Град

P1160358

Javnom preduzeću „Kikinda“ danas su uručene nova višenamenska cisterna i vatrogasna oprema, dobijene po projektu prekogranične saradnje Rumunija-Srbija. Grad je za sredstva Evropske unije aplicirao zajedno sa Gradom Zrenjaninom, Agencijom za vanredne situacije iz Temišvara, i inspektoratima za vanredne situacije i žandarmerije Županije Timiš.

Primopredaji u JP „Kikinda“ prisustvovao je gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima. On je istakao da ovo Javno preduzeće neće biti jedini korisnik opreme.

– Cisterna i oprema će se nalaziti u Javnom preduzeću, ali će se, po potrebi, aktivirati u Sektoru za vanredne situacije MUP-a. Vozilo i oprema su novi, funkcionalni i neophodni, i siguran sam da će modernizovati rad Javnog preduzeća i kompletirati opremu Sektora za vanredne situacije – rekao je Lukač.

Pored višenamenske cisterne, kapaciteta šest hiljada litara, po konkursu su dobijene i tri električne muljne pumpe, četiri vatrogasna izolaciona aparata za zaštitu disajnih puteva, motorna testera, šest motornih prskalica, kao i 20 zaštitnih šlemova sa vizirom.

Član Gradskog veća za privredu i investicije, Saša Tanackov, rekao je da se projekat po kojem su dobijena sredstva odnosi prevashodno na vanredne situacije, razmenu informacija i, u slučaju potrebe, pružanje međusobne pomoći svih partnera. U Kikindi će se, tokom leta, održati združena vežba vatrogasnih jedinica sa područja županije Timiš, Zrenjanina i našeg grada.

Danas dobijena cisterna neophodna je, posebno u predstojećim aktivnostima Javnog preduzeća, istakao je direktor, Čedo Gvero.

– Ovog leta nas, zbog nove fabrike vode, očekuje ispiranje kompletnog sistema u Kikindi, što znači da ćemo imati duže prekide u snabdevanju vodom, u čemu će pomoći dve cisterne sa pijaćom vodom koje sada imamo – rekao je Gvero. –  Cisterna ima i funkciju pranja ulica, što je nova delatnost koju planiramo uskoro da započnemo.

Vrednost vozila i opreme dobijenih po konkursu je 110.564 evra, od čega 85 odsto finansira Evropska unija, dok se preostali iznos obezbeđuje iz budžeta Grada.

kampanja-euro-melanoma

Kikindska bolnica će se, i ove godine, uključiti u evropsku kampanju prevencije raka kože organizovanjem besplatnih skrining pregleda u ponedeljak, 15. maja, u dvema ambulantama.

Pacijente će pregledati i davati im informacije o prevenciji, ranoj dijagnostici i lečenju raka kože, dr Siniša Jolić, specijalista dermatovenerologije i subspecijalista angiologije, i dr Milica Agić, specijalista dermatovenerologije. Dr Jolić će raditi od 10 do 13, a doktorka Agić od 9 do 13 sati.

Građani zainteresovani za pregled mogu da se zakažu do 14. maja na broj 061 24 89 703, od 9 do 17 sati.

Kampanja „Euromelanom 2023“ sprovodi se pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i zvanična je medijska kampanja Evropskog udruženja za dermatološku onkologiju i Evropske akademije za dermatologiju i venerologiju.

Međunarodni dan fizičke aktivnosti. Najmlađi i najstariji Kikinđani pohrlili na Staro jezero

Međunarodni dan fizičke aktivnosti obeležen je danas i na kikindskom Starom jezeru, a učestvovao je veliki broja najmlađih, ali i najstarijih sugrađana.

Prisutni su bili predstavnici Doma zdravlja, Zavoda za javno zdravlje, Crvenog krsta, Udruženja Sport za sve, Sportskog joga udruženja Sunce, Plesne škole Dance N Soul, Odreda izviđača „Proka Sredojev Plavi”, đaci prvaci iz OŠ „Vuk Karadžić”, deca predškolci, Udruženje penzionera Sunčana jesen, ADZNM Gusle, Saveta za zdravlje i Turističke organizacije Grada Kikinde.

Dr Branislav Hačko mr sci med, specijilista socijalne medicine, iz kikindskog Zavoda za javno zdravlje poručuio je da je slogan ove manifestacije „Kretanjem do zdravlja”.

– Svaka fizička aktivnost duža od 150 minuta raspoređenih u pet dana, smatra se poželjnom aktivnošću. Nažalost, mišići su zaboravljni organ, to pokazuju istraživanja i studije iz 2022. godine prema kojima čak 40 odsto stanovništva Srbije nije ni minimalno aktivno, a žene u tome prednjače više od muškaraca. Zato mi poručujemo, naročito starijoj populaciji od 65 godina i više, da se pokrene i tako prventivno deluje na čitav niz bolesti, od šećerne, preko nekih oblika karcinoma, mentalnog zdravlja… – rekao je dr Hačko.

Jasmina Milankov, v.d. direktorice Turističke organizacije Grada Kikinde, dodala je:

– Želimo da apelujemo da je fizička aktivnost neophodna svima od najmlađih do penzionera, a ovde na Starom jezeru osim toga mladima ćemo pokazati, a starije podsetiti i na neke zaboravljene igre od pre tri ili četiri decenije, poput lastša i neka bije.

Slavski kolač

Povodom slave Grada, Letnjeg Svetog Nikole, Gradska uprava poziva građane, udruženja, i sve zainteresovane pojedince da se prijave za takmičenje u pravljenju slavskog kolača.

