Град

Maja Gojković 1

У радној посети Кикинди данас је била потпредседница Владе и министарка културе, Маја Гојковић. Непосредан повод био је отварање новог галеријског простора Народног музеја и изложбе слика академика 20. века из Уметничке збирке Српске академије наука и уметности.

– Данас смо показали да средина која није ни Београд ни Нови Сад може да буде културни центар читаве државе, уз добру сарадњу Министарства и Града. Остварујемо и један од стратешких циљева Владе и Министарства,  децентрализацију, пре свега у програму „Градови у фокусу“, по којем је Кикинда за адаптацију простора Народног музеја добила 16 милиона динара, док је Град обезбедио додатна четири милиона – рекла је министарка Гојковић.

У Градској кући министарка је одржала радни састанак са челницима Града и директорима установа културе на којем се разговарало о изради Стратегије развоја културе, о конкурисању за средства за реконструкцију крова Културног центра и о могућности да наш град учествује на конкурсу за Престоницу културе за 2025. годину. Министарка Гојковић је оценила да је, са интересантним културним и инфраструктурним пројектима, Кикинда један од најозбиљнијих кандидата.

 

– Као град пронашли смо се у том конкурсу јер имамо веома значајно и богато културно, историјско, материјално и нематеријално наслеђе и баштину, и богату и разноврсну традицију. Сматрам да поседујемо све неопходне квалитете како бисмо били Национални центар културе и уметности наше земље – оценила је заменица градоначелника, Дијана Јакшић Киурски.

Министарка Гојковић затим је посетила нову галерију у Народном музеју и отворила изложбу „У великом формату“ – слике академика 20. века.

– Изузетно нам је задовољство да се слике из наше зборке нађу у овако лепо опремљеном простору у којем дишу на посебан начин. Назив изложбе не односи се само на формате, већ и на значај уметника. Чланови Академије су сликари чија је вредност потврђена пријемом у најзначајнију институцију Српске науке и уметности – изјавила је Јелена Межински Миловановић, кустос Уметничке збирке САНУ.

Изузетна дела, 14 слика Марка Челебоновића, Предрага Пеђе Милосављевића, Миодрага Миће Поповића и других уметника који су их поклонили Академији, посетиоцима ће бити доступна до 21. јуна.

Utakmica pasa 5

У Иђошу ће се сутра, 22. априла, одржати Национална утакмица службених школованих паса. Манифестацију, једину у Војводини, трећи пут организује Кинолошко друштво Иђош.

На утакмици пси полажу испите посебне за службене и ловачке псе који се заснивају на програму за полицијске и војне псе и усклађени су са актима Међународне кинолошке федерације, каже члан организационог одбора Атила Тот, власник школе за дресуру паса у Кикинди.

– Један од испита је и BH-VT испит социјализације и послушности, то је први степен у овом такмичењу за све расе које се класификују као опасне, какве су бул и стафорд и за псе више од 55 центиметара. Људи, најчешће, не знају да је законом прописан за све псе у овој категорији, и за власнике цивиле. Испит се полаже из три дела, један, писмени део, полаже водич, а псу се проверава послушност и понашање у саобраћају – истиче Тот.

За утакмицу је пријављено 12 паса из читаве Србије и они ће полагати испите у шест радних програма. У вишим степенима провера се састоји из трагачког дела,  послушности и одбране и напада. Пас који положи испит за програм највишег степена, већ може да наступа на међународним такмичењима, каже Тот.

На Фудбалском стадиону у Иђошу скуп учесника је у седам сати ујутро.

20230421095614_CDA_2435 (1)

Целодневним активностима и свечаним потписивањем Повеље братимљења са Основном школом „Славко Родић“ из Банатског Великог Села, школа „Иво Лола Рибар“ у Новим Козарцима прославила је Дан школе.

-Срећни смо што дан школе можемо да прославимо заједно са другарима из Банатског Великог Села и из Руског Села са којима смо прошле године потписали Повељу другарства и пријатељства. Дружења желимо да наставимо и у другим приликама, не само када је Дан школе. Ученици су данас имали такмичење на полигонима, ученице од петог до осмог разреда такмичење у одбојци, а дечаци у фудбалу. После тога, и наставници учествују у бацању пикада, стоном фудбалу и стоном тенису, верујем да је то деци занимљиво- каже директорица школе Драгана Радујко.

