Град

Spomen kosturnica 3

Реконструкција Спомен-костурнице погинулима у Другом светском рату која се налази на Мокринском гробљу, настављена је постављањем плоча са именима жртава и облагањем споменика мермером. Поправка је започета прошле године и обавља се под надзором Међуопштинског завода за заштиту споменика културе из Суботице који и финансира радове.

– Постављене су четири бронзане плоче – три са именима 51 жртве из Кикинде и околине и једна са именима 18 војника Црвене армије који су 1961. године ексхумирани и пребачени у заједничку гробницу “Багљаш” у Зрењанину. Такође, породице жртава Народноослободилачког рата са овог подручја су своје најмилије сахранили на друге, њима жељене локације – рекао је Саво Орељ, председник Градског одбора СУБНОР-а одакле је и потекла иницијатива за радове.

Радове су надгледале Наталија Клишћенкова, први секретар Руског амбасадора и Маја Ракочевић из суботичког завода. Постављању бронзаних плоча присуствовао је и суграђанин Милинко Арсенов који је био указао на погрешно исписана имена, што је исправљено на новопостављеним плочама.

Саво Орељ је додао да се очекује да ће спомен-костурница, у првој половини наредне године, добити осветљење и нови прилаз, чиме ће њена реконструкција бити завршена.

IMG_20230808_081543

Суботње невреме није заобишло ни образовне установе у граду и на селима. Оркански ветар и велика количина падавина нанели су највећу штету вртићима „Колибри“, „Мики“ и „Плави чуперак“, као и ОШ „Глигорије Попов“ у Руском Селу.

Објекте су обишли градоначелник Никола Лукач, начелник Севернобанатског управног округа Мирослав Дучић, члан Градског већа, Небојша Јованов и секретар Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске службе, Богдан Тасовац. Највећа штета настала је у вртићу „Колибри“, истакла је директорица Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, Кристина Дрљић.

– Објекат има раван кров и велика количина падавина довела је до тога да прокисну, а делом и отпадну плафони у више просторија. Исти проблем имамо и у вртићу „Мики“ и у „Плавом чуперку“ где је јак ветар однео део црепа са крова, што смо одмах санирали. Прокишњавање је довело до тога да напукну плафони, док су плафоњере напуњене водом. Испред улаза у вртић „Полетарац“ тротоар је потонуо и, када је киша, родитељи децу у зграду уносе у наручју – казала је Дрљићева.

Рускоселска школа је, услед невремена, остала без црепа на делу крова.

– Цреп је био у лошем стању и није могао да одоли јаком ветру и киши. Пошто је кров остао откривен, прокисли су плафони у делу учионица и у тоалетима. Успели смо да покријемо део крова и сада је најважније санирати плафоне, како бисмо спремно дочекали нову школску годину – напоменула је директорица, Александра Фелбаб.

Све јавне службе ангажоване су на отклањању последица невремена у граду и у селима. Град ће формирати комисију која ће обићи све суграђане и објекте који су претпели штету, појаснио је градоначелник Лукач и прецизирао да ће се обавити разговори и са представницима осигуравајућих кућа и донаторима како би се пронашло најбоље решење.

– Већ првог дана почели смо да обилазимо домаћинства, улице, али и јавне објекте и, у првом моменту, мислили смо да је настала штета знатно већа. Са грађанима, као и са директорима установа разговарамо на који начин да помогнемо, иако су сви брзо реаговали како би поправили оно што могу и спречили даљу штету. Приоритет за санацију биће школе и вртићи с обзиром на то да 1. септембра почиње нова школска година. Све ће бити усмерено на изналажење средстава, јер смо пре месец и по дана отплатили 220 милиона динара по извршној пресуди – подсетио је Никола Лукач.

Први човек града похвалио је све запослене у јавним службама који су од суботе константно на терену.

– Мојим суграђанима хвала на разумевању, а локална самоуправа ће изнаћи начина да помогне свима у овим тешким моментима – закључио је Лукач.

Препорука је да грађани пријаве оштећења Секретаријату за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој, Услужном центру или Комуналној инспекцији.

Melita

Родна равноправност и спречавање дискриминације стратешка су опредељења Града. У току је израда Локалног акционог плана за родну равноправност и грађани имају прилику да дају свој допринос, указивањем на проблеме и давањем сугестија, рекла је Мелита Гомбар, чланица Градског већа за националне мањине, родну равноправност и бригу о породици.

