prevoza dece.

Podsećamo da je organizator prevoza dužan da najkasnije u roku od 48 časova pre otpočinjanja prevoza obavesti nadležni organ unutrašnjih poslova o prevozniku, mestu i vremenu polaska, broju angažovanih autobusa, broju angažovanih vozača autobusa i broju prijavljene dece i drugih lica koja učestvuju u izvođenju putovanja, kako bi saobraćajna policija mogla blagovremeno da izvrši kontrolu svih autobusa i vozača.

Pravilnikom o načinu obavljanja organizovanog prevoza dece taksativno su navedeni uslovi koje moraju ispunjavati autobusi kojima se vrši prevoz ekskurzija, odnosno uslovi koje moraju ispunjavati vozači koji vrše prevoz dece.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova kontrolisaće da li autobusi i vozači autobusa ispunjavaju sve neophodne uslove i neće dozvoliti polazak na ekskurzije dok ne budu ispunjeni svi propisani uslovi.

pexels-mikhail-nilov-6962989

Druga rata naknade za odvodnjavanje za fizička lica u visini kvartalne obaveze – ¼ prošlogodišnjeg rešenja, dospeva u ponedeljak, 15. maja.

Dostava rešenja za ovu godinu već je počela, a većina bi trebalo da bude uručena tokom juna. Obveznici koju su ostavili svoje podatke dobiće i SMS poruku o dospeću naplate druge ovogodišnje rate.

Pozivanjem broja ‪0800 21 21 21, u vremenu od 9 do 14 časova, obveznici mogu dobiti osnovne informacije o plaćanju ove naknade. Pozivi su besplatni i vremenski ograničeni.

Kancelarija za rad sa strankama u poslovnoj zgradi JVP „Vode Vojvodine“, Bulevar Mihajla Pupina 25, otvorena je od 8 do 14 časova.

muzička

U Osnovnoj muzičkoj školi “Slobodan Malbaški” počeo je upis u pripremni i prvi razred za školsku 2023/2024. godinu. Budući učenici mogu da se opredele za neki od sledećih instrumenata: klavir, harmoniku (klavirnu i dugmetaru), gitaru, violinu, tamburu, flautu, klarinet i, od ove godine, za saksofon.

U Školi je moguće pohađati i časove solo pevanja – donja starosna granica je 13 godina za devojčice i 15 za dečake.

Prijavljivanje traje do 22. maja – mejlom na: msmalbaski@msmalbaski.com ili pozivom na broj 0230/422-474, radnim danima od 9 do 12 sati.

U prijavi je potrebno navesti ime i prezime učenika i roditelja i njihove jedinstvene matične brojeve, zatim naziv osnovne škole i razred koji će dete pohađati od septembra, instrument za koji se prijavljuje (poželjno je navesti više od jednog izbora), i kontakt telefon.

IMG_20230513_133455_1

U Kikindi su se danas stariji osnovci iz čitavog okruga, najbolje rangirani na opštinskim i gradskom nivou, nadmetali u poznavanju saobraćajnih propisa i vožnji bicikla na poligonu. Domaćin 54. takmičenja „Šta znaš o saobraćaju“ bila je OŠ „Feješ Klara“. Učestvovalo je 48 osnovaca.

Ekipno, najbolji su bili učenici iz Kikinde. Drugoplasirani su osnovci iz Ade, dok su treće mesto zauzeli đaci iz Kanjiže.

U B kategoriji (uzrast od 10 do 12 godina), među devojčicama, najbolja je bila Jelena Čvorak iz OŠ „Vasa Stajić“ iz Mokrina. Berec Helga iz OŠ „Novak Radonić“ iz Mola zauzela je drugo, a Jana Injac iz OŠ „Vuk Karadžić“ iz Kikinde, treće mesto.

Među dečacima, u ovoj kategoriji, pobednički pehar pripao je Aronu Salaiju iz Sente, iz škole „Turzo Lajoš“. Drugoplasirani je Edvin Berta, učenik OŠ „Karolina Karas“ iz Horgoša. Treće mesto zauzeo je Viktor Nađ iz škole „Servo Mihalj“ u Padeju“.

Gordana Ristić iz škole „Vasa Stajić“ iz Mokrina bila je najbolja u C kategoriji (uzrast 13 godina i stariji) – devojčice. Antonia Bicok i Adrien Tot iz OŠ „Čeh Karolj“ iz Ade zauzele su drugo, odnosno treće mesto.

Iz iste škole je i pobednik C kategorije – dečaci, Romeo Erdelji. Dominik Bate iz OŠ „Karolina Karas“ iz Horgoša bio je drugi. Kao trećeplasirani, takmičenje je završio Mateja Radivojša iz škole „Vuk Karadžić“ iz Kikinde.

