Најновије

CDA_4779-w1024

Башаид је насељен 1777. године и, већ неколико година касније, започето је континуирано образовање – у згради цркве, а затим, како је насеље расло, и у другим објектима. Шездесетих година прошлог века покренута је иницијатива да село добије зграду школе. На данашњи дан, 1973. године отворена је нова зграда, пројектована по норвешком моделу.

Тим поводом, у ОШ „1. Октобар“, постављене су изложба слика мештанина Јевгенија Кнежевића и фотографија и докумената који сведоче развоју образовања у Башаиду. На приредби у Дому културе наступили су ђаци, деца из вртића – будући ученици Школе, и гости, Хор Културног центра Кикинда, „Атендите!“.

– Доста добро смо опремљени, имамо све што је потребно једној савременој школи, али нам треба више деце. Ове школске године имамо 250 ђака – рекао је директор, Мирко Влајков.

У име локалнe самоуправe, свечаности су присуствовали заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и Жива Кнежевић, секретар Скупштине града.

– Много је урађено у овој школи последњих година – рекла је Дијана Јакшић Киурски. – Постављена је штедљива лед расвета, изграђен мултуфункционални спортски терен, купљен нов котао за грејање и санирани су тоалети.

Заменица градоначелника истакла је и да је ово прилика за разговор о најважнијој теми, у светлу трагичних догађаја у нашој земљи.

– Морамо да причамо о томе шта треба сви, као друштво, да урадимо како бисмо били ослонац младим људима на њиховом путу стасавања и одрастања и да освестимо чињеницу да школа и систем образовања морају да буду темељи развоја друштва јер, ако се то пољуља, од друштва нема ништа. Сви ми, и школа и породица и цео систем, морамо да усмеримо младе у правцу правих моралних вредности, једино тако се сви можемо сачувати од болесног и девијантног друштва.

viber_slika_2023-05-11_21-24-17-674

Центар за пружање услуга социјалне заштите је, у сарадњи са Хуманитарним Театром „Гусани у магли“, припремио инклузивну представу под називом „Вулканизерска драма“. Премијера је изведена синоћ, у Дечијем позоришту „Лане“.

– Представа је почетак акције прикупљања новца за сублимациони штампач који нам је потребан за активности у Центру. Идеја је да је изведемо више пута – рекла је Николета Павлов, в.д. директор Центра за пружање услуга социјалне заштите.

У „Вулканизерској драми“, за коју су текст написали корисници Центра, наступају четири чланице глумачке радионице „Гусана у магли“ и 12 корисника Дневног боравка Центра.

– Није ми ово прва улога, учествујем у рецитаторским и глумачким наступима у нашем Центру. Срећна сам и волим то да радим. Позивам све да дођу да гледају нашу представу – рекла је Светлана Калинов.

Марија Бутер из Театра „Гусани у магли“ каже да је рад са корисницима Дневног боравка био лепо искуство.

– Представа говори о томе да смо сви исти, да сви треба да помажемо једни другима. Рад је био диван, сви су веома драги и талентовани и веома емотивни. Брзо су нас прихватили, као и ми њих, и било је лако радити – каже Марија.

Премијери су присуствовали и градоначелник Никола Лукач и чланица Градског већа за националне мањине, родну равоправност и бригу о породици, Мелита Гомбар.

– Снага сваке заједнице огледа се у томе колико брине о најосетљивијим категоријама становништва. Управо ова представа је потврда тога да смо хумано друштво и да прихватамо различитости – рекла је Мелита Гомбар. – Инклузивне представе су значајне јер сваки појединац, без обзира на своје способности и могућности, има прилику да ужива у уметности. Надамо се да је иницијатива корисника Центра и чланова „Гусана у магли“ само почетак и да ће се, и са другим установама и организацијама, везе успоставити и интензивирати и Град ће то подржати.

Лепа сарадња Центра и Хуманитарног театра није прва и наставиће се и убудуће. Новим термини извођења „Вулканизерске драме“ још нису утврђени, али ће, свакако, свако играње донети много радости и учесницима и публици, онако како је то било на синоћњој премијери.

SRT_1047

Кикиндско удружење спортског плеса „Dance N Soul – Ritmik“ ће у суботу, 13. маја, бити домаћин другог такмичења у модерном плесу, „Kikinda dance open“. Манифестација се организује у Спортском центру „Језеро“, у сарадњи са зрењанинском организацијом „Dance now“ и окупиће 300 такмичара из шест клубова из Панчева, Сомбора, Сенте и нашег града.

– Први пут програм смо организовали у време короне, без публике. Овога пута ће суграђани моћи да нас гледају и ја их позивам да дођу. Такмичење је, у суштини, фестивалско, није рангирано. Важно је да децу анимирамо и подстакнемо им такмичарски дух. Најмлађима увек обезбеђујемо медаље и пехаре, док се од старијих такмичара очекује озбиљнији приступ – каже Мирна Крнић, инструкторка плеса и директорица кикиндског Удружења.