– Саставили смо упитник о овој тематици и позивамо све наше суграђане и суграђанке да допринесу изради овог веома важног документа за наш Град. Упитник је потпуно анониман и веома је важно да одговарају што искреније и потпуније, како бисмо добили што реалнију слику њихових потреба и проблема и како бисмо мере које будемо доносили што адекватније прилагодили њиховим потребама. Приоритет ће имати едукација жена ради њиховог економског оснаживања, посебно у руралним срединама, побољшање квалитета услуга у социјалној и здравственој заштити, култури, спорту, затим безбедност жена и брига и подршка породици – истакла је Гомбарова.

Упитник се може попунити електронским путем, на сајту Града, а у штампаном облику доступан је на шалтеру Услужног центра и у сеоским месним заједницама.

andrej

Талентовани Андреј Поповић, ученик трећег разреда Гимназије „Душан Васиљев“, освојио је још једно међународно признање. Овога пута златно одличије стигло је из Индонезије са онлајн Међународног такмичења ИМПХО чији је организатор индонежанска асоцијација научника на којој су учествовали такмичари из Монголије, Индије, Филипина, Малезије и других земаља.

– Такмичење је обухватило четири области: специјалну теорију релативитета, нуклеарну физику, физику честица и квантну механику. Сви ми, учесници, имали смо задатак да решимо 25 задатака за 90 минута. Задаци нису били посебно тешки, оно што ме је мучило било је време, јер сам по задатку имао 3,5 минута за решавање – сазнајемо од Андреја.

Успео је да освоји 92 од укупно 100 бодова, што му је омогућило пролазак у финале и освајање златне медаље.

– Ово је нови формат такмичења и ја сам први пут учествовао. Било је изазовно и интересантно. Задатке сам вежбао тако што сам их проналазио на интернету – напомиње талентовани средњошколац.

 

Андреј је и 2021. године, као основац, освојио сребрну медаљу у Индонезији, а награђен је његов стручни рад из астрофизике. Члан је Регионалног центра за таленте „Никола Тесла“ у Београду, а менторка му је професор др Милеса Срећковић.

– Постоји могућност да учествујем на још једном интернационалном такмичењу, СТЕМКО, које ће се одржати у августу или септембру. Ово је надметање слично „Мислиши“ и „Кенгуру без граница“ и решавају се задаци из више математичких области – сазнајемо од нашег саговорника.

Андреј нам је открио и да га највише интересује астрофизика. Каже да му је још увек тежак избор факултета, али да интензивно размишља о смеру астрофизика на Математичком факултету у Београду. Са друге стране, уколико се стекну услови, разматра и студирање у иностранству.

364434257_1419938918567660_4059266706520274397_n

Настављен је обилазак домаћинстава која су претрпела штету од невремена.

Делове града обишао је и председник Скупштине Града Младен Богдан који се на лицу места уверио какву штету су нанеле велике количине падавина и ветар  орканске јачина на кућама и помоћним објектима.

У суботу током послеподнева Кикинда је била на удару јаког ветра, али и града који је погодио делове атара. У првих сат времена пало је 18 литара кише по квадратном метру, киша је наставила да пада до краја дана и читаве ноћи, тако да је до наредног јутра на мерном месту Метеоролошке станице измерено 49 литара воденог талога по квадрату.

Stenislava 11

Суграђане који су претрпели штету од олујног невремена у Кикинди и Накову посетила је јутрос посланица у Скупштини АП Војводине Станислава Хрњак са сарадницима.

– Од када се догодила временска непогода ми смо на терену у разговору са грађанима у Кикинди и Накову, где је било штете – рекла је Станислава Хрњак. – На срећу, из осталих села немамо пријављена већа оштећења. У Кикинди су штете углавном на кровним конструкцијама, и то од падова великих стабала. Сат времена по завршетку олује почело је интензивно санирање штете. Сада смо обишли неколико локација, разговарали са грађанима и обавестили их да ће, у току дана, бити формирана комисија која ће их обићи и евидентирати штету. Природно је да се се грађани ослањају на локалну самоуправу. Без обзира на то што смо недавно платили велики харач због блокаде рачуна, Град ће обезбедити средства да помогне суграђанима. Локална самоуправа ће учинити све што буде могла и верујем да ћемо, у наредним данима, успети све да санирамо.

Милош Димић, пензионер из Кикинде, у олуји је остао без крова који је покривао већи део куће.

– Све је трајало само неколико секунди, откидао се цреп, срушио оџак, полупана нам је тераса, а лимени кров ветар је однео преко друге куће и затекао сам га на путу. Срећа је да се овај удар ту и завршио, код мене, даље у мом крају није ишао – каже Димић.

