Aleksandra Djuran

vojska-(1)

Svi državljani Republike Srbije,  bez obzira na pol, od 19 do 30 godina, mogu da se prijave na dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem i vojno stručno osposobljavanje za rezervne oficire. Na vojno stručno osposobljavanje za rezervne oficire mogu da se prijave samo osobe koja imaju završen fakultet odnosno imaju visoku stručni spremu.

Prijavljivanje kandidata je u Centru ministarstva odbrane Kikinda, kao i elektronskim putem preko portala eUprava i JP „Pošta Srbije“. U kancelariji će vojni službenici će dati potrebna uputstva i pregled neophodnih dokumenata koja treba da se prilože uz prijavu. Kandidati moraju da obave lekarski pregled u Vojnoj bolnici u Novom Sadu.

U toku je prijavljivanje kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem u junskom uputnom roku, pa iz Vojske Srbije pozivaju sve zainteresovane kandidate da se što pre prijave, kako bi uspeli da se uklope u sve planirane aktivnosti vezana za upućivanje na dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem. Dok se nalaze na odsluženju vojnog roka, svi kandidati pored plaćenih trošova prevoza za odlazak i povratak sa dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem, mesečno dobijju naknadu  od 38.000 dinara, a kandidat na vojno stručnom osposobljavanju za rezervne oficire 42.000 dinara, tu je i zdravstveno osiguranje i plaćeno odsustvo od 10 dana. Tokom služenja vojnog roka, svi kandidati mogu da konkurišu i odmah po odsluženju vojnog roka, zasnuju radni odnos u Vojsci Srbije u svojstvu profesionalnog vojnika.

439159160-949984207132117-1586054169149430154-n

Članovi mešovitog hora ADZNM „Gusle“  „Kornelije Stanković”, pod dirigentskom palicom Eve Aranjoš Francuski, vratili su se iz Valjeva sa osvojenim prvim mestom u kategoriji kamerni horovi. Festival „Horfest” okupio je 26 horova i održan je sedmi put.

-Posebno mi je drago što je žiri koji je ocenjivao nastupe bio sačinjen od eminentnih i stručnih profesora i dirigenata sa novosadske, beogradske i Muzičke akademije iz Istočnog Sarajeva, Božidar Crnjanski, Vesna Šouc i Rade Radović.  Ušla sam i u najuži krug za najboljeg dirigenta festivala i, kako mi je žiri saopštio, male nijanse su presudile da zauzmem drugo mesto. U malim kamernim horovima svaki član mora da bude uvežban jer se svi čuju i na nama, dirigentima, je da ih uvežbamo. Dobili smo pohvale da smo stilski svaku kompoziciju odlično otpevali, puno emocija, osećanja i dinamike. To nam je svima podstrek da još bolje radimo – istakla je Aranjoš Francuski.

 

Kikindski kamerni hor ima 23 člana i predstavio se duhovnom kompozicijom, kao i kompozicijama Isidora Bajića „Srpski zvuci“, Monike Aslund „Kom“ i meksikanskom poznatom numerom „Lakokarača“.

A.Đ.

 

437938870-1023323249326318-1870594184756208315-n

Na 22. Pokrajinskom takmičenju talenata u Pančevu, 19 polaznika Regionalnog centra za talente „Dušan Vasiljev“ obezbedilo je plasman na Državno takmičenje.

Prva mesta iz psihologije osvojile su gimnazijalke Ana Stojković i Milica Savković, iz fizike Lena Davidović, učenica sedmog razreda OŠ „Žarko Zrenjanin“ i Jovana Karić, učenica osmog razreda OŠ „Sveti Sava“, i iz književnosti učenici Gimnazije Emilija Reljin  i Vladimir Bosančić.

Druga mesta pripala su gimnazijalkama Teodori Šejmeši i Marijani Badrljički iz engleskog jezika, Dunji Bjelić i Kseniji Stefanović  iz fizike, Ani Vojvodić, učenici osmog razreda OŠ „Sveti Sava“ iz matematike, dok su iz istorije drugi bili takođe gimnazijalci Svetlana Ćulafić i Bogdan Zavišin.

Kao trećeplasirani Pokrajinsko takmičenje završili su Lea Kalember i Tatjana Isakov, učenice  SSŠ „Miloš Crnjanski“ i Mina Radivojša, učenica osmog razreda OŠ „Vuk Karadžić“ iz biologije, Lara Avramov, učenica osmog razreda OŠ „Sveti Sava, iz fizike,  dok su Jelena Stepanov i Vuk Jakić iz Gimnazije „Dušan Vasiljev“ bili treći iz istorije.

Državno takmičenje talenata za srednje škole biće održano u Čačku 25. i 26. maja, dok osnovci nastupaju u Pančevu 1.juna.

radovi

U utorak, 23. aprila zbog radova na prevezivanju glavnog dovodnog cevovoda iz pravca fabrike vode ka gradu biće  smanjen pritiska u celoj distributivnoj mreži u Kikindi od 7 do 15 časova, obaveštavaju iz JP “Kikinda”.

