Град

Spomen kosturnica 3

Rekonstrukcija Spomen-kosturnice poginulima u Drugom svetskom ratu koja se nalazi na Mokrinskom groblju, nastavljena je postavljanjem ploča sa imenima žrtava i oblaganjem spomenika mermerom. Popravka je započeta prošle godine i obavlja se pod nadzorom Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Subotice koji i finansira radove.

– Postavljene su četiri bronzane ploče – tri sa imenima 51 žrtve iz Kikinde i okoline i jedna sa imenima 18 vojnika Crvene armije koji su 1961. godine ekshumirani i prebačeni u zajedničku grobnicu “Bagljaš” u Zrenjaninu. Takođe, porodice žrtava Narodnooslobodilačkog rata sa ovog područja su svoje najmilije sahranili na druge, njima željene lokacije – rekao je Savo Orelj, predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a odakle je i potekla inicijativa za radove.

Radove su nadgledale Natalija Klišćenkova, prvi sekretar Ruskog ambasadora i Maja Rakočević iz subotičkog zavoda. Postavljanju bronzanih ploča prisustvovao je i sugrađanin Milinko Arsenov koji je bio ukazao na pogrešno ispisana imena, što je ispravljeno na novopostavljenim pločama.

Savo Orelj je dodao da se očekuje da će spomen-kosturnica, u prvoj polovini naredne godine, dobiti osvetljenje i novi prilaz, čime će njena rekonstrukcija biti završena.

IMG_20230808_081543

Subotnje nevreme nije zaobišlo ni obrazovne ustanove u gradu i na selima. Orkanski vetar i velika količina padavina naneli su najveću štetu vrtićima „Kolibri“, „Miki“ i „Plavi čuperak“, kao i OŠ „Gligorije Popov“ u Ruskom Selu.

Objekte su obišli gradonačelnik Nikola Lukač, načelnik Severnobanatskog upravnog okruga Miroslav Dučić, član Gradskog veća, Nebojša Jovanov i sekretar Sekretarijata za javne službe, udruženja građana i verske službe, Bogdan Tasovac. Najveća šteta nastala je u vrtiću „Kolibri“, istakla je direktorica Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“, Kristina Drljić.

– Objekat ima ravan krov i velika količina padavina dovela je do toga da prokisnu, a delom i otpadnu plafoni u više prostorija. Isti problem imamo i u vrtiću „Miki“ i u „Plavom čuperku“ gde je jak vetar odneo deo crepa sa krova, što smo odmah sanirali. Prokišnjavanje je dovelo do toga da napuknu plafoni, dok su plafonjere napunjene vodom. Ispred ulaza u vrtić „Poletarac“ trotoar je potonuo i, kada je kiša, roditelji decu u zgradu unose u naručju – kazala je Drljićeva.

Ruskoselska škola je, usled nevremena, ostala bez crepa na delu krova.

– Crep je bio u lošem stanju i nije mogao da odoli jakom vetru i kiši. Pošto je krov ostao otkriven, prokisli su plafoni u delu učionica i u toaletima. Uspeli smo da pokrijemo deo krova i sada je najvažnije sanirati plafone, kako bismo spremno dočekali novu školsku godinu – napomenula je direktorica, Aleksandra Felbab.

Sve javne službe angažovane su na otklanjanju posledica nevremena u gradu i u selima. Grad će formirati komisiju koja će obići sve sugrađane i objekte koji su pretpeli štetu, pojasnio je gradonačelnik Lukač i precizirao da će se obaviti razgovori i sa predstavnicima osiguravajućih kuća i donatorima kako bi se pronašlo najbolje rešenje.

– Već prvog dana počeli smo da obilazimo domaćinstva, ulice, ali i javne objekte i, u prvom momentu, mislili smo da je nastala šteta znatno veća. Sa građanima, kao i sa direktorima ustanova razgovaramo na koji način da pomognemo, iako su svi brzo reagovali kako bi popravili ono što mogu i sprečili dalju štetu. Prioritet za sanaciju biće škole i vrtići s obzirom na to da 1. septembra počinje nova školska godina. Sve će biti usmereno na iznalaženje sredstava, jer smo pre mesec i po dana otplatili 220 miliona dinara po izvršnoj presudi – podsetio je Nikola Lukač.