Подељени у узрасне категорије, плесачи имају од четири до 20 година и наступиће у различитим стиловима: модерни балет, street style, hip hop, acro style, мажореткиње… Публика ће имати прилике да гледа соло, дуо, трио, групне и формацијске плесове.

Партнер у организацији, „Dance now“, најбољима у Кикинди обезбедиће наступ на једном од такмичења у Србији.

„Kikinda dance open“ почиње у 11 сати, цена улазнице је 300 динара.

eko festival 4

Традиционално, на Дан птица и дрвећа, најмлађи суграђани, деца из Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, јуче су приредила четврти Еко-фестивал. У дворишту Културног центра другарима и старијима показала су шта све знају о томе како се чува животна средина.

– У току године екологијом се бавимо у свим узрасним групама. На нивоу Установе, такође, организујемо еколошке активности, обележавамо важне датуме, учествујемо у садњи дрвећа и на еко-карневалу. Еко-фестивал је круна наших годишњих активности – каже Радмила Хоманов, координатор Еко-тима у Предшколској установи.

На Фестивалу је учествовало више од 200 деце из десет од укупно 18 вртића. Мали еколози од 3,5 године до предшколског узраста, са својим васпитачицама,  припремили су 15 наступа – рецитовало се, глумило и играло.

Сваке године на нивоу Установе, деца учествују у ликовном конкурсу под називом „Све што расте хтело би да расте“, ове године на тему „Птице“. Стигло је више од сто радова, а најбољи, у двема категоријама, награђени су књигама бајки и басни, приборима за ликовно, пехарима и дипломама. Све групе добиле су захвалнице за наступ на Фестивалу.

– Деца то разумеју боље него одрасли, она су више повезана са природом. Знају да свако од њих, појединачно, треба да се труди за чистију животну средину и опомињу старије. Када шетамо, имамо еко-патролу, запажамо у каквом је стању природа и учимо – каже васпитачица Радмила.

Она додаје да су деца одавно усвојила рециклажу и чак од куће доносе материјале од којих праве различите предмете у вртићу. Поред тога, кроз игру и прилагођене садржаје, уређују еко-кутке, уче о загађењу, разврставању отпада, угроженим врстама.

Ова знања и умећа показали су и на Еко-фестивалу, на крају којег су одржане  радионице. Правиле су се еколошке кесе, израђивале слике од чепова и птице од различитих  материјала.

Захваљујући континуираним активностима у области екологије, Предшколска установа редовно учествује на Конкурсу под називом „За чистије и зеленије школе Војводине“ Покрајинских секретаријата за образовање и за урбанизам и заштиту животне средине. За изузетне резултате постигнуте у овој области награђени су у школској 2018/2019. години.

P1160358

Јавном предузећу „Кикинда“ данас су уручене нова вишенаменска цистерна и ватрогасна опрема, добијене по пројекту прекограничне сарадње Румунија-Србија. Град је за средства Европске уније аплицирао заједно са Градом Зрењанином, Агенцијом за ванредне ситуације из Темишвара, и инспекторатима за ванредне ситуације и жандармерије Жупаније Тимиш.

Примопредаји у ЈП „Кикинда“ присуствовао је градоначелник Никола Лукач са сарадницима. Он је истакао да ово Јавно предузеће неће бити једини корисник опреме.

– Цистерна и опрема ће се налазити у Јавном предузећу, али ће се, по потреби, активирати у Сектору за ванредне ситуације МУП-а. Возило и опрема су нови, функционални и неопходни, и сигуран сам да ће модернизовати рад Јавног предузећа и комплетирати опрему Сектора за ванредне ситуације – рекао је Лукач.

Поред вишенаменске цистерне, капацитета шест хиљада литара, по конкурсу су добијене и три електричне муљне пумпе, четири ватрогасна изолациона апарата за заштиту дисајних путева, моторна тестера, шест моторних прскалица, као и 20 заштитних шлемова са визиром.

Члан Градског већа за привреду и инвестиције, Саша Танацков, рекао је да се пројекат по којем су добијена средства односи превасходно на ванредне ситуације, размену информација и, у случају потребе, пружање међусобне помоћи свих партнера. У Кикинди ће се, током лета, одржати здружена вежба ватрогасних јединица са подручја жупаније Тимиш, Зрењанина и нашег града.

Данас добијена цистерна неопходна је, посебно у предстојећим активностима Јавног предузећа, истакао је директор, Чедо Гверо.

– Овог лета нас, због нове фабрике воде, очекује испирање комплетног система у Кикинди, што значи да ћемо имати дуже прекиде у снабдевању водом, у чему ће помоћи две цистерне са пијаћом водом које сада имамо – рекао је Гверо. –  Цистерна има и функцију прања улица, што је нова делатност коју планирамо ускоро да започнемо.

Вредност возила и опреме добијених по конкурсу је 110.564 евра, од чега 85 одсто финансира Европска унија, док се преостали износ обезбеђује из буџета Града.

kampanja-euro-melanoma

Кикиндска болница ће се, и ове године, укључити у европску кампању превенције рака коже организовањем бесплатних скрининг прегледа у понедељак, 15. маја, у двема амбулантама.

