Aleksandra Djuran

а5а40359-8а99-4е57-9867-42е679779ф53

Управа за капитална улагања АП Војводине и Општине Чока  заједнички  финансирају изградњу моста на реци Златици према Ади. Нови мост стратешки је значајан не само за ову општину већ и за цео Севернобанатски округ. Посао се одвија према плану и главни носачи су монтирани прошле недеље, што је и пре уговорене динамике истакао је Срђан Поповић, одговорни извођач радова.

-У току је припрема коловозне конструкције самог моста и пропуста дужине 25 метара. Ради се и на приступним саобраћајницама са обе стране обале реке Златице. Време нам иде на руку, тако да очекујем да ћемо посао завршити пре уговореног рока – додао је Поповић.

Мост је јединствено решење за путну инфраструктуру Чоке. Током изградње, пут ће се проширити шест метара, дужина моста биће 35, а ширина 11,20 метара. Нови мост гради се поред старог, тачније на  на излазу из Падеја, на реци Златици, навела је Стана Ђембер, председница Општине Чока.

-Изградња моста је од стратешког значаја. Од када је отворен мост на реци Тиси у Ади, пре више од деценије, урађени су приступни путеви за које није завршена администрација и Банат је остао одсечен. Преко моста који је био пут ка скели која је повезивала Банат и Бачку није могао да се одвија теретни саобраћај. Због повећане  фреквенције саобраћаја садашњи, стари, мост у Падеју на реци Златици је угрожен.  Од 2016. године почели смо да решавамо овај проблем моста који је међу највећим капиталним инвестицијама у Чоки – каже Стана Ђембер.

Нови мост допринеће да се реши вишегодишња црна тачка у саобраћају на путу између Падеја и Чоке.

-Изгубљени живот нема цену. Проблем је представљала и сигнализација јер пут према Ади нема употребну дозволу. На своју одговорност поставили смо саобраћајну сигнализацију како би превенирали саобраћајне незгоде. Изградња је прави пут да добијемо мост 21. века и заштитимо  све учеснике у саобраћају, али и да омогућимо теретним камионима да несметано пролазе – додала је председница Општине Чока.

Главни извођач радова је фирма „СП инжењеринг“, а трошкови се крећу у границама уговорене вредности.

А.Ђ.

радови на путу

Због радова режим саобраћаја, на деоници Ново Милошево – Кикинда, измењен је од данас, 4. марта.

Како кажу у ЈП “Путеви Србије”, током дана ће се машински крпити ударне рупе и колотрази у оквиру редовног одржавања. Док трају радови саобраћај ће се одвијати наизменичним пропуштањем возила уз семафорску сигнализацију.

Радови ће бити обезбеђени адекватном саобраћајном сигнализацијом и опремом.
Посао би требало да буде завршен до четвртка, 7. марта.

СЛИКА-5

Веселин и Нада Јанован позвали су нас у свој дом у жељи да нам саопште да је сакупљено свих три милиона динара за лечење њихове ћерке дванаестогодишње Нађе. Са осмехом на лицу и пуни позитивних емоција захвалили су свима који су помогли да се сакупи, за њих, огромна сума за роботску терапију која Нађу очекује током лета.

-Сада спокојни правимо планове за 3. јун, када Нађи почиње терапија у Београду. Пуни смо ишчекивања и очекивања добрих резултата тако да једва чекамо да почнемо са лечењем. Нисмо уопште очекивали да ћемо овако брзо доћи до потребног новца – каже Нада Јанован.

Хуманост коју су показали Кикинђани, изненадила их је и дала им ветар у леђа.

