Најновије

Унтитлед десигн
Повређени голуб слетео је у двориште наше суграђанке која се обратила нашем порталу у нади да ће га препознати и јавити се његов власник. До тада ће, како је рекла, задржати ову лепу и питому птицу.
На сликама се види његов број. Након што смо информацију објавили на друштвеним режама, јавили су нам се голубари рекавши да је то украсна лахора, голуб који је слаб летач и није познат по томе да се враћа кући. Верујемо да некоме недостаје и да ће ова информација стићи до власника изгубљеног пернатог мезимца.
тера камп 5

Студенти вајарства завршних година академија у Ријеци, Осијеку, Цетињу, Новом Саду и Београду, бораве у Кикинди на Интернационалном кампу Центра за ликовну и примењену уметност „Тера“. Студентски програм у Атељеу Центра спроводи се већ 15 година, овог маја са значајном новином.

– Наш циљ је да, кроз овај, пратимо будуће уметнике – каже Александар Липован, менаџер међународне сарадње. – Поред постојећих, планирамо да остваримо контакте са уметничким академијама у читавом региону, да створимо уметничко заједништво, место на којем студенти сарађују и размењују искуства. Ове године, поред практичног рада, уводимо и теоретску наставу. Предавачи су професори који су довели своје студенте и професор са универзитета у Лиону, Бернард Ридигер, који је прошле године био код нас на Симпозијуму.

Липован додаје да је, захваљујући уговорима потписаним са уметничким академијама, „Тера“ наставна база за стручну праксу вајања скулптура у теракоти.

Један од предавача, професор Ридигер, стигао је, овога пута, из Новог Сада где, на Академији уметности, учествује у програму размене.

– Вратио сам се у Кикинду, пре свега јер сам повезан са овим местом. Овде се ради са глином са овог подручја. Та веза са земљом ми је веома важна. Такође, завршићу скултпуру коју сам започео прошле године – каже професор Ридигер.

Глину са кикиндског тла истражује и са њом ради 30 студената. Јелена Павићевић Марковић похађа другу годину мастер студија на Факултету ликовних умјетности на Цетињу.

– Овде настављам свој циклус радова који сам започела у Црној Гори. Скулптуре симболишу храмове мојих емоција и унутрашњег садржаја. Већ сам била овде пре десет година, веома сам задовољна и професионално испуњена. Људи су врло гостољубиви – каже Јелена.

Услови за рад и пријем оставили су врло леп утисак и на Сару Клешин из Ријеке, студенткињу треће године.

– Радим на органској форми, почела сам са скицом коју мењам како то глина захтева. Први пут сам овде и јако сам задовољна простором, људима, свиђа ми се град. Много смо колега упознали и помажемо једни другима. Ова глина је мало друкчија од оне са којом радимо на Академији, доста је маснија, али је боља и природнија за рад.

Са Цетиња је стигао и Вукашин Тањевић, студент треће године.

– Још је лепше него што смо очекивали. Овде су бољи услови за рад са глином него на академији. Истражујем материјал и његову статику, урадио сам две скулптуре – каже Вукашин.

Никша Боровац је на првој години мастера Академије умјетности и културе у Осијеку.

– Радим са глином већ 10 година, али први пут са овом врстом. Веома је чврста и угодна за рад – каже Никша. – Обузет сам мотивом руке, овде сам израдио композицију елемената, да видим како функционишу заједно.

Интернационални студентски камп одржава се од 8. до 18. маја. У изузетном простору Атељеа, потпуно прилагођеном потребама уметника и њиховом стварању, студенти су на свом уметничком путу уцртали још једну важну тачку и место којем ће се, верујемо, радо враћати.

Сеоске спортске игре у Мокрину

Спортски савез Србије пету годину организује Сеоске спортске игре, а Град Кикинда укључио се у пројекат и по први пут једно наше село – Мокрин,  домаћин је поменутих игара. Данас је на теренима, отвореним и у дворани, мокринске школе градоначелник Никола Лукач отворио надметања у 11 дисциплина: фудбалу, одбојци, рвању, надвлачењу конопца и штапа, бацању камена с рамена, обарању руке, скоку у даљ из места, трци у џаковима, шаху и полигону. Наступају четири екипе, две из Мокрина и по једна из Банатског Великог Села и Руског Села.

– Као и увек када је реч о спорту, мени је велико задовољство да будем на оваквим догаћајима, јер Кикинда јесте град спорта, и нормално је да се градска управа укључи у све ово, поготово овде у Мокрину, у прелепој хали. Ко год да победи овде, подржаћемо их да нас што боље представе на регионалном такмичењу да и тамо буду најбољи и, што да не, покушају на крају са републичког надметања као прваци да донесу свом селу отворени рукометни терен – рекао је Лукач.

Давор Штефанек нагласио је да има одличну сарадњу с кикиндском градском управом већ шест година, откад је на челу Спортског савеза Србије.