Prvi čovek grada pohvalio je sve zaposlene u javnim službama koji su od subote konstantno na terenu.

– Mojim sugrađanima hvala na razumevanju, a lokalna samouprava će iznaći načina da pomogne svima u ovim teškim momentima – zaključio je Lukač.

Preporuka je da građani prijave oštećenja Sekretarijatu za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj, Uslužnom centru ili Komunalnoj inspekciji.

Melita

Rodna ravnopravnost i sprečavanje diskriminacije strateška su opredeljenja Grada. U toku je izrada Lokalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost i građani imaju priliku da daju svoj doprinos, ukazivanjem na probleme i davanjem sugestija, rekla je Melita Gombar, članica Gradskog veća za nacionalne manjine, rodnu ravnopravnost i brigu o porodici.

– Sastavili smo upitnik o ovoj tematici i pozivamo sve naše sugrađane i sugrađanke da doprinesu izradi ovog veoma važnog dokumenta za naš Grad. Upitnik je potpuno anoniman i veoma je važno da odgovaraju što iskrenije i potpunije, kako bismo dobili što realniju sliku njihovih potreba i problema i kako bismo mere koje budemo donosili što adekvatnije prilagodili njihovim potrebama. Prioritet će imati edukacija žena radi njihovog ekonomskog osnaživanja, posebno u ruralnim sredinama, poboljšanje kvaliteta usluga u socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti, kulturi, sportu, zatim bezbednost žena i briga i podrška porodici – istakla je Gombarova.

Upitnik se može popuniti elektronskim putem, na sajtu Grada, a u štampanom obliku dostupan je na šalteru Uslužnog centra i u seoskim mesnim zajednicama.

andrej

Talentovani Andrej Popović, učenik trećeg razreda Gimnazije „Dušan Vasiljev“, osvojio je još jedno međunarodno priznanje. Ovoga puta zlatno odličije stiglo je iz Indonezije sa onlajn Međunarodnog takmičenja IMPHO čiji je organizator indonežanska asocijacija naučnika na kojoj su učestvovali takmičari iz Mongolije, Indije, Filipina, Malezije i drugih zemalja.

– Takmičenje je obuhvatilo četiri oblasti: specijalnu teoriju relativiteta, nuklearnu fiziku, fiziku čestica i kvantnu mehaniku. Svi mi, učesnici, imali smo zadatak da rešimo 25 zadataka za 90 minuta. Zadaci nisu bili posebno teški, ono što me je mučilo bilo je vreme, jer sam po zadatku imao 3,5 minuta za rešavanje – saznajemo od Andreja.

Uspeo je da osvoji 92 od ukupno 100 bodova, što mu je omogućilo prolazak u finale i osvajanje zlatne medalje.

– Ovo je novi format takmičenja i ja sam prvi put učestvovao. Bilo je izazovno i interesantno. Zadatke sam vežbao tako što sam ih pronalazio na internetu – napominje talentovani srednjoškolac.

 

Andrej je i 2021. godine, kao osnovac, osvojio srebrnu medalju u Indoneziji, a nagrađen je njegov stručni rad iz astrofizike. Član je Regionalnog centra za talente „Nikola Tesla“ u Beogradu, a mentorka mu je profesor dr Milesa Srećković.

– Postoji mogućnost da učestvujem na još jednom internacionalnom takmičenju, STEMKO, koje će se održati u avgustu ili septembru. Ovo je nadmetanje slično „Misliši“ i „Kenguru bez granica“ i rešavaju se zadaci iz više matematičkih oblasti – saznajemo od našeg sagovornika.

Andrej nam je otkrio i da ga najviše interesuje astrofizika. Kaže da mu je još uvek težak izbor fakulteta, ali da intenzivno razmišlja o smeru astrofizika na Matematičkom fakultetu u Beogradu. Sa druge strane, ukoliko se steknu uslovi, razmatra i studiranje u inostranstvu.