Usled radova na vodovodnoj mreži u Bašaidu na glavnom vodu, takođe u 23. aprila, u ulicama Nikole Tesle i Vojvođanska, povremeno će bez vode ostati potrošači u celom Bašaidu u periodu od 9 do 13 časova. Zbog najavljenih radova na elektrodistributivnoj mreži od 12 do 14 časova bez vode i struje biće stanovnici Vincaida

Neophodno je da potrošači obezbede dovoljnu količinu vode za svoje potrebe.

 

 

de125b49-fa2d-45c0-aaaf-93aa1c6cd4e9

Članovi etno-građanskog udruženja „Suvača“ zajedno sa prijateljima iz drugih mesta i gradova proslavili su 21 godišnjicu od osnivanja. Ovo je bila prilika da promovišu  banatsku štrudlu sa makom, a u takmičenju za najbolju pobedila je  Jelena Stanković iz Šapca iz udruženja „Miris detinjstva“  koja je štrudlu napravila po receptu prijatelja koji uzgaja mak.

-Prošle godine moja štrudla osvojila je prvo mesto, a ove je proglašena za „najštrudlu“. Bavim se izradom peciva, kolača, štrudli, torti i pravim ih sa puno ljubavi i zadovoljstva – saznali smo od Jelene Stanković.

Manifestaciji su prisustvovali Dijana Jakšić Kiurski, Predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan i gradonačelnik Nikola Lukač koji je pozdravio sve prisutne.

-Uvek ćemo podržati manifestacije koje promovišu naš grad, a „Štrudlijada“ to jeste. Moramo jedni druge da čuvamo i podržavamo. Na nama je da pazimo jedni na druge i na našu Kikindu jer zajednički možemo još više da doprinesemo da naš gradi naša Srbija budu još  bolje mesto za život – istakao je gradonačelnik Lukač.

Radojka Vujadinov, predsednica Etno-građanskog udruženja „Suvača“ dodala da je da je u takmičenju, organizovanom četvrti put, učestvovalo petnaestak štrudli.

-Želja nam je da od zaborava sačuvamo našu banatsku štrudlu sa makom. Pripremamo je po receptima naših baka i da ih prenesemo na mlađa pokolenja – rekla je Radojka Vujadinov.

Etno -građansko udruženje „Suvača“ bavi se  očuvanjem tradicionalnih vrednosti i humanitarnim radom.

 

Bolnica zgrada - Copy

Posebna radna grupa za postupanje u uslovima pandemije kovid 19 donela je pet zaključaka, koje je Ministarstvo zdravlja poslalo direktorima svih zdravstvenih ustanova u zemlji.

Ukida se obaveznonošenje zaštitnih maski u zdravstvenim ustanovama,  zabrana poseta hospitalizovanim pacijentima , ukida se i obavezno testiranje kao uslov za prijem na bolničko lečenje na određenim odeljenjima i klinikama. Izolacija pacijenata obolelih od kovid 19 traje do 24 sata nakon prestanka temperature, a najviše do 10 dana od pojave simptoma i znakova bolesti. Nije obavezno testiranje na  kovid kod pacijenata sa simptomima akutne respiratorne infekcije, osim ako ordinirajući lekar postavi indikacije za testiranje radi diferencijalne dijagnoze ili propisivanja terapije.

U dopisu koji je poslat zdravstvenim ustanovama, navodi se i da Komisije zdravstvenih ustanova, na osnovu procene faktora rizika kod pacijenata koje zbrinjava, kao i na osnovu procene epidemiološke situacije u samoj ustanovi, mogu da donesu drugačije mere. Suprotno gore navedenom, ako procene da ima potrebe, mogu da donesu odluku o obaveznom nošenju maski za osoblje, pacijente i druge osobe na određenim odeljenjima ili u celoj ustanovi. Na nivou ustanove, mogu da donesu i odluku o obaveznom testiranju pojedinih pacijenata na korona virus, ili svih pacijenata na određenim odeljenjima odnosno klinikama.

 

policija-saobracaj

Od 25. aprila do 1. maja , pripadnici saobraćajne policije sprovešće akciju pojačane kontrole saobraćaja usmerenu na otkrivanje i sankcionisanje prekršaja prekoračenja brzine.
Saobraćajna policija će svakoga dana angažovati sve raspoložive uređaje za merenje brzine kretanja: ručne radare, radare u sistemima video nadzora i uređaje za merenje brzine u vozilima bez obeležja policije, „presretačima“, dok će na autoputevima biti merena i prosečna brzina kretanja vozila.

Napominjemo da će u sklopu ove akcije, koja se realizuje u saradnji sa organizacajom „Roadpol“ u sredu, 1. maja,  od 00,00 do 24 časa, realizovati akcija „Speed Marathon“, tokom koje će na najvažnijim putnim pravcima brzina biti merena neprekidno u trajanju od 24 časa.

