Aleksandra Djuran

1709804486253

Фирма „Мекафор“, на молбу Опште болнице, а уз посредовање Града Кикинде, донирала је холтере за рад интернистичке амбуланте. В.д. директорица Весна Томин, у присуству градоначелника Николе Лукача и члана Градског већа Саше Танацкова, захваљујући се на донацији, истакла је да ће нови апарати помоћи да се значајно скрати време чекања пацијената на ову дијагностичку методу, али и да се унапреди рад кардиолошке службе.

-Компанија „Мекафор“ је стари пријатељ наше установе и сваки пут, када смо им се обратили, била је ту за нас. Овога пута добили смо холтер ЕКГ-а и холтер крвног притиска, који имамо први пут. Велике су потребе за холтерима с обзиром на то да имамо велики број старих и оболелих којима је неопходан константан надзор кардиолога. До сада смо имали свега два холтера ЕКГ-а и никада, до сада холтер притиска. Са овом донацијом за 25 процената повећана је шанса да већи број пацијента добије холтер, смањиће се потреба да за ову дијагностику одлазе у друге здравствене установе и унапредиће се рад кардиолога. Кардиолошка служба је добро развијена, имамо четири кардиолога и одличну сарадњу са Институтом за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици – навела је др Томин.

Компанија „Мекафор“ помаже кикиндске здравствене установе тако да је у претходном периоду обезбедила дефибрилатор, апарат за офталмолошки преглед и клима уређаје, мобилне апарате за торокалну дренажу, а обезбедила је и средства за расвету у објектима и у дворишту Школског и Дечјег диспанзера.

-Нама је част када имамо прилику да помогнемо. Обезбедићемо донације и у наредном периоду јер је то је опредељење наше компаније. Друштвена одговорност нам је важна и сматрамо да само тако можемо да напредујемо и развијамо се  – рекао је директор „Мекафора“ Небојша Недељковић.

 

У Кикинди послује више компанија које помажу развој наше средине, а међу друштвено најодговорнијим је „Мекафор“, казао је градоначелник Никола Лукач.

-Константно се боримо за нове инвеститоре, за отварање нових погона, за новим радним местом. Задовољство је када у граду имате фабрику попут „Мекафора“ која се од самог почетка рада у Кикинди интересује шта је потребно грађанима, како да помогне удружењима, спортским колективима, здравству. Нови медицински апарати помоћи ће унапређењу здравствене заштите и ово је још један од доказа да заједно можемо пуно тога да урадимо – прецизрао је Никола Лукач и додао да је посредник између фирми и Града члан већа Саша Танацков.

 

Апарати су вредни 410.000 динара и већ су у примени.

А.Ђ.

 

 

 

1709714927679

У протекле три године значајна средства уложена су у боље услове рада у Основну школу „Миливој Оморац“ у Иђошу. Радови су финансирани из градског буџета и покрајинских секретаријата, а нова опрема добијена је на конкурсима републичких министарстава, истакнуто је приликом посете покрајинске посланице Станиславе Хрњак, градоначелника Николе Лукача и чланице Градског већа Валентине Мицковски овој образовној установи.

-Обишли смо школу и уверили се шта је то урађено, не само у претходне три, него у протеклих десетак година. Адаптиране су учионице, санитарни чворови, кабинети и све што је било потребно. Не постоји разлика у томе да ли је школа на селу или у граду, подједнако се улаже. Ово је била прилика да видимо шта у перспективи треба решавати. Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине ранијих година подржавао је, а потрудићемо се да и даље издваја средства за пројекте који значе нашим школама, те их позивам да аплицирају на конкурсима који ће бити расписани – истакла је Станислава Хрњак.

Градоначелник Никола Лукач навео је да је за три године у иђошку школу уложено 12 милиона динара.

-Када се средства обезбеде заједничким снагама може пуно тога да се уради. Доказ за то је управо школа „Миливој Оморац“. Не постоји ништа лепше од тога него да ђацима обезбедимо боље услове за учење и ненаставне активности. Покрајина, Република и Град улажу у најважније, нашу децу. Сви започети пројекти, али и они који су приоритетни биће подржани – прецизирао је Никола Лукач.

Замена осветљења у фискултурној сали и у згради школе, нови намештај у учионицама, опремање канцеларија за шта је Град издвојио милион, а покрајина 600.000 динара, у 2021. и 2022. години, део су онога што је урађено, рекао је Александар Аћимов, директор школе.