– Спорт у Кикинди у успону је, прави људи у спорту на правим су местима код вас. Хвала и градоначелнику Лукачу, који има смисао за спорт и који подржава кикиндске спортисте, такође и Мокринчанима који су се прихватили организације у њиховој сјајној хали, а радимо да свако село у Србији треба да има овакав објекат. Мало имамо општина из Војводине у овим играма, али спорт у Војводини је јак. Наша идеја да сваком треба да омогућимо да се бави спортом – казао је Штефанек.

Јасмина Јурас, председница Спортског савеза Војводине, напоменула је:

– Мокринчани су познати по мушком рукометном клубу, а и по такмичарском духу у туцању јајима и борби гускова и сада су прихватили да буду и део ове манифестације и зато заслужују похвале, као и Град Кикинда и Спортски савез у вашем граду. Омогућили су великом броју углавном бивших спортиста да се сада као рекреативци баве спортом кроз овакав вид такмичења.  

Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде, додала је:

– Три године планирали смо да се укључимо у ове игре, поготово што је мало општина из Војводине досад у овоме. Разноврсна су такмичења, а награда за најбоље у Србији заиста је примамљива. Следеће године, верујем да ће и остала кикиндска села наступити. 

ФОТО: Град Кикинда (Чедомир Вујанић)

траффиц-гаф0дфе959_1920

Припадници Министарства унутрашњих послова, Управе саобраћајне полиције, имајући у виду да је у току период учесталијих ђачких екскурзија и рекреативних настава, у циљу заштите безбедности деце и наставног особља спроводе мере контроле да ли превозници поштују одредбе Правилника о начину обављања организованог превоза деце.

Подсећамо да је организатор превоза дужан да најкасније у року од 48 часова пре отпочињања превоза обавести надлежни орган унутрашњих послова о превознику, месту и времену поласка, броју ангажованих аутобуса, броју ангажованих возача аутобуса и броју пријављене деце и других лица која учествују у извођењу путовања, како би саобраћајна полиција могла благовремено да изврши контролу свих аутобуса и возача.

Правилником о начину обављања организованог превоза деце таксативно су наведени услови које морају испуњавати аутобуси којима се врши превоз екскурзија, односно услови које морају испуњавати возачи који врше превоз деце.

Припадници Министарства унутрашњих послова контролисаће да ли аутобуси и возачи аутобуса испуњавају све неопходне услове и неће дозволити полазак на екскурзије док не буду испуњени сви прописани услови.

пеxелс-микхаил-нилов-6962989

Друга рата накнаде за одводњавање за физичка лица у висини кварталне обавезе – ¼ прошлогодишњег решења, доспева у понедељак, 15. маја.

Достава решења за ову годину већ је почела, а већина би требало да буде уручена током јуна. Обвезници коју су оставили своје податке добиће и СМС поруку о доспећу наплате друге овогодишње рате.

Позивањем броја ‪0800 21 21 21, у времену од 9 до 14 часова, обвезници могу добити основне информације о плаћању ове накнаде. Позиви су бесплатни и временски ограничени.

Канцеларија за рад са странкама у пословној згради ЈВП „Воде Војводине“, Булевар Михајла Пупина 25, отворена је од 8 до 14 часова.

музичка

У Основној музичкој школи “Слободан Малбашки” почео је упис у припремни и први разред за школску 2023/2024. годину. Будући ученици могу да се определе за неки од следећих инструмената: клавир, хармонику (клавирну и дугметару), гитару, виолину, тамбуру, флауту, кларинет и, од ове године, за саксофон.

У Школи је могуће похађати и часове соло певања – доња старосна граница је 13 година за девојчице и 15 за дечаке.

Пријављивање траје до 22. маја – мејлом на: msmalbaski@msmalbaski.com или позивом на број 0230/422-474, радним данима од 9 до 12 сати.

У пријави је потребно навести име и презиме ученика и родитеља и њихове јединствене матичне бројеве, затим назив основне школе и разред који ће дете похађати од септембра, инструмент за који се пријављује (пожељно је навести више од једног избора), и контакт телефон.

ИМГ_20230513_133455_1

У Кикинди су се данас старији основци из читавог округа, најбоље рангирани на општинским и градском нивоу, надметали у познавању саобраћајних прописа и вожњи бицикла на полигону. Домаћин 54. такмичења „Шта знаш о саобраћају“ била је ОШ „Фејеш Клара“. Учествовало је 48 основаца.

Екипно, најбољи су били ученици из Кикинде. Другопласирани су основци из Аде, док су треће место заузели ђаци из Кањиже.

У Б категорији (узраст од 10 до 12 година), међу девојчицама, најбоља је била Јелена Чворак из ОШ „Васа Стајић“ из Мокрина. Берец Хелга из ОШ „Новак Радонић“ из Мола заузела је друго, а Јана Ињац из ОШ „Вук Караџић“ из Кикинде, треће место.

