Најновије

CDA_4779-w1024

Bašaid je naseljen 1777. godine i, već nekoliko godina kasnije, započeto je kontinuirano obrazovanje – u zgradi crkve, a zatim, kako je naselje raslo, i u drugim objektima. Šezdesetih godina prošlog veka pokrenuta je inicijativa da selo dobije zgradu škole. Na današnji dan, 1973. godine otvorena je nova zgrada, projektovana po norveškom modelu.

Tim povodom, u OŠ „1. Oktobar“, postavljene su izložba slika meštanina Jevgenija Kneževića i fotografija i dokumenata koji svedoče razvoju obrazovanja u Bašaidu. Na priredbi u Domu kulture nastupili su đaci, deca iz vrtića – budući učenici Škole, i gosti, Hor Kulturnog centra Kikinda, „Atendite!“.

– Dosta dobro smo opremljeni, imamo sve što je potrebno jednoj savremenoj školi, ali nam treba više dece. Ove školske godine imamo 250 đaka – rekao je direktor, Mirko Vlajkov.

U ime lokalne samouprave, svečanosti su prisustvovali zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski i Živa Knežević, sekretar Skupštine grada.

– Mnogo je urađeno u ovoj školi poslednjih godina – rekla je Dijana Jakšić Kiurski. – Postavljena je štedljiva led rasveta, izgrađen multufunkcionalni sportski teren, kupljen nov kotao za grejanje i sanirani su toaleti.

Zamenica gradonačelnika istakla je i da je ovo prilika za razgovor o najvažnijoj temi, u svetlu tragičnih događaja u našoj zemlji.

– Moramo da pričamo o tome šta treba svi, kao društvo, da uradimo kako bismo bili oslonac mladim ljudima na njihovom putu stasavanja i odrastanja i da osvestimo činjenicu da škola i sistem obrazovanja moraju da budu temelji razvoja društva jer, ako se to poljulja, od društva nema ništa. Svi mi, i škola i porodica i ceo sistem, moramo da usmerimo mlade u pravcu pravih moralnih vrednosti, jedino tako se svi možemo sačuvati od bolesnog i devijantnog društva.

viber_slika_2023-05-11_21-24-17-674

Centar za pružanje usluga socijalne zaštite je, u saradnji sa Humanitarnim Teatrom „Gusani u magli“, pripremio inkluzivnu predstavu pod nazivom „Vulkanizerska drama“. Premijera je izvedena sinoć, u Dečijem pozorištu „Lane“.

– Predstava je početak akcije prikupljanja novca za sublimacioni štampač koji nam je potreban za aktivnosti u Centru. Ideja je da je izvedemo više puta – rekla je Nikoleta Pavlov, v.d. direktor Centra za pružanje usluga socijalne zaštite.

U „Vulkanizerskoj drami“, za koju su tekst napisali korisnici Centra, nastupaju četiri članice glumačke radionice „Gusana u magli“ i 12 korisnika Dnevnog boravka Centra.

– Nije mi ovo prva uloga, učestvujem u recitatorskim i glumačkim nastupima u našem Centru. Srećna sam i volim to da radim. Pozivam sve da dođu da gledaju našu predstavu – rekla je Svetlana Kalinov.

Marija Buter iz Teatra „Gusani u magli“ kaže da je rad sa korisnicima Dnevnog boravka bio lepo iskustvo.

– Predstava govori o tome da smo svi isti, da svi treba da pomažemo jedni drugima. Rad je bio divan, svi su veoma dragi i talentovani i veoma emotivni. Brzo su nas prihvatili, kao i mi njih, i bilo je lako raditi – kaže Marija.

Premijeri su prisustvovali i gradonačelnik Nikola Lukač i članica Gradskog veća za nacionalne manjine, rodnu ravopravnost i brigu o porodici, Melita Gombar.

– Snaga svake zajednice ogleda se u tome koliko brine o najosetljivijim kategorijama stanovništva. Upravo ova predstava je potvrda toga da smo humano društvo i da prihvatamo različitosti – rekla je Melita Gombar. – Inkluzivne predstave su značajne jer svaki pojedinac, bez obzira na svoje sposobnosti i mogućnosti, ima priliku da uživa u umetnosti. Nadamo se da je inicijativa korisnika Centra i članova „Gusana u magli“ samo početak i da će se, i sa drugim ustanovama i organizacijama, veze uspostaviti i intenzivirati i Grad će to podržati.