-Захваљујући локалној самоуправи, али и надлежном покрајинском секретаријату у школи имамо боље услове. Прошле године санирани су тоалети за шта је Покрајински секретаријат за образовање определио три милиона динара. Постављени су нови подови у учионицама и ходницима, као и прилазима школи, учионице су, као и ходници, окречени, опремљена је школска библиотека и формиран је кабинет за технику и технологију . За ове намене из градског буџета добили смо 6,8 милиона. У школи је новим рачунарима опремљен информатички што је поклон Министарства образовања – додао је Аћимов.

Фасада на згради је приоритет у наредном периоду и школа ће са овим пројектом конкурисати за средства. Ову образовну установу похађа 122 ђака и сваке школске године има више ученика захваљујући конкурсу који омогућава куповину кућа на селу. Осим из Иђоша у школским клупама је и 12 ученика из Сајана.

А.Ђ.

 

428711817-794408599386896-4065608154276903511-н-(1)

Јелена Бачић Алимпић у четвртак, 7. марта, у 19 сати у Културном центру представиће своју књигу „Последњи сати”. Гостовање се организује у оквиру Недеље жена.

У роману Бачић Алимпић открива дирљиву, на тренутке болну истину да су можда најзначајнији тренуци у нашем животу они који нас приморавају да се суочимо са сопственим демонима, жељама и изазовима. Ова прича о храбрости и потрази за истинским смислом живота остаће урезана у памћење као инспирација да никада нема одустајања од потраге за суштином у времену које вам је дато.

Роман-Срдиц-1

У Народној библиотеци „Јован Поповић“  у четвртак, 7. марта, у 19 часова биће организован  разговор о књизи „Аутосекција“ Срђана Срдића. Ова књига ушла је у најужи избор за НИН-ове награде за најбољи роман године.

Уредник издања, Иван Радосављевић, описује књигу као „забавну мимо сваког очекивања, исповедну мегатираду у чији аутофикцијски вртлог, бујицу, писац увлачи сопствене лекаре, колеге писце, домаће и стране, тупаве критичаре, самураје и локалне псе (па чак и једног, несретног, уредника са високим војним чином), не би ли раскринкао и јасно изложио погледу и разумевању (сопственом, колико и читаочевом) суморни тоталитет своје ситуације”.
Осим аутора, о овој нескривеној посвети Давиду Албахарију, са којим је Срдић друговао више деценија, говориће Иван Радосављевић, уредник ове књиге и Владимир Арсенић, књижевни критичар.

48ф7феца-ф7а7-404а-а56ф-088баа384524

Тим за борбу против вршњачког насиља у Основној школи „Петар Кочић” из Накова  организовао је одбојкашки турнир  у фискултурној сали. Поред ученика, родитеља и запослених, турнир су подржали и чланови  КУД-а “Извор”, ФК “Полета”, одбојкаша-рекреативаца и бивших ученика.

Спортски догађај био је хуманитарног карактера. Продајом  улазница сакупљено 29.690 динара, а поменути  тим за заштиту од насиља одлучиће коме ће новац бити уплаћен у оквиру фондације “Буди хуман”.

ИМГ-е0а43д31007ебф2714д9ц5бе9ц63ед76-В

Турска Агенција за међународну сарадњу и координацију „Тика“ у сарадњи са Министарством државне управе и локалне самоуправе и амбасадом Турске обезбедила је вредну донацију за Општу болницу у Кикинди, али и за здравствене установе у Босилеграду и Бујановцу. Министар др Александар Мартиновић, који је био домаћин скупа, рекао је да је ово још један доказ да је сарадња две земље партнерска и у сталном успону.

-Министарство државне управе и локалне самоуправа први пут је успоставило стратешку сарадњу са Републиком Турском, на шта смо поносни. Током сусрета са амбасадором, крајем године, закључили смо да су билатерални односи наших земаља на највишем нивоу, што је резултат узајамног поштовања, разумевања и личних пријатељских односа председника Србије Александра Вучића и председника Турске Реџепа Тајпа Ердогана. Србија је у протеклој деценији доживела процват, најбрже се развија у региону и у њу се највише инвестира. Ово је прилика да се захвалимо влади Републике Турске што доприноси нашем развоју и додатно помаже унапређењу квалитета живота наших грађана – истакао је др Мартиновић и напоменуо да је сигуран да ће се још сличних пројеката реализовати у наредном периоду.

Донација представља суштинску подршку за унапређење квалитета здравства у локалним заједницама, а донаторски сертификат  градоначелнику Николи Лукачу уручио је амбасадор Турске у Србији Хами Аксој.