Пацијенте ће прегледати и давати им информације о превенцији, раној дијагностици и лечењу рака коже, др Синиша Јолић, специјалиста дерматовенерологије и субспецијалиста ангиологије, и др Милица Агић, специјалиста дерматовенерологије. Др Јолић ће радити од 10 до 13, а докторка Агић од 9 до 13 сати.

Грађани заинтересовани за преглед могу да се закажу до 14. маја на број 061 24 89 703, од 9 до 17 сати.

Кампања „Еуромеланом 2023“ спроводи се под покровитељством Министарства здравља и званична је медијска кампања Европског удружења за дерматолошку онкологију и Европске академије за дерматологију и венерологију.

Dan Muzičke 4

Основна музичка школа „Слободан Малбашки“ је, концертом ученика, обележила Дан школе. Читава година је у знаку седамдесетогодишњице оснивања која ће бити обележена половином септембра, истакла је директорица, Маргита Детари.

– Већ по традицији, на концерту су наступили ученици од првог до шестог разреда, са свих одсека. Радује ме што се увелико припремамо за пријем нових ђака, тако да, већ 24. маја, организујемо проверу музичких способности. Имамо осам одсека, а надамо се да ћемо, од септембра, моћи да се похвалимо да наши ђаци уче да свирају и саксофон. Чекамо само потврду надлежног Министарства – рекла је Маргита Детари.

Поводом Дана школе, издат је и часопис под називом „Од ДО до ДО“.

– Као симбол прошлих времена, издајемо часопис. У Кикинди је, са оснивањем Певачког друштва „Гусле“, објављен први музички часопис у Србији, „Гудало“.

У плану је да се, до краја године, поставе громборан и ограда око Школе.

– За ове радове имамо подршку Града, која нам пуно значи – додала је Маргита Детари.

На конкурсима које су расписали Покрајина и Република аплицирано је за звучну изолацију, за хармонику дугметару, као и за обнову дела намештаја у школи.

Međunarodni dan fizičke aktivnosti. Najmlađi i najstariji Kikinđani pohrlili na Staro jezero

Међународни дан физичке активности обележен је данас и на кикиндском Старом језеру, а учествовао је велики броја најмлађих, али и најстаријих суграђана.

Присутни су били представници Дома здравља, Завода за јавно здравље, Црвеног крста, Удружења Спорт за све, Спортског јога удружења Сунце, Плесне школе Dance N Soul, Одреда извиђача „Прока Средојев Плави”, ђаци прваци из ОШ „Вук Караџић”, деца предшколци, Удружење пензионера Сунчана јесен, АДЗНМ Гусле, Савета за здравље и Туристичке организације Града Кикинде.

Др Бранислав Хачко мр сци мед, специјилиста социјалне медицине, из кикиндског Завода за јавно здравље поручуио је да је слоган ове манифестације „Кретањем до здравља”.

– Свака физичка активност дужа од 150 минута распоређених у пет дана, сматра се пожељном активношћу. Нажалост, мишићи су заборављни орган, то показују истраживања и студије из 2022. године према којима чак 40 одсто становништва Србије није ни минимално активно, а жене у томе предњаче више од мушкараца. Зато ми поручујемо, нарочито старијој популацији од 65 година и више, да се покрене и тако првентивно делује на читав низ болести, од шећерне, преко неких облика карцинома, менталног здравља… – рекао је др Хачко.

Јасмина Миланков, в.д. директорице Туристичке организације Града Кикинде, додала је:

– Желимо да апелујемо да је физичка активност неопходна свима од најмлађих до пензионера, а овде на Старом језеру осим тога младима ћемо показати, а старије подсетити и на неке заборављене игре од пре три или четири деценије, попут ластша и нека бије.

Slavski kolač

Поводом славе Града, Летњег Светог Николе, Градска управа позива грађане, удружења, и све заинтересоване појединце да се пријаве за такмичење у прављењу славског колача.

Бираће се најбољи славски колач, најбољи изглед колача и колач најбољег укуса и структуре. Колачи ће се предавати на дан Славе, 22. маја, у свечаној сали Градске куће, од 10 до 11 сати.

Пријављивање за такмичење је до 19. маја, на телефоне: 0230 426 300 и 064 857 40 44.

Tera atelje

У Центру за ликовну и примењену уметност „Тера“ поштују одлуку организатора манифестације „Музеји за 10 – Музеји Србије“ и отказују свечаности најављене за „Ноћ музеја“.

Свечана отварања најављених изложби неће се одржати, али ће саме изложбе бити уприличене, по претходном плану.

О најављеним изложбама и другим програмима „Тере“ прочитајте на нашем порталу: https://kikindski.rs/u-maju-u-teri-izlozbe-radionice-muzicki-programi-i-noc-muzeja/.

error: Content is protected !!