Град

Maja Gojković 1

U radnoj poseti Kikindi danas je bila potpredsednica Vlade i ministarka kulture, Maja Gojković. Neposredan povod bio je otvaranje novog galerijskog prostora Narodnog muzeja i izložbe slika akademika 20. veka iz Umetničke zbirke Srpske akademije nauka i umetnosti.

– Danas smo pokazali da sredina koja nije ni Beograd ni Novi Sad može da bude kulturni centar čitave države, uz dobru saradnju Ministarstva i Grada. Ostvarujemo i jedan od strateških ciljeva Vlade i Ministarstva,  decentralizaciju, pre svega u programu „Gradovi u fokusu“, po kojem je Kikinda za adaptaciju prostora Narodnog muzeja dobila 16 miliona dinara, dok je Grad obezbedio dodatna četiri miliona – rekla je ministarka Gojković.

U Gradskoj kući ministarka je održala radni sastanak sa čelnicima Grada i direktorima ustanova kulture na kojem se razgovaralo o izradi Strategije razvoja kulture, o konkurisanju za sredstva za rekonstrukciju krova Kulturnog centra i o mogućnosti da naš grad učestvuje na konkursu za Prestonicu kulture za 2025. godinu. Ministarka Gojković je ocenila da je, sa interesantnim kulturnim i infrastrukturnim projektima, Kikinda jedan od najozbiljnijih kandidata.

 

– Kao grad pronašli smo se u tom konkursu jer imamo veoma značajno i bogato kulturno, istorijsko, materijalno i nematerijalno nasleđe i baštinu, i bogatu i raznovrsnu tradiciju. Smatram da posedujemo sve neophodne kvalitete kako bismo bili Nacionalni centar kulture i umetnosti naše zemlje – ocenila je zamenica gradonačelnika, Dijana Jakšić Kiurski.

Ministarka Gojković zatim je posetila novu galeriju u Narodnom muzeju i otvorila izložbu „U velikom formatu“ – slike akademika 20. veka.

– Izuzetno nam je zadovoljstvo da se slike iz naše zborke nađu u ovako lepo opremljenom prostoru u kojem dišu na poseban način. Naziv izložbe ne odnosi se samo na formate, već i na značaj umetnika. Članovi Akademije su slikari čija je vrednost potvrđena prijemom u najznačajniju instituciju Srpske nauke i umetnosti – izjavila je Jelena Mežinski Milovanović, kustos Umetničke zbirke SANU.

Izuzetna dela, 14 slika Marka Čelebonovića, Predraga Peđe Milosavljevića, Miodraga Miće Popovića i drugih umetnika koji su ih poklonili Akademiji, posetiocima će biti dostupna do 21. juna.

Utakmica pasa 5

U Iđošu će se sutra, 22. aprila, održati Nacionalna utakmica službenih školovanih pasa. Manifestaciju, jedinu u Vojvodini, treći put organizuje Kinološko društvo Iđoš.

Na utakmici psi polažu ispite posebne za službene i lovačke pse koji se zasnivaju na programu za policijske i vojne pse i usklađeni su sa aktima Međunarodne kinološke federacije, kaže član organizacionog odbora Atila Tot, vlasnik škole za dresuru pasa u Kikindi.

– Jedan od ispita je i BH-VT ispit socijalizacije i poslušnosti, to je prvi stepen u ovom takmičenju za sve rase koje se klasifikuju kao opasne, kakve su bul i staford i za pse više od 55 centimetara. Ljudi, najčešće, ne znaju da je zakonom propisan za sve pse u ovoj kategoriji, i za vlasnike civile. Ispit se polaže iz tri dela, jedan, pismeni deo, polaže vodič, a psu se proverava poslušnost i ponašanje u saobraćaju – ističe Tot.

