Град

P1160358

Јавном предузећу „Кикинда“ данас су уручене нова вишенаменска цистерна и ватрогасна опрема, добијене по пројекту прекограничне сарадње Румунија-Србија. Град је за средства Европске уније аплицирао заједно са Градом Зрењанином, Агенцијом за ванредне ситуације из Темишвара, и инспекторатима за ванредне ситуације и жандармерије Жупаније Тимиш.

Примопредаји у ЈП „Кикинда“ присуствовао је градоначелник Никола Лукач са сарадницима. Он је истакао да ово Јавно предузеће неће бити једини корисник опреме.

– Цистерна и опрема ће се налазити у Јавном предузећу, али ће се, по потреби, активирати у Сектору за ванредне ситуације МУП-а. Возило и опрема су нови, функционални и неопходни, и сигуран сам да ће модернизовати рад Јавног предузећа и комплетирати опрему Сектора за ванредне ситуације – рекао је Лукач.

Поред вишенаменске цистерне, капацитета шест хиљада литара, по конкурсу су добијене и три електричне муљне пумпе, четири ватрогасна изолациона апарата за заштиту дисајних путева, моторна тестера, шест моторних прскалица, као и 20 заштитних шлемова са визиром.

Члан Градског већа за привреду и инвестиције, Саша Танацков, рекао је да се пројекат по којем су добијена средства односи превасходно на ванредне ситуације, размену информација и, у случају потребе, пружање међусобне помоћи свих партнера. У Кикинди ће се, током лета, одржати здружена вежба ватрогасних јединица са подручја жупаније Тимиш, Зрењанина и нашег града.

Данас добијена цистерна неопходна је, посебно у предстојећим активностима Јавног предузећа, истакао је директор, Чедо Гверо.

– Овог лета нас, због нове фабрике воде, очекује испирање комплетног система у Кикинди, што значи да ћемо имати дуже прекиде у снабдевању водом, у чему ће помоћи две цистерне са пијаћом водом које сада имамо – рекао је Гверо. –  Цистерна има и функцију прања улица, што је нова делатност коју планирамо ускоро да започнемо.

Вредност возила и опреме добијених по конкурсу је 110.564 евра, од чега 85 одсто финансира Европска унија, док се преостали износ обезбеђује из буџета Града.

kampanja-euro-melanoma

Кикиндска болница ће се, и ове године, укључити у европску кампању превенције рака коже организовањем бесплатних скрининг прегледа у понедељак, 15. маја, у двема амбулантама.

Пацијенте ће прегледати и давати им информације о превенцији, раној дијагностици и лечењу рака коже, др Синиша Јолић, специјалиста дерматовенерологије и субспецијалиста ангиологије, и др Милица Агић, специјалиста дерматовенерологије. Др Јолић ће радити од 10 до 13, а докторка Агић од 9 до 13 сати.

Грађани заинтересовани за преглед могу да се закажу до 14. маја на број 061 24 89 703, од 9 до 17 сати.

Кампања „Еуромеланом 2023“ спроводи се под покровитељством Министарства здравља и званична је медијска кампања Европског удружења за дерматолошку онкологију и Европске академије за дерматологију и венерологију.

Međunarodni dan fizičke aktivnosti. Najmlađi i najstariji Kikinđani pohrlili na Staro jezero

Међународни дан физичке активности обележен је данас и на кикиндском Старом језеру, а учествовао је велики броја најмлађих, али и најстаријих суграђана.

Присутни су били представници Дома здравља, Завода за јавно здравље, Црвеног крста, Удружења Спорт за све, Спортског јога удружења Сунце, Плесне школе Dance N Soul, Одреда извиђача „Прока Средојев Плави”, ђаци прваци из ОШ „Вук Караџић”, деца предшколци, Удружење пензионера Сунчана јесен, АДЗНМ Гусле, Савета за здравље и Туристичке организације Града Кикинде.

Др Бранислав Хачко мр сци мед, специјилиста социјалне медицине, из кикиндског Завода за јавно здравље поручуио је да је слоган ове манифестације „Кретањем до здравља”.

– Свака физичка активност дужа од 150 минута распоређених у пет дана, сматра се пожељном активношћу. Нажалост, мишићи су заборављни орган, то показују истраживања и студије из 2022. године према којима чак 40 одсто становништва Србије није ни минимално активно, а жене у томе предњаче више од мушкараца. Зато ми поручујемо, нарочито старијој популацији од 65 година и више, да се покрене и тако првентивно делује на читав низ болести, од шећерне, преко неких облика карцинома, менталног здравља… – рекао је др Хачко.

Јасмина Миланков, в.д. директорице Туристичке организације Града Кикинде, додала је:

– Желимо да апелујемо да је физичка активност неопходна свима од најмлађих до пензионера, а овде на Старом језеру осим тога младима ћемо показати, а старије подсетити и на неке заборављене игре од пре три или четири деценије, попут ластша и нека бије.

Slavski kolač

Поводом славе Града, Летњег Светог Николе, Градска управа позива грађане, удружења, и све заинтересоване појединце да се пријаве за такмичење у прављењу славског колача.