На Путу за пристаниште Зорану Константинову оркански удари ветра оставили су незамисливе последице

– Највећа штета је на воћњаку – у винограду је ветар поломио бетонске стубове, уништено је двадесетак чокота, имам седам поломљених шљива у пуном роду, старих 20 година – каже Зоран. – Кровови су доста страдали, мада сам ја црепове већ заменио. Свакако је помоћ добродошла.

Станислава Хрњак је замолила грађане да не предузимају ништа на санирању објеката пре доласка комисије и процене штете и додала да ће бити објављен број телефона на који ће они који то до сада нису учинили, моћи да пријаве штету од невремена.

– У перспективи нам је битно да интензивирамо орезивање стабала, како бисмо потпуно умањили могућност да, у оваквим ситуацијама, њиховим ломљењем и падом, грађанима буде причињена материјална штета – нагласила је  Хрњакова.

Додала је да је сада важно да заједничким снагама изађемо из ове штете која, у односу на друга места, није велика. Ипак, како је рекла, сваком грађанину његов је проблем приоритет и изаћи ћемо им у сусрет.

 

 

Saobracajna policija

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодилe су се три саобраћајне незгоде у којима је причињена материјална штета процењена  на укупно 30.000 динара. Саобраћајне незгоде су се догодиле због радњи возилом и вожњом под дејством алкохола.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 18 учесника у саобраћају и издато је 125 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја су због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључена три возача, од којих су два возача задржана у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила.

Такође, откривено је 15 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 66 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 57 осталих прекршаја.

364547614_310105621522669_7683083605770442050_n

Данас, али и наредних дана санираће се последице штете настале услед невремена на територији града. Какво је стање на терену уверио се и градоначелник Никола Лукач који је са сарадницима обишао све делове града.

Лукач је разговарао са суграђанима где је дошло до оштећења.

Први човек града је, са начелником СБО Мирославом Дучићем, чланом Градског већа Небојшом Јовановим, секретарком Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреде и рурални развој Мирославом Наранчић, Николом Војиновићем, запосленим у ЈП „Кикинда” и Петром Жигићем из комуналне инспекције, посетио домаћинства у улицама Вука Караџића, Стевана Сремца, Цара Душана и Петефи Шандора у Микронасељу, испред чијих кућа, односно стамбене зграде су пала стабла или делови стабала.

Посетили су и фудбалски стадион ЖАК-а на којем је олуја однела део црепа.

Како је овом приликом истакнуто, оформиће се градска Комисија за процену штете која ће посетити сва домаћинства, али и објекте на којима је причињена штета, како би се урадила процена и утврдило на који начин се може помоћи суграђанима.

363809427_4954103298047317_3656621815868227416_n

Последице невремена и даље су видљиве и у граду и у селима и у току је санација настале штете. Највише пажње привукла је информација да је са цркве Светог Архангела Гаврила у Мокрину, услед силине ветра, срушен крст на куполи.

– Крст је био причвршћен за греду која је била трула. Због јаког ветра она је пукла и крст је пао у двориште цркве. Током пада оштетио је и део крова. Крст је потпуно уништен и мораће да се изради нови. Наредних дана утврдићемо колика је штета и ко може да направи нови крст, како би што пре све санирали – сазнајемо од председника Савета Месне заједнице Мокрин, Горана Ристића.

У Мокрину је, осим на цркви, јак ветар покидао и струјне жице на двема локацијама, на три места пала су стабла, а на три су се одломиле велике гране.

И Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој потврдила нам је да су све градске екипе на терену и санирају и сагледавају штете настале од удара ветра орканске јачине.

– Велику штету могао је направи лимени кров од 30 квадратних метара који је пао са зграде некадашње Војвођанске банке, али је, правовременим реаговањем наших екипа, избегнута већа штета. Према евиденцији Штаба за ванредне ситуације пало је 12 стабала у Накову и у Кикинди, на двема кућама оштећен је цреп, а на једној улична ограда – рекла нам је Мирослава Наранчић.

Наредних дана следи орезивање и формирање крошњи на стаблима где су се одломиле гране, као и уклањање поломљених грана које су остале у крошњама.

vreme

Према прогнози, данас се очекује осетно свежије време, са највишом температуром око 23 степена. Још увек су могући киша и пљускови, али, како се наводи, нема опасности од невремена. Прошле ноћи на подручју Кикинде пало је 49 литара кише по квадратном метру.

Олујно невреме обарало је дрвеће и оштетило објекте. Реаговала је Ватрогасна јединица, а штета је пријављивана и Секретаријату за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој, одакле поручују да су екипе на терену и да ће стићи до свих који су се јавили да имају оштећења изазваних невременом.

Метеоролози и за наредне дане најављују температуре сличне данашњим, а неколико степени топлије биће крајем седмице.

error: Content is protected !!