Ministarstvo unutrašnjih poslova poziva građane da daju doprinos efikasnijem sprovođenju akcije i podizanju bezbednosti saobraćaja tako što će predložiti deonice puteva na kojima će pripadnici saobraćajne policije kontrolisati brzinu. Predlozi treba da sadrže
preciznu lokaciju, odnosno putni pravac i mogu se odnositi na puteve van naselja i u naselju. Predloge je potrebno slati na mejl adresu Uprave saobraćajne policije usp@mup.gov.rs najkasnije do srede, 24. aprila.

Screenshot-2024-04-20-080817

Na teritoriji Grada u proteklih nekoliko dana palo je u proseku 12 litara kiše po metru kvadratnom. Iako su ratari željno čekali padavine, one nisu dovoljne da nadoknade nedostatak vlage u zemljištu.

-Kiša je pomogla da se poboljša setveni sloj zemljišta, međutim za pšenicu je nedovoljna. Od Nove godine nije bilo ozbiljnijih padavina i deficit vlage je evidentan – saznajemo od Zorana Simića, savetodavca PSS.

Zahlađenje je prijalo ozimim strninama koje su pored nedostatka vlage pretrpele i temperaturni šok.

-Neuobičajeno visoke temperature dovele su do toga da je pšenica već klasala. To znači da ćemo imati žetvu već krajem maja, početkom juna. Očekujem da će prinos biti prepolovljen, a rod će zavisti od daljeg razvoja vremenskih prilika – napominje Simić.

Na sreću, nije bilo uslova za bolesti, ali su glodari napravili nenadoknadivu štetu tokom jeseni i zime na usevima, naročito na parcelama na kojima nisu rađeni tretmani protiv njih.

 

Setva kukuruza završena je na oko 80 odsto planiranih parcela, dok je setva suncokreta na samom početku. Padavine će pomoći pri nicanju s obzirom na to da je „zlatno“ zrno posejano u suvoj zemlji.

-Kiša je spas u zadnji čas, bar što se nicanja tiče jer će usloviti da se prolećne kulture izjednače – zaključio je Simić.

 

 

1159b339-5866-45e0-a039-74521d69c42d

Članovi Kulturno-umetničkog društva „Izvor“ iz Nakova organizovali s koncert povodm 20 godina postojanja i rada. Učestvovali su izvođački ansambl, pripremni i mlađa dečija grupa. Na sceni su nastupile i dve grupe veterana i nekadašnje članice Ženske pevačke grupe odnosno oni koji su osnovali i tokom prethodne dve decenije bili članovi društva.

-Dve decenije postojanja nije malo i naša želja bila je da ovo veče provedemo sa onima koji su sve ove godine učestvovali u radu društva. Tu je i naša verna publika koja nas prati sve ove godine. Imamo sedamdesetak članova koji kontinuirano rade, a uskoro ćemo ponovo imati oformljenu pevačku grupu – rekla je predsednica KUD-a „Izvor“ Sanja Rokvić.

U okviru proslave jubileja otvorena je i izložba fotografija Sare Vasić.

-Izložila sam 11 fotografija na kojima su ikone. Moj brend je „Sara art“ i umetnošću se bavim od kada znam za sebe i drago mi je što sam uveličala proslavu  20 godina društva – istakla je Sara Vasić.

Koncertu su prisustvovali predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan, zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski i članica Gradskog veća Valentina Mickovski. Bogdan je, obraćajući se okupljenima, preneo pozdrave gradonačelnika Nikole Lukača.

-Njegova i naša poruka je da budemo svi zajedno i složni u ovim izazovnim vremenima. Sve ono što smo učinili za bolji život svih meštana sela biće nastavljeno i u narednom periodu. Želja nam je da se sela podjednako razvijaju i da stanovnici mesnih zajednica imaju sve što im je potrebno za dobar život. Pored toga važno je da očuvamo tradiciju i običaje iz krajeva iz kojih su došli naši preci i zato su nam značajna kulturno-umetnička društva – dodao je Bogdan.

Bogat program upotpunio je film o radu i gostovanjima KUD-a „Izvor“. Uručeno je i 16 zahvalnica najzaslužnijim članovima povodom jubileja.

A.Đ.

 

a412bcac-4a05-4e7c-ade2-3bf9c7ffc576

Pobednici takmičenja „Šta znaš o saobraćaju“ u B kategoriji su Milica Vojinović iz OŠ „Đura Jakšić“ i Vladimir Kuzmanov iz OŠ „Jovan Popović.U C kategoriji najbolji su bili Petra Čudan iz OŠ „Vuk Karadžić“ i Lazar Sremčev iz OŠ „Vasa Stajić“ iz Mokrina.

 

Za nagradu su dobili bicikle, kao i mogućnost  da naš grad predstavljaju na okružnom takmičenju 12. maja u Adi.

U ukupnom plasmanu prvo mesto pripalo je OŠ „Vuk Karadžić“, drugo školi „Đura Jakšić“ i treći su učenici OŠ „Mora Karolj“ iz Sajana.

error: Content is protected !!