Lepa saradnja Centra i Humanitarnog teatra nije prva i nastaviće se i ubuduće. Novim termini izvođenja „Vulkanizerske drame“ još nisu utvrđeni, ali će, svakako, svako igranje doneti mnogo radosti i učesnicima i publici, onako kako je to bilo na sinoćnjoj premijeri.

SRT_1047

Kikindsko udruženje sportskog plesa „Dance N Soul – Ritmik“ će u subotu, 13. maja, biti domaćin drugog takmičenja u modernom plesu, „Kikinda dance open“. Manifestacija se organizuje u Sportskom centru „Jezero“, u saradnji sa zrenjaninskom organizacijom „Dance now“ i okupiće 300 takmičara iz šest klubova iz Pančeva, Sombora, Sente i našeg grada.

– Prvi put program smo organizovali u vreme korone, bez publike. Ovoga puta će sugrađani moći da nas gledaju i ja ih pozivam da dođu. Takmičenje je, u suštini, festivalsko, nije rangirano. Važno je da decu animiramo i podstaknemo im takmičarski duh. Najmlađima uvek obezbeđujemo medalje i pehare, dok se od starijih takmičara očekuje ozbiljniji pristup – kaže Mirna Krnić, instruktorka plesa i direktorica kikindskog Udruženja.

Podeljeni u uzrasne kategorije, plesači imaju od četiri do 20 godina i nastupiće u različitim stilovima: moderni balet, street style, hip hop, acro style, mažoretkinje… Publika će imati prilike da gleda solo, duo, trio, grupne i formacijske plesove.

Partner u organizaciji, „Dance now“, najboljima u Kikindi obezbediće nastup na jednom od takmičenja u Srbiji.

„Kikinda dance open“ počinje u 11 sati, cena ulaznice je 300 dinara.

eko festival 4

Tradicionalno, na Dan ptica i drveća, najmlađi sugrađani, deca iz Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“, juče su priredila četvrti Eko-festival. U dvorištu Kulturnog centra drugarima i starijima pokazala su šta sve znaju o tome kako se čuva životna sredina.

– U toku godine ekologijom se bavimo u svim uzrasnim grupama. Na nivou Ustanove, takođe, organizujemo ekološke aktivnosti, obeležavamo važne datume, učestvujemo u sadnji drveća i na eko-karnevalu. Eko-festival je kruna naših godišnjih aktivnosti – kaže Radmila Homanov, koordinator Eko-tima u Predškolskoj ustanovi.

Na Festivalu je učestvovalo više od 200 dece iz deset od ukupno 18 vrtića. Mali ekolozi od 3,5 godine do predškolskog uzrasta, sa svojim vaspitačicama,  pripremili su 15 nastupa – recitovalo se, glumilo i igralo.

Svake godine na nivou Ustanove, deca učestvuju u likovnom konkursu pod nazivom „Sve što raste htelo bi da raste“, ove godine na temu „Ptice“. Stiglo je više od sto radova, a najbolji, u dvema kategorijama, nagrađeni su knjigama bajki i basni, priborima za likovno, peharima i diplomama. Sve grupe dobile su zahvalnice za nastup na Festivalu.

– Deca to razumeju bolje nego odrasli, ona su više povezana sa prirodom. Znaju da svako od njih, pojedinačno, treba da se trudi za čistiju životnu sredinu i opominju starije. Kada šetamo, imamo eko-patrolu, zapažamo u kakvom je stanju priroda i učimo – kaže vaspitačica Radmila.

Ona dodaje da su deca odavno usvojila reciklažu i čak od kuće donose materijale od kojih prave različite predmete u vrtiću. Pored toga, kroz igru i prilagođene sadržaje, uređuju eko-kutke, uče o zagađenju, razvrstavanju otpada, ugroženim vrstama.

Ova znanja i umeća pokazali su i na Eko-festivalu, na kraju kojeg su održane  radionice. Pravile su se ekološke kese, izrađivale slike od čepova i ptice od različitih  materijala.

