Предавање на тему „Стрес и стресогени фактори модерног доба као узрочници настанка симптома и болести“ одржао је доктор Горан Абрахам, један од оснивача удружења „Здравље на длану“, у амфитеатру ВШССОВ.
Важно је да људи схвате да свакодневица, у данашње време, умногоме утиче на њихово здравље или погоршавање хроничних болести. Тога нису свесни у довољној мери, каже др Абрахам. Он додаје да циљ његовог удружења и јесте побољшање здравља и животног века суграђана.
– Значајно је да се примењују здраве ситнице у свакодневном животу, како би се унапредило здравље и како свакодневни стресори не би утицали на њега или на погоршање основне болести. Људи, рецимо, генерално не знају да, уколико не спавају довољно и квалитетно, то ремети имуни систем. Нормално је, у просеку, седам сати сна, али је важан и његов квалитет, а то зависи од тога како се пробудите. На пример, кафа на празан стомак ремети лучење мелатонина који утиче на спавање тог дана. Кафа би требало да се пије сат, сат и по после буђења и да се претходно доручкује.

Људи су „у машини“, не желе да изађу из свог ритма иако знају да је лош по здравље, каже др Абрахам. Не иду на време или превентивно код лекара, не размишљају о свом здрављу на време.
– Углавном је то последица неинформисаности. Лекари немају времена да појасне људима важне ствари, а људи, често, и не знају где да пронађу корисну и тачну информацију. Бавим се науком и здравим стиловима живота и зато сам и желео да им кажем шта треба да мењају. То су мале промене које, заједно, много помажу – тврди др Абрахам.
Он објашњава да је једна од промена и дневни ритам. Одлазак на спавање „са кокошкама“ итекако има смисла, каже доктор. Наши стари су знали да је за организам важно да се заспи са заласком сунца јер је такав биоритам усађен у наш ДНК.
Такође, сат и по времена пре спавања не треба гледати у екран, у тв, рачунар, телефон. „Уколико до четири ујутро гледате у екран, смањује се ниво допамина, хормона среће у организму и будите се депресивни, што може да доведе до озбиљнијих проблема“, додаје.
Организован под покровитељством Црвеног крста, догађај је имао хуманитарни карактер – добровољни прилози усмерени су Дечијем одељењу кикиндске болнице за куповину опреме.














– Као и увек када је реч о спорту, мени је велико задовољство да будем на оваквим догаћајима, јер Кикинда јесте град спорта, и нормално је да се градска управа укључи у све ово, поготово овде у Мокрину, у прелепој хали. Ко год да победи овде, подржаћемо их да нас што боље представе на регионалном такмичењу да и тамо буду најбољи и, што да не, покушају на крају са републичког надметања као прваци да донесу свом селу отворени рукометни терен – рекао је Лукач.
Давор Штефанек нагласио је да има одличну сарадњу с кикиндском градском управом већ шест година, откад је на челу Спортског савеза Србије.
– Спорт у Кикинди у успону је, прави људи у спорту на правим су местима код вас. Хвала и градоначелнику Лукачу, који има смисао за спорт и који подржава кикиндске спортисте, такође и Мокринчанима који су се прихватили организације у њиховој сјајној хали, а радимо да свако село у Србији треба да има овакав објекат. Мало имамо општина из Војводине у овим играма, али спорт у Војводини је јак. Наша идеја да сваком треба да омогућимо да се бави спортом – казао је Штефанек.
– Мокринчани су познати по мушком рукометном клубу, а и по такмичарском духу у туцању јајима и борби гускова и сада су прихватили да буду и део ове манифестације и зато заслужују похвале, као и Град Кикинда и Спортски савез у вашем граду. Омогућили су великом броју углавном бивших спортиста да се сада као рекреативци баве спортом кроз овакав вид такмичења.
– Три године планирали смо да се укључимо у ове игре, поготово што је мало општина из Војводине досад у овоме. Разноврсна су такмичења, а награда за најбоље у Србији заиста је примамљива. Следеће године, верујем да ће и остала кикиндска села наступити. 