Za utakmicu je prijavljeno 12 pasa iz čitave Srbije i oni će polagati ispite u šest radnih programa. U višim stepenima provera se sastoji iz tragačkog dela,  poslušnosti i odbrane i napada. Pas koji položi ispit za program najvišeg stepena, već može da nastupa na međunarodnim takmičenjima, kaže Tot.

Na Fudbalskom stadionu u Iđošu skup učesnika je u sedam sati ujutro.

20230421095614_CDA_2435 (1)

Celodnevnim aktivnostima i svečanim potpisivanjem Povelje bratimljenja sa Osnovnom školom „Slavko Rodić“ iz Banatskog Velikog Sela, škola „Ivo Lola Ribar“ u Novim Kozarcima proslavila je Dan škole.

-Srećni smo što dan škole možemo da proslavimo zajedno sa drugarima iz Banatskog Velikog Sela i iz Ruskog Sela sa kojima smo prošle godine potpisali Povelju drugarstva i prijateljstva. Druženja želimo da nastavimo i u drugim prilikama, ne samo kada je Dan škole. Učenici su danas imali takmičenje na poligonima, učenice od petog do osmog razreda takmičenje u odbojci, a dečaci u fudbalu. Posle toga, i nastavnici učestvuju u bacanju pikada, stonom fudbalu i stonom tenisu, verujem da je to deci zanimljivo- kaže direktorica škole Dragana Radujko.

Čestitke deci i kolektivu, u ime lokalne samouprave, uputila je zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski koja je zajedno sa Bogdanom Tasovcem, sekretarom Sekretarijata za javne službe, udruženja građana i verske službe posetila ovu obrazovnu ustanovu.

-Neka im Povelja o prijateljstvu i drugarstvu znači u daljem radu i školovanju, neka traje ovo prijateljstvo, da međusobno razmenjuju znanja i iskustva, rade na zajedničkim projektima i svemu što može da doprinese podizanju kvaliteta nastave.  Dva sela su jedan do drugog i logično je da se deca i škole povezuju-rekla je Jakšić Kiurski.

-Škola „Ivo Lola Ribar“ postoji već 123 godine i ovo je prilika i da se škola obiđe. Zgrada zahteva određene rekonstrukcije i adaptacije i sa tim u vezi Grad koji brine o kvalitetnom školovanju dece, opredelio je određena sredstva u budžetu. Ove godine, 42 miliona je opredeljeno za kapitalna ulaganja u svim školama, od čega je 33 miliona za osnovne škole. U prvom tromesečju realizovali smo više od 17 miliona dinara investicija, konkretno u ovoj školi je prioritet sanacija krova za šta je izdvojeno sedam miliona dinara i to će biti realizovano- ukazala je zamenica gradonačelnika.

Škola u Novim Kozarcima ima 85 đaka i tridesetoro zaposlenih. Pripremni radovi za rekonstrukciju krova su počeli.

 

pozdrav proleću foto

Tradicionalna manifestacija „Pozdrav proleću” održana je 25. put u našem gradu. Tokom dva dana obuhvatila je niz sadržaja za decu, a centralna priredba održana je danas na bini ispred Kulturnog centra.

Razigrano i veselo, kako to samo oni znaju, deca iz vrtića kao i osnovci iz škola „Feješ Klara” i „Vasa Stajić” pesmom, igrom i recitacijama, ulepšali su lep i bogat ovogodišnji program. Centralnu manifestaciju otvorio je gradonačelnik Nikola Lukač.

 

otvoreni dan le belier rpk 3

Kompanija „L Belije“ održala je danas u Regionalnoj privrednoj komori u Kikindi „Otvoreni dan“, predstavljanje aktuelne ponude radnih mesta, kao i mogućnosti za obuke i napredovanje.

– Nudimo zaposlenje na oko 20 pozicija koje nam nedostaju. Naše kolege danas zainteresovane upoznaju sa zahtevima radnih mesta, uslovima rada i mogućnostima u našoj kompaniji. Kapacitete u mašinskoj obradi smo popunili, ali CNC operateri će nam trebati i u budućnosti jer planiramo proširenje proizvodnje. Za radna mesta na kojima je to potrebno organizujemo plaćenu obuku  – kaže Kristina Ristić Popov, rukovodilac Sektora ljudskih resursa.