Међу дечацима, у овој категорији, победнички пехар припао је Арону Салаију из Сенте, из школе „Турзо Лајош“. Другопласирани је Едвин Берта, ученик ОШ „Каролина Карас“ из Хоргоша. Треће место заузео је Виктор Нађ из школе „Серво Михаљ“ у Падеју“.

Гордана Ристић из школе „Васа Стајић“ из Мокрина била је најбоља у Ц категорији (узраст 13 година и старији) – девојчице. Антониа Бицок и Адриен Тот из ОШ „Чех Карољ“ из Аде заузеле су друго, односно треће место.

Из исте школе је и победник Ц категорије – дечаци, Ромео Ердељи. Доминик Бате из ОШ „Каролина Карас“ из Хоргоша био је други. Као трећепласирани, такмичење је завршио Матеја Радивојша из школе „Вук Караџић“ из Кикинде.

Најбољи такмичари награђени су бициклима и представљаће Округ на Републичком такмичењу у Београду, крајем маја.

вибер_слика_2023-05-13_14-58-54-294

Више од 300 младих плесача данас наступа на својој манифестацији, „Кикинда данце опен“-у у Хали спортова „Језеро“ у Кикинди. Организатори другог плесног такмичења у нашем граду су кикиндско Удружење спортског плеса „Данце Н Соул – Ритмик“ и „Данце ноw“ из Зрењанина.

Такмичари од четири до 20 година подељени су по узрасним категоријама и наступају у соло, групним и формацијским тачкама. Стилови плеса које приказују жирију и публици су: модерни балет, стреет стyле, хип хоп, ацро стyле, као и наступе мажореткиња.

Поред домаћина, чланова Удружења спортског плеса „Данце Н Соул – Ритмик“, своје кореографије представљају и Плесни студио „Лана“ и Балетски студио „Сара Павловски“ из Панчева, „Јумп Данце“ и „Цатс“ из Сомбора, “М Данце Студио“ из Сенте и Балетска школа Културног центра Кикинда.

Модерни плес, осим што доноси задовољство, има и веома позитиван утицај на личност, каже Александра Ђилас, главни тренер млађег узраста у „Данце Н Соул – Ритмик“-у.

– Плес доприноси социјализацији, има велики значај за целокупни развој личности и самопоуздања – каже Александра.

Такмичарски и фестивалски наступи пред публиком и жиријем нису само прилика да се покаже научено, него и извор велике среће за све учеснике који данас, и око сцене, плешу са конкуренцијом. Пласман је, сасвим сигурно, споредан у односу на радост која је испунила Халу „Језеро“ на „Кикинда данце опен“-у.

 

сајам цвећа 5

Градска Туристичка организација организовала је данас Мајски базар и Сајам цвећа, а први продавци и купци стигли су  још пре 9 сати.

Разноврсна понуда цвећа и биља којима ћете оплеменити свој животи и радни простор, као и мноштво производа локалних предузетника очекују вас на градском тргу до 16 сати.

Пожурите!

П1160587

У организацији Савеза за церебралну и дечију парализу Војводине “Сунцокрет“, у Атељеу Центра за ликовну и примењену уметност „Тера“ данас је одржана креативна радноокупациона радионица.

Захваљујући сарадњи са Центром „Тера“, чланови удружења оболелих од церебралне и дечије парализе из читаве Војводине, већ 25 година долазе на ову терапеутску активност.

– Веома смо лепо прихваћени овде, врло смо задовољни и захвални запосленима у „Тери“ јер нас подржавају и омогућавају све што нам је потребно – каже Иван Зарић, председник Друштва инвалида за церебралну и дечију парализу у Кикинди, домаћина радионице.

Вајарска радионица део је програмских активности Савеза „Сунцокрет“ и одвија се под покровитељством Министарства за рад, борачка и социјална питања. За данашње креативно дружење у „Тери“ пријавила су се удружења из Новог Сада, Титела, Сомбора, Зрењанина, Ковина, Куле, Апатина, Панчева, Суботице и  Сремске Митровице.

– Иако је радионица веома корисна за чланове, нажалост присуствују јој само они који су у могућности да путују. Рад са глином има изузетан терапеутски ефекат, развија и мождане и моторичке функције и умирује – истиче Драго Илић, председник Савеза „Сунцокрет“.

Када су у питању активности особа са инвалидитетом, обично се полази од тога чиме оне не могу да се баве, уместо да се размишља о капацитетима које они могу да развијају, сматра Ружица Гаруновић, заменица председника „Сунцокрета“.

– Поред моторичких, развијамо и креативне способности. У својим локалним организацијама имамо и ликовне и радионице ручних радова и декупажа. На нивоу Савеза, осим на овој радионици, учествујемо и на „Тестенијади“ у Тителу, на такмичењу у певању у Апатину и на Данима старих заната у Суботици – каже Ружица Гаруновић.

Данашње дружење, уз свесрдну помоћ вајара из „Тере“, поново је донело радост сусретања чланова инвалидских удружења и успомене у виду нових радова од глине.

error: Content is protected !!