Честитке деци и колективу, у име локалне самоуправе, упутила је заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски која је заједно са Богданом Тасовцем, секретаром Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске службе посетила ову образовну установу.

-Нека им Повеља о пријатељству и другарству значи у даљем раду и школовању, нека траје ово пријатељство, да међусобно размењују знања и искуства, раде на заједничким пројектима и свему што може да допринесе подизању квалитета наставе.  Два села су један до другог и логично је да се деца и школе повезују-рекла је Јакшић Киурски.

-Школа „Иво Лола Рибар“ постоји већ 123 године и ово је прилика и да се школа обиђе. Зграда захтева одређене реконструкције и адаптације и са тим у вези Град који брине о квалитетном школовању деце, определио је одређена средства у буџету. Ове године, 42 милиона је опредељено за капитална улагања у свим школама, од чега је 33 милиона за основне школе. У првом тромесечју реализовали смо више од 17 милиона динара инвестиција, конкретно у овој школи је приоритет санација крова за шта је издвојено седам милиона динара и то ће бити реализовано- указала је заменица градоначелника.

Школа у Новим Козарцима има 85 ђака и тридесеторо запослених. Припремни радови за реконструкцију крова су почели.

 

pozdrav proleću foto

Традиционална манифестација „Поздрав пролећу” одржана је 25. пут у нашем граду. Током два дана обухватила је низ садржаја за децу, а централна приредба одржана је данас на бини испред Културног центра.

Разиграно и весело, како то само они знају, деца из вртића као и основци из школа „Фејеш Клара” и „Васа Стајић” песмом, игром и рецитацијама, улепшали су леп и богат овогодишњи програм. Централну манифестацију отворио је градоначелник Никола Лукач.

 

otvoreni dan le belier rpk 3

Компанија „Л Белије“ одржала је данас у Регионалној привредној комори у Кикинди „Отворени дан“, представљање актуелне понуде радних места, као и могућности за обуке и напредовање.

– Нудимо запослење на око 20 позиција које нам недостају. Наше колеге данас заинтересоване упознају са захтевима радних места, условима рада и могућностима у нашој компанији. Капацитете у машинској обради смо попунили, али ЦНЦ оператери ће нам требати и у будућности јер планирамо проширење производње. За радна места на којима је то потребно организујемо плаћену обуку  – каже Кристина Ристић Попов, руководилац Сектора људских ресурса.

У име локалне самоуправе догађају су присуствовали градоначелник Никола Лукач и члан Градског већа задужен за привреду и инвестиције, Саша Танацков.

– С обзиром на то каква су глобална кретања, када компанија тражи нове раднике, значи да се у будућности припремају нови пројекти и да ће Кикинда бити поуздан и озбиљан партнер у производњи делова за аутомобилску индустрију – оценио је Танацков. – И већина потенцијалних инвеститора долази нам управо из ове области. Кикинда је препозната као центар са добрим условима за развој предузећа која се ослањају на аутомобилску индустрију, што значи да постоји озбиљна радна снага и знање које се преноси с генерације на генерацију.

Металски сектор јесте носилац кикиндске привреде, пре свега фирме које су повезане са металском индустријом, рекао је Тибор Horvat, председник РПК Севернобанатског округа.

– Последњих година привреда се развија и много нам значи да имамо што више фирми са неколико стотина запослених са добрим платама и добрим условима за рад које сарађују са најзначајнијим аутомобилским компанијама. Надам се да ће бити и више младих који ће се определити да се образују за рад у овој области, као занатлије и инжењери.

Фаврика „Л Белије“ тренутно тражи раднике за радна места у одржавању – бравара и електричара, и оперативце у ливачком погону, на завршној обради одливака, на ручном брушењу и у језгровници.

Данас је у Комори на разговорима било тридесетак заинтересованих. Незапослени који то желе, могу и даље овој компанији да се обрате за попуњавање слободних радних места.

naj kića 15

У оквиру „Поздрава пролећу“ данас су на бини испред Културног центра наступили најмлађи Кикинђани. За учешће у традиционалној трци у пузању „Нај Кића“ пријављено је тридесетак малишана.