Zahvaljujući kontinuiranim aktivnostima u oblasti ekologije, Predškolska ustanova redovno učestvuje na Konkursu pod nazivom „Za čistije i zelenije škole Vojvodine“ Pokrajinskih sekretarijata za obrazovanje i za urbanizam i zaštitu životne sredine. Za izuzetne rezultate postignute u ovoj oblasti nagrađeni su u školskoj 2018/2019. godini.

P1160358

Javnom preduzeću „Kikinda“ danas su uručene nova višenamenska cisterna i vatrogasna oprema, dobijene po projektu prekogranične saradnje Rumunija-Srbija. Grad je za sredstva Evropske unije aplicirao zajedno sa Gradom Zrenjaninom, Agencijom za vanredne situacije iz Temišvara, i inspektoratima za vanredne situacije i žandarmerije Županije Timiš.

Primopredaji u JP „Kikinda“ prisustvovao je gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima. On je istakao da ovo Javno preduzeće neće biti jedini korisnik opreme.

– Cisterna i oprema će se nalaziti u Javnom preduzeću, ali će se, po potrebi, aktivirati u Sektoru za vanredne situacije MUP-a. Vozilo i oprema su novi, funkcionalni i neophodni, i siguran sam da će modernizovati rad Javnog preduzeća i kompletirati opremu Sektora za vanredne situacije – rekao je Lukač.

Pored višenamenske cisterne, kapaciteta šest hiljada litara, po konkursu su dobijene i tri električne muljne pumpe, četiri vatrogasna izolaciona aparata za zaštitu disajnih puteva, motorna testera, šest motornih prskalica, kao i 20 zaštitnih šlemova sa vizirom.

Član Gradskog veća za privredu i investicije, Saša Tanackov, rekao je da se projekat po kojem su dobijena sredstva odnosi prevashodno na vanredne situacije, razmenu informacija i, u slučaju potrebe, pružanje međusobne pomoći svih partnera. U Kikindi će se, tokom leta, održati združena vežba vatrogasnih jedinica sa područja županije Timiš, Zrenjanina i našeg grada.

Danas dobijena cisterna neophodna je, posebno u predstojećim aktivnostima Javnog preduzeća, istakao je direktor, Čedo Gvero.

– Ovog leta nas, zbog nove fabrike vode, očekuje ispiranje kompletnog sistema u Kikindi, što znači da ćemo imati duže prekide u snabdevanju vodom, u čemu će pomoći dve cisterne sa pijaćom vodom koje sada imamo – rekao je Gvero. –  Cisterna ima i funkciju pranja ulica, što je nova delatnost koju planiramo uskoro da započnemo.

Vrednost vozila i opreme dobijenih po konkursu je 110.564 evra, od čega 85 odsto finansira Evropska unija, dok se preostali iznos obezbeđuje iz budžeta Grada.

kampanja-euro-melanoma

Kikindska bolnica će se, i ove godine, uključiti u evropsku kampanju prevencije raka kože organizovanjem besplatnih skrining pregleda u ponedeljak, 15. maja, u dvema ambulantama.

Pacijente će pregledati i davati im informacije o prevenciji, ranoj dijagnostici i lečenju raka kože, dr Siniša Jolić, specijalista dermatovenerologije i subspecijalista angiologije, i dr Milica Agić, specijalista dermatovenerologije. Dr Jolić će raditi od 10 do 13, a doktorka Agić od 9 do 13 sati.

Građani zainteresovani za pregled mogu da se zakažu do 14. maja na broj 061 24 89 703, od 9 do 17 sati.

Kampanja „Euromelanom 2023“ sprovodi se pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i zvanična je medijska kampanja Evropskog udruženja za dermatološku onkologiju i Evropske akademije za dermatologiju i venerologiju.

Dan Muzičke 4

Osnovna muzička škola „Slobodan Malbaški“ je, koncertom učenika, obeležila Dan škole. Čitava godina je u znaku sedamdesetogodišnjice osnivanja koja će biti obeležena polovinom septembra, istakla je direktorica, Margita Detari.

