Код споменика Жртвама фашизма 1941-1945. данас је обележен Дан победе. Венце су положили: делегације борачких организација, представник руске амбасаде, саветник амбасадора, Олег Ступин, Бесмртни пук Кикинда и Мото клуб „Ноћни вукови“.
– Ове године Дан победе над фашизмом обележавамо у скромнијој атмосфери, без окупљања грађана и свечаног марша Бесмртног пука, због немилих догађаја и страдања у Београду и Младеновцу. Наша порука је да морамо и желимо да очувамо сећање на погинуле борце за слободу, на све наше суграђане, на војнике Србије и целог света који су се борили против нацизма и фашизма, као и у ратовима деведесетих – рекао је Владимир Радојчић, председник Скупштине Ратних војних ветерана Кикинда и повереник Бесмртног пука Србије за Кикинду.
Скуп је протекао у тишини и пијетету према жртвама. Почаст свим страдалима одата је минутом ћутања и полагањем венаца.
Председник Градског одбора СУБНОР-а, Саво Орељ, подсетио је на оставштину палих за слободу и будућност потомака.
– На данашњи дан пре 78 година потписана је капитулација нацистичке Немачке. Тог дана завршен је Други светски рат. Вихор рата однео је више од 70 милиона живота, Југославија је дала око 1,7 милиона жртава. Значајан број жртава имала је и наша Кикинда, око 1.400. На организацији СУБНОР-а и свих сличних удружења остало је да негујемо и младим генерацијама пренесемо културу сећања на све који су пали у борби за слободу – нагласио је Орељ.
Чланови хора „Аттендите!“ Културног центра Кикинда обележили су вечерас своју славу, Светог јеванђелисту и апостола Марка. Диригенткиња хора, проф. др Биљана Јеремић, истакла је да Хор постоји пет година и да славу обележава први пут.
– Данашњу литургију посветили смо Светом јеванђелисти и апостолу Марку. Велико је задовољство истрајати и освајати признања и имати оволико чланова. Сада нас већ има између 35 и 50.
Слави и обреду резања славског колача у великој сали Културног центра присуствовали су и градоначелник Никола Лукач и његова заменица, Дијана Јакшић Киурски. Градоначелник је био кум славе и поклонио је Хору икону Светог Марка.
– Ово је један од наших најбољих хорова и, где год наступају, обрадују нас успесима које постижу. Желим им да задрже и још унапреде квалитет рада и да се омасове. Увек ће имати нашу подршку – рекао је Лукач.
Обичај је да сваки хор има свог свеца заштитника, истакао је в.д. директор Културног центра, Марко Марковљев.
– Стално растемо и стварамо нешто ново, лепше и занимљивије. Мислим да је Хор веома битан за постојање и даљи развој Културног центра као место окупљања наших суграђана, али и чланова који долазе из других места – каже Марковљев. – Ми имамо и оркестар и дечији хор, и музичка сфера наше установе постала је веома значајна.
Марковљев је додао да су амбиције у Културном центру да се прошири јер је препознато да недостају концертна сала и биоскоп, што се, како је навео, показало као неопходно и у резултатима истраживања недавно спроведених за потребе израде Стратегије Града у области културе.
По налогу Основног јавног тужилаштва у Кикинди, зрењанинска полиција ухапсила је А. С. (19) из околине Нове Црње због постојања основа сумње да је извршио кривично дело изазивање панике и нереда.
А. С. се сумњичи да је, преко мобилне апликације, у групи свог разреда, поставио свој цртеж учионице са крвавим ликовима који леже поред клупа, док један држи предмет сличан пиштољу, што је узнемирило ученике и њихове родитеље.
А. С. је одређено задржавање до 48 часова и он ће, уз кривичну пријаву, бити приведен Основном јавном тужилаштву у Кикинди, преноси РТВ.
Кикинђани ће, већ овог месеца, добити прилику за потпуно нов и незабораван доживљај. Захваљујући Туристичкој организацији Града моћи ће да лете топловаздушним балонима! Пријављивање за бесплатан лет почиње данас.
На Фестивалу балона, који се организује уз подршку Града, изнад Кикинде ће, већ за десетак дана, летети балони из четири земље.
– Одлучили смо да нашим суграђанима пружимо могућност да осете како то изгледа летети балоном – каже за Кикиндски портал в.д. директорица Туристичке организације, Јасмина Миланков. – У наш град стићи ће 11 топловаздушних балона из Мађарске, Румуније, Словеније и из наше земље. Фестивал ће се одржати на Старом језеру, одакле ће се и полетати.