Такмичари су повели и навијаче, бодрили су их маме, тате, браћа и сестре, баке и деке. Иако су се мерила времена, бебама је, чини се, најмање било до такмичења. На шареним струњачама и у новом друштву, неки су се забавили, неки заиграли, а било је и суза.

Такмичарски дух показале су маме које су спремиле бебама омиљене мамце: киндер-јаја, играчке, кључеве, мобилне телефоне, даљински од тв-а, чак и букет цвећа и личну карту. До циља се стизало тешко или никако, али је трка, кажу организатори из Културног центра, ипак успела, јер су се бебе лепо забавиле.

Један од тата, Срђан Сивчев, каже да су на такмичење дошли, пре свега, ради дружења.

– Довели смо нашу Милицу, она има девет месеци. Пропузала је па смо је пријавили за трку. Важно нам је да буде са децом, зато подржавамо овај леп програм.

Иако су Киће углавном и биле расположене за игру, добили смо победнике. То су десетомесечна Елена Индриковић, у конкуренцији девојчица, док је, међу дечацима, најбржи био Петар Латиновић који ће ускоро прославити први рођендан. За прва три места обезбеђени су пехари, а сви учесници добили су дипломе и поклон-пакетиће.

Дводневна манифестација „Поздрав пролећу“ завршава се централном приредбом малишана из вртића на Градском тргу. Галерију фотографија са најлађег такмичења погледајте у наставку.

342073605_3425065431100992_1668580731842462477_n

У овој школској години, Град Кикинда стипендира чак 367 студената, што је највише до сада. Свечано потписивање уговора у градској кући уприличено је данас, а окупљенима се обратио први човек града Никола Лукач.

Подсетимо, лане је стипендије града добило 262, а у 2021. години 151 студент.

 

eko maskenbal 6

„Еколошки маскенбал“ деце из кикиндских вртића данас се прикључио манифестацији „Поздрав пролећу“. На Градски трг стигли су маскирани у еко-костиме и са важним задатком – да суграђане подсете како се чува природа.

Лена Удицки је стигла са другарима из вртића „Мендо“.

– Обукла сам хаљину од кесица коју су направиле тета и мама. Кесице не смеју да се бацају по улици.

Елена додаје да је њој мама направила хаљину од новина.

– Направио сам костим од рециклаже јер сада учимо о рециклажи – објашњава Вук.

„Еколошки маскенбал“ део је „Еко-недеље“ коју организује Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Града.

– Наш трг је данас модна писта за прелепе креације од еколошких материјала. Деца ће шетњом показати колико је важно бринути о животној средини – каже Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата.

У име локалне самоуправе, манифестацију је подржала Мелита Гомбар, ресорна чланица Градског већа.

– Град Кикинда подржава овакве манифестације и надам се да ћемо подстаћи наше суграђане да брину о очувању животне средине и да заједно учествујемо у стварању боље будућности за све.

Малишани су, у карневалској колони, прошетали до Градске куће. Суграђанима су делили еколошке поруке које су сами правили. Затим су, испред Културног центра, уживали у наступу кантаутора Банета Росића и његове летеће гитаре.

Zdravlje na dlanu 3

Веома корисна иницијатива, потекла из кикиндског Удружења грађана „Здравље на длану“, требало би ускоро да добије свој епилог. Пројекат “Здраве ужине и унапређење здравља ђака у основним школама кикиндске општине” ово удружење је покренуло пре девет година. Председник, др Горан Абрахам, не одустаје од циља да се школарцима на читавој територији града обезбеди здрав оброк у школи.

На подизању свести млађе популације о значају здравих навика, др Абрахам говори на предавањима у школама. Сада је, каже, на реду коначни договор са свима који одлучују о томе шта ће ђацима бити понуђено у школским кухињама.

– Организоваћемо састанак Актива директора са челницима Градске управе и произвођачима ужина на којем ћу, са др Јеленом Милешевић, нутриционистом,  представити пројекат. Желимо да укажемо на важност здравља деце како за популациону, тако и за економску политику нашег града. Након тога ћемо се састати са саветима родитеља који, по правилнику Министарства просвете, заједно са директором школе, доносе одлуку о избору ужина – каже др Абрахам.