– Već po tradiciji, na koncertu su nastupili učenici od prvog do šestog razreda, sa svih odseka. Raduje me što se uveliko pripremamo za prijem novih đaka, tako da, već 24. maja, organizujemo proveru muzičkih sposobnosti. Imamo osam odseka, a nadamo se da ćemo, od septembra, moći da se pohvalimo da naši đaci uče da sviraju i saksofon. Čekamo samo potvrdu nadležnog Ministarstva – rekla je Margita Detari.

Povodom Dana škole, izdat je i časopis pod nazivom „Od DO do DO“.

– Kao simbol prošlih vremena, izdajemo časopis. U Kikindi je, sa osnivanjem Pevačkog društva „Gusle“, objavljen prvi muzički časopis u Srbiji, „Gudalo“.

U planu je da se, do kraja godine, postave gromboran i ograda oko Škole.

– Za ove radove imamo podršku Grada, koja nam puno znači – dodala je Margita Detari.

Na konkursima koje su raspisali Pokrajina i Republika aplicirano je za zvučnu izolaciju, za harmoniku dugmetaru, kao i za obnovu dela nameštaja u školi.

Međunarodni dan fizičke aktivnosti. Najmlađi i najstariji Kikinđani pohrlili na Staro jezero

Međunarodni dan fizičke aktivnosti obeležen je danas i na kikindskom Starom jezeru, a učestvovao je veliki broja najmlađih, ali i najstarijih sugrađana.

Prisutni su bili predstavnici Doma zdravlja, Zavoda za javno zdravlje, Crvenog krsta, Udruženja Sport za sve, Sportskog joga udruženja Sunce, Plesne škole Dance N Soul, Odreda izviđača „Proka Sredojev Plavi”, đaci prvaci iz OŠ „Vuk Karadžić”, deca predškolci, Udruženje penzionera Sunčana jesen, ADZNM Gusle, Saveta za zdravlje i Turističke organizacije Grada Kikinde.

Dr Branislav Hačko mr sci med, specijilista socijalne medicine, iz kikindskog Zavoda za javno zdravlje poručuio je da je slogan ove manifestacije „Kretanjem do zdravlja”.

– Svaka fizička aktivnost duža od 150 minuta raspoređenih u pet dana, smatra se poželjnom aktivnošću. Nažalost, mišići su zaboravljni organ, to pokazuju istraživanja i studije iz 2022. godine prema kojima čak 40 odsto stanovništva Srbije nije ni minimalno aktivno, a žene u tome prednjače više od muškaraca. Zato mi poručujemo, naročito starijoj populaciji od 65 godina i više, da se pokrene i tako prventivno deluje na čitav niz bolesti, od šećerne, preko nekih oblika karcinoma, mentalnog zdravlja… – rekao je dr Hačko.

Jasmina Milankov, v.d. direktorice Turističke organizacije Grada Kikinde, dodala je:

– Želimo da apelujemo da je fizička aktivnost neophodna svima od najmlađih do penzionera, a ovde na Starom jezeru osim toga mladima ćemo pokazati, a starije podsetiti i na neke zaboravljene igre od pre tri ili četiri decenije, poput lastša i neka bije.

Slavski kolač

Povodom slave Grada, Letnjeg Svetog Nikole, Gradska uprava poziva građane, udruženja, i sve zainteresovane pojedince da se prijave za takmičenje u pravljenju slavskog kolača.

Biraće se najbolji slavski kolač, najbolji izgled kolača i kolač najboljeg ukusa i strukture. Kolači će se predavati na dan Slave, 22. maja, u svečanoj sali Gradske kuće, od 10 do 11 sati.

Prijavljivanje za takmičenje je do 19. maja, na telefone: 0230 426 300 i 064 857 40 44.

Tera atelje

U Centru za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“ poštuju odluku organizatora manifestacije „Muzeji za 10 – Muzeji Srbije“ i otkazuju svečanosti najavljene za „Noć muzeja“.

Svečana otvaranja najavljenih izložbi neće se održati, ali će same izložbe biti upriličene, po prethodnom planu.

O najavljenim izložbama i drugim programima „Tere“ pročitajte na našem portalu: https://kikindski.rs/u-maju-u-teri-izlozbe-radionice-muzicki-programi-i-noc-muzeja/.

error: Content is protected !!