Први Фестивал балона трајаће три дана, од 19. до 21. маја. Већ у четвртак, 18. маја, у поподневним сатима, на Тргу ће бити два балона, као позивница на манифестацију.
– Планирали смо да се полеће сва три дана. У зависности од величине, балони ће примати од једног до четири путника, уз пилота који управља балоном. Летење је бесплатно – истиче Јасмина Миланков.
Она додаје да ће техничку подршку Фестивалу пружити искусни чланови Балонарског клуба „Сента“. Могућност да лете имаће пунолетни грађани и млади, старији од 16 година, уз пратњу родитеља.
У Туристичкој организацији сада се још надају повољним временским условима за летење. Управо због тога и што боље усклађености са бројем заинтересованих, неопходна је пријава. Од данас то се може учинити на бројеве: 0230 426 300 и 064 857 40 44.
Потребно је оставити име и контакт телефон, и из Туристичке организације грађани ће бити позивани и добијати своје термине за полетање.
Остаје само да се надамо добром ветру и авантура у ваздуху може да почне!
Град Кикинда расписао је конкурс за доделу новчаних средстава за подстицај и развој младих талената за 2023. годину. Минимално ће се, по појединцу, одобравати 10 хиљада, а највише, у току године, сто хиљада динара.
Право на финансијску подршку имају млади таленти у свим областима, држављани Републике Србије, са пребивалиштем на територији Кикинде најмање годину дана до подношења пријаве који нису старији од 30 година и нису у радном односу.
Финансирање, суфинасирање, подршка, помоћ или подстицај у областима образовања, науке и културе и уметности, одобраваће се на основу:
– оствареног успеха у претходној школској години;
– освојених награда на републичким и међународним такмичењима и олимпијадама знања – првог, другог или тпећер места у индивидуалној или екипној категорији, уколико су републичка такмичења утврђена календаром ресорног министарства, а међународна такмичења и олимпијаде одговарају наставним предметима;
– других изузетних резултата постигнутих на такмичењима различитог карактера;
– изузетних пројеката појединаца или других подносилаца;
– званично признатих проналазачких, ауторских или иноваторских радова;
– научно-истраживачких, семинарских радова и слично;
– других изузетних резутата у тој области.
Помоћ се може одобрити и за финансирање и суфинансирање трошкова боравка у Истраживачкој станици „Петница“, стручне праксе (студијских путовања), и боравка најбољих студената и ученика у осталим образовним, научно-истраживачким и другим институцијама од посебнор значаја за развој младих талената.
Да би се остварило право на помоћ, неопходна је потврда или пријава за „Петницу“ или другу институцију ради усавршавања, и препорука средње школе или факултета који похађају.
Финансијску помоћ могу остварити ученици и студенти под условима да су положили све испите из претходних година студија и да нису обновили ниједну родину студирања.
Млади таленти у области спорта, узраста од 14 до 20 година, који остварују изузетне резултате, могу добити помоћ уколико нису корисници неке друге стипендије у овој области и ако су освојили награде на републичком, међународном или светском нивоу.
Конкурс је отворен је отворен од 26. априла до утрошка средстава. Резултати ће бити објављени на званичном сајту Града.
Пријаве са неопходном документацијом достављају се поштом или лично, на писарници у Услужном центру Града, на Тргу српских добровољаца 12.
Ближе информације могу се добити и у Секретаријату за јавне службе, удружења грађана и верске заједнице Градске управе у Градској кући или на телефон 0230 410 237.
У Парку пријатељства „Нарвик“ данас је обележена 81 година од хапшења кикиндских родољуба и њиховог присилног одвожења у Норвешку. Венце су положили представници Града, Друштва српско-норвешког пријатељства и борачких организација.
– Сећања не бледе, иако су везе са нашим норвешким пријатељима готово нестале. У Норвешкој, организација која је неговала ово пријатељство има тек тридесетак чланова и ми смо изгубили званични контакт са њима. Важно је да чувамо успомену и да је преносимо млађим генерацијама. Кикиндски огранак Друштва српско-норвешког пријатељства има око 200 чланова. Волели бисмо да обновимо чланство, пре свега потомцима интернираца – рекао је Тибор Фиреди, секретар Друштва у Кикинди.
У име локалне самоуправе, скупу сећања присуствовали су председник Градског парламента, Младен Богдан, и начелник Градске управе, Драгиша Михајловић.