Он истиче да је циљ да здраве ужине буду доступне од наредне школске године. Ипак, Удружење иницира и указује на неопходност здравих ужина, али избор остаје на саветима, родитељима, директорима и Граду.

Локална самоуправа би, уколико би пројекат заживео, требало да субвенционише скупље, здраве ужине, са 30 одсто од укупне цене. Ово је одређено на основу калкулације коју је урадила др Јелена Милешевић на Институту за медицинска истраживања у Београду.

У међувремену, Удружење “Здравље на длану”, у сарадњи са волонтерима  Црвеног крста, планира да предавање на тему “Гојазност и последице нездраве исхране“ одржи у свим основним школама на подручју града.

– Желимо да ђацима подигнемо свест о томе, да их заинтересујемо да прихвате здраве ужине када се буду имплементирале у школама – каже др Абрахам.

Да је тежња др Абрахама неопходна, показује и студија под називом „Истраживање здравља становништва Србије“ коју је, 2019. године, урадио Институт за јавно здравље “Батут”. Резултати су поражавајући – у Србији је свако осмо дете гојазно, док је свако пето предгојазно, што је један од највећих процената у Европи према подацима Међународне федерације за гојазност.

У публикацији „Епидемија гојазних у Србији“ наводи се да ће готово трећина гојазне предшколске деце постати гојазни одрасли, да ће половина гојазне деце од седам до 12 година бити гојазно и када одрасту, и да ће чак 70 процената гојазних адолесцената остати гојазни заувек.

Лекари упозоравају на то да све већи број деце има повишени крвни притисак, што је у уској вези са гојазношћу. Осим тога, гојазна деца често имају криву кичму, равне табане, жале се на болове у костима и мишићима, што указује на значај увођења здравих навика у свакодневицу најмлађе популације.

 

GV Iđoš 2

Седница Градског већа одржана је данас у Месној заједници Иђош. Градоначелник Никола Лукач и чланови Већа разговарали су са представницима Савета Месне заједнице о неопходним инвестицијама у овом месту.

– Разговор је био веома конструктиван јер има великих проблема и много захтева мештана који врше притисак на Савет. Неопходне су одређене предрадње и одређивање приоритета за планиране радове – рекао је, после састанка, градоначелник Лукач. – Треба да обезбедимо средства како би се употпунио садржај за мештане и то ће, у наредном периоду, и бити приоритет Месне заједнице и Града, да реализујемо капиталне инвестиције у овом месту.

Чланови Савета Месне заједнице били су задовољни исходом састанка.

– Остварили смо своје захтеве. Неопходна су велика улагања у Дом културе и у зграду бившег „Ловца“ и добили смо одобрење да се предузму одређене припремне активности. Савет је имао идеју да се зграда Дома културе претвори у вишенаменски објекат културе у којем ће бити простор за децу, музеј и библиотека, што би помогло развоју културе у селу. Ловачки дом би служио за одржавање многобројних манифестација и пријем гостију – рекла је председница Савета МЗ Иђош, Иванка Грујић.

За редовно функционисање Месне заједнице Иђош, за ову годину, из буџета Града, издвојено је нешто више од девет милиона динара. Додатна средства мораће да се пронађу за капиталне инвестиције, рекао је Љубан Средић, члан ГВ задужен за пољопривреду и месне заједнице.

– До краја године планирани су радови на путној инфраструктури, тротоарима и паркинзима, највећи део оног што је тражио Савет биће и остварено. У Доситејевој улици коловоз ће бити превучен асфалтним слојем, а у Улици Јована Јовановића Змаја биће закрпњене ударне рупе и уклоњене банкине. Такође је обезбеђено милион динара за препројектовање Ловачког дома и пола милиона за озакоњење зграде, пројектовање и јавну набавку за Дом културе – каже Средић. – Потрудићемо се да се са радовима почне до краја године, најкасније почетком 2024. За мост између Иђоша и Мокрина којем је потребна поправка, прво морамо да утврдимо у чијој је надлежности.

Данашња седница Градског већа у Иђошу била је прва у овој години одржана у сеоској месној заједници. Како је најавио градоначелник, са овом праксом ће се наставити и у другим местима Града, како би се са грађанима разговарало о конкретним проблемима.

error: Content is protected !!