U ime lokalne samouprave događaju su prisustvovali gradonačelnik Nikola Lukač i član Gradskog veća zadužen za privredu i investicije, Saša Tanackov.

– S obzirom na to kakva su globalna kretanja, kada kompanija traži nove radnike, znači da se u budućnosti pripremaju novi projekti i da će Kikinda biti pouzdan i ozbiljan partner u proizvodnji delova za automobilsku industriju – ocenio je Tanackov. – I većina potencijalnih investitora dolazi nam upravo iz ove oblasti. Kikinda je prepoznata kao centar sa dobrim uslovima za razvoj preduzeća koja se oslanjaju na automobilsku industriju, što znači da postoji ozbiljna radna snaga i znanje koje se prenosi s generacije na generaciju.

Metalski sektor jeste nosilac kikindske privrede, pre svega firme koje su povezane sa metalskom industrijom, rekao je Tibor Horvat, predsednik RPK Severnobanatskog okruga.

– Poslednjih godina privreda se razvija i mnogo nam znači da imamo što više firmi sa nekoliko stotina zaposlenih sa dobrim platama i dobrim uslovima za rad koje sarađuju sa najznačajnijim automobilskim kompanijama. Nadam se da će biti i više mladih koji će se opredeliti da se obrazuju za rad u ovoj oblasti, kao zanatlije i inženjeri.

Favrika „L Belije“ trenutno traži radnike za radna mesta u održavanju – bravara i električara, i operativce u livačkom pogonu, na završnoj obradi odlivaka, na ručnom brušenju i u jezgrovnici.

Danas je u Komori na razgovorima bilo tridesetak zainteresovanih. Nezaposleni koji to žele, mogu i dalje ovoj kompaniji da se obrate za popunjavanje slobodnih radnih mesta.

naj kića 15

U okviru „Pozdrava proleću“ danas su na bini ispred Kulturnog centra nastupili najmlađi Kikinđani. Za učešće u tradicionalnoj trci u puzanju „Naj Kića“ prijavljeno je tridesetak mališana.

Takmičari su poveli i navijače, bodrili su ih mame, tate, braća i sestre, bake i deke. Iako su se merila vremena, bebama je, čini se, najmanje bilo do takmičenja. Na šarenim strunjačama i u novom društvu, neki su se zabavili, neki zaigrali, a bilo je i suza.

Takmičarski duh pokazale su mame koje su spremile bebama omiljene mamce: kinder-jaja, igračke, ključeve, mobilne telefone, daljinski od tv-a, čak i buket cveća i ličnu kartu. Do cilja se stizalo teško ili nikako, ali je trka, kažu organizatori iz Kulturnog centra, ipak uspela, jer su se bebe lepo zabavile.

Jedan od tata, Srđan Sivčev, kaže da su na takmičenje došli, pre svega, radi druženja.

– Doveli smo našu Milicu, ona ima devet meseci. Propuzala je pa smo je prijavili za trku. Važno nam je da bude sa decom, zato podržavamo ovaj lep program.

Iako su Kiće uglavnom i bile raspoložene za igru, dobili smo pobednike. To su desetomesečna Elena Indriković, u konkurenciji devojčica, dok je, među dečacima, najbrži bio Petar Latinović koji će uskoro proslaviti prvi rođendan. Za prva tri mesta obezbeđeni su pehari, a svi učesnici dobili su diplome i poklon-paketiće.