-Пре три месеца имали смо састанак са министром Александром Мартиновићем. Захтеве који су нам упућени успели смо да реализујемо у кратком року тако да је обезбеђена опрема и возила за унапређење система здравствене заштите у Босилеграду, Бујановцу и Кикинди – навео је Хами Аксој.

Свима који су помогли да Кикинда добије три нова инкубатора који ће пуно значити тек рођеним суграђанима, нарочито онима који су на свет дошли пре времена, захвалио је градоначелник Никола Лукач.

-Нова опрема побољшаће здравствену негу, а у циљу спровођења политике председника Александра Вучића и свих нас, да је породица најважнија, да нам се деца рађају и да нас буде још више – рекао је Никола Лукач.

Др Биљана Племић, педијатар неонатолог, начелница Одељења неонатологије додала је да је од укупног броја новорођенчади на годишњем нивоу, четрдесетак превремено рођено односно од четири до десет одсто.

-Инкубатори ће служити и за збрињавање беба које су критично оболеле, али и новорођенчад са малом телесном тежином. Тако ћемо им омогућити стабилизацију и иницијално збрињавање. Постојећа три инкубатора, које имамо су из деведесетих година. Сада смо добили три нова и недавно два тако да ће их бити укупно осам – навела је др Племић.

Донација је вредна око два милиона динара и од посебног је значаја.

-Бескрајно смо захвални Министарству за државну управу и локалну самоуправу што су нас препознали као Болницу у коју вреди улагати. Од посебног значаја је део који се односи на превремено рођене бебе јер то повећава шансу да се она развијају у правом смеру – рекла је в.д. директорица Опште болнице др Весна Томин.

Догађају, уприличеном у Палати Србија, присуствовао је и начелник Севернобанатског округа Мирослав Дучић.

мртве-птице

Наковчанин и пчелар Ранко Самарџија у суботу је отишао да обиђе своје кошнице на две локације северно од села. Већ код последњих кућа приметио је мртве птице прво по путу, потом уз канал, а на крају и оне које висе са дрвећа и жбунова. Забринут за безбедност пчела и поучен тровањем које је погодило кикиндске пчеларе 2015. године када је убијено 1.600 пчелињих друштава, Ранко је телефоном снимио узнемирујуће сцене.

– Куд год да сам се окренуо у шумици у којој се налази пчелињак све је било пуно мртвих врана. Призор који сам затекао је невероватан, мртвих врана било је уз саме кошнице и испод њих. Шта се десило не знам, али сигуран сам да су отроване. Било их је и на орању и нису могле да полете. Канал уз шумицу био је пун мртвих птица. И даље не могу да верујем шта сам затекао, а оно што је још горе јесте да ће се отровати и лисице и шакали и друге животиње које ће појести мртве вране. Само ми, људи, криви смо за ово – истиче Ранко Самарџија.

Чланови Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, на челу са председником Миланом Ружићем, дошли су на место где су птице угинуле и пронашли су више од 800 мртвих птица. Међу њима је било најмање 434 гачца, ловостајем заштићене врсте, и 373 чавке које закон штити као заштићену врсту. Све околности указују на масовно тровање, што треба да буде потврђено лабораторијским анализама у надлежном ветеринарском институту. Орнитолози кажу да је ово до сада највећи појединачни помор птица настао услед тровања у овом делу Европе.

Ове птице из породице врана храниле су се на плодним пољима у близини села где углавном траже разне инсекте и њихове ларве, те семена биљака. Управо ту су највероватније пронашле и затроване мамке који су им постали последњи оброк. Није само тровање гачаца разлог за узбуну јер управо ту поред Накова један пар орлова крсташа овог пролећа је почео да прави гнездо, а велики број отрованих птица по пољима готово извесно може да привуче орлове и убије их.

– У суботу, 2. марта у вечерњим сатима послао сам обавештење Покрајинском заводу за заштиту природе, Основном јавном тужилаштву из Кикинде и Јединици за сузбијање еколошког криминала и заштиту животне средине МУП-а и навео да имамо сумњу на масовно тровање птица код Накова, те да оправдано страхујемо за судбину орлова крсташа. Брзо смо организовали једну теренску екипу и у недељу ујутру смо били у Накову. Како у Србији не постоји шема надлежности у случајевима тровања животиња, нити протокол за поступање, обавестио сам локалну станицу полиције која је на терен послала два полицијска службеника – рекао је Ружић.

