Јавном предузећу „Кикинда“ данас су уручене нова вишенаменска цистерна и ватрогасна опрема, добијене по пројекту прекограничне сарадње Румунија-Србија. Град је за средства Европске уније аплицирао заједно са Градом Зрењанином, Агенцијом за ванредне ситуације из Темишвара, и инспекторатима за ванредне ситуације и жандармерије Жупаније Тимиш.
Примопредаји у ЈП „Кикинда“ присуствовао је градоначелник Никола Лукач са сарадницима. Он је истакао да ово Јавно предузеће неће бити једини корисник опреме.
– Цистерна и опрема ће се налазити у Јавном предузећу, али ће се, по потреби, активирати у Сектору за ванредне ситуације МУП-а. Возило и опрема су нови, функционални и неопходни, и сигуран сам да ће модернизовати рад Јавног предузећа и комплетирати опрему Сектора за ванредне ситуације – рекао је Лукач.
Поред вишенаменске цистерне, капацитета шест хиљада литара, по конкурсу су добијене и три електричне муљне пумпе, четири ватрогасна изолациона апарата за заштиту дисајних путева, моторна тестера, шест моторних прскалица, као и 20 заштитних шлемова са визиром.

Члан Градског већа за привреду и инвестиције, Саша Танацков, рекао је да се пројекат по којем су добијена средства односи превасходно на ванредне ситуације, размену информација и, у случају потребе, пружање међусобне помоћи свих партнера. У Кикинди ће се, током лета, одржати здружена вежба ватрогасних јединица са подручја жупаније Тимиш, Зрењанина и нашег града.
Данас добијена цистерна неопходна је, посебно у предстојећим активностима Јавног предузећа, истакао је директор, Чедо Гверо.
– Овог лета нас, због нове фабрике воде, очекује испирање комплетног система у Кикинди, што значи да ћемо имати дуже прекиде у снабдевању водом, у чему ће помоћи две цистерне са пијаћом водом које сада имамо – рекао је Гверо. – Цистерна има и функцију прања улица, што је нова делатност коју планирамо ускоро да започнемо.
Вредност возила и опреме добијених по конкурсу је 110.564 евра, од чега 85 одсто финансира Европска унија, док се преостали износ обезбеђује из буџета Града.



Присутни су били представници Дома здравља, Завода за јавно здравље, Црвеног крста, Удружења Спорт за све, Спортског јога удружења Сунце, Плесне школе Dance N Soul, Одреда извиђача „Прока Средојев Плави”, ђаци прваци из ОШ „Вук Караџић”, деца предшколци, Удружење пензионера Сунчана јесен, АДЗНМ Гусле, Савета за здравље и Туристичке организације Града Кикинде.
Др Бранислав Хачко мр сци мед, специјилиста социјалне медицине, из кикиндског Завода за јавно здравље поручуио је да је слоган ове манифестације „Кретањем до здравља”.
– Свака физичка активност дужа од 150 минута распоређених у пет дана, сматра се пожељном активношћу. Нажалост, мишићи су заборављни орган, то показују истраживања и студије из 2022. године према којима чак 40 одсто становништва Србије није ни минимално активно, а жене у томе предњаче више од мушкараца. Зато ми поручујемо, нарочито старијој популацији од 65 година и више, да се покрене и тако првентивно делује на читав низ болести, од шећерне, преко неких облика карцинома, менталног здравља… – рекао је др Хачко.
Јасмина Миланков, в.д. директорице Туристичке организације Града Кикинде, додала је:
– Желимо да апелујемо да је физичка активност неопходна свима од најмлађих до пензионера, а овде на Старом језеру осим тога младима ћемо показати, а старије подсетити и на неке заборављене игре од пре три или четири деценије, попут ластша и нека бије.