Dvodnevna manifestacija „Pozdrav proleću“ završava se centralnom priredbom mališana iz vrtića na Gradskom trgu. Galeriju fotografija sa najlađeg takmičenja pogledajte u nastavku.

eko maskenbal 6

„Ekološki maskenbal“ dece iz kikindskih vrtića danas se priključio manifestaciji „Pozdrav proleću“. Na Gradski trg stigli su maskirani u eko-kostime i sa važnim zadatkom – da sugrađane podsete kako se čuva priroda.

Lena Udicki je stigla sa drugarima iz vrtića „Mendo“.

– Obukla sam haljinu od kesica koju su napravile teta i mama. Kesice ne smeju da se bacaju po ulici.

Elena dodaje da je njoj mama napravila haljinu od novina.

– Napravio sam kostim od reciklaže jer sada učimo o reciklaži – objašnjava Vuk.

„Ekološki maskenbal“ deo je „Eko-nedelje“ koju organizuje Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Grada.

– Naš trg je danas modna pista za prelepe kreacije od ekoloških materijala. Deca će šetnjom pokazati koliko je važno brinuti o životnoj sredini – kaže Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata.

U ime lokalne samouprave, manifestaciju je podržala Melita Gombar, resorna članica Gradskog veća.

– Grad Kikinda podržava ovakve manifestacije i nadam se da ćemo podstaći naše sugrađane da brinu o očuvanju životne sredine i da zajedno učestvujemo u stvaranju bolje budućnosti za sve.

Mališani su, u karnevalskoj koloni, prošetali do Gradske kuće. Sugrađanima su delili ekološke poruke koje su sami pravili. Zatim su, ispred Kulturnog centra, uživali u nastupu kantautora Baneta Rosića i njegove leteće gitare.

Zdravlje na dlanu 3

Veoma korisna inicijativa, potekla iz kikindskog Udruženja građana „Zdravlje na dlanu“, trebalo bi uskoro da dobije svoj epilog. Projekat “Zdrave užine i unapređenje zdravlja đaka u osnovnim školama kikindske opštine” ovo udruženje je pokrenulo pre devet godina. Predsednik, dr Goran Abraham, ne odustaje od cilja da se školarcima na čitavoj teritoriji grada obezbedi zdrav obrok u školi.

Na podizanju svesti mlađe populacije o značaju zdravih navika, dr Abraham govori na predavanjima u školama. Sada je, kaže, na redu konačni dogovor sa svima koji odlučuju o tome šta će đacima biti ponuđeno u školskim kuhinjama.

– Organizovaćemo sastanak Aktiva direktora sa čelnicima Gradske uprave i proizvođačima užina na kojem ću, sa dr Jelenom Milešević, nutricionistom,  predstaviti projekat. Želimo da ukažemo na važnost zdravlja dece kako za populacionu, tako i za ekonomsku politiku našeg grada. Nakon toga ćemo se sastati sa savetima roditelja koji, po pravilniku Ministarstva prosvete, zajedno sa direktorom škole, donose odluku o izboru užina – kaže dr Abraham.

On ističe da je cilj da zdrave užine budu dostupne od naredne školske godine. Ipak, Udruženje inicira i ukazuje na neophodnost zdravih užina, ali izbor ostaje na savetima, roditeljima, direktorima i Gradu.

Lokalna samouprava bi, ukoliko bi projekat zaživeo, trebalo da subvencioniše skuplje, zdrave užine, sa 30 odsto od ukupne cene. Ovo je određeno na osnovu kalkulacije koju je uradila dr Jelena Milešević na Institutu za medicinska istraživanja u Beogradu.

U međuvremenu, Udruženje “Zdravlje na dlanu”, u saradnji sa volonterima  Crvenog krsta, planira da predavanje na temu “Gojaznost i posledice nezdrave ishrane“ održi u svim osnovnim školama na području grada.

– Želimo da đacima podignemo svest o tome, da ih zainteresujemo da prihvate zdrave užine kada se budu implementirale u školama – kaže dr Abraham.