Велико угинуће птица брзо је привукло пажњу јавности, те се у атару створио неочекивано велики број полицајаца, ветеринарских инспектора, те радника из комуналних служби. Лешеви птица су проналажени на простору од око два километра, углавном тамо где су ноћилишта врана. Тим полицијских форензичара детаљно је снимао и бележио лешеве и лице места. На крају је део лешева узет за анализе, а више од 800 мртвих птица закопано је у јаму на рубу ораница. Кикинђанин Стефан Прекајски, биолог запослен у Друштву за заштиту и проучавање птица Србије, био је присутан током потраге и уклањања лешева. Овај догађај је на њега као љубитеља природе оставио снажне негативне емоције.

– Гачци, сиве вране и свраке екстремно су важан део природе у нашим атарима будући да они праве гнезда и за себе, али и за сове и ветрушке које су главни контролори бројности глодара. Када страдају вране, птице грабљивице остају без гнезда и напуштају станишта, а убрзо потом експлодирају бројности волухарица, мишева и пацова који нападају усеве. Верујем да јавност сваког дана треба подсећати да је регион Војводине најобешумљенији предео Европе где је реткост видети дрвореде и шумарке, а често нема ни појединачних стабала. То су основни разлози који су довели до пренамножавања глодара и великих штета на усевима прошле и ове године. Очекујем и да ће наредне зиме у Кикинди бити далеко мање сова утина, што ће довести до разочарења великог броја туриста – прецизирао је Прекајски.

А.Ђ.

АТАК НА ПРИРОДУ, АТАК НА ЗДРАВЉЕ ЉУДЕ

Поводом масовног тровања птица огласио се и Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој. Секретарка Мирослава Наранчић истакла је да је атак на природу атак на здравље људи.

-Сад су реаговале птице, а сутра, на прекомерну употребу неадекватних средстава, могу да реагују осетљиве групе деце и одраслих. Законом о заштити природе строго је забрањено и кажњиво уништавање птица, животиња и биљака.  Овакав помор птица се до сада није десио на територији Града. Подсетићу и да смо пре неколико година имали угинуће неколико врста ждралова, такође услед тровања. Веома је важна контролисана употреба пестицида, хербицида и осталих препарата. Када стигну резултати тачно ћемо знати шта је довело до помора. У случају да је узрок отров за глодаре истражићемо на којим парцелама је могло доћи до тровања, како бисмо узели узорке. Сви који су учествовали у оваквом неделу биће кажњени – навела је Мирослава Наранчић.

1709582226364

Недељу жена у Културном центру отворила је изложба слика Љиљане Богосављев. У Културном центру води креативну радионицу за децу „Чаролија маште“, а сликарством се бавила у младости. Пре три године  вратила се овом начину уметничког изражавања, а настале слике приказане су суграђанима на првој самосталној изложби.

-Културни центар сматрам другом кућом и веома ми је драго што прву самосталну изложбу приређујем баш у овој галерији. Пре три године почела сам интензивно да сликам у радионици Смиљане Шалго и на почетку то су били пејзажи. Последњих годину дана пронашла сам свој правац који зовем фантастични реализам. То је лично мој начин да изразим емоције и када почнем да сликам не знам шта ће бити крајњи резултат – открила нам је Љиљана Богосављев.

На изложби је тридесетак слика које су настајале протекле две године.

-Изложба носи назив „Чаролија маште“. Све што је на платнима јесте моја машта проткана чаролијом. Ова изложба је ветар у леђа за нове радове и нове изазове.  – напоменула је наша саговорница.

Љиљана Богосављев у Црвеном крсту ради као сарадница на програму „Брига о старима“.

А.Ђ.

доwнлоад-(11)

Амбуланта за фебрилна стања и респираторне инфекције Дома здравља од сутра, 5. марта, поново ће радити у дворишту Друге здравствене станице у Светосавској улици 53. Радно време амбуланте је од 8 до 16 сати, каже Мира Пећанац, главна сестра Дома здравља.

-Сви суграђани који имају било какву респираторну инфекцију, температуру, кашаљ, било каква сумња на ковид, долазе у ову амбуланту. Лекар ће их прегледати и тестирати. Дневно се открије до пет ковид позитивних пацијента и највећи део има блажу клиничку слику – сазнајемо од Мире Пећанац.

Број телефона на који пацијенти могу да позову ову амбуланту је 316-204.

А.Ђ.

родитељство-некад-и-сад-(1)

У организацији Историјског архива, у четвртак, 7. марта, биће одржано предвање “Родитељство некад и сад”, мастер психолога Тијане Братић из Зрењанина.

Срж предавања, које почиње у 17 сати у свечаној сали Курије, јесте осврт на родитељство кроз време, односно како се оно мењало кроз време, али и на данашњи концепт родитељства.

 

error: Content is protected !!