Biraće se najbolji slavski kolač, najbolji izgled kolača i kolač najboljeg ukusa i strukture. Kolači će se predavati na dan Slave, 22. maja, u svečanoj sali Gradske kuće, od 10 do 11 sati.

Prijavljivanje za takmičenje je do 19. maja, na telefone: 0230 426 300 i 064 857 40 44.

Tera atelje

U Centru za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“ poštuju odluku organizatora manifestacije „Muzeji za 10 – Muzeji Srbije“ i otkazuju svečanosti najavljene za „Noć muzeja“.

Svečana otvaranja najavljenih izložbi neće se održati, ali će same izložbe biti upriličene, po prethodnom planu.

O najavljenim izložbama i drugim programima „Tere“ pročitajte na našem portalu: https://kikindski.rs/u-maju-u-teri-izlozbe-radionice-muzicki-programi-i-noc-muzeja/.

OŠ Žarko Zrenjanin

Na javnom konkursu za finansiranje posebnog programa za afirmaciju školskog i univerzitetskog sporta u AP Vojvodini Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu, osnovnim školama „Žarko Zrenjanin“ u Kikindi i „Gligorije Popov“ u Ruskom Selu, dodeljena su sredstva za opremanje sala za fizičko vaspitanje.

Sa direktorima škola juče su, u Pokrajinskom sekretarijatu, potpisani ugovori.

– Mnogo nam znače ova sredstva jer, pored redovnih dotacija, imamo još troškova i ovaj novac će pomoći da obnovimo opremu. Kupićemo strunjače, klupe, sprave i rekvizitu – kaže direktor OŠ „Žarko Zrenjanin“ Tihomir Farkaš.

Kako su sredstva već odobrena, ostalo je da direktori zatraže ponude dobavljača, odnosno proizvođača, i odaberu najbolju, pa se očekuje da će nova oprema u fiskulturne sale stići već za nedelju dana, kaže Farkaš.

jovana karić

Učenica sedmog razreda Osnovne škole „Sveti Sava” Jovana Karić osvojila je prvu nagradu na republičkom takmičenju iz hemije održanom proteklog vikenda u Nišu. Jovana čiji je mentor nastavnica hemije Lela Vojvodić, pokazala je izuzetno znanje na testu i eksperimentalnoj vežbi.

Sa još četiri učenika OŠ „Sveti Sava”, Jovana se plasirala i na Republičko takmičenje talenata koje će se održati u Zemunu 27. maja i to iz oblasti fizike.

Andrej Varga

Andrej Varga, učenik drugog razreda Gimnazije “Dušan Vasiljev” ostvario je sjajan uspeh na državnom takmičenju iz programiranja učenika srednjih škola. Takmičenje je održano proteklog vikenda na Fakultetu inženjerskih nauka u Kragujevcu.

U konkurenciji učenika svih razreda srednjih škola, Andrej je osvojio drugo mesto. Zahvaljujući broju postignutih bodova, plasirao se na sledeći nivo takmičenja – učešće na Srpskoj informatičkoj olimpijadi.

U porodici Varga je još jedan vredan i talentovani član sa pobedničkim genom. Andrejev mlađi brat Stefan, učenik osmog razreda OŠ „Sveti Sava“, takođe će učestvovati na Srpskoj informatičkoj olimpijadi. Stefan je, kao i Andrej, učestvovao na nedavno održanom državnom takmičenju iz programiranja, i osvojio prvo mesto. Oba brata su dobitnici plakete „Sveti Sava“.

policija škola 1

U svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji od ponedeljka je pojačano prisustvo policije. Školski policajac prisutan je tokom trajanja nastave.

Stalno prisustvo službenog lica deci uliva sigurnost, kaže direktor OŠ „Žarko Zrenjanin“ i predsednik Aktiva direktora osnovnih škola u Kikindi, Tihomir Farkaš.

– Svima nam je drago što je policajac u školi i osećamo se mnogo bezbednije. Policajac đake dočekuje i ispraća, u školi je i ispred i oko nje, takođe je sa decom u toku svih odmora. Učenici kažu da nisu uznemireni, svima je drago što je tu i osećamo se mnogo bolje zbog toga – tvrdi Farkaš.

Foto: službena FB stranica MUP-a

Kako je Ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo na svojoj službenoj Fejsbuk stranici, o bezbednosti u 1.844 škole u Srbiji brine 3.448 policijskih službenika. Od toga je 3.157 policajaca opšte nadležnosti, 226 saobraćajnih policajaca i pripadnika drugih organizacionih jedinica MUP-a.

Jovan Popović 3

Osnovna škola ,,Jovan Popović” pokrenula je proceduru izrade internog akta kojim se ukida upotreba mobilnih telefona za vreme trajanja nastave.

– Ideja je da učenici naše škole tokom boravka u školi ne koriste mobilne telefone.Prilikom dolaska u školu, učenici gase telefone i odlažu ih kod učitelja odnosno nastavnika. Nakon završetka nastave uzimaju telefone kako njihova bezbednost ne bi bila ugrožena na putu od škole do kuće. Pravilnikom će se predvideti i sankcije koje će učenik snositi ukoliko prekrši doneto pravilo- objašnjava direktorica škole Jelena Krvopić.

U toku su roditeljski sastanci. Do sada su roditelji jednoglasno podržali ovu ideju.

-Nakon današnjeg sastanka Saveta roditelja, predstavljamo ideju Školskom odboru. Na korak smo do kompletne realizacije. Ideja ove akcije da naše učenike uputimo jedne na druge, na druženje, na zajedničko rešavanje problema kroz priču, na čitanje knjiga… Nadamo se pozitivnom ishodu- kaže direktorica škole „Jovan Popović”.

 

error: Content is protected !!