Predavanje na temu „Stres i stresogeni faktori modernog doba kao uzročnici nastanka simptoma i bolesti“ održao je doktor Goran Abraham, jedan od osnivača udruženja „Zdravlje na dlanu“, u amfiteatru VŠSSOV.
Važno je da ljudi shvate da svakodnevica, u današnje vreme, umnogome utiče na njihovo zdravlje ili pogoršavanje hroničnih bolesti. Toga nisu svesni u dovoljnoj meri, kaže dr Abraham. On dodaje da cilj njegovog udruženja i jeste poboljšanje zdravlja i životnog veka sugrađana.
– Značajno je da se primenjuju zdrave sitnice u svakodnevnom životu, kako bi se unapredilo zdravlje i kako svakodnevni stresori ne bi uticali na njega ili na pogoršanje osnovne bolesti. Ljudi, recimo, generalno ne znaju da, ukoliko ne spavaju dovoljno i kvalitetno, to remeti imuni sistem. Normalno je, u proseku, sedam sati sna, ali je važan i njegov kvalitet, a to zavisi od toga kako se probudite. Na primer, kafa na prazan stomak remeti lučenje melatonina koji utiče na spavanje tog dana. Kafa bi trebalo da se pije sat, sat i po posle buđenja i da se prethodno doručkuje.

Ljudi su „u mašini“, ne žele da izađu iz svog ritma iako znaju da je loš po zdravlje, kaže dr Abraham. Ne idu na vreme ili preventivno kod lekara, ne razmišljaju o svom zdravlju na vreme.
– Uglavnom je to posledica neinformisanosti. Lekari nemaju vremena da pojasne ljudima važne stvari, a ljudi, često, i ne znaju gde da pronađu korisnu i tačnu informaciju. Bavim se naukom i zdravim stilovima života i zato sam i želeo da im kažem šta treba da menjaju. To su male promene koje, zajedno, mnogo pomažu – tvrdi dr Abraham.
On objašnjava da je jedna od promena i dnevni ritam. Odlazak na spavanje „sa kokoškama“ itekako ima smisla, kaže doktor. Naši stari su znali da je za organizam važno da se zaspi sa zalaskom sunca jer je takav bioritam usađen u naš DNK.
Takođe, sat i po vremena pre spavanja ne treba gledati u ekran, u tv, računar, telefon. „Ukoliko do četiri ujutro gledate u ekran, smanjuje se nivo dopamina, hormona sreće u organizmu i budite se depresivni, što može da dovede do ozbiljnijih problema“, dodaje.
Organizovan pod pokroviteljstvom Crvenog krsta, događaj je imao humanitarni karakter – dobrovoljni prilozi usmereni su Dečijem odeljenju kikindske bolnice za kupovinu opreme.














– Kao i uvek kada je reč o sportu, meni je veliko zadovoljstvo da budem na ovakvim dogaćajima, jer Kikinda jeste grad sporta, i normalno je da se gradska uprava uključi u sve ovo, pogotovo ovde u Mokrinu, u prelepoj hali. Ko god da pobedi ovde, podržaćemo ih da nas što bolje predstave na regionalnom takmičenju da i tamo budu najbolji i, što da ne, pokušaju na kraju sa republičkog nadmetanja kao prvaci da donesu svom selu otvoreni rukometni teren – rekao je Lukač.
Davor Štefanek naglasio je da ima odličnu saradnju s kikindskom gradskom upravom već šest godina, otkad je na čelu Sportskog saveza Srbije.
– Sport u Kikindi u usponu je, pravi ljudi u sportu na pravim su mestima kod vas. Hvala i gradonačelniku Lukaču, koji ima smisao za sport i koji podržava kikindske sportiste, takođe i Mokrinčanima koji su se prihvatili organizacije u njihovoj sjajnoj hali, a radimo da svako selo u Srbiji treba da ima ovakav objekat. Malo imamo opština iz Vojvodine u ovim igrama, ali sport u Vojvodini je jak. Naša ideja da svakom treba da omogućimo da se bavi sportom – kazao je Štefanek.
– Mokrinčani su poznati po muškom rukometnom klubu, a i po takmičarskom duhu u tucanju jajima i borbi guskova i sada su prihvatili da budu i deo ove manifestacije i zato zaslužuju pohvale, kao i Grad Kikinda i Sportski savez u vašem gradu. Omogućili su velikom broju uglavnom bivših sportista da se sada kao rekreativci bave sportom kroz ovakav vid takmičenja.
– Tri godine planirali smo da se uključimo u ove igre, pogotovo što je malo opština iz Vojvodine dosad u ovome. Raznovrsna su takmičenja, a nagrada za najbolje u Srbiji zaista je primamljiva. Sledeće godine, verujem da će i ostala kikindska sela nastupiti. 