– Окупљамо се овде сваког Ђурђевдана јер је важно да одамо пошту нашим мученицима. Због трагичних догађаја у нашој земљи посебно је значајно да покажемо саосећање и заједништво у тузи и болу према свим жртвама – рекао је Богдан. – Овим још једном исказујемо и захвалност нашим норвешким пријатељима јер су се пријатељски и хумано односили према свима који су боравили у Норвешкој у тим временима, због чега је и настало пријатељство између Кикинде и града Нарвика. Наша политика је да негујемо везе са братским и пријатељским градовима и општинама, да проширујемо и унапређујемо сарадњу.
У одмазди нациста због активности партизанског покрета, маја 1942. године, заточено је 46 Кикинђана који су одвезени у логор на Сајмишту, а затим интернирани у концентрациони логор Бејсфорд у близини Нарвика. Локално становништво пружало је помоћ логорашима у суровим условима. У Кикинду су се, после рата, вратила само седморица.
Пријатељске везе два града, Кикинде и Нарвика, успостављене су 1966. године, а Декларација о пријатељству обновљена је 2017. године. У част интернираца и пријатељства два народа, 1975. године подигнут је споменик „Камене руже“ аутора, академског вајара, Слободана Којића.
Поводом незапамћене трагедије која се догодила у Основној школи „Владислав Рибникар” у Београду, градоначелник Никола Лукач са сарадницима одржао је састанак са директорима кикиндских школа, на тему заштите деце у школама.
На састанку је анализирана ситуација у основним и средњим школама, а разговарало се о томе шта се још може учинити да деца буду безбеднија.
Поводом масовног убиства које је починио тринаестогодишњи дечак, градоначелник је изразио саучешће породицама страдалих ученика, наставника и радника обезбеђења.
Градоначелник Никола Лукач, чланови Градског већа и радници Градске управе су паљењем свећа у Храму Светог оца Николе одали почаст жртвама стравичног злочина у београдској Основној школи „Владислав Рибникар” и масовног убиства код Младеновца.
Овим чином желимо да искажемо искрено саучешће породицама жртава и саосећање у трагедији која их је погодила, а све у нади да се ово никад више не понови, поручили су овом приликом.
Од трагичног дана за нашу земљу, у кикиндским школама, као и у читавој земљи, преовладавају шок, неверица и туга због изгубљених живота. На часовима наставници са децом разговарају о свим темама које је ова трагедија отворила.
Организују се скупови солидарности и пале свеће испред школа и код Цркве Светог Николе у Кикинди. У порукама се изражава солидарност у тузи и за ноћас изгубљеним животима у околини Младеновца.
Свеће су палили и цвеће данас доносили грађани, ђаци, а организовано су, са својим професорима, да одају почаст невиним жртвама, до цркве дошли и кикиндски гимназијалци.
После незапамћене трагедије у школи на Врачару, у којој је тринаестогодишњак убио деветоро и ранио седморо људи, још увек је више питања него одговора. У покушају да схвати несхватљиво, потресена јавност таргетира оне које сматра одговорнима и покушава да препозна узроке који су довели до крвавог пира које је починило дете.
Да није у питању само трагедија, већ и велика траума за породице настрадалих, за децу и запослене у школи и за друштво у којем живимо, потврђује Татјана Тановић, психолог, психотерапеут и оснивач Центра за подршку породици, лични развој и хумано друштво „Повежи се“ у Кикинди.
– Мислим да ће, од овог момента, много тога почети друкчије да се посматра и вреднује и да ћемо се друкчије бавити многим стварима – истиче Тановићева на почетку разговора.
Кикиндски портал: Како је могуће да се дечак од 13 година месец дана припрема да учини масовно убиство и да, вероватно, много дуже има проблем, а да нико не примети промену у његовом понашању?