Da je težnja dr Abrahama neophodna, pokazuje i studija pod nazivom „Istraživanje zdravlja stanovništva Srbije“ koju je, 2019. godine, uradio Institut za javno zdravlje “Batut”. Rezultati su poražavajući – u Srbiji je svako osmo dete gojazno, dok je svako peto predgojazno, što je jedan od najvećih procenata u Evropi prema podacima Međunarodne federacije za gojaznost.

U publikaciji „Epidemija gojaznih u Srbiji“ navodi se da će gotovo trećina gojazne predškolske dece postati gojazni odrasli, da će polovina gojazne dece od sedam do 12 godina biti gojazno i kada odrastu, i da će čak 70 procenata gojaznih adolescenata ostati gojazni zauvek.

Lekari upozoravaju na to da sve veći broj dece ima povišeni krvni pritisak, što je u uskoj vezi sa gojaznošću. Osim toga, gojazna deca često imaju krivu kičmu, ravne tabane, žale se na bolove u kostima i mišićima, što ukazuje na značaj uvođenja zdravih navika u svakodnevicu najmlađe populacije.

 

GV Iđoš 2

Sednica Gradskog veća održana je danas u Mesnoj zajednici Iđoš. Gradonačelnik Nikola Lukač i članovi Veća razgovarali su sa predstavnicima Saveta Mesne zajednice o neophodnim investicijama u ovom mestu.

– Razgovor je bio veoma konstruktivan jer ima velikih problema i mnogo zahteva meštana koji vrše pritisak na Savet. Neophodne su određene predradnje i određivanje prioriteta za planirane radove – rekao je, posle sastanka, gradonačelnik Lukač. – Treba da obezbedimo sredstva kako bi se upotpunio sadržaj za meštane i to će, u narednom periodu, i biti prioritet Mesne zajednice i Grada, da realizujemo kapitalne investicije u ovom mestu.

Članovi Saveta Mesne zajednice bili su zadovoljni ishodom sastanka.

– Ostvarili smo svoje zahteve. Neophodna su velika ulaganja u Dom kulture i u zgradu bivšeg „Lovca“ i dobili smo odobrenje da se preduzmu određene pripremne aktivnosti. Savet je imao ideju da se zgrada Doma kulture pretvori u višenamenski objekat kulture u kojem će biti prostor za decu, muzej i biblioteka, što bi pomoglo razvoju kulture u selu. Lovački dom bi služio za održavanje mnogobrojnih manifestacija i prijem gostiju – rekla je predsednica Saveta MZ Iđoš, Ivanka Grujić.

Za redovno funkcionisanje Mesne zajednice Iđoš, za ovu godinu, iz budžeta Grada, izdvojeno je nešto više od devet miliona dinara. Dodatna sredstva moraće da se pronađu za kapitalne investicije, rekao je Ljuban Sredić, član GV zadužen za poljoprivredu i mesne zajednice.

– Do kraja godine planirani su radovi na putnoj infrastrukturi, trotoarima i parkinzima, najveći deo onog što je tražio Savet biće i ostvareno. U Dositejevoj ulici kolovoz će biti prevučen asfaltnim slojem, a u Ulici Jovana Jovanovića Zmaja biće zakrpnjene udarne rupe i uklonjene bankine. Takođe je obezbeđeno milion dinara za preprojektovanje Lovačkog doma i pola miliona za ozakonjenje zgrade, projektovanje i javnu nabavku za Dom kulture – kaže Sredić. – Potrudićemo se da se sa radovima počne do kraja godine, najkasnije početkom 2024. Za most između Iđoša i Mokrina kojem je potrebna popravka, prvo moramo da utvrdimo u čijoj je nadležnosti.

Današnja sednica Gradskog veća u Iđošu bila je prva u ovoj godini održana u seoskoj mesnoj zajednici. Kako je najavio gradonačelnik, sa ovom praksom će se nastaviti i u drugim mestima Grada, kako bi se sa građanima razgovaralo o konkretnim problemima.

error: Content is protected !!