-Неизмерно хвала на несебичној и свесрдној подршци и помоћи породици, Граду Кикинда, пријатељима, појединцима, предузетницима, фирмама, спортистима, школама, као и који су помогли да се за непуних месец дана средства прикупе у целости. Локална самоуправа издвојила је недостајућа средства и то желимо да истакнемо. Ту су и амбуланта „Физио Банат“ која је анимирала навијаче „Црвене звезде“, рукометни клуб „Кикинда Гриндекс“, Бифе 97 „Сувача демо фест“, бенду „Феникс“, тамбурашком оркестру „Банатски валс и пријатељи“, пикадо клубовима „Мамутс“ и „Бечеј“ – рекла је Нада.

Нађа 3. јуна почиње са вежбама које ће трајати два месеца.

-Вежбе су напорне и трају четири сата дневно од понедељка до петка. Уколико Нађа буде могла да их издржи продужићемо их јер средстава за то има. Захваљујући граду  и прикупљеним средствима преко фондације „Буди хуман“ имамо више од три милиона динара. Тај новац неће пропасти, неће моћи да се злоупотреби и неће моћи да се користи у друге сврхе. Он ће нам послужити за наредне роботске терапије и физикалну терапију – појаснили су нам Нађини родитељи.

Део средстава, 15.000 евра, искористиће се за набавку РСQ апарата који се свакодневно користи и служи за обарање тонуса односно спазма који има у левој нози. Проблем који треба решавати је моторичке природе односно кретање. За то је  неопходна роботска терапија која је дала добре резултате код неуромишићних проблема насталих оштећењем кичмене мождине. Код Нађе постоји неуролошки дефицит и роботска терапија тачније апарат локомат може да помогне. Он симулира покрете које мозак прихвата обрађује их и користи их даље.

428705156-794408339386922-1391394700233221853-н

Недеља жена посвећена 8. марту и ове године ће бити организована у Културном центру. Како истиче Тања Ножица из ове установе културе пета је година како се кроз мноштво програма обележава Дан жена.

-Потрудили смо се да припремимо разноврстан и интересантан програм за све наше суграђане. У понедељак, 4. марта у 19 сати биће отворена изложба под називом „Чаролија маште“ наше дугогодишње сараднице Љиљане Богосављев које организује и истоимену радионицу за децу већ пуних 13 година. Ово је њена прва самостална изложба слика – каже Тања Ножица.

 

Професорка докторка Споменка Мујовић биће гошћа у уторак у 19 часова. Овом приликом 81-једногодишњакиња промовисаће своју књигу „Подржи свој живот“. Наредног дана у исто време је представа „Чорба од канаринца“ аматерског позоришта „Јовица Јелић“ из Банатског Карађорђева, у режији Милана Мартиновића. Преподневни сати у четвртак резервисани су за предшколце вртића „Полетарац“ који ће израђивати честитке за 8. март. Истог дана у 19 сати је промоција књиге Јелене Бачић Алимпић „Последњи сати“.

У суботу, 9. марта Културни центар организује ликовну колонију која ће окупити 22 жене из Бечеја, Новог Бечеја, Карађорђева, Зрењанина, Банатског Великог Села, Мокрина и Кикинде.

болница нова зграда

Министарство здравља и Републички фонд за здравство настављају добру праксу бесплатних превентивним прегледа у здравственим установама широм Србије. У недељу, 3. марта, у Општој болници Кикинда суграђани ће моћи да ураде ултразвучни преглед штитне жлезде и лабораторијске анализе хормона штитне жлезде.

Како је нагласила др Весна Томин, в. д. директорица, ова акција је скрининг на обољења штитне жлезде јер се односи на грађане који немају откривену болест штитне жлезде. Циљ је да се открију нови случајеви како би и лечење могли почети благовремено.

Као и раније, прегледи у Општој болници ће бити омогућени без заказивања и без здравствене књижице, у времену од 8 до 16 сати, улаз код специјалистичких амбуланти.

ГУСЦИЈА-МАСТ

Јанош Кихут из Темерина не пропушта ниједно Светско првенство у надметању гускова у Мокрину. Сваке године искористи прилику да домаћинима и гостима понуди гушчију маст, али и сушено месо од пернатих животиња које сам производи.