Татјана Тановић: Не постоји један фактор који је проузроковао ову несрећу, нити можемо прстом да уперимо само у једном правцу, то је врло сложена прича. Ја не могу да причам о дечаку нити о његовој породици, јер их не знам. Имам само неке информације које нису ни проверене, и све што бих рекла о њима било би нагађање, па ћу говорити у начелу. Сам чин је показао да је ипак могуће да нисмо довољно обазриви, осетљиви, ни као родитељи, запослени у школи, сви који се сусрећу са децом, да приметимо сигнале које она шаљу када се нађу у неком проблему, када трпе неко тешко емотивно стање. Ово тумачим тиме да живимо у време веома брзог ритма, у којем родитељи јуре за новцем да би обезбедили егзистенцију породици. С друге стране, имамо све већу отуђеност у самој породици. Све више времена проводимо сами или са савременим технологијама, које веома утичу на свест деце и младих, њихов систем вредности, на њихов доживљај света, а поготово на доживљај себе и других. Врло је важно да родитељи пораде на својој осетљивости да препознају шта се то са дететом дешава, да прате сигнале и да некако нађу времена за своју породицу и за своје дете. Можда понекад ни сами нисмо свесни да је оно што смо видели толико озбиљно, могуће је да нисмо препознали озбиљност онога што се пред нашим очима дешава. То не смемо да радимо јер је дечији сигнал који указује на промену приоритет. Морамо одмах да станемо и да се позабавимо тиме, никако то не смемо да прескочимо или заобиђемо јер може да прерасте у нешто драматичније.
Кикиндски: Како видите и објашњавате подршку коју К. К. добија од неких вршњака на друштвеним мрежама после овог страшног догађаја?
Тановић: То ми говори да је реч о особама лишених емпатије, саосећања и свести да су нечији животи прекинути. Мене брине нормализација суровости, бруталности, агресивности, безосећајности и недостатак одговорности око нас. Један од узрока томе је глорификација свега наведеног и то препознајем свуда око нас, чак и на местима где не би смело да буде присутно, а то је, рецимо, Скупштина. Тако високо државно тело треба да буде за пример, у њему треба да владају и емпатија, саосећање, дијалог и разумевање, а тога нема. Затим су ту медији који глорификују насиље, бруталност, несаосећање, и не постоји нико ко ће да каже „Стоп, то не може!“. Корени свега лошег су дубоки. Свакако укључујем и оно што се дешава у породици, како породица негује емпатију. Међутим, породица не може бити изолована од времена и система у којем постоји. Проблем је веома сложен. Мислим, такође, да медији треба да дају мање простора оваквим реакцијама.
Кикиндски: Да ли особа са 13 година, психички здрава, може да има потпуну свест о делу и последицама?
Тановић: Да, свака ментално здрава особа, чак и у млађем узрасту, свесна је последица и може да их предвиди. Итекако могу да буду свесни онога што њихов чин може да проузрокује.
Кикиндски: Који су најчешћи знаци упозорења у понашању детета који указују на то да му је неопходна помоћ стручњака?
Тановић: Знаци упозорења могу бити врло индивидуални, то зависи од особе до особе, од тога каква је структура личности, и од узраста детета. Начелно говорећи, најчешћи знаци упозорења, када је реч о овом узрасту, 13 и 14 година, јесу: свако повлачење детета у себе, интензивно смањени контакти са члановима породице и пријатељима, одступање од уобичајених навика или показивање незаинтересованости за активности које су му до тада биле интересантне и које је често упражњавало. Такође, честа узнемиреност, повећена осетљивост, нерасположење и дуготрајна изолованост, али и врло агресивни испади, могу бити знакови да се у души једне младе особе дешавају потешкоће, психички ломови, тешке епизоде кроз које пролази и врло тешка, непријатна искуства са којима она нема ресурсе да изађе на крај.
Центар “Повежи се”
Кикиндски: Шта можете да препоручите деци и родитељима који су сада уплашени приликом уобичајених дечијих активности – одласка у школу, на тренинге, скупове?
Тановић: Деци бих препоручила да питају све што их интересује, да не ћуте и да одговоре потраже међу члановима своје породице пре него на друштвеним мрежама. Кад су родитељи у питању, то зависи од узраста. Уколико је дете млађе од осам година, савет је да га не оптерећују бруталним информацијама и детаљима о овоме што се догодило. Треба да буду отворени да чују питања која децу муче, јако је битно да се посвете, да деца могу слободно да им кажу шта их брине и које дилеме имају о овом страшном догађају и онда да им, у складу с њиховим узрастом, дају адекватне одговоре и објашњења.
Кикиндски: Шта, иначе, најчешће недостаје у односима родитеља и деце школског узраста данас?
Тановић: Данашњој породици првенствено недостаје заједничко време проведено у разумевању, разговору, блискости и у дружењу. У неким породицама родитељи успевају да избалансирају време и да имају заједничке тренутке. То је и препорука да, и поред времена које проведемо јурећи и организујући се, пронађемо време да будемо заједно, али усмерени и фокусирани једни на друге.