Бираће се најбољи славски колач, најбољи изглед колача и колач најбољег укуса и структуре. Колачи ће се предавати на дан Славе, 22. маја, у свечаној сали Градске куће, од 10 до 11 сати.

Пријављивање за такмичење је до 19. маја, на телефоне: 0230 426 300 и 064 857 40 44.

Tera atelje

У Центру за ликовну и примењену уметност „Тера“ поштују одлуку организатора манифестације „Музеји за 10 – Музеји Србије“ и отказују свечаности најављене за „Ноћ музеја“.

Свечана отварања најављених изложби неће се одржати, али ће саме изложбе бити уприличене, по претходном плану.

О најављеним изложбама и другим програмима „Тере“ прочитајте на нашем порталу: https://kikindski.rs/u-maju-u-teri-izlozbe-radionice-muzicki-programi-i-noc-muzeja/.

OŠ Žarko Zrenjanin

На јавном конкурсу за финансирање посебног програма за афирмацију школског и универзитетског спорта у АП Војводини Покрајинског секретаријата за спорт и омладину, основним школама „Жарко Зрењанин“ у Кикинди и „Глигорије Попов“ у Руском Селу, додељена су средства за опремање сала за физичко васпитање.

Са директорима школа јуче су, у Покрајинском секретаријату, потписани уговори.

– Много нам значе ова средства јер, поред редовних дотација, имамо још трошкова и овај новац ће помоћи да обновимо опрему. Купићемо струњаче, клупе, справе и реквизиту – каже директор ОШ „Жарко Зрењанин“ Тихомир Фаркаш.

Како су средства већ одобрена, остало је да директори затраже понуде добављача, односно произвођача, и одаберу најбољу, па се очекује да ће нова опрема у фискултурне сале стићи већ за недељу дана, каже Фаркаш.

jovana karić

Ученица седмог разреда Основне школе „Свети Сава” Јована Карић освојила је прву награду на републичком такмичењу из хемије одржаном протеклог викенда у Нишу. Јована чији је ментор наставница хемије Лела Војводић, показала је изузетно знање на тесту и експерименталној вежби.

Са још четири ученика ОШ „Свети Сава”, Јована се пласирала и на Републичко такмичење талената које ће се одржати у Земуну 27. маја и то из области физике.

Andrej Varga

Андреј Варга, ученик другог разреда Гимназије “Душан Васиљев” остварио је сјајан успех на државном такмичењу из програмирања ученика средњих школа. Такмичење је одржано протеклог викенда на Факултету инжењерских наука у Крагујевцу.

У конкуренцији ученика свих разреда средњих школа, Андреј је освојио друго место. Захваљујући броју постигнутих бодова, пласирао се на следећи ниво такмичења – учешће на Српској информатичкој олимпијади.

У породици Варга је још један вредан и талентовани члан са победничким геном. Андрејев млађи брат Стефан, ученик осмог разреда ОШ „Свети Сава“, такође ће учествовати на Српској информатичкој олимпијади. Стефан је, као и Андреј, учествовао на недавно одржаном државном такмичењу из програмирања, и освојио прво место. Оба брата су добитници плакете „Свети Сава“.

policija škola 1

У свим основним и средњим школама у Србији од понедељка је појачано присуство полиције. Школски полицајац присутан је током трајања наставе.

Стално присуство службеног лица деци улива сигурност, каже директор ОШ „Жарко Зрењанин“ и председник Актива директора основних школа у Кикинди, Тихомир Фаркаш.

– Свима нам је драго што је полицајац у школи и осећамо се много безбедније. Полицајац ђаке дочекује и испраћа, у школи је и испред и око ње, такође је са децом у току свих одмора. Ученици кажу да нису узнемирени, свима је драго што је ту и осећамо се много боље због тога – тврди Фаркаш.

Фото: службена ФБ страница МУП-а

Како је Министарство унутрашњих послова објавило на својој службеној Фејсбук страници, о безбедности у 1.844 школе у Србији брине 3.448 полицијских службеника. Од тога је 3.157 полицајаца опште надлежности, 226 саобраћајних полицајаца и припадника других организационих јединица МУП-а.

Jovan Popović 3

Основна школа ,,Јован Поповић” покренула је процедуру израде интерног акта којим се укида употреба мобилних телефона за време трајања наставе.

– Идеја је да ученици наше школе током боравка у школи не користе мобилне телефоне.Приликом доласка у школу, ученици гасе телефоне и одлажу их код учитеља односно наставника. Након завршетка наставе узимају телефоне како њихова безбедност не би била угрожена на путу од школе до куће. Правилником ће се предвидети и санкције које ће ученик сносити уколико прекрши донето правило- објашњава директорица школе Јелена Крвопић.

У току су родитељски састанци. До сада су родитељи једногласно подржали ову идеју.

-Након данашњег састанка Савета родитеља, представљамо идеју Школском одбору. На корак смо до комплетне реализације. Идеја ове акције да наше ученике упутимо једне на друге, на дружење, на заједничко решавање проблема кроз причу, на читање књига… Надамо се позитивном исходу- каже директорица школе „Јован Поповић”.

 

error: Content is protected !!