-Имамо породичну фарму гусака и већ три деценије смо у овом послу. Матично јато које поседујемо броји 300 комада гусака и гусана. Сами лежемо гушчиће и део продајемо, а део остављамо да обновимо јато на фарми – сазнајемо од Кихута.

Од једне животиња добија се пола килограма масти. Потражња за овим народним леком је велика.

-Од Београда, Крушевца до Суботице, тражи се гушчија маст. Можемо да продамо пет пута више у односу на оно што произведемо. У Београду се маст купује на велико. Цена за килограм је 2.400 динара – напомиње наш саговорник.

Гушчија маст је стари народни лек, који се у српској народној медицини највише користио за лечење плућних болести. У неким деловима света и данас се туберкулоза лечи овом машћу. Гушчија маст је одлично помоћно лековито средство.

-Посебно је добра за лечење упале плућа, али и у опоравку код оних који су прележали ову болест. Одлична је и за пушаче којима су плућа од никотина као и за кожна обољења. Чисти комплетан организам – сазнајемо од Јаноша Кихута.

У експанзији здраве исхране и месо је све траженије. Извор је корисних елемената као што су гвожђе, цинк, бакар, манган, селен, садржи и калијум, магнезијум, фосфор, натријум и калцијум, али и многих витамина.

Гуске су увезене из Мађарске и товне су. Захтевне су за одгој, а како брзо расту потребан им је адекватан простор где ће боравити. Ретко када су пуштене јер нема чистих извора воде. Највећи непријатељ им је, сазнајемо од Јаноша, вода пуна бактерија од које оболе. Зато је ископао бунар са којима их поји.

А.Ђ.

 

Гимназија 2

Поводом стогодишњице од одласка великог песника Гимназија „Душан Васиљев“ расписује литерарни конкурс за најбоље прозне и поетске радове гимназијалаца. Теме су:

  1. Дајте мени још само шаку зрака и мало беле јутарње росе
  2. Стих из поезије Душана Васиљева по избору ученика као наслов рада

Аутори могу да учествују са по једним радом. Радове слати на мејл адресу школе gimnazijaki@mts.rs у дигиталном формату (пдф, доцx) најкасније до петка, 15. марта до 18 часова.

У радовима је неопходно навести име и презиме ученика, школу, разред и одељење, као и име професора-ментора. Приликом форматирања текста потребно је изабрати величину странице А4, величину слова 12пт, фонт Тимес Неw Роман и проред 1.5. Дужина прозног рада не би требало да прелази две странице овако куцаног текста.

Радове ће прегледати стручни жири и доделити прву, другу и трећу награду. Награђени ученици ће своје радове презентовати на Свечаној академији која ће бити организована 27. марта.

ливада

Град Кикинда у марту расписује други круг јавног огласа за давање у закуп пољопривредног земљишта у јавној својини града прикупљањем писаних понуда. По окончању другог круга, крајем фебруара, од 30 понуђених парцела са исто толико хектара, закупљено је десет парцела са око 11 хектара, истакла је Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

-На располагању су површине у граду и селима које се налазе у  грађевинском рејону. Као травнате површине парцеле су намењене за кошење првенствено сточарима који су и највише заинтересвани за њихов закуп – напоменула је Мирослава Наранчић.

Земљиште је груписано у три категорије: обрадиво земљиште, парцеле за кошење траве односно пашњаци и трстици и необрадиво земљиште које такође може да се користи за кошење траве.

-На формирање почетних цена утицали су и износи који су важили за издавање  у закуп пољопривредног земљишта у државној својини. Тако се оне крећу од 6.592 динара до 43.760  динара по хектару, у зависности од саме локације. Закупац у посед улази 1. априла и површине може да користи до 31. децембра текуће године. Уколико се деси да за једну парцелу конкурише више закупаца са истом ценом у року од три дана понуђачи ће добити шансу да дају нову, већу, цену. Ко понуди највише том ће парцела бити издата – појаснила је наша саговорница.