364434257_1419938918567660_4059266706520274397_n

Nastavljen je obilazak domaćinstava koja su pretrpela štetu od nevremena.

Delove grada obišao je i predsednik Skupštine Grada Mladen Bogdan koji se na licu mesta uverio kakvu štetu su nanele velike količine padavina i vetar  orkanske jačina na kućama i pomoćnim objektima.

U subotu tokom poslepodneva Kikinda je bila na udaru jakog vetra, ali i grada koji je pogodio delove atara. U prvih sat vremena palo je 18 litara kiše po kvadratnom metru, kiša je nastavila da pada do kraja dana i čitave noći, tako da je do narednog jutra na mernom mestu Meteorološke stanice izmereno 49 litara vodenog taloga po kvadratu.

Stenislava 11

Sugrađane koji su pretrpeli štetu od olujnog nevremena u Kikindi i Nakovu posetila je jutros poslanica u Skupštini AP Vojvodine Stanislava Hrnjak sa saradnicima.

– Od kada se dogodila vremenska nepogoda mi smo na terenu u razgovoru sa građanima u Kikindi i Nakovu, gde je bilo štete – rekla je Stanislava Hrnjak. – Na sreću, iz ostalih sela nemamo prijavljena veća oštećenja. U Kikindi su štete uglavnom na krovnim konstrukcijama, i to od padova velikih stabala. Sat vremena po završetku oluje počelo je intenzivno saniranje štete. Sada smo obišli nekoliko lokacija, razgovarali sa građanima i obavestili ih da će, u toku dana, biti formirana komisija koja će ih obići i evidentirati štetu. Prirodno je da se se građani oslanjaju na lokalnu samoupravu. Bez obzira na to što smo nedavno platili veliki harač zbog blokade računa, Grad će obezbediti sredstva da pomogne sugrađanima. Lokalna samouprava će učiniti sve što bude mogla i verujem da ćemo, u narednim danima, uspeti sve da saniramo.

Miloš Dimić, penzioner iz Kikinde, u oluji je ostao bez krova koji je pokrivao veći deo kuće.

– Sve je trajalo samo nekoliko sekundi, otkidao se crep, srušio odžak, polupana nam je terasa, a limeni krov vetar je odneo preko druge kuće i zatekao sam ga na putu. Sreća je da se ovaj udar tu i završio, kod mene, dalje u mom kraju nije išao – kaže Dimić.

Na Putu za pristanište Zoranu Konstantinovu orkanski udari vetra ostavili su nezamislive posledice

– Najveća šteta je na voćnjaku – u vinogradu je vetar polomio betonske stubove, uništeno je dvadesetak čokota, imam sedam polomljenih šljiva u punom rodu, starih 20 godina – kaže Zoran. – Krovovi su dosta stradali, mada sam ja crepove već zamenio. Svakako je pomoć dobrodošla.

Stanislava Hrnjak je zamolila građane da ne preduzimaju ništa na saniranju objekata pre dolaska komisije i procene štete i dodala da će biti objavljen broj telefona na koji će oni koji to do sada nisu učinili, moći da prijave štetu od nevremena.

– U perspektivi nam je bitno da intenziviramo orezivanje stabala, kako bismo potpuno umanjili mogućnost da, u ovakvim situacijama, njihovim lomljenjem i padom, građanima bude pričinjena materijalna šteta – naglasila je  Hrnjakova.

Dodala je da je sada važno da zajedničkim snagama izađemo iz ove štete koja, u odnosu na druga mesta, nije velika. Ipak, kako je rekla, svakom građaninu njegov je problem prioritet i izaći ćemo im u susret.

 

 

Saobracajna policija

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodile su se tri saobraćajne nezgode u kojima je pričinjena materijalna šteta procenjena  na ukupno 30.000 dinara. Saobraćajne nezgode su se dogodile zbog radnji vozilom i vožnjom pod dejstvom alkohola.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja, zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka podneti su protiv 18 učesnika u saobraćaju i izdato je 125 prekršajnih naloga.

