Центар за пружање услуга социјалне заштите је, у сарадњи са Хуманитарним Театром „Гусани у магли“, припремио инклузивну представу под називом „Вулканизерска драма“. Премијера је изведена синоћ, у Дечијем позоришту „Лане“.
– Представа је почетак акције прикупљања новца за сублимациони штампач који нам је потребан за активности у Центру. Идеја је да је изведемо више пута – рекла је Николета Павлов, в.д. директор Центра за пружање услуга социјалне заштите.

У „Вулканизерској драми“, за коју су текст написали корисници Центра, наступају четири чланице глумачке радионице „Гусана у магли“ и 12 корисника Дневног боравка Центра.
– Није ми ово прва улога, учествујем у рецитаторским и глумачким наступима у нашем Центру. Срећна сам и волим то да радим. Позивам све да дођу да гледају нашу представу – рекла је Светлана Калинов.

Марија Бутер из Театра „Гусани у магли“ каже да је рад са корисницима Дневног боравка био лепо искуство.
– Представа говори о томе да смо сви исти, да сви треба да помажемо једни другима. Рад је био диван, сви су веома драги и талентовани и веома емотивни. Брзо су нас прихватили, као и ми њих, и било је лако радити – каже Марија.

Премијери су присуствовали и градоначелник Никола Лукач и чланица Градског већа за националне мањине, родну равоправност и бригу о породици, Мелита Гомбар.
– Снага сваке заједнице огледа се у томе колико брине о најосетљивијим категоријама становништва. Управо ова представа је потврда тога да смо хумано друштво и да прихватамо различитости – рекла је Мелита Гомбар. – Инклузивне представе су значајне јер сваки појединац, без обзира на своје способности и могућности, има прилику да ужива у уметности. Надамо се да је иницијатива корисника Центра и чланова „Гусана у магли“ само почетак и да ће се, и са другим установама и организацијама, везе успоставити и интензивирати и Град ће то подржати.

Лепа сарадња Центра и Хуманитарног театра није прва и наставиће се и убудуће. Новим термини извођења „Вулканизерске драме“ још нису утврђени, али ће, свакако, свако играње донети много радости и учесницима и публици, онако како је то било на синоћњој премијери.
















Присутни су били представници Дома здравља, Завода за јавно здравље, Црвеног крста, Удружења Спорт за све, Спортског јога удружења Сунце, Плесне школе Данце Н Соул, Одреда извиђача „Прока Средојев Плави”, ђаци прваци из ОШ „Вук Караџић”, деца предшколци, Удружење пензионера Сунчана јесен, АДЗНМ Гусле, Савета за здравље и Туристичке организације Града Кикинде.
Др Бранислав Хачко мр сци мед, специјилиста социјалне медицине, из кикиндског Завода за јавно здравље поручуио је да је слоган ове манифестације „Кретањем до здравља”.
– Свака физичка активност дужа од 150 минута распоређених у пет дана, сматра се пожељном активношћу. Нажалост, мишићи су заборављни орган, то показују истраживања и студије из 2022. године према којима чак 40 одсто становништва Србије није ни минимално активно, а жене у томе предњаче више од мушкараца. Зато ми поручујемо, нарочито старијој популацији од 65 година и више, да се покрене и тако првентивно делује на читав низ болести, од шећерне, преко неких облика карцинома, менталног здравља… – рекао је др Хачко.
Јасмина Миланков, в.д. директорице Туристичке организације Града Кикинде, додала је:
– Желимо да апелујемо да је физичка активност неопходна свима од најмлађих до пензионера, а овде на Старом језеру осим тога младима ћемо показати, а старије подсетити и на неке заборављене игре од пре три или четири деценије, попут ластша и нека бије.