Примера ради у граду су то површине у бившој Касарни, код хиподрума, у Сутјеској, а има их и поред путева, канала. На селима највише је парцела у Сајану, Мокрину, Банатском Великом Селу и Руском Селу, а има их и у Башаиду и Иђошу. Парцеле се издају у виђеном стању.

-На лицитацији могу да учествују физичка и правна лица која имају регистровано и активно пољопривредно газдинство. Приликом јављања на јавни оглас заинтересовани подносе понуде у затвореним ковертама са назнаком за који јавни оглас конкуришу. Понуде се подносе на писарници Услужног центра, а за све информације и обилазак локација потенцијални понуђачи могу се јавити у Секретаријату – закључила је Мирослава Наранчић.

Запослени у Секретаријату за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој контролисаће закупце да ли правилно одржавају површине издате у закуп. У случају да се парцеле користе у друге сврхе уговор ће бити раскинут.

А.Ђ.

 

 

 

 

 

дан-отворених-врата-вссов

У Високој школи струковних студија за образовање васпитача организован је Дан отворених врата. Циљ је да се заинтересовани, будући студенти, упознају са школом, предметима, начином рада, али и са будућим колегама који су уписали ову образовну установу. Међу матуранткињама, које су посетиле Високу школу, била је Мима Адамов из Кикинде.

-Нема амбиција да студирам у већим градовима, тако да се Висока школа показала као идеално решење да наставим школовање. Волим децу и верујем да бих била добар васпитач – сазнали смо од Миме.

Ангела Месарош Живков, директорица Високе школе струковних студија за образовање васпитача истиче да ће и у наредном периоду бити организовано упознавање са школом и студијама за све заинтересоване будуће бруцоше.

-Отворени смо сваког дана и стојимо на располагању свима који  желе да обиђу школу. До уписа планирамо још три пута да организујемо Дан отворених врата. У школској 2024/2025. годину нудимо основне студије на смеру струковни васпитач деце предшколског узраста по новом, акредитованом, студијском програму  који смо добили сада и важи седам година. Ту су и мастер студије. У плану су нам и нова два програма струковни социјални радник и струковни криминалиста за које је тек започета процедура акредитације и очекујем да ћемо прве студенте уписати у школској 2025/2026. години – каже Месарош Живков.

У наредној школској години места има за 70 студената основних и 50 мастер студија.

А.Ђ.

1709146139955

У Галерији „Тера” отворена је изложба „Алтернативна прича о грешкама” Саре Масникосе. Изложба представља  отуђење и кохезију појединца и његовог положаја у различитим системима, истакла је млада уметница која први пут излаже у нашем граду.

-Приче које причам баве се манипулативним односима у оквиру различитих друштвених система. Све радове, који су различитих димензија и формата, дефинишу фигуре и начин креирања композиције. Изложба је и део почетног истраживања на коју ће касније да се надовеже моја докторска изложба. Необична је по формату, начину приказивања, форми приказаних структура. Већ дуго се бавим истраживањем фигуре и тежим да из дводимензионалног изађем у тродимензионално, те су тако и настале тродимензионалне форме – рекла је Сара Масникоса.

О изложби је говорила Тијана Тошевски, историчарка уметности.

-Галерија „Тера“ излагачку 2024. годину започела је са изложбама младих уметника јер је наша жеља да афирмишемо оне који су на почетку свог стваралаштва. Сара Масникоса, иако млада, већ је остварила запажене резултате, добитница је бројних награда, два пута за редом била је стипендиста и иза себе има 15 самосталних изложби – додала је Тијана Тошевски.

Сара Масникоса завршила је Академију уметности у Новом Саду, одељење за сликарство у класи професора Горана Деспотовског и тренутно је на докторским студијама. Редовно излаже од 2015. године. Учесница је и у мноштва пројеката, радионица и уметничких колонија. Изложба у Галерији „Тера“ отворена је до 8. априла.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!