Istovremeno, iz saobraćaja su zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključena tri vozača, od kojih su dva vozača zadržana u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila.

Takođe, otkriveno je 15 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 66 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 57 ostalih prekršaja.

364547614_310105621522669_7683083605770442050_n

Danas, ali i narednih dana saniraće se posledice štete nastale usled nevremena na teritoriji grada. Kakvo je stanje na terenu uverio se i gradonačelnik Nikola Lukač koji je sa saradnicima obišao sve delove grada.

Lukač je razgovarao sa sugrađanima gde je došlo do oštećenja.

Prvi čovek grada je, sa načelnikom SBO Miroslavom Dučićem, članom Gradskog veća Nebojšom Jovanovim, sekretarkom Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivrede i ruralni razvoj Miroslavom Narančić, Nikolom Vojinovićem, zaposlenim u JP „Kikinda” i Petrom Žigićem iz komunalne inspekcije, posetio domaćinstva u ulicama Vuka Karadžića, Stevana Sremca, Cara Dušana i Petefi Šandora u Mikronaselju, ispred čijih kuća, odnosno stambene zgrade su pala stabla ili delovi stabala.

Posetili su i fudbalski stadion ŽAK-a na kojem je oluja odnela deo crepa.

Kako je ovom prilikom istaknuto, oformiće se gradska Komisija za procenu štete koja će posetiti sva domaćinstva, ali i objekte na kojima je pričinjena šteta, kako bi se uradila procena i utvrdilo na koji način se može pomoći sugrađanima.

363809427_4954103298047317_3656621815868227416_n

Posledice nevremena i dalje su vidljive i u gradu i u selima i u toku je sanacija nastale štete. Najviše pažnje privukla je informacija da je sa crkve Svetog Arhangela Gavrila u Mokrinu, usled siline vetra, srušen krst na kupoli.

– Krst je bio pričvršćen za gredu koja je bila trula. Zbog jakog vetra ona je pukla i krst je pao u dvorište crkve. Tokom pada oštetio je i deo krova. Krst je potpuno uništen i moraće da se izradi novi. Narednih dana utvrdićemo kolika je šteta i ko može da napravi novi krst, kako bi što pre sve sanirali – saznajemo od predsednika Saveta Mesne zajednice Mokrin, Gorana Ristića.

U Mokrinu je, osim na crkvi, jak vetar pokidao i strujne žice na dvema lokacijama, na tri mesta pala su stabla, a na tri su se odlomile velike grane.

I Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj potvrdila nam je da su sve gradske ekipe na terenu i saniraju i sagledavaju štete nastale od udara vetra orkanske jačine.

– Veliku štetu mogao je napravi limeni krov od 30 kvadratnih metara koji je pao sa zgrade nekadašnje Vojvođanske banke, ali je, pravovremenim reagovanjem naših ekipa, izbegnuta veća šteta. Prema evidenciji Štaba za vanredne situacije palo je 12 stabala u Nakovu i u Kikindi, na dvema kućama oštećen je crep, a na jednoj ulična ograda – rekla nam je Miroslava Narančić.

Narednih dana sledi orezivanje i formiranje krošnji na stablima gde su se odlomile grane, kao i uklanjanje polomljenih grana koje su ostale u krošnjama.

vreme

Prema prognozi, danas se očekuje osetno svežije vreme, sa najvišom temperaturom oko 23 stepena. Još uvek su mogući kiša i pljuskovi, ali, kako se navodi, nema opasnosti od nevremena. Prošle noći na području Kikinde palo je 49 litara kiše po kvadratnom metru.

Olujno nevreme obaralo je drveće i oštetilo objekte. Reagovala je Vatrogasna jedinica, a šteta je prijavljivana i Sekretarijatu za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj, odakle poručuju da su ekipe na terenu i da će stići do svih koji su se javili da imaju oštećenja izazvanih nevremenom.

Meteorolozi i za naredne dane najavljuju temperature slične današnjim, a nekoliko stepeni toplije biće krajem sedmice.

error: Content is protected !!