Najbolji takmičari nagrađeni su biciklima i predstavljaće Okrug na Republičkom takmičenju u Beogradu, krajem maja.

viber_slika_2023-05-13_14-58-54-294

Više od 300 mladih plesača danas nastupa na svojoj manifestaciji, „Kikinda dance open“-u u Hali sportova „Jezero“ u Kikindi. Organizatori drugog plesnog takmičenja u našem gradu su kikindsko Udruženje sportskog plesa „Dance N Soul – Ritmik“ i „Dance now“ iz Zrenjanina.

Takmičari od četiri do 20 godina podeljeni su po uzrasnim kategorijama i nastupaju u solo, grupnim i formacijskim tačkama. Stilovi plesa koje prikazuju žiriju i publici su: moderni balet, street style, hip hop, acro style, kao i nastupe mažoretkinja.

Pored domaćina, članova Udruženja sportskog plesa „Dance N Soul – Ritmik“, svoje koreografije predstavljaju i Plesni studio „Lana“ i Baletski studio „Sara Pavlovski“ iz Pančeva, „Jump Dance“ i „Cats“ iz Sombora, “M Dance Studio“ iz Sente i Baletska škola Kulturnog centra Kikinda.

Moderni ples, osim što donosi zadovoljstvo, ima i veoma pozitivan uticaj na ličnost, kaže Aleksandra Đilas, glavni trener mlađeg uzrasta u „Dance N Soul – Ritmik“-u.

– Ples doprinosi socijalizaciji, ima veliki značaj za celokupni razvoj ličnosti i samopouzdanja – kaže Aleksandra.

Takmičarski i festivalski nastupi pred publikom i žirijem nisu samo prilika da se pokaže naučeno, nego i izvor velike sreće za sve učesnike koji danas, i oko scene, plešu sa konkurencijom. Plasman je, sasvim sigurno, sporedan u odnosu na radost koja je ispunila Halu „Jezero“ na „Kikinda dance open“-u.

 

sajam cveća 5

Gradska Turistička organizacija organizovala je danas Majski bazar i Sajam cveća, a prvi prodavci i kupci stigli su  još pre 9 sati.

Raznovrsna ponuda cveća i bilja kojima ćete oplemeniti svoj životi i radni prostor, kao i mnoštvo proizvoda lokalnih preduzetnika očekuju vas na gradskom trgu do 16 sati.

Požurite!

P1160587

U organizaciji Saveza za cerebralnu i dečiju paralizu Vojvodine “Suncokret“, u Ateljeu Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“ danas je održana kreativna radnookupaciona radionica.

Zahvaljujući saradnji sa Centrom „Tera“, članovi udruženja obolelih od cerebralne i dečije paralize iz čitave Vojvodine, već 25 godina dolaze na ovu terapeutsku aktivnost.

– Veoma smo lepo prihvaćeni ovde, vrlo smo zadovoljni i zahvalni zaposlenima u „Teri“ jer nas podržavaju i omogućavaju sve što nam je potrebno – kaže Ivan Zarić, predsednik Društva invalida za cerebralnu i dečiju paralizu u Kikindi, domaćina radionice.

Vajarska radionica deo je programskih aktivnosti Saveza „Suncokret“ i odvija se pod pokroviteljstvom Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja. Za današnje kreativno druženje u „Teri“ prijavila su se udruženja iz Novog Sada, Titela, Sombora, Zrenjanina, Kovina, Kule, Apatina, Pančeva, Subotice i  Sremske Mitrovice.

– Iako je radionica veoma korisna za članove, nažalost prisustvuju joj samo oni koji su u mogućnosti da putuju. Rad sa glinom ima izuzetan terapeutski efekat, razvija i moždane i motoričke funkcije i umiruje – ističe Drago Ilić, predsednik Saveza „Suncokret“.

Kada su u pitanju aktivnosti osoba sa invaliditetom, obično se polazi od toga čime one ne mogu da se bave, umesto da se razmišlja o kapacitetima koje oni mogu da razvijaju, smatra Ružica Garunović, zamenica predsednika „Suncokreta“.

– Pored motoričkih, razvijamo i kreativne sposobnosti. U svojim lokalnim organizacijama imamo i likovne i radionice ručnih radova i dekupaža. Na nivou Saveza, osim na ovoj radionici, učestvujemo i na „Testenijadi“ u Titelu, na takmičenju u pevanju u Apatinu i na Danima starih zanata u Subotici – kaže Ružica Garunović.

Današnje druženje, uz svesrdnu pomoć vajara iz „Tere“, ponovo je donelo radost susretanja članova invalidskih udruženja i uspomene u vidu novih radova od gline.

error: Content is protected !!