Javnom preduzeću „Kikinda“ danas su uručene nova višenamenska cisterna i vatrogasna oprema, dobijene po projektu prekogranične saradnje Rumunija-Srbija. Grad je za sredstva Evropske unije aplicirao zajedno sa Gradom Zrenjaninom, Agencijom za vanredne situacije iz Temišvara, i inspektoratima za vanredne situacije i žandarmerije Županije Timiš.
Primopredaji u JP „Kikinda“ prisustvovao je gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima. On je istakao da ovo Javno preduzeće neće biti jedini korisnik opreme.
– Cisterna i oprema će se nalaziti u Javnom preduzeću, ali će se, po potrebi, aktivirati u Sektoru za vanredne situacije MUP-a. Vozilo i oprema su novi, funkcionalni i neophodni, i siguran sam da će modernizovati rad Javnog preduzeća i kompletirati opremu Sektora za vanredne situacije – rekao je Lukač.
Pored višenamenske cisterne, kapaciteta šest hiljada litara, po konkursu su dobijene i tri električne muljne pumpe, četiri vatrogasna izolaciona aparata za zaštitu disajnih puteva, motorna testera, šest motornih prskalica, kao i 20 zaštitnih šlemova sa vizirom.

Član Gradskog veća za privredu i investicije, Saša Tanackov, rekao je da se projekat po kojem su dobijena sredstva odnosi prevashodno na vanredne situacije, razmenu informacija i, u slučaju potrebe, pružanje međusobne pomoći svih partnera. U Kikindi će se, tokom leta, održati združena vežba vatrogasnih jedinica sa područja županije Timiš, Zrenjanina i našeg grada.
Danas dobijena cisterna neophodna je, posebno u predstojećim aktivnostima Javnog preduzeća, istakao je direktor, Čedo Gvero.
– Ovog leta nas, zbog nove fabrike vode, očekuje ispiranje kompletnog sistema u Kikindi, što znači da ćemo imati duže prekide u snabdevanju vodom, u čemu će pomoći dve cisterne sa pijaćom vodom koje sada imamo – rekao je Gvero. – Cisterna ima i funkciju pranja ulica, što je nova delatnost koju planiramo uskoro da započnemo.
Vrednost vozila i opreme dobijenih po konkursu je 110.564 evra, od čega 85 odsto finansira Evropska unija, dok se preostali iznos obezbeđuje iz budžeta Grada.



Prisutni su bili predstavnici Doma zdravlja, Zavoda za javno zdravlje, Crvenog krsta, Udruženja Sport za sve, Sportskog joga udruženja Sunce, Plesne škole Dance N Soul, Odreda izviđača „Proka Sredojev Plavi”, đaci prvaci iz OŠ „Vuk Karadžić”, deca predškolci, Udruženje penzionera Sunčana jesen, ADZNM Gusle, Saveta za zdravlje i Turističke organizacije Grada Kikinde.
Dr Branislav Hačko mr sci med, specijilista socijalne medicine, iz kikindskog Zavoda za javno zdravlje poručuio je da je slogan ove manifestacije „Kretanjem do zdravlja”.
– Svaka fizička aktivnost duža od 150 minuta raspoređenih u pet dana, smatra se poželjnom aktivnošću. Nažalost, mišići su zaboravljni organ, to pokazuju istraživanja i studije iz 2022. godine prema kojima čak 40 odsto stanovništva Srbije nije ni minimalno aktivno, a žene u tome prednjače više od muškaraca. Zato mi poručujemo, naročito starijoj populaciji od 65 godina i više, da se pokrene i tako prventivno deluje na čitav niz bolesti, od šećerne, preko nekih oblika karcinoma, mentalnog zdravlja… – rekao je dr Hačko.
Jasmina Milankov, v.d. direktorice Turističke organizacije Grada Kikinde, dodala je:
– Želimo da apelujemo da je fizička aktivnost neophodna svima od najmlađih do penzionera, a ovde na Starom jezeru osim toga mladima ćemo pokazati, a starije podsetiti i na neke zaboravljene igre od pre tri ili četiri decenije, poput lastša i neka bije.



